Jsou lidé ještě živí?

Hlavní rozdíl mezi živou a neživou hmotou je, že živá hmota se brání. Brání se i zcela pokojná zvířata,  když jsou zahnána do kouta,  nejprimitivnější organismy se odtahují od nepříznivých podnětů,  rostliny, které se nehýbají, si vytvářejí látky, které je chrání alespoň před některými parazity.

U lidí dnes už v podstatě nic podobného neexistuje. Můžeme mluvit o degeneraci, můžeme mluvit o vlivu propagandy. Světské propagandy, která po léta jakoukoli obranu označuje za zakázanou nebo „nepřiměřenou“, a pokud vůbec používá výraz obrana bez přívlastků, tak je to název Obrana pro ministerstvo útočné války a obrana pro jeho činnost nebo pro činnost podobných silových struktur. Lidé jsou vychováváni od malička skutečností, že obrana je téměř vždy postihována víc než útok. Ať už přímo postihem, kterého se jim dostalo, nebo v podstatě každodenními zprávami o beztrestnosti útočníků a tvrdých postizích pro ty, kteří měli tu „drzost“ se útočníkům bránit, byť jen slovně. Těchto zpráv jsou plná média, a o spoustě dalších případů se člověk dozvídá z doslechu. (Dříve bylo možné i srovnávat sazby trestního zákoníku za obranu a za útok, dnes, kdy bývají sazby za útok nulové, už není co srovnávat.) Vliv mají i náboženské tradice, které lidi nabádají, aby se nechali fackovat.

Častým „argumentem“ je, že „násilí plodí násilí“. Obrana je ale násilím pouze v jejich pojetí, kdy výraz obrana používají jako synonymum pro útok. V pojetí normálních lidí je obrana naopak snahou násilí, útok omezit. Normální člověk také nechová žádnou nenávist, kterou mu ti, co se nenávistí dusí, podsouvají. Neuvažuje ani tak, že by chtěl někoho za něco trestat. Normální člověk by jenom chtěl sebe a společnost chránit před nebezpečnými deprivanty. A zažívá frustraci z toho, že to dnes téměř není možné.

Zlo vždy zaujme takový prostor, jaký mu poskytneme. Podobně jako plyn, podobně jako smrad. Zlo je smrad. Tím, že se zlu bráníme, nemůžeme jeho množství zvětšit. Platí něco jako zákon zachování množství zla. Můžeme nanejvýš upoutat jeho pozornost, způsobit, že foukne víc na nás, ale nemůžeme zvětšit jeho celkové množství. Tím, že se postavíme do větru, nemůžeme sílu větru zvětšit.

Z indické filosofie, která klade takový důraz na neubližování, si nejvíc pamatuji, že pokud je smrt bez boje jistá, právě tehdy se má bojovat. Mnozí samozřejmě namítají, že by si tím „pokazili karmu“. Karma není žádné účetnictví, karma je zvyk nějak jednat. Karmu si tedy pokazíte naopak tím, že budete prohlubovat zvyk nebránit se a vyklízet prostor zlu.

Zmatek působí i nesoulad v tom, že v angličtině agresivita znamená ve většině případů pouhou asertivitu, kdežto například v češtině jednoznačně násilí. To umožňuje i po jazykové stránce vydávat anglosaské násilí za přijatelné a asertivitu ostatních národů za zcela nepřijatelnou.

Podobně zavádějící je i vžité (v první řadě ale hlavně vnucené) rozlišování na „násilné a nenásilné trestné činy“. Pokud někdo někoho oloupí se zbraní v ruce nebo jiným způsobem, je to vždy násilí. Jinak bychom mohli i vraždu zastřelením kvalifikovat jako „nenásilnou“, protože se při ní útočník přece oběti ani nedotkne. Cílem tohoto rozlišování je vnucování tolerantního postoje k „sofistikovanějším“ a tedy ve skutečnosti i násilnějším formám násilí, a kriminalizace obětí, které nemají jinou možnost, než se bránit fyzicky.

Toto vnucené rozdělování ostatně dnes nejvíc popírají sami ti, kteří jej hlásí, tím, že prohlašují za teroristy (a podobně) ty, kteří pouze řeknou nebo napíší nějakou, zpravidla jim nepohodlnou pravdu. Nejenže tím stírají rozdíl mezi krvavými zločiny a pravdomluvností, ale jdou ještě dál a prohlašují ty, kteří řeknou pravdu, za daleko větší zločince, a také s nimi nakládají nesrovnatelně tvrději než s nějakým „pouhými vrahy“. S cílem zastrašit lidi tak, aby se už nebránili ani slovem.

16. dubna 2023  ▓

Jan Kristek

4.9 27 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
21. 4. 2023 7:19

Domnívám se, že věci nejsou až tak tragické, jak autor píše a oceňuji, že v článku připomněl i pojem zvaný asertivita. Ono totiž ani ZLO to nemá ve svých aktivitách tak jednoduché, protože těm, které pronásleduje, tím svým jednáním zároveň nechtěně i poskytuje poučení, že žádné Zlo nikdy není vždy naprosto všemocné. A kdy není všemocné? Především tehdy, když narazí na nezájem o agresora, narazí na nespolupráci s parazitem a zejména narazí na uvědomělý vnitřní humor „oběti“ a její uvědomění si situace ve vlastní mysli.  Narazí na humor a rozhodnost NESPOLUPRACOVAT, které jsou těmi nejlepšími zbraněmi proti Zlu, když ty… Číst vice »

Last edited 1 rok před by PPK
kolokol
kolokol
21. 4. 2023 9:22

Takové malinko neučesané, ale pochopitelné. A není to téma záležitostí jen dnešní doby, ale vůbec života lidí na Zemi. Přinejmenším od objevení se Kromaňonců. A tak si uvědomuji (coby už důchodník), že od mého malička to bylo převážně o strachu, tísni, musíš a nesmíš! A i to je karma. A ta učí zdarma. A tak se teď na starý kolena přeorientovávám, že to může být i jinak. I když je to proti tzv. přirozenosti. Tohle nejlépe vysvětluje budhistická nauka. Jenže, kdo by vám z ní něco ve školách vykládal, že?! Od toho školy nejsou, od toho nejsou vlády na Zemi…

Dolmen
Dolmen
21. 4. 2023 12:26

To přirovnání zla k jedovatému plynu je částečně trefné. Zlo, podobně jako plyn, expanduje do uvolněného prostoru. Tady však již veškerá podobnost končí, protože hustota expandujícího jedovatého plynu klesá, až nakonec klesne na neškodnou úroveň. Nikoliv tak ZLO. Hustota expandujícího zla se neustále zvyšuje, čili čím více se zlu ustupuje, tím je silnější a koncentrovanější. Dobrým příkladem tohoto paradoxu je zlo vygenerované naší ultraFialovou vládou. Ovčané ustupují a jedovatý fialový zloplyn houstne a na žlutomodrém pozadí tmavne do ultrafialové.

leviathan
leviathan
Reply to  Dolmen
24. 4. 2023 9:28

Zlo představuje nízkofrekvenční elektromagnetická energie, takže plyn je velmi špatný příklad Zla. Také máte ochranné šungitové pyramidky či oblázky? Také máte silné křemenné krystaly? Ne? Hmm, tak to si necháte ukrást lidskou duši, přátelé diskutiující?

Bety
Bety
21. 4. 2023 12:34

Dobrý článek.
Například šikaně se podle mého názoru člověk musí postavit, řeči nepomohou.
A jak jsme viděli, platí to i mezi státy. A stejně tak i mezi státy platí to, co autor napsal –
totiž že se obrana vydává za útok., zvlášť ze strany toho kdo šikanuje až přes hranu snesitelnosti.

Alva
Alva
Reply to  Bety
22. 4. 2023 17:03

Naštěstí máme moudrou vládu, která nás včas poučí, co je kdy obrana a co útok. Viz závěr jedné předvolební výchovné agitky satirika J. Žáčka:

„…. proto musí v čele stáda
směle kráčet moudrá vláda.
Moudrá vládo, kráčej směle,
veď nás přímo do pr….. kam jinam než do světlé budoucnosti“.

A musíme uznat, že současná vláda plní své úkoly nad rámec povinnosti.
Je dokonalá.
Možná i poslední. :-)

PPK
PPK
21. 4. 2023 14:48

Story o tom, jak se cenzoři začínají bát svého vlastního manipulačního psycho-výtvoru v propagandě a chtějí ten nový informační a komunikační nástroj (navíc digitální) – rovnou zakázat:

https://youtu.be/MG4BCfyCPqc

Alva
Alva
Reply to  PPK
22. 4. 2023 17:13

Pokud ta UI má myšlenkový potenciál pana Vrabela, nebyla by budoucnost lidstva moc ohrožena.
Spíš než všemocné UI je nám třeba bát se těch „kontrolorů“.

Nemo
Nemo
21. 4. 2023 21:48

No oni jsou lidi sice živí; qle 99.99 procent očekává; že se o tu svobodu postaraj jiní

zart
zart
22. 4. 2023 3:37

Hned na začátku chybné. Rozdíl mezi živou a mrtvou hmotou je pomyslný (vymyšlený) z pohledu duševního omezení (zpoždění). Tzv mrtvá hmota vykazuje často živější reakce, než tzv hmota živá (lidi). Uhoďte pěstí do zdi a do člověka. Která reakce je rychlejší, hned zjistíte.

orinoko
22. 4. 2023 11:42

Vůbec netusite, kde žijeme a v čem. A to se týká i Tebe, Jene.
Učinil jsem pokus dalekosáhle změnit svůj současný akční rádius
Ohromeni nebere konce.
Poznání je nepublikovazelne

idiotronic
22. 4. 2023 20:26

Opravdu platí zákon zachování množství zla?

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  idiotronic
22. 4. 2023 20:55

Jsem přesvědčen, že v tom smyslu, jak to tam píšu – že není možné změnit množství zla směrem nahoru tím, že se člověk brání – „něco takového“, tedy nějaká taková zákonitost platí.

Gatta
Gatta
Reply to  Jan Kristek
23. 4. 2023 14:52

Jak už kdysi říkal F.R.Čech:
„Je potřeba na ty dveře tlačit z druhé strany.“

Aneb: „Síla proti síle, vůle proti vůli.“

Gatta
Gatta
Reply to  idiotronic
23. 4. 2023 14:45

Pokud zlo vnímáme jako – smrt, bídu, utrpení, vražednou zimu, totální dezintegraci a rozklad všeho, tak je zlo prakticky neomezené.

Limitem je jen všeobecný konec života a 0 oK.
***

Nedávno jse četl knihu pana Hellera „KONČÍME“ – taková HLAVA XXII po 50 letech. Vše o koncích prožitých životů dřívějsích mladých letců, o změně společnosti a trochu scifi o ZLU.
Těžko knihu doporučovat a rozhoně ne nikomu pod 60 let. Ale určitě si ji přečtu ještě jednou.

peter.
Reply to  Gatta
24. 4. 2023 16:02

Hellera mám rád! Hlava XXII je pre mňa vrchol a hneď na druhé miesto kladiem „Gold nad zlato“.
Vami spomínaný román som nečítal,ale určite to napravím.Vďaka za tip.

leviathan
leviathan
24. 4. 2023 9:22

Zpětné vazby jsou základem poučení se. Ldyž se my, lidé necháme kýmkolu vmanévrovat do pozice, kdy jsou nám jedni představeni jako dobří a druzí jako zlí, zpětná vazba nám říká, že žádná vrchost s námi nehraje fér, ale snaží se na nás parazitovat. A to je jasný podněk k odporu proti vrchnostem všeho dosavadního druhu. Moudrý člověk, který má schopnosti ukazovat jiným lidem cestu, není ani vrchnost ani Mesiáš. Važme si takových, kteří nás vedou cestou Světla z Temnoty současné davo-elitářské zlomoci. Odpor lidu je naše obrana na základě zpětné vazby s podporou v ústavě. Nenechme se Zlem omámit a… Číst vice »

leviathan
leviathan
Reply to  leviathan
24. 4. 2023 9:30

Těch překlepů, veliký pardon! No, snad je obsah důležitější než forma pochopitelný.

orinoko
24. 4. 2023 13:59

Po dvoudenním pobytu kdesi je výsledkem obří chuchvalec špatně rozbalitelnych závěrů. Něco však přece: Český národ neexistuje. Jsme v tom všichni – Čížci, Moravaci i Slezané. Pražský Vatikán neřeším. V jakém konkrétním časovém údobí k tomu došlo, se ani nebudu pokoušet rozlousknout. Český lidský územní chuchvalec je ochoten bojovat! Ale jen v chrámech konzumu. Mohutně akceptuje stoprocentní i vyšší marže zachudni provenience, aby pomohl Ukrobotum proti Rusku. Jinak je nejblíže Nemo. Instinkty grilovaciho prasátka dělají divy. Dokonce i ta paštika s chorvatským razítkem stačí vytvořit pocit, že jeden je součástí tzv. střední klasy…a co chtít více, že? Hlavní je pocit… Číst vice »

Last edited 1 rok před by orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
24. 4. 2023 21:57

Šlo to docela rychle oproti jiným, stále rozdělaným…

https://www.youtube.com/watch?v=uosvEu4YQ9k

Dolmen
Dolmen
Reply to  orinoko
25. 4. 2023 5:58

Pěkné!