Izrael se stal největším kupcem ropy z území pod kontrolou Islámského státu

Denně je tam vytěženo 20 až 40 tisíc barelů ropy, ze kterých tato teroristická organizace získává zisk 1 až 1,5 milionu dolarů.

Kurdští a turečtí pašeráci podle několika reportáží v arabských a ruských médiích prevážejí ropu ze syrských a iráckých oblastí pod kontrolou Islámského státu a prodávají je do Izraele. Denně je tam vytěženo 20 až 40 tisíc barelů ropy, ze kterých tato teroristická organizace získává zisk 1 až 1,5 milionu dolarů.

Ropa se těží v Dajr az-Zauru v Sýrii a v dalších dvou ropných polích v Iráku. Potom se převáží do kurdského města Zachu v blízkosti trojmezí Sýrie, Iráku a Turecka. Do města přijíždějí izraelští a turečtí překupníci a poté, co je odsouhlasena cena (z níž je je v hotovosti zaplaceno 10-25 %), je ropa označena za kurdskou a pašována do tureckého města Silop, kde ji přebírá překupník s řeckým a izraelským pasem, kterému přezdívají Dr. Faríd. Ten přepravuje ropu přes několik tureckých přístavů dále, přičemž Izrael je hlavní příjemce tohoto horkého zboží. Mapu kradení syrské ropy vidíte zde.

Financial Times v srpnu uvedly, že Izrael získává 75 % své ropy z iráckého Kurdistánu. Více než třetina tohoto dovozu jde přes turecký přístav Ceyhan, který tento deník označil za „potenciální bránu, jíž odchází ropa pašovaná z Islámského státu.“

„Izrael se tak jako tak stal hlavním ropným obchodním partnerem ISIL. Bez něj by většina ropy vytěžené Islámským státem zůstala někde mezi Irákem, Sýrií a Tureckem. Dokonce ani tyto tři státy by nedostaly ropu, pokud by neexistoval její kupec v Izraeli,“ řekl jeden představitel průmyslu novinám al-Arabí al-Džadíd (al-Araby al-Jadeed).

Prodej ropy je podle těchto v Londýně registrovaných arabských webových stránek „životně důležitý pro financování Islámského státu“. Autor článku tvrdí, že má seznam společností, které se pašováním ropy zabývají, a že některé z nich jsou podporovány vysoce postavenými představiteli západních zemí.

Představitel ISIL z města Rakka v rozhovoru s al-Arabí al-Džadíd na Skype sdělil, že oni nemají v úmyslu prodávat ropu Izraeli nebo jiným státům, ale že ji prodávají prostředníkům, kteří potom sami rozhodují, co s ní dále udělají.

Zdroje:
Globes
al-Arabí al-Džadíd


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

13
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
BédaVikyBetySiohudryper Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Béda
Člen
Béda

Že mě to vůbec nepřekvapuje. Vždyť jde o ryzí liberalismus. Peníze (a ropa) přece nesmrdí a nemají morálku. I Heinrich Himmler vycházel z tohoto tržního předpokladu při obchodech 3.říše se zlatem a mýdlem. Při správné ceně se kupec vždycky najde. Židovští obchodníci (i bankéři) patřili vždycky mezi ty nejzdatnější.

orinoko
Člen
orinoko

Co NATO slavna zidovska vira? Palestinskeho musulmana kropi Litym olovem, a tureckeho musulmanskeho pasu zdatne vyhuluje. I s jeho urezavaci zidovskych hlav. Jake zasadni PRINCipy Zid vubec cti a dodrzuje? A jeste ke vsemu se povazuji za VY VOLE NE. Izrael se zaradil k vysoce odpudivym formam statnosti. Postavte vedle sebe musulmanskeho reznika z Daese a pejzateho fanaTIKa trepajiciho se u Zdi svetove lzi … a rozeznate je? Tak dlouho se chodi s veprovym , az se kanec utrhne. Zidi mimoradne uspesne makaji na svoji definitivni dejinne diskreditaci. Ja jsem nemel tuseni, ze soudruh Erdragon … pardon, trapne jsem se… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

To co každý zkušenější pozorovatel dění na SV tušil konečně zveřejnil Globes al-Arabí al-Džadíd. Myslím že i to bylo důvodem k instalaci ruského systému SS400,který vytvořil nad izraelským k Sýrii přilehlým územím bezletovou zónu. Od té doby se prostě izraelské stíhačky neodlepí od země a když,tak jen od Jerusaléma na jih. Pokud nyní Rusové vybaví Kurdy systémy jako jsou Buratino a ti posílením tímto současným dělostřelectvem posunou frontu směrem k Iráku,budou to Rusové a nikoliv Američané a Izraelci,co vybudují kurdskou armádu a posléze i stát. Koalice Ruska,Iránu a Kurdistánu vytvoří na SV blok,který bude rozhodovat o cenách uhlovodíků na celém… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Pomožte mi v tom někdo zorientovat se. Co to znamená, že „Izrael se stal největším kupcem ropy“? Že tu ropu kupuje stát Izrael? Nebo firma registrovaná v Izraeli? Či snad firma, jejíž generální ředitel nebo vlastník je Žid? Že se ta ropa spotřebuje v Izraeli? Nebo se přeprodává jinak? Komu? Prostě tomu nerozumím, napadá mě tolik možností … ví o tom někdo víc?

Béda
Člen
Viky
Člen
Viky

Sio, přečtěte si článek znovu. Pokud Izrael SPOTŘEBOVÁVÁ 75% své spotřeby ropy, ropou z Kurdistánu…? Tak je asi nejspíš konečným spotřebitelem. Pokud cenu dohadují prakticky na místě izraelští překupníci, bylo by s podivem, kdyby nevěděli, co kupují. Izraelský stát tuto činnost samozřejmě neprovádí, to jsou soukromoprávní izraelské subjekty. Ale také vůči svým občanům spojeným s celou špinavostí nijak nezasahuje. Neklade naprosto zbytečné ošklivé otázky. Na benzínkách se to neprojevuje, protože to není nějaká „služba spoluobčanům“, ale byznys. Chcete další státy do kterých tahle „krvavá ropa“ teče? klidně. Třeba Japonsko. Tankery přepravní firmy Erdogana mladšího. Tady je rozdíl, japonci jsou konečným… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Sio, Viky,

navíc všichni překupníci snad vědí, že Turecko není žádným ropným státem, že v Turecku se pouze přeprodává cizí ropa. Proč se ptát odkud se na tureckém území vylíhla, že?

Bety
Člen
Bety

orinoko napsal
Zidi mimoradne uspesne makaji na svoji definitivni dejinne diskreditaci.

To je přímo „svatá“ pravda. Tak dlouho jsme je litovali… Ale holokaustem se holokaust omlouvat nedá, aspoň ne do nekonečna a zvlášť pokud se týká lidí, kteří s tím prvním neměli nic společného. Jen je špatné, že ten zhoršující se obraz zase neodnesou sionisté, ale obyčejní židé, kteří už to ods..li nejednou.

Viky
Člen
Viky

Bédo „“navíc všichni překupníci snad vědí, že Turecko není žádným ropným státem, že v Turecku se pouze přeprodává cizí ropa. Proč se ptát odkud se na tureckém území vylíhla, že?““ Ono je to trošku složitější, proto Vám jednoznačně nepřitakávám. To, co Turecko na svém území těží, zdaleka není schopno pokrýt jeho spotřebu, to ano. Jenže ne vše s čím obchoduje je nelegální, nebo přímo amorální. Je zde Írán v sousedství, a kus Iráku bez kontroly ISIL. A ti poskytují tureckým obchodníkům ropu ke spotřebě, ale i k dalšímu prodeji. Terminálová infrastruktura v tureckých přístavech taky nevznikla předevčírem a kvůli ISIL.… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Viky,

„Ale opět – jiné domluvy, než bomby, nepomohou.“ Proto tak trojčí. Kvůli tomu Osman sestřelil ruské SU-čko, kvůli tomu západní aliance bez mandátu bojují s ISIL v Sýrii a ostřelují přitom „nechtěně“ Asadovy jednotky, kde to i bez nich celkem efektivně zastanou – RF, Sýrie a Írán, proto, Osman šel na Irákem nežádanou „misi“ do Iráku. Proto taky západní aliance „válčila“ s ISIL a ten přitom rostl a sílel, ropné rafinérie a onvoje prý kvůli „ekologii“ nebombardovali…

Viky
Člen
Viky

Ano Bédo, tak jest. Suška měla vtáhnout do procesu NATO, ale to nějak nevyšlo. Turčáni chtěli být za každou cenu ublížení, protože ublížení jsou, ale úplně jinak. Ukončit takovýhle kšeft? Tsss, to radši zkusit vyvolat konflikt a zavolat západního bráchu „na pomoc“.

Béda
Člen
Béda

Viky,

divil bych se, kdyby se na tom „paběrkování“ za dumpingovou cenu s ukradenou „ISIL“-áckou ropou nepodílely taky ŕopní giganti západních křesťanských bratří demokratických šariátníků. Tyto ctihodné firmy přece vždy byly přitom, když se někde kradlo. Ostatně i ty války a „revoluce“ v zemích surovin a jejich trasnzitů běží v jejich zájmu.

Béda
Člen
Béda

Béda napsal

Viky,

divil bych se, kdyby se na tom „paběrkování“ za dumpingovou cenu s ukradenou „ISIL“-áckou ropou nepodílely taky ŕopní giganti západních křesťanských bratří demokratických šariátníků. Tyto ctihodné firmy přece vždy byly přitom, když se někde kradlo. Ostatně i ty války a „revoluce“ v zemích surovin a jejich trasnzitů běží v jejich zájmu.

Třeba existuje nějaké utajené zlodějské konsorcium s akciovou účastí ropných diktátorů se západními giganty ve kterém jsou Osman a ISIL na nižších příčkách obchodního řetězce. Na své si přitom přijdou také zbrojaři, podpoří to zaměstnanost ve zbrojovkách a určitě nebudou tratit lichváři.