Horší než sarin: Zahraniční média referují o úpadku západní žurnalistiky

Přeložil Ladislav Sýkora, převzato odtud.

Západní novinařina, která psala o chemickém útoku v Idlibu, definitivně rezignovala na kritické myšlení a hromadně se „vypořádala s tím, kdo je vinen“.

V podstatě zažíváme naprostý kolaps žurnalistiky, píše novinář švédského listu Proletären Patrik Paulo. Podle jeho slov drtivá většina západních analytiků, komentátorů a korespondentů úplně zničila investigativní žurnalistiku, její schopnost kritického rozboru. Například komentátor jedněch z největších švédských novin Wolfgang Hansson prohlásil, že syrský vůdce Bašár Asad lhal celému světu, že nemá žádné chemické zbraně. Doslova ihned byl vyhlášen závěr, že Asad zabíjí syrské děti před očima všech, protože spoléhá na ochranu ruského prezidenta Vladimíra Putina, což znamená, že se „nebojí nějakého toho amerického bombardování“.

Chybí jakákoliv analýza a už z principu se nepřipouští žádná diskuse, podtrhl Paulo. Nikdo z těch, co obviňují Asada, nepoukázal na to, že město, které bylo zasaženo, je kontrolováno silami, jež OSN označila za teroristické. Nikdo nepřipomenul, že takzvaná opozice měla plný přístup k chemickým zbraním (což potvrzují aktivisté z Amnesty International).

Město, které utrpělo postižení chemickými zbraněmi, Chán Šajchún, je řízeno od roku 2014 skupinou al-Kájda, její syrskou odnoží „Džabhát an-Nusrá“. Právě tyto skupiny držely Aleppo ve strachu, a tatáž al-Kájda obviňovala tyhle skupiny z vojenských zločinů a možného použití chemických zbraní, připomenul Paulo.

Podle slov ruských vojenských expertů se plyn dostal do ovzduší poté, co Syřané bombardovali sklady zbraní teroristů. Jak novinář podotkl, tahle verze je mnohem logičtější, než ta, kterou propaguje Západ, ale zřejmě teroristé z Džabhát an-Nusrá, kteří obviňují Asada, požívají u světových médií větší důvěru.

To, že se „Bílé přilby“ neustále nacházejí v místech, kontrolovaných al-Kájdou, nemůže vidět jen slepý. V Aleppu se „Bílé přilby“ a „Džabhát an-Nusrá“ ubytovaly v jedné budově, jak potvrzuje videosnímek francouzského dobrovolníka Pierre le Korfa. Nedávno nazval Stephen Kinzer, novinář Boston Globe, „Bílé přilby“ píár oddělením al-Kájdy.

K tomu ke všemu – dodal Paulo – Asadovým cílem je být legitimním prezidentem a dokázat celému světu svou demokratičnost. Proč by si přidával další problémy a obviňování na svou adresu? Nikdo v západních médiích si takovou otázku nekladl, shrnul švédský novinář. Podle slov irského novináře Patricka Cockburna „v Sýrii zahltily prefabrikované a jednostranně podávané události  zpravodajství do takového stupně, jaký jsme pravděpodobně neviděli od éry 1. světové války“.

Převzato z ostrova Janiky

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů