Je úterý Super?

Americké „superúterý“ dnes připadá na 1. březen. Toho dne se bude rozhodovat v mnoha státech o vítězích demokratických, potažmo přirozeně republikánských primárek. Česká média píší o dvanácti státech unie, v nichž prý proběhnou primárky, ale já jsem jich napočítal čtrnáct. Jsou to: Wyoming, Virginia, Vermont, Texas, Tennessee, Oklahoma, Minnessota, Massachusetts, Georgia, Colorado, Arkansas, Aljaška, Alabama a Americká Samoa. Lhostejno, kolik států se, jak vidět, s indiánskými jmény především, bude voleb účastnit, jejich smysl je jediny- ve větší míře demokratům či republikánům ukázat, kdo má větší šanci v ostatních více než třiceti státech USA, kde proběhnou promárky do  partajních volebních konvencí v létě 2016.

Za demokraty, žel, očekávám, že první místo obsadí paní Hillary Clintonová. U republikánů, pravda, i díky lidnatému a na volitele početnému Texasu, může být situace dramatická. Váha Texasu je srovnatelná s vahou Kalifornie. A v Texasu má domicil Ted Cruz, donedávna Kanaďan kubánského, rozuměj procastrovského původu, který kandiduje proti proticastrovskému  Rubiovi z Floridy i proti Donaldu Trumpovi. Přiznám se, že z oněch tří bych, kdybych musel, volil Trumpa. Ne proto, čím je, ale pro to, čím jsou jeho protikandidáti.

Cruz má podporu Citibank a Goldmann Sachs, Rubio pak podporu partajních republikánských tycoons, kteří odstoupením Jeba Bushe ztratili svého volitelného miláčka. Daniel Veselý na Blistech označil Trumpa za amerického Zemana, a věru, nemá daleko k pravdě. Zeman i Trump by pro bonmot možná i zabíjeli. Vzpomeňme na Zemanovo konstatování,  nadnesené, že „stranické legitimace členů  ČSSD se budou vázat do kůže členů ODS“. Trump využívá zkratek a alegorií také, například zde,  kde prohlásil, že je “ lépe být jeden den lvem, než sto let ovcí“.

Citát je mylně připisován Mussolinimu, i když ho přirozeně pronesl Lev Nikolajevič Tolstoj, což je na rozdíl od Mussoliniho pro Američany  figura neznámá. Vtěsnat Trumpa ho hnědé košile Hitlerovy, toť mediální úkol washingtonské i pražské kavárny, ostatně…

Přitom jsou to především demokraté, kteří by navždy měli mlčet. Otec 33. prezidenta USA, John Kennedy, proslul v době svého velvyslancování v Londýně velikou příchylností k politice Třetí říše, a pokud si lord Runciman chodil pro rady na jeho velvyslanectví, nedivme se, že  Československo přišlo o pohraniční „Sudety“ stejně, jako striptérka o sukénku i o to ostatní.

Robert Kennedy, pozdější ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra, JFK, sbíral zkušenosti jako prokurátor při McCarthyho honu na čarodějnice. A to byli „demokraté“. Americká politika je v mnohém absurdní. Absurdní je i postavit  dva exkubánce, Rubia a Cruze, proti sobě, a přitom brojit proti Trumpovi.

Trump nemusí vyhrát. Může, jistě náhodou, být vezen kolem texaského skladu učebnic v Dallasu se známými konsekvencemi, mohou ho zradit volitelé. Chtějí-li se republikáni likvidovat, na volebním sjezdu v létě zvolí  Rubia, i kdyby Trump nyní zvítězil ve většině států nejen  toto „superúterý“. Trump rovná se izolacionistická Amerika.  Amerika mimo konflikty a nechřestící zbraněmií u čenichu ruského medvěda. Trump není chytrá volba. Je to však pravděpodobně volba nutná. Volba bez Nobelovy ceny míru, přesto pro mír – jak doufáme. A pokud to i vyjde, dáme si, po našem, do TRUMPety.

Přejít do diskuze k článku 29 komentářů