Jen mrtví se dočkají konce války

Ať už jste doufali, že s nástupem Donalda Trumpa se USA změní, nebo jste se toho naopak obávali, můžete zůstat v klidu. USA se nemění, USA jsou stále stejně panovačné, pokrytecké a agresivní impérium, jakým vždycky byly. Dokázaly to právě teď vojenským útokem na Sýrii pod záminkou chemického útoku syrského režimu proti civilistům v Idlíbu.

Píši pod záminkou, protože se tak stalo bez vyšetřování, bez důkazů, bez mandátu OSN, zato s nadšeným přitakáváním západního mainstreamu a svých mopslíků z Evropy, podezřele rychle a na základě zjištění v syrském konfliktu velmi angažovaného, a tedy nikoliv nestranného a nezávislého, Turecka i svých vlastních, stejně angažovaných.

Samozřejmě, že použití chemických zbraní je nechutné svinstvo. ale to samé platí o jaderných zbraních, ochuzeném uranu, defoliantech i těch sankcích, v jejichž důsledku umírají lidé na nedostatek potravin i léků. USA nejsou v pozici, aby mohly někoho kárat či dokonce trestat za to, co samy dělají, USA nejsou řešením problému, ale jeho bytostnou součástí. Jediné, čeho dosáhnou, bude ještě větší rozvrat mezinárodního práva, které není možné nadále chápat jinak, než jako právo USA svévolně zasahovat kdykoliv a kdekoliv a povinnost zbytku světa jejich zásahy strpět.

My na Západě budeme sice zpracováni tak, abychom takové uspořádání světa akceptovali jako jediné správné a možné, ale my na Západě nejsme všichni lidé na Zemi, a ti, kteří jsou objektem tohoto pojetí mezinárodního práva, z něj již zřejmě tak nadšeni nebudou. Každá akce vyvolává reakci a reakcí na tuto akci USA bude jen další diskreditace Západu v očích nejenom zbytku světa, ale i mnoha lidí přímo na Západě. Svět nebude lepší místo jenom proto, že si USA hrají na četníka a zbijí každého, kdo si nechce hrát s nimi podle jejich diktátu. Jediné, co tento akt „státního terorismu“ USA vůči Sýrii Syřanům přinese, je poměrně velká pravděpodobnost, že v Sýrii už nebudou žádné nevinné civilní oběti, ale pouze kolaterální ztráty. Tedy nic.

Zato jim i celému světu může hodně vzít, protože útokem na Sýrii udělaly USA další krok ke konfrontaci s Ruskem, které se jim bude v Sýrii buď muset postavit, což bude znamenat sakra velké riziko 3. světové války (nebo bych měl psát raději Poslední, protože po téhle už pravděpodobně nezbude na Zemi nikdo, kdo by vedl tu čtvrtou?), nebo vyklidí pozice, což je opět špatně, protože vychýlí rovnováhu sil dál směrem k USA. A jak s ní naloží, to jsme viděli dnes v Sýrii, včera v Libyi, předevčírem v Iráku, minulý týden v Afghánistán, před měsícem v Jugoslávii a loni ve Vietnamu.

Pokud měla na poslední události v Sýrii přijít nějaká reakce – a že přijít měla již dávno – pak to měla být reakce OSN s cílem urovnání konfliktu, nikoliv reakce jedné ze stran s cílem zvrátit výsledek směrem k sobě. Jenže taková reakce nepřišla a nepřijde, protože USA nejde v Syřany, ale o Sýrii, USA nezajímají lidé, ale moc. V téhle hloupé a zbytečné válce v Sýrii prohráváme stále více tak či onak všichni a hrozí, že to nakonec budou jen ti mrtví Syřané z Idlíbu, kteří se dočkali konce války.

Převzato  z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů