Jde v USA skutečně o demokracii?

USA jsou západním světem považovány za výspu světové demokracie. Jejich ústava a parlamentní systém jsou pokládány div ne za nepřekonaný vrchol demokratismu. Došlo to tak daleko, že nikým nepověřené USA píší mezinárodní „Blacklist“ nedemokratických režimů.

Podívejme se nyní podrobněji na americkou demokracii. Mnohé napoví tento odkaz: http://dolezite.sk/200-let-terorismu-usa-9E71yh.html

Při jeho podrobnějším prozkoumání zjistíme velice překvapivou skutečnost. Byť existuje americká papírová demokracie, ve skutečnosti v USA vždycky od zrodu státu vládl nejsilnější kapitál – bankéři, průmyslníci… Celá americká tzv. demokracie je postavena na útisku, zotročování,  okrádání nižších sociálních skupin, ať již v USA anebo v cizích zemích. Na tom se do dnešní doby v podstatě nic nezměnilo. Je to cesta od vraždění a okrádání Indiánů, unášení a zotročování afrických černochů, vysávání domácího dělnictva skrze války o území, suroviny, trhy až k finančním podvodům a spekulacím, válce o zachování dolaru jako světového platidla a o světovou dominanci. Rozdílem snad je jenom to, že oproti minulosti dnes zahraniční politika a zákony USA vyjadřují zájmy nikoliv jenom národních velkoprůmyslníků a velkobankéřů ale nadnárodních kapitálových subjektů – oligarchů,  finančníků obecně a korporací.

Cesta americké papírové demokracie (papír snese cokoliv, ovšem klíčová je realita – obsah, který naplňuje pojmy) je dlážděna vražděním a loupením doma i v cizích zemích. Všechna práva si nižší sociální vrstvy, ať již šlo o původní černošské otroky, dělníky, ženskou část populace anebo zotročované cizí země musely na svých  vládcích vždy vyvzdorovat vzpourou a vykoupit vlastní prolitou krví. Rezignace na vlastní práva, podlehnutí politickým – mediálním uspávankám mainstreamu ovládaného mediálními magnáty a korporacemi měly vždy okamžitě za následek okleštění nabytých svobod. Jako příklad je možno uvést situaci po 11. září 2001, kdy tato událost byla zneužita nejenom k  zavedení předem připraveného návrhu zákona Patriot Act v praxi s možností unášet na neurčito bez nároku na soudní proces a obhajobu vlastní občany, z rozhodnutí prezidenta likvidovat vlastní občany bez soudu, zavedení všudypřítomného slídění v praxi až po právo amerického prezidenta napadat jiné země bez ohledu na názor veřejnosti a dokonce i parlamentu. Samozřejmě sem patří taky  „nadstátnost“, nekontrolovatelnost a nepostižitelnost polosoukromého FEDu, na který americký lid  nemá žádné páky.

Závěrem: USA sic papírový vrchol demokracie, v podstatě nikdy nebyly demokratickým státem ve smyslu vlády veškerého lidu. Vždycky v nich vládla úzká vrstva privilegovaných, ekonomicky nejsilnějších subjektů a tato určovala veškerou politiku země. Ohledně obsahu demokracie nemají žádné právo se nadřazovat nad jiné země a psát na ně veřejné „posudky a odsudky“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
18. 9. 2014 15:44

Ještě k tomu článku. Vždycky když politici USA začínají školit svět o míru, když začnou vypouštět ze svých úst prázdné bubliny o míru – představím si dlouhou krvavou čáru v dějinách USA lemovanou miliony mrtvých, znásilněných lidí. USA jsou vedle Velké Británie a bývalých koloniálních impérií snad nejválečnějším státem v dějinách lidstva. Soupis jejich válek postihuje snad celý globus.

Béda
18. 9. 2014 16:29

Jenom taková drobnost. Českým „humanistům“ po právu vadila tvrdost režimu proti svým vlastním občanům za komunistů. Je zajímavé, že fašistický režim na Ukrajině, který je vůči svým občanům asi tak tisíckrát totalitnější a ničivější jim nejenom že nevadí, ale jej podporují. O válkách v Iráku, Libyi, Afghánistánu, Sýrii, o gaze ani nemluvě. Jak je totok vůbec možné?

Dana
Dana
18. 9. 2014 17:17

To je hruza, co. Dejiny USA lemovane miliony mrtvych. Musim dat na modleni za nevinne duse, znicene americkym imperialismem.:-) Jenom ze Spojene Staty neziji v minulosti, jako uknuceni Evropane, ale zajima je predevsim soucasnost. Americky lid voli v zastupitelske demokracii ty, kteri se zdaji nejpovolanejsi. Jak na federalni urovni, tak stejne v jednotlivych statech a podle ustav techto statu.. Takze to ma Emerika posichrovane na dvou urovnich. Centrum Washingtonu a spojenych specifickych statu. Vetsina cechacku je naprosto ignorantni k velke moci vetsich statu v Unii, protoze cumi zkrze evropske bryle.. Souhlas s tim, ze mnozi Evropane, zvlaste cechackove nejsou na… Číst vice »

Sasin
Sasin
18. 9. 2014 20:45

Další a opakované žvanění, co jsem si všiml na tomto blogu, a rozemílání dávno rozemletého je stejně platné jako holit si péro dvakrát denně.

Reklama dole, reklama vpravo.

Ať žije mletí a tlučení prázdné slámy.
Čas můžete trávit užitečněji http://www.svobodny-vysilac.cz

Mimochodem, zobrazování tohoto webu v jiných prohlížečích má své velké muchy. Tak jednoduchý web by měl být vidět i v prehistorických prohlížečích. Úmysl neznám. Přeju vše dobré.

Dříve to bylo lepší

Béda
19. 9. 2014 1:37

Demokracie není o tom, že si na zákaladě žoviálního telemarketingu několika politiků můžete vybírat politiky a pak se zcela podřídit jejich rozhodnutí. Demokracie je o vládě lidu, tedy o tom, že lid může kdykoliv vstoupit do rozhodování o zásadních a pro něj důležitých otázkách, třeba o účasti ve válkách, které jej mimochodem stojí docela dost peněz, o tajně pečených spolcích, může rozhodovat třeba o tpom, jestli chce všudypřítomné slídění, totalitu (Patriot Act…), jestli chce setrvat v existujícím státním uspořádání. Na základě takto projevené vůle proběhne hlasování lidu a jeho většinové rozhodnutí je respektováno. O tom je demokracie. Ne o tom,… Číst vice »

Béda
19. 9. 2014 2:05

Proč západ podporuje takovouto „demokracii“? http://www.novarepublika.cz/2014/09/ukrajina-oficialne-zrusila-demokracii.html Nejvyšší rada Ukrajiny přijala takzvaný lustrační zákon. Podle tohoto dokumentu může být kterýkoliv úředník uvolněn, když spadá do jednoho ze zakázaných paragrafů. Pokud osoba pracovala například v orgánech státní moci za prezidenta Janukovyče. Nebo v případě, že osoba způsobila škodu účastníkům zimních protestních akcí. Osoba může být také propuštěna, pokud vyzývala k separatismu nebo pracovala v orgánech státní moci v sovětské éře. Zajímavý je nejen text dokumentu, ale i způsob jeho přijetí. Před budovou Nejvyšší rady se v úterý shromáždilo několik set lidí. Sami poslanci přímo na zasedání říkali, že je nepustí ven z… Číst vice »

Béda
19. 9. 2014 2:30

Sasin napsal Další a opakované žvanění, co jsem si všiml na tomto blogu, a rozemílání dávno rozemletého je stejně platné jako holit si péro dvakrát denně. Reklama dole, reklama vpravo. Ať žije mletí a tlučení prázdné slámy. Čas můžete trávit užitečněji http://www.svobodny-vysilac.cz Mimochodem, zobrazování tohoto webu v jiných prohlížečích má své velké muchy. Tak jednoduchý web by měl být vidět i v prehistorických prohlížečích. Úmysl neznám. Přeju vše dobré. Dříve to bylo lepší Názory na to, co je a co není důležité se značně liší. Co je pro jednoho aktuální, významné a důležité může být pro druhého bezvýznamné. Tak to… Číst vice »

Béda
19. 9. 2014 4:18

http://www.hlavnespravy.sk/usa-sa-snazia-vyuzit-islamsky-stat-aby-oslabili-kazdy-stat-v-regione-tvrdi-odbornicka/365149 „…Soraya Sepaphour: Myslím si, že Irán si je dobre vedomý toho, čo bude na konci hry Spojených štátov. U Ameriky vypozorovali opakovanie rovnakého vzoru. A sú si dobre vedomí toho, že to skutočne nie je boj proti skupine teroristov – vytvorených Američanmi samými a ich spojencami – ale je to skutočne okupovanie oblasti Perzského zálivu. Ich cieľom je zbaviť Asada moci a okupovať Irak, a potom možno podniknúť ofenzívu voči Teheránu. Takže Teherán chápe vyhrážky týchto teroristických skupín, ktoré sa nazývajú ISIL alebo aktuálne IS. V prvom rade chápu, že bez amerických i saudských peňazí a amerického výcviku by… Číst vice »

Béda
19. 9. 2014 4:20

Tamtéž: „…RT: Západ pokračuje v podpore sýrskej opozičnej skupiny – napriek správam o väzbách medzi rebelmi a Islamským štátom. Nie je to nebezpečná politika? Soraya Sepaphour: Je, a je to skutočne nezmyselné z každého logického hľadiska, z hľadiska ľudí, ktorí žiadajú stabilitu a mier. Ale táto skupina robí presne to, čo Amerika chce, aby robila. Ničia každú vládu, sýrsku vládu, irackú vládu, oslabujú ich. Súčasne dávajú Američanom zámienku na intervenciu. Falošný príbeh z pred roka o útoku chemickými zbraňami vládou Asada nefungoval. Americký ľud nesúhlasí s ďalšou vojnou. Ale, keď prezentujú sťatie, následne americký ľud viac súhlasí s vojnou. To… Číst vice »

Neználek
Neználek
19. 9. 2014 13:49

Sasin napsal

Další a opakované žvanění, co jsem si všiml na tomto blogu, a rozemílání dávno rozemletého je stejně platné jako holit si péro dvakrát denně.

Reklama dole, reklama vpravo.

Ať žije mletí a tlučení prázdné slámy.
Čas můžete trávit užitečněji http://www.svobodny-vysilac.cz

Mimochodem, zobrazování tohoto webu v jiných prohlížečích má své velké muchy. Tak jednoduchý web by měl být vidět i v prehistorických prohlížečích. Úmysl neznám. Přeju vše dobré.

Dříve to bylo lepší

Trefné. Béda jako zpozdilý mesiáš. V dobytčáku, který míří do Osvětimi, poučuje spolucestující o nacistické hrozbě. Proč ne? Aspoň mu cesta lépe uteče.

Béda
19. 9. 2014 14:41

Neználek,

Béda alespoň „poučuje“ o tom, že v USA nikdy žádná demokracie nebyla, ani humanita, ani mír. USA poučující ostatní o demokracii, míru a humanitě jsou od samého počátku své existence antidemokratický, antihumáníí, válečný stát. A co děláte vy, když kritizujete Bédu?

petr
petr
19. 9. 2014 15:07
Alena
Alena
19. 9. 2014 15:23

západ si platí své troly. A dobře. Jen se připojit!
http://www.zvedavec.org/vezkratce/9057/

Alena
Alena
19. 9. 2014 15:30

Tak pokud vím, trollové nasazení například proti našemu webu a působící zejména ze Slovenska pobírají od kloboučníků eur 2.000, zřejmě je potřeba přeci o chlup větší inteligence, než u pucfleků sloužících za 450 Euro pro diskuse na masmediálních webech.. :) Ponúkam preklad dôverného listu švajčiarskeho vydavateľstva Axel Springer AG. Táto spoločnosť v holdingu so švajčiarskym mediálnym domom Ringier pôsobí aj na Slovensku. List je adresovaný nemeckému Landtagu vo Schwerine, hlavnom meste spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko, z čoho je zrejmé, že do trollingu, teda manipulácie diskusií pod článkami a v sociálnych sieťach, sú zapojené [aj] nemecké vládne orgány. Vážený [vážená?]… v súčasnosti… Číst vice »

Alena
Alena
19. 9. 2014 15:31

pokračování Neposkytujeme a ani sme nikdy neposkytovali blogerom textové predlohy či dokonca predpripravené textové moduly. Účtuje sa podľa blogu/záznamu/komentára so stanovením určitého počtu slov.

Podľa dohody z 12.04.2014 nemeckého parlamentného vyšetrovacieho výboru [!] mali prisľúbené finančné prostriedky doraziť už začiatkom mája, čo sa do dnešného dňa nestalo. Priateľsky poukazujeme na to, že bez tejto podpory budeme nútení dohodu zrušiť. Zaznamenávame prudko rastúcu antipatiu až bojkot našich produktov.
(Príloha: Údaje o obrate 06/14)

Neználek
Neználek
19. 9. 2014 15:40

Béda napsal

Neználek,

Béda alespoň „poučuje“ o tom, že v USA nikdy žádná demokracie nebyla, ani humanita, ani mír. USA poučující ostatní o demokracii, míru a humanitě jsou od samého počátku své existence antidemokratický, antihumáníí, válečný stát. A co děláte vy, když kritizujete Bédu?

Humor.

Školní referáty jsem přestal psát před dvaceti lety. Stejně nikoho nezajímají.

Jestli chcete zaujmout čtenáře, tak musíte odvést skutečnou práci. A zvolit aktuální téma. Zkuste třeba zjistit něco o tom, jak zfalšovali skotské referendum.

Béda
19. 9. 2014 16:26

Neználek,

já bych si o tom rád přečetl třeba od vás. Proč bych o tom musel psát zrovna já. Třeba je to vaše téma. Přiznám se, že netuším jestli, případně jak to udělali. Že hodně zatlačili a zapojili do toho celou svoji mediální mašinerii, všechny politiky z obou stran spektra o tom žádná. Ale jestli poupravili výsledky, o tom mi není nic známo.

Neználek
Neználek
19. 9. 2014 16:35

„Ale jestli poupravili výsledky, o tom mi není nic známo.“

To máte právě zjistit.

petr
petr
19. 9. 2014 16:37

Stále platí : Nezáleží na tom jak se hlasovalo, ale na tom, jak se to spočítalo!