Je úterý Super?

Americké „superúterý“ dnes připadá na 1. březen. Toho dne se bude rozhodovat v mnoha státech o vítězích demokratických, potažmo přirozeně republikánských primárek. Česká média píší o dvanácti státech unie, v nichž prý proběhnou primárky, ale já jsem jich napočítal čtrnáct. Jsou to: Wyoming, Virginia, Vermont, Texas, Tennessee, Oklahoma, Minnessota, Massachusetts, Georgia, Colorado, Arkansas, Aljaška, Alabama a Americká Samoa. Lhostejno, kolik států se, jak vidět, s indiánskými jmény především, bude voleb účastnit, jejich smysl je jediny- ve větší míře demokratům či republikánům ukázat, kdo má větší šanci v ostatních více než třiceti státech USA, kde proběhnou promárky do  partajních volebních konvencí v létě 2016.

Za demokraty, žel, očekávám, že první místo obsadí paní Hillary Clintonová. U republikánů, pravda, i díky lidnatému a na volitele početnému Texasu, může být situace dramatická. Váha Texasu je srovnatelná s vahou Kalifornie. A v Texasu má domicil Ted Cruz, donedávna Kanaďan kubánského, rozuměj procastrovského původu, který kandiduje proti proticastrovskému  Rubiovi z Floridy i proti Donaldu Trumpovi. Přiznám se, že z oněch tří bych, kdybych musel, volil Trumpa. Ne proto, čím je, ale pro to, čím jsou jeho protikandidáti.

Cruz má podporu Citibank a Goldmann Sachs, Rubio pak podporu partajních republikánských tycoons, kteří odstoupením Jeba Bushe ztratili svého volitelného miláčka. Daniel Veselý na Blistech označil Trumpa za amerického Zemana, a věru, nemá daleko k pravdě. Zeman i Trump by pro bonmot možná i zabíjeli. Vzpomeňme na Zemanovo konstatování,  nadnesené, že „stranické legitimace členů  ČSSD se budou vázat do kůže členů ODS“. Trump využívá zkratek a alegorií také, například zde,  kde prohlásil, že je “ lépe být jeden den lvem, než sto let ovcí“.

Citát je mylně připisován Mussolinimu, i když ho přirozeně pronesl Lev Nikolajevič Tolstoj, což je na rozdíl od Mussoliniho pro Američany  figura neznámá. Vtěsnat Trumpa ho hnědé košile Hitlerovy, toť mediální úkol washingtonské i pražské kavárny, ostatně…

Přitom jsou to především demokraté, kteří by navždy měli mlčet. Otec 33. prezidenta USA, John Kennedy, proslul v době svého velvyslancování v Londýně velikou příchylností k politice Třetí říše, a pokud si lord Runciman chodil pro rady na jeho velvyslanectví, nedivme se, že  Československo přišlo o pohraniční „Sudety“ stejně, jako striptérka o sukénku i o to ostatní.

Robert Kennedy, pozdější ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra, JFK, sbíral zkušenosti jako prokurátor při McCarthyho honu na čarodějnice. A to byli „demokraté“. Americká politika je v mnohém absurdní. Absurdní je i postavit  dva exkubánce, Rubia a Cruze, proti sobě, a přitom brojit proti Trumpovi.

Trump nemusí vyhrát. Může, jistě náhodou, být vezen kolem texaského skladu učebnic v Dallasu se známými konsekvencemi, mohou ho zradit volitelé. Chtějí-li se republikáni likvidovat, na volebním sjezdu v létě zvolí  Rubia, i kdyby Trump nyní zvítězil ve většině států nejen  toto „superúterý“. Trump rovná se izolacionistická Amerika.  Amerika mimo konflikty a nechřestící zbraněmií u čenichu ruského medvěda. Trump není chytrá volba. Je to však pravděpodobně volba nutná. Volba bez Nobelovy ceny míru, přesto pro mír – jak doufáme. A pokud to i vyjde, dáme si, po našem, do TRUMPety.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mm
mm
29. 2. 2016 17:13

děkuji všem čtenářům „trumpologického“ článku. Už jenom proto, že třeba slovenská TV Markíza hýří velmi usměvavou paní Hillary. Jak včera tweetoval médiím Edward Snowden, jde o to, že v Bílém domě bude buď Goldman Sachs, nebo Trump. A jedna jižanská média uveřejnila foto starého černého muže s cedulí (samovýroba) a nápisem Best candidates for US president: 1. God 2. Jesus 3. Trump. nejlepší kandidáti: Bůh, Ježíš, Trump. Gándhí řekl: „nejprve vámi opovrhují, pak o vás mlčí, pak s vámi bojují – a pak zvítězíte“. Zda v Americe zvítězí „a silent majority“, mlčící většina, toho budeme možná svědky. Anebo nikoli.

peter.
29. 2. 2016 17:27

Dobrý článok!Aj by som volil radšej Trumpa ako Clintonku.Keď pre nič iné tak preto,že dianie vo svete by sa ukľudnilo,svetoví lídri by sa začali počúvať a k slovu by mohli prísť politické riešenia miesto vojen.(môj predpoklad,možno,že mylný).
Ale keďže je všeobecne známe,že o tom kto bude prezidentom USA nerozhodujú voliči ale niekto celkom iný,tak túto funkciu obsadí H.Clintonová.A všetko pôjde v starých koľajách.Vojny,mŕtve deti,utečenci…..
Ak sa ženská v Amerike dostane k moci,tak spravidla býva krvilačnejšia ako muž.Ja tú Clintonku mám stále pred očami,ako sa so zvrátenou rozkošou teší z Kaddáfího smrti.
Prišla som,videla som a je mŕtvy.Povedala s nefalšovanou veselosťou.

Béda
29. 2. 2016 17:29

Trump znamená změnu. Ale nikdo netuší (snad kromě Trumpa samotného) o jakou změnu se jedná. Jestli k lepšímu anebo k horšímu a jak vážně míní svoji volební reklamu a slibotechnu. U kariéristky – politické zbohatlíčky Clintonové je jasné, že zastupuje zájmy nadnárodních lichvářů a vojensko průmyslového komplexu a neštítí se jakékoliv politické špinavosti.

Obecně lze říct, že USA jsou oligarchokracie a zůstanou oligarchokracií ať bude prezidentem Trump anebo Clintonová. Trump ostatně taky nebude žádný jelimánek a kdo čeká na jeho rukou bílé rukavice může se lehce dočkat rukavic boxerských, které míří hodně pod pás.

fajt
29. 2. 2016 17:38

osobně nechápu fascinaci volbami, které nemohou nic změnit. ..)

Sio
Sio
29. 2. 2016 18:13

Béda napsal

http://www.hlavnespravy.sk/arabsky-exodus-do-europy-odplata-koniec-zapadoeuropskej-civilizacie/749969

http://www.hlavnespravy.sk/merkelova-sa-povysila-z-nemeckej-cisarovny-na-europsku/749997

Od akademika Fursova mi to přišlo málo vyvážené, skoro jako plytké kecy na téma apokalypsa. Ale možná jen můj dojem.
A Merkelová? Asi je poslední domorodec v Německu, který má koule. Asi jí to připadalo žinantní, tak zve alespoň pár miliónů „chlapů s gulama“, ať tam není sama.

Béda
29. 2. 2016 18:22

Sio napsal
Od akademika Fursova mi to přišlo málo vyvážené, skoro jako plytké kecy na téma apokalypsa. Ale možná jen můj dojem.
A Merkelová? Asi je poslední domorodec v Německu, který má koule. Asi jí to připadalo žinantní, tak zve alespoň pár miliónů „chlapů s gulama“, ať tam není sama.

Nevím v čem jsou myšlenky pana Fursova plytké.

Diktátorka merkelová, která má být NĚMECKOU političkou navíc demokratickou (CDU) má koule na co? Koho politiku v čí prospěch tato ženská prosazuje? Od koho dostala mandát mistrovat celou Evropu a vyhrožovat jiným státům?

mm
mm
29. 2. 2016 18:37

jde o to, že Trump říká to, co si myslí, nikoli to, co chce slyšet Wall Street. Guvernér Padillo z Portorika se dnes distancoval od obou hispanoamerických republikánských kandidátů. Kennedy, o kterého jsem se v článku otřel, poslal do Vietnamu desítky tisíc amerických vojenských poradců. Na druhé straně nechal Kubu Kubou, čímž odvrátil válku, s níž už svět počítal. Byť válčit začal, ale nikoli 90 mil od pobřeží USA.

mm
mm
29. 2. 2016 19:03

Trump is popular because he has a rare ability to channel the deep-seated frustrations that much of the American public harbors toward its political and cultural elites. Trump’s presidential bid isn’t based on specific, defined economic or foreign policy platforms or plans. Indeed, it isn’t clear that he even has any. Trump’s campaign is based on his capacity to resonate two deeply felt frustrations harbored by a large cross-section of American citizens. As The Wall Street Journal’s Daniel Henninger explained recently, a very large group of Americans is frustrated – or enraged – by the intellectual and social terror exercised… Číst vice »

peter.
29. 2. 2016 19:15

…prirovnávajú ho k Zemanovi.Či to nebude tým, že mal roky za manželku Češku.O českom humore sa hovorí,že je iný ako inde v Európe.Zeman je protagonistom tohoto špecificky českého humoru a Trump sa ním mohol „nakaziť“ od svojej českej bývalky.Vystupovanie Zemana aj Trumpa je verejnosti sympatické.A mne tiež.
http://i.ndtvimg.com/i/2016-02/hillary-clinton-donald-trump-reuters_650x400_51454553386.jpg

mm
mm
29. 2. 2016 20:12

máte pravdu, Petře, může to být vliv Ivanky Trumpové, a pokud čtu, jste první, koho to napadlo. Současná paní Trumpová je Slovinka, ovšem nevím, jaký humor Slovinci mají. Šibeniční určitě….“Příjde ilegální migrant už nějakou dobu pobývající v Německu k lékaři, a říká: „čím to je, doktore, že mne po intenzivním sexu tak pálí oči?“ „To nic“, říká lékař,“ to pálení je po pepřovém spreji…“ (příklad šibeničního humoru, pramen Viditelný Macek DNES).

mm
mm
29. 2. 2016 21:21

pro všechny politiky platí: „A nation can survive its fools, and even the ambitious. But it cannot survive treason from within. Národ přežije své blázny, i ty s největšími ambicemi, ale nepřežije zradu, pokud ji tito způsobí. Marcus Tulius Cicero

M.C.
1. 3. 2016 7:44

Jenom technická: Otec JFK se jmenoval Joseph a býval velvyslancem USA v Británii v době války. Údajně psal ,,domů“ zprávy typu že je zbytečné Británii pomáhat, že se stejně brzy zhroutí. Když na to Britové náhodou přišli, tak mu slíbili internaci uprostřed Londýna do konce války, pokud s tím nepřestane. Starý Prescott Bush byl taky dobrák. Byl jedna ruka s Thyssenem a viděl jsem i fotku s Hitlerem, ale mám pochybnosti, jestli je to on. O čem pochybnosti nemám, je to, že dodávali za války přes Španělsko do Německa letecký benzín. V roce 1943 jim na to přišli a málem… Číst vice »

Viky
Viky
1. 3. 2016 8:16

Tedy kdybych si měl vybírat já… budu volit mezi sportovním kanálem a nějakou místní „Santa Barbarou“. ( Sledovat obojí je pro mne přibližně stejné utrpení.) Ale Klintonici bych nezavrhoval jako volbu. Krvelačná je, a konec konců má i širokou podporu ve světě. Třeba ukrajinští oligarchové jí přispívají do klobouku. /pořád a dokola se tvrdí, jak plynou emerické peníze na Ukrajinu, ale to se přece dělá proto, aby jiné peníze padaly do klobouku Klintonice. Je to oběživo, musí kolovat!/ A taková volba by měla i další výhody. Současný emerický prezident Babrák Ohava by se mohl stát budoucím prezidentem Ukrajiny. Navíc se… Číst vice »

peter.
1. 3. 2016 9:13

M.C. napsal
Otec JFK se jmenoval Joseph a býval velvyslancem USA v Británii v době války.

A ešte som sa niekde dočítal,že z tej funkcie bol v r. 1940 odvolaný pre antisemitizmus a prejavovanie sympatií k Hitlerovi.A zbohatol vraj vďaka svojim kontaktom s organizovaným zločinom počas prohibície.Ale je možné,že ide len o klebety.Neviem.

aram
aram
1. 3. 2016 9:43

peter. napsal
A ešte som sa niekde dočítal,že z tej funkcie bol v r. 1940 odvolaný pre antisemitizmus aprejavovanie sympatií k Hitlerovi.A zbohatol vraj vďaka svojim kontaktom s organizovaným zločinom počas prohibície.Ale je možné,že ide len o klebety.Neviem.

Oficiální důkazy nejsou, ale šéf Brooklynské mafie Frank Costello týden po smrti Jos. kennedyho a pár dní před smrtí svou měl prohásit, že byl jeho spolupracovníkem při nelegálním pašování alkoholu. Oficiální info je, že po zrušení prohibice (1933) vydělal JPK velké peníze na tom, že ve Skootsku okamžitě uzavřel smlouvy na výhradní dodávky whisky do USA spolu s Rooseveltovým synem.

mm
mm
1. 3. 2016 12:06

omluva, skutečně Joseph. Měl tiskové impérium, kterým F.D.Roosevelta držel v šachu. FDR se ho bál. Joseph si říkal vyslanec u dvora krále Jiřího, každopádně, obdiv k fungování hitlerovského Německa zde byl. Viki, pořád věřím, že po Juščenkovi, když byl Janukovič a Jacenuk, může být jen Američanka Jaresco.

Admirál
Admirál
1. 3. 2016 17:22

Já dám na vybrané české politické komentátory, já jsem se naučil, jak být s minimálním duševním úsilím dobře informován a schopen se s vědomím vhledu do složitých domácích světových problémů se rozhodovat. Když vidím to upřimné zděšení z Trumpovi vítězné cesty, z těsných výsledků Hilary se Sandersem v masmédiích, mám jasno, vivat Trump a Sanders. Bude na nich něco neskutečně dobrého. Tuhle jsem četl,jak Kníže chválí Sobotku. Prý ve funkci vyrost… Má to u mne spočtený. Nehodil bych mu ani kůrku chleba, natož hlas ve volbách. A když čtu a slyším, jakej je Babiš lump, tak mne to nutí k… Číst vice »

Béda
1. 3. 2016 17:31

Admirál napsal Já dám na vybrané české politické komentátory, já jsem se naučil, jak být s minimálním duševním úsilím dobře informován a schopen se s vědomím vhledu do složitých domácích světových problémů se rozhodovat. Když vidímto upřimné zděšení z Trumpovi vítězné cesty, z těsných výsledků Hilary se Sandersem v masmédiích, mám jasno, vivat Trump a Sanders. Bude na nich něco neskutečně dobrého. Tuhle jsem četl,jak Kníže chválí Sobotku. Prý ve funkci vyrost… Má to u mne spočtený. Nehodil bych mu ani kůrku chleba, natož hlas ve volbách. A když čtu a slyším, jakej je Babiš lump, tak mne to nutí… Číst vice »

Admirál
Admirál
1. 3. 2016 20:51

Béda napsal
Od volby Obamy se držím hesla: Nechval dne před večerem. Účet (obzvlášť americkému politikovi) je nejlépe vystavovat až po konzumaci krmě. Tím netvrdím, že bych je jako Američan taky nevolil. Asi volil. Naděje umírá poslední.

Bohužel, častokrát je nám dopřáno pouze volby mezi volby špatným a ještě horším (v tehdejším případě Obama – MC).

A už jsem to párkrát psal, v USA politice je zřejmá dvoukolejnost, víte jistě, který směr Obama zastává, víte jistě, jaké tlaky vyvažuje?

Viky
Viky
1. 3. 2016 23:18

mm – já mám problém s oblastmi, o kterých se občas domnívám, že o nich cosi vím. A nyní US, kde tak moc silný se znalostí problematiky nejsem… Ne že bych úplně tápal ve tmě, ale to ještě není znalost problematiky. Můj přístup je víc pocitový, než se mé povaze líbí. Po tomto úvodu – asi takhle: Trump sice figuruje jako republikánský kandidát a vede, zdá se. Jen není tak docela názorově republikánem, a pouze se vetřel do této oslo-sloní strkanice. (kdo neví o čem je řeč – osel a slon jsou loga Republikánů a Demokratů ) A v tom… Číst vice »

Béda
2. 3. 2016 4:18

Abychom byli konkrétní: https://cs.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump Jinak volby v USA (a nejen v USA) jsou především velká reklama, marketing a slibotechna. Pamatuji jak u těch předešlých Obama sliboval ukončení válek, zavření tajných věznic, restart vztahů s Ruskem… D.Trump – realitní spekulant, majitel kasin, účastník reality show… Žeby šlo o nějakého skrytého miliardářského revolucionáře? V politickém boji se vymezuje proti ostatním kandidátům (třeba hlavní potenciální konkurentce Clintonové – ale to je standard), slibuje uzavření USA přílivu cizinců, tvrdé zásahy proti radikálním islamistům a jejich rodinám, restart vztahů s Ruskem, omezení, rsp. ukončení účasti USA v mezinárodních eskapádách. Kdoví nakolik vážně své sliby míní?… Číst vice »

Béda
2. 3. 2016 6:48

http://www.hlavnespravy.sk/v-usa-prebehol-supervolebny-utorok-pozrite-si-ako-dopadli-primarky-v-jednotlivych-statoch/750784

….Donald Trump a Hillary Clintonová sú veľkými víťazmi hlasovania supervolebného utorka, v ktorom sa bojovalo o doteraz najviac hlasov v nominačnom procese amerických prezidentských volieb….

Béda
2. 3. 2016 14:04
Béda
2. 3. 2016 14:59

http://literarky.cz/politika/svet/21608-politik-lasalvia-ameriane-promite-trump-je-egomanik

…Tak se stalo, že Trump se dostal do přímého rozporu s dřívější podporou gayů a lesbického hnutí v USA, na podkladě kterého se dostal do politiky, když se během své kampaně v Iowě postavil proti loňskému rozsudku Nejvyššího soudu, který legalizoval homosexuální sňatek v padesáti státech USA…

mm
mm
2. 3. 2016 15:59

myslím, že Trump by si zasloužil přímé citace. Dnes napsal Washington Post, že Trump je jako únosce letadla, přičemž letadlem se míní republikánská strana, který odstavil od řízení dva zkušené piloty, míní se tím Cruz a Rubio, a letí s tím letadlem za nadšeného řevu unesených, neboli Američanů, voličů Republikánsdké strany. Pokud by Clintonová mohla s republikány uzavřít českou oposmlouvu, republikáni by jí klidně nechali vyhrát, aby jejich nestoři v Senátu a Sněmovně nemuseli mít nic společného s „novorepublikánem“ Trumpem.

mm
mm
2. 3. 2016 16:47

dne 15. března jsou republikánské primárky v Ohiu a na Floridě. Za Ohio je 66 volitelů (vítěz bere vše) a za Floridu 99 volitelů, a i zde vítěz bere vše. Na Floridě by mohl bodovat kubánský emigrant Rubio, v Ohiu uvidíme. Otázka pro čtenáře: Proč na floridě kandiduje i senátor Cruz (R-Tx), když jeho otec byl naopak stoupencem Fidela Castra?

Béda
5. 3. 2016 7:45

Trump požádal Rusko, aby vrátilo Snowdena do USA „Říkal jsem od samého začátku, že Snowden je špion a musí se vrátit. A jestli si nás Rusko váží jako země, musí ho vrátit“, řekl Trump během předvolebních televizních debat…

http://cz.sputniknews.com/svet/20160304/2513379/trump-rusko-snowden-usa.html