Jak bloger iDNES reprezentoval republiku na Střednim vychodě

LitArk 2014

Tuž nemyslete si, reprezentovat stat a narod, to neni žadna prdel. Nesmite chodit v roztrhanych gaťach, musite se tvařit statotvorně, nesmite čumět babam na kozy, musite se tvařit, že vam chutna mistni žradlo, nesmite se ožrat jak hovado a musite tvrdit, že Praha je krasne město plne chytrych a vzdělanych lidi. A přesně take neštěsti mě postihlo.

Na vyzvani sem se dostavil na Minysterstvo pro kulturu, kaj mi jakysik mamlas sdělil, že sem byl jako mlady, avangardni spisovatel vybrany, abysem reprezentoval na Festyvalu spisovatelu ve Středni Azyji. „Čemu zrovna ja?“ povidam temu cypovi. „Však mame plno slavnějšich synku! Hašek, Čapek, Hrabal…“  Uřednik potvrdil, že to je pravda, že o nich tež uvažovali, ale že bylo šetřenim minysterskych uředniku zjištěne, že už su všeci mrtvi. A jak znamo, mrtvi blbě reprezentuju. Tuž musel sem přiznat, že na tym bylo cosik pravdy, přestože to řekl pražsky uřednik.

„A bude tam kdosik slavny, bo ja přece nebudu robit stafaž jakemusik obskurnimu festyvalu bez znamych jmen“, povidam mu. „Bude tam třeba He-mink-vai, Mňačko, Hytler nebo jakysik jiny světoznamy spisovatel?“. Cyp zalistoval v papirach a oznamil, že všeci jmenovani už su tež mrtvi, ale že tam bude plno jinych, živych spisovatelu z celeho šireho světa. Tuž musel sem uznat, že aji taky argument měl jakusik validytu.

„No dobre, a nebudu muset podepisovat jakesik prezenčni listiny tajak synci v Narodnim v sedumasedumdesatem, anebo hajlovat jak za Hajdrycha? Bo to bysem pak v knajpě Na rožku těžko obhajoval.“ Bylo mi potvrzene, že ni. Že nejen že nebudu muset nic podepisovat ani proti nikomu hlasovat, naopak že bude žradlo, lužko a doprava zadarmo. Fčil už sem nemohl nic namitat.

A tak se stalo, že Ladislav Větvička, bloger, kery neumi česky a nema rad uředniky, byl uřednikama vyslany, aby reprezentoval češtinu v cizině… Svět je plny para Doksu, řikal už Karel Heinz na Machově jezeře, než lapnul tyfus při hašeni Litoměřic…


Kura, s tym Vetvichku mě nasrali, ale když sem zjistil, že z Ukrajinca Vjačeslava zrobili Wiyatcheslawa, tuž mě to přešlo…


Na RVHP mě přijemně překvapila starost Minysterstva vnitra o moju bezpečnost. Člověk se citi tak nějak bezpečněji, když vidi, že ozbrojeny transporter by okamžitě zasahnul, kdyby se mě třeba jakysik muslim pokusil vyhodit do vzduchu. (Pozn: RVHP neni Rada Vzajemne Hospodařske Pomoci, nybrž Ruzyně Vaclava Havla, pyčo)


No vidite. Furt to řikam. Člověk se citi tak nějak bezpečněji. Zvlaště, když se na vas zaměři ostřiži zrak ozbrojeneho synka.


Pokud by mě ten ozbrojeny švarny synek zastřelil, možna by dostal metal, a ve staři by mohl vysedavat po lavičkach, vystavovat metaly a chlubit se tym, že odprasknul českeho avangardniho spisovatela.


Spoření ve zlatě je dlouhodobě výnosnější než služby bank a mnohem jistější než akcie, či spekulace na burze. Ve zlatě najdete konzervativní investici, která určitě odolá zubu času.


This is real Armenia…


To by mě zajimalo, jestli by ten synek svitil lip jak ta lampa, kdyby se rozkročil až na ten levy drat…
Blazniva Marketa, v podchodu armenskeho nadraži…


Ja si myslim, že lidi by měli udržovat stare dobre zvyky. Kněz by neměl čumět na porno v tabletu, neměl by se divat večer na ČT1 a neměl by jezdit taxikama.


Synci…


…a jejich hračky. Tež zme si s partyju hrali za lesikem u hasičarny ve stare vetřiesce, kera byla dobita jak cyganske hračky…


Radost ze života. To je to, o co tady ide! A je jedno, jestli ste bohati v Česku, nebo chudi v Karabachu…


Su mista, z kerych ide mraz po zadach a robi se husakova koža…


Nove tajemstvi pro Dana Brauna prozrazene. Ježiš měl brachu. Asi nevlastniho, bo na rozdil od Ježiša je černy.


To by mě zajimalo, jestli byste tudyma šli v noci. Historicke město Šuši, ale v pozadi nesu zdi starobyleho hradu. Su to zbytky starych domu a ulic. Město etnycky vyčištěno. Ze sedmnacti tisic obyvatel jich tady dnes žiju necele tři tisicovky…


Hřbitovy. Dalši mrazive misto. Tenhle je na břehu druheho nejvyše položeneho jezera na světě a su tu nahrobky z devateho stoleti po Kristovi. V te době u nas Svatopluk povidal synkum cosik o prutach a Praha byla takhle malinka…


Kostel s křidlama. Kdo to kdy viděl?


Ja sem to organyzatorum řikal, že se mnu to budu mět těžke, bo politycka korektnost je zbraň neomarxystu, keru ja neuznavam, bo nejsem žadny podplaceny česky novinař.

V pozadi nejznamějši armenska hora Arafat (5.137 m), dneska nejvyšši turecka hora na kere se narodil znamy palestynsky tenorista. Tak už to v dějinach chodi. Mimochodem, kdyby Kubiš s tym architektem z Gabčikova nezabili Hajdrycha, mohla byt dneska Sněžka v Polsku.

 

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, učastnik Festyvalu spisovatelu LitArk 2014

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sugar Ray
Sugar Ray
7. 10. 2014 10:30

Hustý .
A do Evropy prichádza Ebola ktorá tu eště něbola .
Já už to mjoudam fakt , ať se něco stane hned , nebo ať někdo vyhlásí Game Over a ukončí už tuhle nesnesitelnou lehkost bytí , já už nevladzem .
Synci :D

Morybundus
Morybundus
7. 10. 2014 13:02

Větva-fajn článek, i když mohl být klidně delší. Obzvlášť chybí oblíbené gastropasáže s fotkama :) Akorát na konci to zazdil ten „neomarxismus“… Větva snad taky věří na poudačky „Nové pravice“, že pravičák Barroso je zakuklený marxista a že vůbec všechno špatné v Evropě a možná na světě je dílem jakýchsi „neomraxistů“? „Neomarxismus“ a podobné termíny jsou jen berličkou „Nové pravice“, která se snaží o renesanci pravicových myšlenek a jako jeden z nástrojů k tomu používá nálepkování svých, ještě včera ideových souputníků, za „neomarxisty“ apod. Jinak se divím, že Větva je zřejmě něco jako VIP v Modré Frontě. Se svými poměrně… Číst vice »

lomikel
lomikel
7. 10. 2014 13:23

neomarxismus a nova levice jsou jasne dohledatelne pojmy a lze je i lehce identifikovat ve spolecnosti. neoliberalismu a nova levice jsou dva spary liberalismu. takze urcita platforma odporu proti nemu je k nalezeni napric ciste pralo-levim prurezem spolecnosti. dobre to lze sledovat v EP, nebo u nas kdo je pro ukrochuntu ( nebo alespon dela mrtveho brouka) a kdo ne a je shopen to rici. Jsou to lide a jak z leva ( proste levicovi, ne novo levicovi jako pi sabatova napr.) i z prava.

cnemo
7. 10. 2014 14:51

OT: Stane, nefunguje Vám http://www.outsidermedia.cz, dostanete se sem jen když zadáte doménu bez www. Opravte si to prosím.

Morybundus
Morybundus
7. 10. 2014 17:30

lomikel napsal neomarxismus a nova levice jsou jasne dohledatelne pojmy a lze je i lehce identifikovat ve spolecnosti. neoliberalismu a nova levice jsou dva spary liberalismu. takze urcita platforma odporu proti nemu je k nalezeni napric ciste pralo-levim prurezem spolecnosti. dobre to lze sledovat v EP, nebo u nas kdo je pro ukrochuntu ( nebo alespon dela mrtveho brouka) a kdo ne a je shopen to rici. Jsou to lide a jak z leva ( proste levicovi, ne novo levicovi jako pi sabatova napr.) i z prava. Mě jde spíše o to, že pojem „neomarxismus“, maje za svůj kořen slovo… Číst vice »

Béda
7. 10. 2014 17:37

Morybundus,

hezky jste to vystihl. Klobouk dolů.

idiotronic
idiotronic
7. 10. 2014 17:53

cnemo napsal
Opravte si to prosím.

To já to vzal přes XP IE a diskusi, tím se i článek otevře (trošku proházené řádky).
Ale k tomu Kubišovi,Gabčíkiovi a Nagymarosovi:
i při anexi Sněžky Polskem je stále nejvyšší bod ve státě vysílač
Praděd (nikoli samotný kopec). Pokud by jej ovšem Poláci nezabrali taky.

Morybundus
Morybundus
7. 10. 2014 18:21

Béda napsal Morybundus, hezky jste to vystihl. Klobouk dolů. Děkuji Vám za uznání :) Na tento dezinterpretační problém narážím stále častěji a pokouším se o něm, pokud je to vhodné, diskutovat. Poměrně velká část, řekněme altersystémové, scény je nakloněna tomu, považovat za plody „neomarxismu“ vše, co má naopak k marxismu na hony daleko – od kruhů „pravdolásky“ k EU. Obé je však produktem neoliberalismu, což dokazují nejlépe jejich skutky. Osobně nevím, nebo se pouze domnívám, co vede mnohé k takovým soudům. Jednou z takových domněnek je fakt, že „neomarxismus“ vidí ve všem špatném namnoze lidé, kteří byli na štíru s… Číst vice »

lomikel
lomikel
8. 10. 2014 7:22

morybundus – si asi rozumime, jedine moje doplneni je za svodum rekneme socialniho enegneringu a multikulti agende propada i, znacna, cast tech kteri se alespon formalne k pravici nehlasi. Tam ja vidim zasadni problem, to ze pravice zaspasi s levici je feature, to ze levice (udajna) neresi ekonomicke problemi ale jakousi podivnou agendu ktere je predkladana zapadem jako agenda slouzici k prefarnirkaci lidskeho substartu pro NWO me vede k tomu ze hledam koreny techto konceptu a dostavam se k neomarxismu, frankturtske skole atd. ono se jiste jedna v podstate o nastroj, i kdyz mnohy uzitecny idiot to dela z presvedceni,… Číst vice »