Je v Moskvě zlatý grál?

Ekonomické analýzy příčin vstupu hitlerovských vojsk do bývalého Česko-Slovenska nad ránem dne 15.3.1939 ukázaly, že tzv. Třetí říše se odhodlala k záboru tzv. území Resttschechei, zbytkového Česka, jak říkal Hitler, protože německá centrální banka byla prázdná, čekaly jí úhrady pohledávek ve valutách, které neměla. Valuty a zlato měla ale každá banka česká, včetně tehdy té centrální, cedulové.

Okupací z 15. března 1939 si Němci přišli na poměrně velké peníze a množství zlata, což se stalo, spolu s výzbrojí pro dvacet divizí, skluzavkou k německým dobyvačným, vražedným plánům v Polsku a na Balkáně. Kdoví, jestli současný Drang nach Osten tedy není motivován stejně.

Německá Deutsche Bank je považována v současnosti za větší problém, než Lehmann Brothers  a její akcie se hodnotou plíží i blíží k hodnotě Bakalových bývalých NWR, Nových světových zdrojů. Také Japonsko, které se pohybuje v dluhu kolem 200 procent HDP, na tom není nejlépe, japonské penzijní fondy prodělaly za kvartál 73 miliard dolarů, což je asi ten pravý důvod, proč Japonsko šetří, a známá japonská automobilka, jak uvedl tisk, ve  svém tokijském ústředí odstavila výtahy.

Evropa nemá peníze, a asi už ani dost rotaček na papír, a tak možná přichází na řadu opět Rusko, s dluhem 14 % HDP, které se nabízí coby plošná kasička na ropu, zlato i ty diamanty. Západ sice už druhým rokem sankcionuje Rusy, ti si ovšem z toho málo co dělají, vědouce, že jen EU se svými bojkoty sebepoškodila o 80 miliard dolarů ročně. A přitom jsou to navíc takové bojkoty/nebojkoty.

Italové přesvědčili Sanmarince, že parmezán může dozrávat i v horských sklepích malé republiky, a tak se i děje, a na ruských stolech pravý „sanmarinský“ parmezán neschází. To Poláci to mají těžší. Exportují jablka do Kazachstánu, kde je certifikují a snaží se je prodat do Ruska.

Evropská unie potřebuje řešení, a tím je, jak by řekl  volič ODS, i strašení. Podle rakouského listu der Standard se chystá dohoda EU-NATO. Těžko říci, jak EU včlení své zájmy do zájmů NATO. Diskutuje se o tom, že tato smlouva prolomí rakouskou neutralitu, jejíž vyhlášení (tedy oné neutrality) bylo podmínkou podpisu Státní smlouvy v roce 1955, kdy Rusové zcela překvapivě z Rakouska odvedli svá okupační vojska. Bude-li Rakousko smluvně vázáno k NATO, nebude neutrální. Nebude-li neutrální, Státní smlouva garantovaná USA, Francií, Británií a nástupcem SSSR by měla být nulitní. Přičlení snad Van der Bellen, který počítá s dopomocí k  podivnému znovuzvolení Rakousko k Berlínu, potažmo dnes  EU? Nevíme.

Víme, že nás zajímají naše obyčejné osudy. A do těch grál či král ani brexit či politický exit kohokoli – nepatří.

Přejít do diskuze k článku 5 komentářů