Jsou nemocnice ještě vůbec pro nemocné?

Ministerstvo zdravotnictví spáchalo návrh zákona o neziskových nemocnicích, který by „podle odborníků mohl způsobit krach až třetiny českých nemocnic.“ Podle jakých odborníků? Snad podle těch, kteří tvrdí, že: „Veřejnou zdravotnickou organizací, která získá daňové slevy a smlouvu s pojišťovnou, se budou moci stát jen nemocnice zřízené státem, krajem nebo obcí. Soukromníci a církve mají smůlu,“ nebo: „Nemohou tady vedle sebe existovat dva soutěžitelé, z nichž jeden má nárok na smlouvu a garanci nezkrachovatelnosti, a druhý ne. Pokud by toto stát dovolil, tak by těžce zasáhl do práv podnikatelů.“ Ponechme teď stranou, že veřejné je jaksi ze své podstaty neslučitelné se soukromým a že veřejná soukromá nemocnice je nonsens. Mnohem závažnější je fakt, že zdravotnictví podle těchto „odborníků“ není veřejná služba, ale soukromý byznys, že není provozováno za účelem zajištění zdravotní péče, ale za účelem zisku. A nikdo se nad tím nepozastaví, nikdo se nezeptá, o kolik více a lepší péče by se lidem mohlo dostat, kdyby podnikatelé ze zdravotnictví neinkasovali zisky. Jenže právy podnikatelů to začíná a nedostupností zdravotní péče to končí. Měli bychom si ty priority trochu srovnat v hlavě, dokud je ještě čas (pokud tedy ještě nějaký je).

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
5. 5. 2015 14:03

Vážený Tribune, píšete: „Mnohem závažnější je fakt, že zdravotnictví podle těchto „odborníků“ není veřejná služba, ale soukromý byznys, že není provozováno za účelem zajištění zdravotní péče, ale za účelem zisku. A nikdo se nad tím nepozastaví, nikdo se nezeptá, o kolik více a lepší péče by se lidem mohlo dostat, kdyby podnikatelé ze zdravotnictví neinkasovali zisky. Jenže právy podnikatelů to začíná a nedostupností zdravotní péče to končí. “ Není pravda, že se nikdo nepozastaví a nikdo se nezeptá. Řádoví občané by se pozastavili a zeptali, jenomže není kde. O těchto věcech se prostě nesmí mluvit. Nikdo to nezakázal, ale strach… Číst vice »

zedd
zedd
5. 5. 2015 15:57

V 90. letech panovala idea, že náš národ mentálně těžce postihla normalizace. Nejspíš ano. V následujících 25 letech se toho nicméně mnoho nezlepšilo a naopak mnoho zhoršilo. V podstatě jde o to, že nastala normalizace verze 2.0. Verze 1.0 je podle sociologů definována ústupem individua z veřejného života a jeho stažením do nekonfliktních oáz seberealizace typu zahrádkaření, chalupaření či trampingu, případně do ostrovů konfliktních typu punková subkultura, obecně kulturní disent. Paradoxně mnoho z těchto ostrovů bylo tak či onak financováno z veřejných peněz. Pokud to srovnám s verzí 2.0, výsledek je dost neradostný. Ústup z veřejného života po jistém oživení… Číst vice »

Alena
Alena
5. 5. 2015 16:08

na veřejné zdravotnictví je odborník pan Umlauf. Má tu problematiku zachycenu v mnoha článcích. Zdravotnictví je jedna z mála oblastí, kde se koncentruje velké množství peněz, a to kapitalistické dravce láká. Na Slovensku, v Česku apod. jede jak přes kopírák americký model postupné privatizace. Vtip je v tom, že vlastníte jednu z mnoha zdravotních pojišťoven. Vlastníte i nemocnice ( nebo máte spřátelené vedení). Odměny za stejné zdravotní služby jsou- světe div se- v různých nemocnicích různé- umožňuje to zákon. Vy si zvýhodníte přes vaši zdravotní pojišťovnu zdravotní výkony ve vašich spřátelených či majetkově provázaných nemocnicích. Peněžní toky jdou tam, kam… Číst vice »

Alena
Alena
5. 5. 2015 16:15

Když už jsme u českého zdravotnictví- panem Rathem zadotovaná ekologická farma Čapí hnízdo( jako hejtman za SČ kraj dal souhlas s dotacemi) – před nedávnem hostila politickou personu číslo jedna v ČR- amerického velvyslance. Dotace na vybudování této pseudoveřejné stavby prý byla 50 mil. Za to ovšem pan Rath souzen není. Bylo by kolegiální, kdyby pan Babiš trošku na min. spravedlnosti zapracoval a pana Ratha osvobodil