Jak správně postupovati ve věcech spravedlnosti

Jak správně postupovati při řešení věcí spravedlnosti nám názorně ukazuje trestněprávní praxe v naší krásné a svobodné liberálně demokratické republice. Nejen to, poučuje nás o tom i klasik Miguel de Carvantes y Saavedra:

„Z toho všeho, co jste mi řekli, drazí bratři,“ promluvil don Quijote k odsouzencům, „jsem jasně seznal, že tresty, které vám byly vyměřeny, se vám nijak zvlášť nezamlouvají a že se jim podrobujete velmi neradi a proti své vůli. Navíc, ačkoli jste mi pověděli, co jste spáchali, jsem se stále nedozvěděl nic o příčinách vašich provinění. Možná že vaši zkázu zavinila chudoba, strach před mučením, a možná i předpojatost soudcovská. A protože mě nebesa seslala na svět proto, abych se stal potulným rytířem, napravovatelem křivd a ochráncem potřebných, prosím teď pány strážce, aby vás laskavě zbavili pout a nechali odejíti s pokojem. Není totiž dobré, aby se konalo po zlém to, co se může vykonati po dobrém. Není slušné, aby čestní lidé byli katy svých bližních. Spravedlnost je pouze v rukou Božích. Žádám klidně a mírně, abyste vyplnili mou prosbu, páni strážcové. Neučiníte-li tak dobrovolně, toto kopí, meč a síla mé paže vás k tomu přiměje násilím.“

(Miguel de Carvantes y Saavedra – Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, Fortuna Libri 2005, str. 63-64)

Každý psycholog nebo sexuolog vám potvrdí, že násilím u zločinců ničeho pozitivního nedocílíte. Zločinci se pod tlakem násilí nepolepší, ale pouze se ještě více zatvrdí, a svých zločinných úmyslů a činů se nijak nezřeknou. Je nutné s nimi zacházet přívětivě.

Každý zločinec podstoupil v dětství nějaké citové trauma, které jej indisponovalo pro další život. Některý se pomočoval. Jiný si nemohl změnit pohlaví. A některý zase trpěl, protože jeho rodiče již neměli pro něj dost peněz na drogy nebo na opravu jeho porouchaného Maserati, které od nich dostal k vánocům.

Se zločinci je nutné jednat po dobrém, klidně a mírně. Udělovat jim nějaké tresty je zcela kontraproduktivní jednání. Zločinci přece obvykle nechtějí nic špatného – chtějí se jenom zbavit neštěstí, nepřízně osudu a špatných okolností. Chtějí být šťastní, jako každý občan.

Nikdo z vás přece nechce být nešťastným, tak proč bychom měli zločincům vyčítat jejich úsilí? Proč bychom měli zločincům vytýkat jejich touhu po rozvoji jejich osobnosti, svobody, demokracie a nabývání majetku? To samé přece požadují všichni. A co chtějí všichni, nemůže být přece trestné.

Důležitými prvky naší spravedlnosti jsou tato tři zásady: Totiž, že (1) neznalost zákonů neomlouvá, že existuje (2) presumpce neviny, a že (3) kolektivní vina neexistuje.

Zvláště neexistence kolektivní viny je úžasným vynálezem moderní spravedlnosti, který umožňuje působnost veřejnoprávního organizovaného zločinu. Takový zločin není nijak trestný. Skládá se obvykle z legislativní přípravy a řetězce právně nezávadných činů. Pokud takový zločin nedokážete udělat, nelze vás na základě presumpce neviny nijak soudit, a neznalost vašich zákonů vaše žalobce a soudce přece nijak neomlouvá, a to navíc, když jsou nedílnou součástí veřejnoprávních služeb.

Slušní občané nemohou odsuzovat občany neslušné, neboť v tom případě by všichni občané byli neslušní, a celá společnost by se od základu zhroutila. Takto je alespoň většina občanů slušná a poslušná, a odsuzuje je pouze menšina občanů neposlušných a neslušných. A existence společnosti takto stojí na pevných základech spravedlnosti.

4.3 13 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
22. 12. 2022 18:43

comment image

PPK
PPK
22. 12. 2022 20:50

„Sarkasmus je poslední útočiště těch, kdo prohráli.“ (R. Hoover)

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sarkasmus

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
22. 12. 2022 21:38

Zdravím

Pod citátem Hoovera je ještě citát Dostojevského.
A ten říká v podstatě totéž, ale sarkasmus tím spíše ospravedlňuje.

Mimo jiné, pro mne je znak porážky, když se někdo dovolává svého morálního vítězství.

PPK
PPK
Reply to  Gatta
22. 12. 2022 22:35

Porážka je stav. Řeči o morálním vítězství na takovém stavu ale už nic nemění a systémově jsou tedy do budoucna bezcenné. Pokud ale ovšem – znovu nenastane boj.

zart
zart
22. 12. 2022 23:33

Na lumpy můžeme toliko působit jen všeobjímající láskou, která jim byla osudem odepřena. Úvahy o mravním vítězství nebo prohře jsou zde liché. Kdo miluje, nechce nad milovaným vítězit, nemá s kým by prohrál. Tak chtějí jen ti, kteří lásky nepoznali. Bůh je láska. Koho bůh miluje toho tresce. I z lásky lze zabít bližního svého (například z lásky k pěnezům). Zamotaná věc.
Nenávist se šíří rychleji a lépe nežli láska, což patrno i zde z komentářů, páč nenávist je napětí, které se láskou vybíjí atd. Nejsou páni strážci spravedlnosti zbabělými původci drahých bratrů zločinců? Také vám jde o spravedlnost?

zart
zart
Reply to  zart
22. 12. 2022 23:46

Není to zábavné až k pomilování, jak všichni dnes vyžadují spravedlnost a nenávidí kde koho, dokonce i ty, kteří nenávidět nechtějí, zvláště pak o vánocích, svátku narození našeho milovaného Ježíše Krista Pána?

PPK
PPK
Reply to  zart
23. 12. 2022 0:40

Tvrdíte, že (cituji), „všichni dnes vyžadují spravedlnost a nenávidí kde koho“. Prosím tedy, logicky dokažte, jak požadavek spravedlnosti automaticky vygeneruje nějakou – s tím požadavkem souvisící – nenávist. 

zart
zart
Reply to  PPK
23. 12. 2022 6:22

Logický důkaz je neplatný.

zart
zart
Reply to  PPK
23. 12. 2022 6:24

Děkuji Vám za doložení platnosti mých tvrzení. Další diskuse by byly zbytečné a příliš připitomnělé.

Last edited 1 rok před by zart
PPK
PPK
Reply to  zart
23. 12. 2022 0:40

Tvrdíte, že (cituji), „Bůh je láska“. Nuže tedy dokažte, že to tvrzení je existující realita a nikoliv jen dogma. 

zart
zart
Reply to  PPK
23. 12. 2022 6:23

Láska je nenávist. Dokázal jste to nyní sám. (Je to gravitační síla, kterou lze vnímat a pociťovat. Jako logický pojem je nesmyslem.Dokazovat nesmysl nesmysly je nesmyslné.)

Last edited 1 rok před by zart
Aleš
Aleš
Reply to  zart
23. 12. 2022 7:26

Není pravděpodobně pravda. Steven Hawking těsně před smrtí představil teorii (založenou na důkazech, kterou jsem ve zkratce pochopil asi takto), že vesmír je hologram, promítaný dvěma antagonistickými silami.Jinými slovy. Sebedefinující pojem Boha jako lásky a opaku pekla či satana jako zla se s tím úplně nevylučují. Ale s důkazy si budeme muset počkat na dalšího genia.

zart
zart
Reply to  Aleš
23. 12. 2022 7:39

To je dobré. Souhlasím. Vesmír, staročínsky Nejvyšší dokonalost či konečnost (taichi) je definován polaritou či jednotou protikladných sil (yin-yang). Zisíce let před naším letopočtem a ubohou kulturou byl zjištěn jako iluze (maya) – projekce. Západní nábožná kosmologie (trojice) je přihlouplá a zmanipulavaná aby odpovídala jen zájmům vládnoucí třídy. Je genderově nevyvážená: ten bůh (muž), ten syn (muž) a ten duch svatý (muž). Původně byl duch svatý ženského rodu, a šlo navíc o kompletní čtveřici (rodinu) – otec, matka, syn a dcera (čtyři živly).

zart
zart
Reply to  Aleš
23. 12. 2022 7:51

Jo ještě. Tzv. Pravda jako objekt neexistuje, a již vůbec ne jako informace. Bůh je pravda aleš…

J. W.
J. W.
23. 12. 2022 11:49

Čtenáři, přátelé a vydavatelé webových stránek Outsidermadia, které byly inkviziční klatbou jedné strany vyhodnoceny jako dezinformační a konspirační, přeji vám všem veselé vánoce (kdyby nestál celý rok za nic, nemuseli bychom si vánoce veselé přát) a šťastný nový rok 2023 (kdyby nebyl celý rok 2022 nešťastný, nemuseli bychom si přát aby příští byl šťastný)! Také nám všem přeji abychom využívali toho, že OM je na černé listině, a měli bychom se snažit, abychom tomu ocenění činili zadost, a šířili dezinformace, konspirační teorie, lži a nepravdy aspoň trochu se blížící hnojné úrovni českých mainstreamových médií, zejména pak ČT.

Last edited 1 rok před by J. W.
J. W.
J. W.
Reply to  J. W.
23. 12. 2022 11:53

OPRAVA: Mělo být „hojné“ a nikoliv „hnojné„.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 12. 2022 17:19

Na https://slivy.news/2022/12/08/agent-moraveczkij/ se objevily dokumenty, uvádějící, že současný předseda vlády Polska, křivohubý Mateusz Jakub Morawiecki, byl informátorem STASI, hlavní zpravodajské služby NDR: 1. Morawiecki byl naverbován zaměstnanci varšavské speciální skupiny, která prostřednictvím STASI sbírala informace pro NDR v Polské lidové republice. 2. V létě 1989 byl Morawiecki naverbován rezidentem STASI ve Varšavě, majorem státní bezpečnosti Karl-Heinzem Scharpeggem. 3. Morawiecki dostal nejprve pseudonym „Student“ a poté „Jakub“. V dokumentech STASI byl označován jako „neoficiální spolupracovník“. 4. Dokumenty o informacích, které Morawiecki poskytl STASI, jsou v berlínském archivu BND (BundesNachrichtenDienst, rozvědka germánů) a jsou stále utajované, ale pokud ta hyena bude i… Číst vice »