Hospodářská krize: Rok se s rokem sešel…Američané již rok na svých bedrech pociťují nejhorší hospodářský pokles od Velké krize ve třicátých letech. Miliony lidí ztratily svoji práci. Kolem sebe vidíme lidi, kteří jsou nezaměstnaní již velmi dlouhou dobu. Vidíme seniory, kteří ztratili své životní pojistky a nyní mají obavy z toho, že jako důchodci ztratí svoji důstojnost. Vidíme lidi, kteří ztratili své domy, vidíme lidi, kteří přišli o své penze. Vidíme, a to na mnoho různých způsobů, katastrofu americké střední společenské vrstvy.


A co se zatím děje v Kongresu? Já a několik dalších bojujeme o vyšetřování, které by mělo odpovědět na několik jednoduchých otázek:


Jak nás hrstka šéfů velkých korporací uvrhla do této hospodářské krize?

Kdo je za ni odpovědný?

Kdo by měl jít do vězení?

Jak zajistíme, aby se to, co se stalo v důsledku bezohlednosti a nezodpovědnosti Wall Streetu, již nemohlo opakovat?


Přál bych si, abych vám mohl říci, že Kongres již teď provádí takové vyšetřování. Ale není tomu tak.


Musíme pochopit, co způsobilo ten problém, abychom mohli udělat potřebné reformy.


Zde jsou tři myšlenky, na nichž pracuji:


Zastropování úrokových sazeb


Za prvé, pokud jsme se něco naučili z katastrofy kolem kreditních karet, kde miliony Američanů platily 25 – 30 procent úroků na svých kreditních kartách, je to poznání, že musíme mít v této zemi strop na úrokové sazby. Máme připraveny návrhy, které uzákoní protilichvářská opatření. Nejvyšší úrokovou sazbou pro společnosti nabízející kreditní karty by mělo být 15 procent.


Návrat k antimonopolním zákonům

Za druhé, potřebujeme se poprat s tím jevem v podnikání, jenž je popisován jako „too big to fail“, a za nějž jsme už zase utratili miliony dolarů při záchraně finančních institucí. Před sto lety měl president Teddy Roosevelt dobrý nápad. Začněme tyto instituce okamžitě znova rozbíjet. Měli bychom požádat ministerstvo financí, aby vypracovalo veřejný seznam všech společností v této zemi, jež jsou „too big to fail“, a dát doporučení Kongresu, jak tyto společnosti rozbít jednu po druhé tak, aby nadále negenerovaly systémové riziko pro celé národní hospodářství.


Tajnosti Federálních rezerv

Potřebujeme se také velmi intenzivně podívat na FED. Spojil jsem se za tímto účelem s kongresmanem Ronem Paulem, chlapíkem, jehož politika je velmi odlišná od mé, a myslím si, že jsme na dobré cestě k tomu, abychom prosadili audit Federálních rezerv. Mimo jiné požadujeme vyúčtování bilionů dolarů v neúročených půjčkách. Kdo tyto peníze obdržel, které finanční instituce z nich profitovaly, a co bylo v podmínkách dohod. Senát hlasoval v poměru 59 ku 39 pro doplněk, jenž jsem připravil k usnesení o rozpočtu, a jež požaduje, aby FED řekl americkému lidu, komu půjčil těch 2,2 bilionů dolarů a kolik obdržely jednotlivé banky. Zatím se to nestalo.


Musí se toho udělat mnohem více, ale rozhodujícím faktorem je, že hrstka lidí zavedla tuto zemi do ohromné hospodářské katastrofy. Potřebujeme vědět, kdo to byl a potřebujeme zajistit, aby se to už nikdy nemohlo stát znova.


Převzato z Huffington Post


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments