Američtí diplomaté vymysleli příběh o tom, že Kuba zakázala Sicko, dokumentární film Michaela Moora z roku 2007, v pokusu o diskreditaci filmu, který vykreslil nelichotivý obraz systému zdravotní péče v USA, řekl dnes jeho režisér.
Tajná depeše amerického velvyslanectví, která prosákla na WikiLeaks, tvrdila, že Castrova vláda zakázala tento na Oscara nominovaný film, protože ukazoval tak „mýticky“ příznivy obraz systému zdravotní péče na Kubě, až vzbudil obavy vládních orgánů z toho, že by mohl vést k „lidovému odporu“.
Moore však řekl, že Havana měla daleko k tomu, aby nějak omezovala film, který se pokusil diskreditovat zdravotní systém v USA tím, že poukázl na výjimečnost kubánského zdravotnictví, Kubánci jej naopak promítali ve své státní televizi.
Tvůrce filmu na svém blogu uvedl, že diplomatická depeše ze dne 31. ledna 2008 byla „ohromujícím pohledem na orwellovskou podstatu toho, jak vládní byrokraté spřádají své lži a pokoušejí se přetvořit skutečnost (domnívám se, že pro uklidnění svých nadřízených a také proto, aby jim řekli to, co chtějí slyšet).“
Dále řekl: „Celému kubánskému národu byl film promítán ve státní televizi dne 25. dubna 2008! Kubánci přijali ten film takovým způsobem, že se stal jedním z těch vzácných amerických filmů, které se dostaly do filmové distribuce na Kubě. Osobně jsem zajistil, že se 35milimetrová kopie filmu dostala do filmového institutu v Havaně. Projekce ‚Sicko‘ se konaly v městech po celé zemi.“
Důvěrná americká diplomatická depeše tvrdí, že když byl film promítnut skupině kubánských lékařů, někteří byli tak „znepokojeni nestoudnou dezinterpretací zdravotní péče na Kubě, že opustili místnost.“
Tvrdí, že film byl zakázán, protože kubánská vláda „ví, že film je mýtus a nechce riskovat lidový odpor tím, že ukazuje Kubáncům zařízení, která zjevně nejsou k dispozici velké většině z nich.“
Film Sicko se kriticky zabýval zdravotní péči v USA, a to tak, že srovnával na zisk orientovaný a výběrový americký systém se systémy neziskové univerzální zdravotní péče v jiných zemích, včetně Kuby, Francie a Velké Británie. „Sicko“ byl nominován na Oscara za nejlepší dokumentární film, ale byl také kritizován za to, že je naivní a tendenční.
Kabelogram pochází ze Zájmové sekce Spojených států v Havaně (USINT), v níž pracuje zahraniční i kubánský servisní personál, který je placen americkým ministerstvem zahraničí. Tato sekce je formálně součástí švýcarského velvyslanectví, i když funguje nezávisle na Švýcarsku prakticky ve všech ohledech kromě protokolu.
Tajné kabelogramy z roku 2008 jsou založeny na hlášeních od FSHP, zdravotnické služby pro zahraniční pracovníky při USINT, která vznikla pravděpodobně na základě jejich rozhovorů s místními lidmi, nepovolených návštěv kubánských nemocnic a zkušeností při zprostředkování přístupu ke zdravotní péči pro americký i kubánský personál USINT.
Depeše popisuje návštěvu, kterou FSHP vykonala v nemocnici Hermanos Ameijeiras v říjnu 2007. Nemocnice, která byla postavena v roce 1982, a posléze nově zrekonstruovaná, byla použita ve filmu Michaela Moora jako důkaz vysoké kvality zdravotní péče dostupné pro všechny Kubánce.
Podle FSHP je však jediným způsobem, jak Kubánci mohou získat přístup do nemocnice, je úplatek nebo známosti s vedením nemocnice. „Kubánci jsou údajně velmi rozčíleni, že nejlepší nemocnice v Havaně je pro ně ‚zakázána‘,“ odhaluje depeše.
Podle FSHP lze mnohem přiléhavější pohled na zdravotní péči o Kubánce získat v nemocnici Calixto García. „FSHP se domnívá, že pokud by Michael Moore opravdu chtěl stejnou péči jako místní Kubánci, je právě tato nemocnice tím místem, kam by měl jít,“ uvádí kabelogram.
Návštěva FSHP v roce 2007 v této "rozpadlé" nemocnici, která byla postavena v roce 1800, „připomínala scény z nejchudších zemí na světě,“ dodává tato zpráva.
V dokumentu byla poznámka, že dokonce i kubánská vládnoucí elita opouští Kubu, když potřebuje lékařskou péči. Fidel Castro si například přivezl španělského lékaře během své zdravotní krize v roce 2006. Náměstek ministra zdravotnictví Abelardo Ramírez šel na operaci rakoviny žaludku do Francie. Neurochirurg, který stojí v čele nemocnice CIMEQ [Centro de investigaciones Medico-Quirúrgicas], všeobecně považovaný za jednoho z nejlepších na Kubě, jel do Anglie na oční chirurgii a jezdí tam na opakované pravidelné kontroly.
„FSHP po dvouletém působení na Kubě, léčení mnoha kubánských zaměstnanců USINT i kontaktech s mnoha jinými Kubánci věří, že… preventivní medicína na Kubě má daleko od ideálu ještě více než běžná praktická péče,“ uzavírá toto memorandum.
Moore uvedl na svém blogu, že tento kabelogram přišel v důsledku toho, že se odvětví zdravotního pojištění v USA rozhodlo „utratit miliony“ na to, aby ho zdiskreditovalo, případně „shodilo Michaela Moora ze skály.“
Řekl, že toto odvětví spolupracuje s proticastrovskými Kubánci v Miami v postupu, jak pomluvit tento jeho film a protestovat proti němu.
„A proto vzal 31. ledna 2008 orgán ministerstva zahraničí, oficiálně umístěný v Havaně, vymyšlený příběh a poslal jej zpátky do svého velitelství ve Washingtonu,“ řekl Moore.
Převzato z Guardianu
Překlad: Aram