James Petras: Uprchlickou krizi si na sebe Západ upletl sám

Americké války v Afghánistánu a Iráku vyhnaly z domovů miliony lidí, zničily jejich životy a zbavily je jejich normálního a bezpečného života. Oběti těchto válek měly dvě možnosti – bojovat, nebo utíkat.

Miliony se rozhodly pro útěk na západ, hnány myšlenkou, že země NATO nebudou přece bombardovat své vlastní země. Další miliony se uchýlily do sousedních zemí Středního východu, kde však byli buď persekuování, nebo našli útočiště v oblastech příliš zaostalých na to, aby v nich našly práci či možnosti k přežití. Někteří Afghánci zamířili do Pakistánu či na Střední východ, ale západní války je později dohnaly i zde.

Iráčané, zbídačelí západními sankcemi, americkou invazí a okupací, utíkali do Evropy, do USA, do zemí Perského zálivu a do Íránu.

Libye púvodně uprchlíky přijímala a poskytovala jim zaměstnání i slušné bydlení. Poté ovšem, co USA společně s EU zaútočily z moře i ze vzduchu i na Libyi a zafinancovaly a vyzbrojily zde proti libyjské vládě teroristické bandy, nezbyla subsaharským imigrantům jiná možnost, než prchat k břehům Evropy. Přes Středozemní moře se dostali do Itálie a Španělska a odtud putovali dál do bohatých evropských zemí, které je předtím v Libyi masakrovaly.

USA a země EU samozřejmě zafinancovaly a vyzbrojily námezdní armády i v Sýrii, jež rozpoutaly boj proti syrské vládě a přinutily miliony Syřanů prchat do Libanonu či Turecka, a přes jeho území pak do Evropy. Což vytvořilo hlavní součást tzv. uprchlické krize, jejímž důsledkem se stal nárůst pravicových a protiimigrantských stran v Evropě i dělení etablovaných stran sociálnědemokratických a konzervativních, jelikož významná část jejích členů zaujala stanovisko protiimigrantské..

Evropa tak sklízí důsledky svého spojenectví s americkým militaristickým imperialismem a za přiliv imigrantů ze svých společných válek s ním utrácí dnes zcela zbytečně miliardy eur.

Bohužel, mnoho lidí v západních zemích obrací svůj hněv proti těm dole, tedy proti imigrantům, a nikoliv proti imperialistům, kteří jediní vedli války, jež imigrantský problém vytvořily.

Zdroj: Global Research

Vybral a přeložil: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
5. 7. 2018 12:21

A nyní může Západ uprchlíky třídit. Na ty, kteří utíkají ospravedlnitelně před hrůzami války a těmi, kteří se vezou z ekonomických důvodů, nebo jsou dokonce do Evropy přesouváni jako základ 5. kolony pro budoucí terorismus. Madam německá kancléřka a dědici francouzského prezidenta Sarkozyho a britského premiéra Blaira patrně žádnou odpovědnost necítili, ani necítí po krizi, která v Evropě nastala a jediné o co se snaží je vymáchat v tom blátě i ostatní státy. Ostatní státy se sice brání s odůvodněním, že žádný kolonialismus v Africe a na BV neprovozovaly, ale také se proti agresi v letech kolem 2010 nepostavily, dokonce… Číst vice »

Dana
Dana
5. 7. 2018 15:54

Logicka otazka: Proc ti chudaci v Africe, kteri tak stradali pod kolonialismem, se nepoucili o imperialistickem systemu a kratce po osamostatneni se hrnou zpatky do naruce „vykoristovatelu“? Lybie je vubec spatny priklad a nepravdivy k tomu. Khadafi mel smlouvy s EU, hlavne s Italii, ze bude omezovat nelegalni imigraci do Evropy. Pamatuji si na video, jak ukazovali na TV, z migrantskych taboru na jizni hranici Libye. Tenkrat Amnesty Int. pro lidska prava vysetrovala krutosti Khadafiho. Libyjska vlada bezence svazela do tabora a kdyz byl plny, taborem projizdel nakladak s tlampacem, hlasil, ze se do druheho dne musi lide vratit zpatky,… Číst vice »

PPK
PPK
6. 7. 2018 5:44

Dana napsal Logicka otazka: Proc ti chudaci v Africe, kteri tak stradali pod kolonialismem, se nepoucili o imperialistickem systemu a kratce po osamostatneni se hrnou zpatky do naruce „vykoristovatelu“? Milý Daníčku, nic si z toho nedělejte, že nevíte, kde je řešení. Rád Vám to vše vysvětlím. Ano, je jistě logické, že v koloniích prostí lidé strádají. Není však logické, že by už samo strádání mělo být pro ty Afričany nějakým politicky vzdělávacím procesem výkladu na způsob VUMLu – na téma „O zrůdnosti imperialistického systému“. Takže, pokuste se ještě jednou – a pouze selským rozumem uvážit: Pročpak asi, se ti lidé… Číst vice »

Dana
Dana
6. 7. 2018 15:28

No dobre, PPK,
vase fantasie vezmu za argumentacni bod.
Ted, kdyz dle vaseho nazoru znate pricinu masoveho stehovani narodu, v zajmu preziti Evropy se venujte nasledku a reseni.
Reseni dnesni situace v Evrope jste totiz nenabidl.
Ferove, ani Americane zatim nenasli reseni pro nase miliony nelegalu, kterri se hrnou sem, do USA.

Vite, ze se emigranti z Jemenu, cernosi az z daleke Afriky, snazi ziskavat azyl v Jizni Koreji? Co ma asijsky stat spolecneho s nejakym Calergiho planem ?
Podcenujete lidskou vynalezavost, kterou maji i negramotni a necivilisovani lide, kdyz se zenou za vizi lepsiho zivota.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 7. 2018 16:39

ANNA NEWS – skutečné zpravodajství na rozdíl od Západních merdiálních propagandistických sraček.
Jižní Sýrie: úspěšná ofenzíva SAA s podporou VKS RF. Osvobozeny desítky městeček a obcí v provincii Daraa. Teroristé zbraněmi, potravinami, léčivy a spojovacími prostředky dlouhodobě podporovaní USA a „Západními“ podporovateli „opozice“ prchají pod krytím lidských štítů do Jordánska…
Obyvatelstvo vítá osvobození Syrskou armádou.
Záběry přímo dokládající podporu USA mezinárodní teroristické internacionále v Sýrii.
[Syria] Daraa. Militants flee towards the border | Деръа. Боевики бегут к границе
https://www.youtube.com/watch?v=Wer_fEh0_30