Izraelská policie odkryla na severu země gang překupníků lidských orgánů

 

Duben 7, 2010

Policie v úterý zatkla šest můžů, podezřelých z členství v gangu překupníků lidských orgánů na severu Izraele. Mezi podezřelými je i penzionovaný generál izraelské armády a dva právníci.

Úřád pro vyšetřování podvodů a zpronevěr vedl tajné vyšetřování, jež následovalo po stížnosti padesátileté ženy z Nazaretu, která odpověděla na arabsky psaný inzerát, jenž nabízel 100 tisíc dolarů za ledvinu.

Tato žena podstoupila lékařské vyšetření, jež zjistilo odběratele, a poté byla letecky dopravena do země ve východní Evropě, kde jí byla odebrána ledvina. Žena řekla, že když se vrátila do Izraele, nedostala peníze, které jí byly slíbeny. Policie řekla, že následovně obdržela další podobné stížnosti.

Policie také v průběhu vyšetřování sdělila, že odkryla velký a dobře organizovaný podnik, který obchodoval s lidskými orgány. Gang zahrnoval překupníky, zprostředkovatele i právníky.

„Gang svoji činnost provádí na celém území Izraele, nikoliv jen na severu, a oslovuje veřejnost prostřednictvím místních médií a internetu,“ řekl policejní důstojník. „Překupníci s orgány se dostávali k podrobnostem o kandidátech na transplantaci, a poté jim nabízeli své služby,“ řekl.

Vyšetřovatelé oznámili, že tito překupníci obvykle požadovali kolem 120 tisíců dolarů za transplantaci ledvin, zatímco dárci, kteří jsou většinou ve vážných finančních problémech, jsou zneužiti za částku kolem deseti tisíc dolarů. Někteří z nich dostanou ještě menší sumu a jiní nedostanou vůbec žádné peníze.

Dárci podepíší smlouvu a vyplní falešné místopřísežné prohlášení, v němž se tvrdí, že mezi dárcem a příjemcem jsou příbuzenské vztahy, což je požadavek zemí, kde se provádí chirurgický zásah.

Poté dárci podstoupí lékařské vyšetření, pomocí nějž jsou rozděleni podle krevní skupiny a další medicinských ukazatelů. Poté jsou letecky přepraveni do zemí ve východní Evropě, na Filipíny nebo do Ekvádoru.

Tam dárci podstoupí operaci, při níž je jim vyňata ledvina, a krátce poté se vrátí do Izraele bez jakékoliv lékařské dokumentace, mnohdy i s pooperačními komplikacemi.

Policie během vyšetřování objevila jistý počet kandidátů na transplantaci, kteří byli na cestě do ciziny, aby podstoupili operaci. Policie vypátrala tyto dárce a informovala je, že jsou oběťmi podvodu. Někteří z dárců se nacházeli na telavivském letišti Bena Guriona, těsně před odletem.

Vyšetřovatelé sdělili, že některé další oběti podvodu, které se nacházejí v cizině, se mají vrátit zpět poté, co byly upozořněny, že někteří z překupníků byli zatčeni.

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments