Horší než sarin: Zahraniční média referují o úpadku západní žurnalistiky

Přeložil Ladislav Sýkora, převzato odtud.

Západní novinařina, která psala o chemickém útoku v Idlibu, definitivně rezignovala na kritické myšlení a hromadně se „vypořádala s tím, kdo je vinen“.

V podstatě zažíváme naprostý kolaps žurnalistiky, píše novinář švédského listu Proletären Patrik Paulo. Podle jeho slov drtivá většina západních analytiků, komentátorů a korespondentů úplně zničila investigativní žurnalistiku, její schopnost kritického rozboru. Například komentátor jedněch z největších švédských novin Wolfgang Hansson prohlásil, že syrský vůdce Bašár Asad lhal celému světu, že nemá žádné chemické zbraně. Doslova ihned byl vyhlášen závěr, že Asad zabíjí syrské děti před očima všech, protože spoléhá na ochranu ruského prezidenta Vladimíra Putina, což znamená, že se „nebojí nějakého toho amerického bombardování“.

Chybí jakákoliv analýza a už z principu se nepřipouští žádná diskuse, podtrhl Paulo. Nikdo z těch, co obviňují Asada, nepoukázal na to, že město, které bylo zasaženo, je kontrolováno silami, jež OSN označila za teroristické. Nikdo nepřipomenul, že takzvaná opozice měla plný přístup k chemickým zbraním (což potvrzují aktivisté z Amnesty International).

Město, které utrpělo postižení chemickými zbraněmi, Chán Šajchún, je řízeno od roku 2014 skupinou al-Kájda, její syrskou odnoží „Džabhát an-Nusrá“. Právě tyto skupiny držely Aleppo ve strachu, a tatáž al-Kájda obviňovala tyhle skupiny z vojenských zločinů a možného použití chemických zbraní, připomenul Paulo.

Podle slov ruských vojenských expertů se plyn dostal do ovzduší poté, co Syřané bombardovali sklady zbraní teroristů. Jak novinář podotkl, tahle verze je mnohem logičtější, než ta, kterou propaguje Západ, ale zřejmě teroristé z Džabhát an-Nusrá, kteří obviňují Asada, požívají u světových médií větší důvěru.

To, že se „Bílé přilby“ neustále nacházejí v místech, kontrolovaných al-Kájdou, nemůže vidět jen slepý. V Aleppu se „Bílé přilby“ a „Džabhát an-Nusrá“ ubytovaly v jedné budově, jak potvrzuje videosnímek francouzského dobrovolníka Pierre le Korfa. Nedávno nazval Stephen Kinzer, novinář Boston Globe, „Bílé přilby“ píár oddělením al-Kájdy.

K tomu ke všemu – dodal Paulo – Asadovým cílem je být legitimním prezidentem a dokázat celému světu svou demokratičnost. Proč by si přidával další problémy a obviňování na svou adresu? Nikdo v západních médiích si takovou otázku nekladl, shrnul švédský novinář. Podle slov irského novináře Patricka Cockburna „v Sýrii zahltily prefabrikované a jednostranně podávané události  zpravodajství do takového stupně, jaký jsme pravděpodobně neviděli od éry 1. světové války“.

Převzato z ostrova Janiky

10
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
peter.BédaStarý doktorkolodějGatta Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
Člen

Trump během jednání s čínským prezidentem napadl Sýrii a Rutin v době příjezdu Tillersona ….
VKS rozbombardovali střetnutí hlav teroristů a podle dostupných informací je po smti 22 predstavitelů velení skupiny al Nustra.
http://rusvesna.su/news/1491931020
Video reakce Putina na poslední události .
https://www.youtube.com/watch?v=qB_xkqcq_KA
A za hluku kolem Sýriie se dějí jiné věci a také myslím důležité.
V Berlíně bylo přijat memorandum o vytvoření společného ekonomického prostoru od Lissabonu do Vladivostoku, který bude zohledňovat zájmy všech účastníku procesu. Sděluje Východní výbor německé ekonomiky závěry práce 5. Východního fóra EU-EAEU.
Více: http://leva-net.webnode.cz/news/v-berline-byl-prijat-memorandum-o-vytvoreni-spolecneho-ekonomickeho-prostoru-od-lissabonu-do-vladivostoku/

Béda
Člen
Béda

Odborník o americké konspiraci v Sýrii: https://www.youtube.com/watch?v=d3DppD80ZtA Яков Кедми: Трамп слабый президент если решился на ракетный удар

Gatta
Člen
Gatta

Z hlediska mediálních potřeb hochů IS mi přijde mnohem jednoduší a efektivnější, než čekat až se nějaký Asadův letec trefí do příslušného skladu zbraní, tak ten sklad zaminovat a během časově vhodného leteckého útoku ta chemická svinstva odpálit sami.

koloděj
Člen
koloděj

Kdo vůbec přesně ví, co se tam stalo ? Kdo ví, zda se mrtví po natočení holywoodskymi hvězdami prostě nezvedli a nešli si pro žold ? Do Idlibu se žádný novinář nedostane, kromě Nusry nikdy o situaci uvnitř informace nedodává, takže …

Člen

Odkud berou západní sdělovací prostředky informace o Sýrii
Jasné a přehledné!
http://www.eurasia24.cz/media24/item/2402-odkud-berou-zapadni-sdelovaci-prostredky-informace-o-syrii

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda

https://cz.sputniknews.com/svet/201704125105450-tillerson-americky-utok/

„Americký útok proti letecké základně v Sýrii byl opodstatněn, což se potvrzuje fakty, která má americká strana k dispozici, oznámil americký ministr zahraničí Rex Tillerson.“ Má ale nikomu je neukáže – takže nemá. Podvodníci z USA.

peter.
Člen

Agentúra TASS:
Včera o 17:20 hod.miestneho času zbombardovali lietadlá koalície vedenej USA v meste Dejr ez Zor sklady Islamského štátu.Išlo o sklady chemických zbraní o čom svedčí oblak žltej farby ktorý sa vytvoril nad mestom.Sú hlásené stovky civilných obetí.Mesto je vzdialené 420 km od Damasku.
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4180165