Jak se lži pomohlo na nohy

Řeknu vám, že mnohdy je lepší číst na internetu diskusní příspěvky k článkům, než ty články samy. Uvádím to s vědomím, že tím jdu sám proti sobě, protože víc píšu právě ty články, ale nešť. Třeba onehdy jsem nikoliv v článku o pravdivosti zpravodajství ČT, ale právě v diskuzi k němu, objevil tenhle postřeh. Tak poslouchejte: „Za socializmu se lhalo jen o tom socialismu a o všem, co se v socialistických zemích děje či dělo, ale o kapitalismu a o všem, co se v kapitalistických zemích děje či dělo, se říkala a psala jen a jen pravda (o čemž se naplno přesvědčujeme teprve teď, když v tom kapitalismu sami žijeme). To znamená, že lež fungovala dřív jen jaksi jednosměrně, kdežto teď se lže všesměrně a bez omezení – dá se zkrátka říct že se lže na plné koule a na celé zeměkouli.“

Tolik tedy k uvedenému postřehu, s kterým bych mohl i končit, ale mně se zdá, že je natolik cenný, že bych jej mohl pojednat i šířeji. Třeba takhle: Jestliže se u nás lhalo jen o socialismu, ale o kapitalismu se říkala a psala pravda, znamená to, že při poměru počtu obyvatel žijících v socialismu a v kapitalismu zhruba jedna ku pěti, se lhalo jen z jedné šestiny, ale pravda se říkala a psala ze šestin pěti. Vyjádřeno procentně, lhalo se zhruba jen ze šestnácti procent, ale pravda se říkala a psala z procent čtyřiaosmdesáti. Takže pravda měla – matematicky vyjádřeno – nesporné pré.

No ale pak, jak známo, socializmus i se svými 16 procenty lži o sobě samém odešel, kapitalizmus přišel, a s ním přišlo též cosi jako okamžik pravdy pro jedinou pravdu, jež nám v hlavách ještě zbyla, totiž pro onu pravdu o kapitalizmu. Protože jejím 84 procentům začalo být nyní pořádně horko. Kapitalizmus totiž hned po svém příchodu uzavřel pravdě oba její ventily – přívodní i odvodní – mezi ně začal pumpovat pravdu svoji, čili lež, a to lež co nejhustěji předenou – zkrátka a dobře se po českých nivách a hájích rozpoutala sukovitá řežba o zachování pravdy jako takové, projevující se tak, že nám náhle na hlavy začaly padat hotové hekatomby lži. Zkrátla se začalo lhát tak, až se hory zelenaly.

A teď to nejpodstatnější, co chci k přicházející lži říct. Totiž to, že dnes u nás naráží do – řekl bych – dvojích hlav. Do hlav starších, ve kterých jsou ještě usazeny informace o kapitalizmu z dřívějška, takže ty hlavy nejsou na příjem nové dotírající lži tak volné a bezosažné, jak by nová lež potřebovala. Ale nejen to. Ony jsou ty hlavy též někdejším soupeřením socialismu s kapitalizsmem vytrénovány ve zvažování síly argumentů těch a oněch, což je pro lež, která by vám nejraději vskočila do hlavy hladčeji než tuleň do vody, terén vrcholně nevýhodný.

Ale naštěstí pro nadcházející lež, a řekněme hned lež světovou, protože o ni zde vpravdě jde, máme i hlavy mladé, idejemi zatím neobsazené, takže všemu, co se na ně ze sdělovacích prostředků hrne, přítulně přístupné a zároveň i nekritické. A tak stačí nyní odstranit z jejich cest vše, co by je od už vykolíkovaného myšlenkového směru mohlo odvádět, což už bylo zhruba naplněno, i když – jak uvedla nedávno MF Dnes – zbývá ještě hodně prostoru a vlastně prostor celý – pro vymýcení nevhodných názorů také na internetu. Takže až zemře i ten opravdu a neodvolatelně poslední nevhodný a kritický vzdech i na tom internetu a mediální prostor se otevře výhradně už jen zvěstovatelům nové „pravdy“, čili lidem schopným i ochotným vést naše mladé lidi tam, kde je světová lež potřebuje mít, stane se už neodvolatelně lež pravdou, zlo dobrem a špatnost ctností.

Nu a teprve potom mohou pracovníci sdělovacích prostředků říct padla, protože úkol, se kterým přišli na tento svět, došel svého naplnění. Do ulic a na náměstí pak vyrazí davy, aby podle proroctví oslavily příchod Satanův, a budou to mít už o to jednodušší, že budou přesvědčeny, že oslavují příchod Mesiáše.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
19. 8. 2014 8:55

až zvítězí „pravda“, tak její propagátoři stanou se nezaměstnanými

Aleš
Aleš
19. 8. 2014 10:38

Soudruh generální ultrazmrd Miroslav Kalousek by tohle zajisté nazval konspirací, jež je plná negací a jeho reakci a včetně oslavného žblebtání „levičáka“ Trautnberka v televizi by nechali otisknout v levicových blistech. Tak je to jedině správně. Kázeň a pořádek musí být! Perly občas se tam vyskytující jsou ve všech souvislostech rozklíčovatelné jen pro statisticky nevýznamné číslo čtenářů a patrně unikají pozornosti minimálně jednomu z jejich redaktorů a pro to tam mohou existovat (případně bohorovní redaktoři tolerují tuhle skulinku kvůli nevýznamnosti a tím vytvářejí ventil k upouštění páry).

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 8. 2014 11:15

Chcete-li žít a zemřít v blahé nevědomosti, musíte se izolovat od společnosti, zejména od médií. Chcete-li žít a zemřít v nešťastné vědomosti, sledujte média. Jak se často říká, optimismus je nedostatkem informací. Chcete-li žít jako poustevníci, neutíkejte do Himalájí. Je tam spousta turistů, horolezců, primátů i primátorů. Yetti raději zmizel. Nejlepší místo, kdy můžete vychutnat samotu a opuštěnost, jsou zalidněná města plná aut či vylidněné vesnice – sídliště a obce plné televizních diváků a uživatelů IT. Jistý reportér (Julius Fučík (napsal v roce 1936: „Ukaž mi noviny své země a já ti povím, v jaké situaci tvá země je.“ A… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 8. 2014 11:17

… „Vrah zezadu, vrah zepředu, vrah z profilu, vrah, když byl ještě školákem, vrah a jeho dědeček – hle hrdina, kterého večerníky v Československu nalézají! Život žádného ze svých spoluobčanů neznají obyvatelé tak dokonale jako život toho, který se stal vrahem. A kdyby celý tvůj život byl vyplněn velikou prací, kdybys byl vzorem dobrého člověka a kdybys dával příklad svojí uvědomělostí – aby se lidé z novin dozvěděli, žes vůbec žil, musíš se dát alespoň zavraždit.“ My, co vlastníme média, budeme rozhodovat, co můžete vědět. My, co vám vládneme, budeme určovat, co můžete dělat. Kdyby vás protestovalo 100 000, tak… Číst vice »

Irena
19. 8. 2014 13:41

Pěkný článek.
Bože teď jsem měla dvě návštěvy z Varny, přijeli nezávisle na sobě, ale otráveni úplně stejnou propagandou. Všechno vysokoškoláci a člověku by se chtělo plakat. Oni ten mozek prostě nezapojí a nezapojí. Jedna byla původem západní Ukrajinka, která se chlubila tím, jak protestovala ve Varně před ruským konzulátem. No co vám mám povídat. Absolutně nepřesvědčitelní, protože se o nic nezajímají a poslouchají jenom televizi. Vymyté mozky v praxi. Děs.

Vaska
Vaska
19. 8. 2014 14:02

na novorus.info píšou zajímavé věci – o zvěrstvech fašounů – a taky že černouška požádali aby vrátil nobelovku – jsem zvědavej jestli to bude i na jiném vebu

Sugar Ray
Sugar Ray
19. 8. 2014 14:17

Já se divim že tady v tom státě ještě oficiálně nevzniklo ministerstvo pravdy , který by to řídilo centrálně to vymývání mozků . Vsadim se že masy by nic nenamítaly , tady už nikomu nic divnýho nepřijde , hranice zhovadilostí a diktátu jsou posunutý už zatraceně blízko k US šabloně.
Možná to jednou zřídí Babiš oponentů se zbavíš .

Sugar Ray
Sugar Ray
19. 8. 2014 14:21

Měl jsem napsat Babiš oponentů a skvrn z minulosti se zbavíš :D
Kam se na to hrabe kulturní referent za komančů . A tomu ještě dneska někdo řiká totalita jo ? Nevědomost je sladká jak řikal ten borec v Matrixu , vzal červenej celaskon a hupsnul zpátky po hlavě do iluze :-)

Gatta
Gatta
19. 8. 2014 14:33

Ano – skutečný Matrix.

Ale ne jako ta dobrodržná střílečka.

Jako virtuální mediální a informační bariera přes kterou není člověk schopen vidět skutečnou realitu a následně ani zaujímat realitě odpovídající názory a postoje.

Sio
Sio
19. 8. 2014 15:22

„Leckterej hlupák se dodneška pro pravdu hádá,
pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš
– jistěže ve světě nakonec zvítězí pravda,
ale až dokáže to co dokáže lež “

Sugar Ray
Sugar Ray
19. 8. 2014 16:00

Ne , ne , pravda je tu pořád , pravda prostě je .
Lež se musí vyživovat a udržovat při životě neustále 24/7 a to nemůže nikdo vydržet , na to žádná síla neni .
To je jak jsem někde četl ten příměr , jako když se snažíš držet balonek pod hladinou a ten se pořád dere nahoru na hladinu , je to vyčerpávající ho tam držet , nemožný .

peter.
19. 8. 2014 17:36

Sugar Ray napsal

Ne , ne , pravda je tu pořád , pravda prostě je .
Lež se musí vyživovat a udržovat při životě neustále 24/7 a to nemůže nikdo vydržet , na to žádná síla neni .
To je jak jsem někde četl ten příměr , jako když se snažíš držet balonek pod hladinou a ten se pořád dere nahoru na hladinu , je to vyčerpávající ho tam držet , nemožný .

Áno.Ale kým pravda stihne otvoriť ústa,lož už tri krát obehne okolo Zeme.

Sugar Ray
Sugar Ray
19. 8. 2014 17:59

No jo ikdyž je tu internet tak většina lidí čeká jenom co napíše Sociální Networ a nevyhledává v jinej koutech pavučiny , takže o rychlosti to nebude , spíš v naprogramování lidí .

Vaska
Vaska
19. 8. 2014 18:26

originál stránka o tom že by černoušek měl vrátit nobelovku – http://www.thefinaledition.com/article/nobel-committee-asks-obama-nicely-to-return-peace-prize.html

Béda
20. 8. 2014 5:53

peter. napsal

Myslím,že toto má vzťah k uvedenému článku:
http://novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1047:zloiny-stalinskych-komunistov&catid=39:historie&Itemid=50

Peter,

ano na problém statistiky s neuvěřitelným úbytkem ruské populace jsem narazil již před léty, když jsem ještě diskutoval na Aktuálně cz. Tehdy jsem si na základě údajů z Wikipedie položil stejnou otázku a divil se, jakto, že SSSR před 2.SV již populačně nezanikal. Taktéž jsem dospěl k extrémně vysoké porodnosti, která tam musela být před válkou aby nahradila úbytek populace. Ovšem pak by v 2.SV musela za SSSR válčit obrovská skupina maloletých. Holt moderní popřevratoví statistici operující podobnými hausnumery musejí ještě vysvětlit některé „boží“ zázraky.

peter.
20. 8. 2014 11:10

Jeden z mála článkov na Pravda.sk,ktorý sa aspoň snaží o objektivitu:
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/327429-v-informacnej-vojne-je-isty-iba-prichod-zimy/

milda1963
milda1963
20. 8. 2014 11:53

Dnes opět úžasná kachna „zvracecích listů“ http://blisty.cz/art/74390.html
A „nečuldova fakta“? Ukrajinský zdroj zde http://www.novostimira.com.ua/news_121296.html – ČuldoKaDlovi už není pomoci.

milda1963
milda1963
20. 8. 2014 11:55

Pro doplnění – konkrétní odkaz „nečuldofaktu“ http://www.novostimira.com.ua/gallery_121296.html

tožtak
tožtak
20. 8. 2014 19:38

Dnes jsem mrkl na Novinky a zas tak špatný to není, tohle je asi ze třech stran:
(pán reaguje na předchozí příspěvek čtenáře – to mě dostalo – už se nepoužívá „vymytej“) Vy jste čistokrevnej – A ukázkově.

a jen tak na okraj, když uz to mate zmapovane, fotečky by nebyly?

Tyhle zaručené zprávy jsou takové „kachny“, že už musí být spousta čtenářů „přežraných“.

Minulý týden rozstříleli 20 transportéru, fotky bohužel nevyšly, špatná vývojka. Teď přijelo 120 transportéru, fotky zase nevyšly, někdo otevřel koupelnu zrovna když velitel tahal film ze svého fotoaparátu Smena