John Bolton navrhuje jaderný útok na Írán

Říjen 14, 2009


Minulý pátek pořádal konzervativní think tank American Enterprise Institute akci na téma „Měl by Izrael zaútočit na Írán?“ Akce se zúčastnili, mimo jiné, protiíránský superjestřáb Michael Rubin, nechvalně známý „obhájce mučení“ John Yoo, ovšem skutečnou hvězdou mezi hosty byl nejspíše John Bolton, bývalý americký velvyslanec u OSN, jehož extrémní pravičáctví způsobilo, že musel opustit dokonce i druhou Bushovu vládu. (Bolton byl nakonec přinucen odejít, když se ukázalo, že nemá šanci získat potvrzení Senátu pro funkci v OSN.)


Jestliže nedávná Boltonova rétorika nevykazovala žádné takové náznaky, jeho vystoupení na akci AEI mohlo působit tak děsivým dojmem, že Michael Rubin vedle toho zněl jako holubice. Když Bolton mluvil během svého úterního projevu na University of Chicago o Íránu, vypadalo to, že nevyzývá k ničemu menšímu, než aby Izrael jako první provedl jaderný úder na islámskou republiku. Projev, financovaný universitní mládežnickou organizací Republikánské strany (University Young Republicans) a Chicagskými přáteli Izraele (Chicago Friends of Israel), byl nazván, zřejmě bez stopy ironie, „Zajištění míru“.

„Vyjednávání zkrachovala, a stejně tak sankce,“ řekl Bolton, opakujíc tak své dříve zveřejněné domněnky, že sankce nebudou stačit ke změně chování Teheránu. „Proto jsme teď ve velmi nešťastném bodě – velmi nešťastném bodě – v němž, pokud Izrael nebude připraven použít jaderné zbraně proti íránskému programu, Írán bude mít jaderné zbraně ve velmi blízké budoucnosti.“


Bolton jasně vysvětlil, že tato možnost je neakceptovatelná. „Existují někteří lidé ve vládě, kteří si myslí, že to není velký problém, že můžeme zkrotit a zastrašit Írán, tak jak jsme to udělali se Sovětským svazem během studené války. Myslím si, že je to ohromná – opravdu ohromná – chyba a nebezpečně slabošský přístup… K tomu se dá snad jen říci, že Rusové přinejmenším věřili, že si musí vystačit s tímto světem, a nedělali nic pro to, aby o něj přišli – to se nedá srovnat s teologickým režimem v Teheránu, jenž prahne po životě v něčem lepším než je život na Zemi… Nemyslím si, že (zastrašování) funguje tímto způsobem na stát jako je Írán.


I když Bolton ostýchavě odmítl podat nám polopatě své závěry, důsledky z jeho tvrzení jsou jasná. Pokud řešením není ani vyjednávání, ani sankce, ani zastrašování, potom v této logice je jediná zbývající volba „Izrael… připraven použít zbraně proti íránskému programu.“


Samozřejmě, není to nic nového, když Bolton a jeho neokonzervativní spojenci hrozí izraelským úderem proti Íránu. Ale použití doposud tabuizovaných slov ze strany Boltona je, dle mého názoru, novinka a znamená významnou řečnickou eskalaci napětí ze strany jestřábů. Izraelský úder, ať už jaderný nebo jiný, bez svolení Spojených států, je pořád ještě nepravděpodobný. Ale, jako je zvykem v tomto případě, mám podezření, že záměrem Boltona není ani tak podat přesný popis skutečnosti, jako se postavit do natolik extrémní pozice, aby posunula hranici celé diskuse doprava.


Převzato z Prison Planet


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments