Kalifornie: Bankrot, rozpočtové škrty, nebo přece jenom federální pomoc?




Červen  16, 2009

Obamova vláda odmítla žádost o nouzovou pomoc od jedné z největší ch přetrvávajících hrozeb pro americkou ekonomiku – státu Kalifornie.

Vrcholní představitelé státu se vydali leštit federální kliky, ozbrojeni hrozivými varováními před rychle postupující fiskální krizí, způsobenou deficitem rozpočtu. V Bílém domě rostlo v minulých týdnech znepokojení v přímé souvislosti s tím, jak se zhoršoval stav kalifornského rozpočtu, což vedlo k několika schůzkám na nejvyšší vládní úrovni. Na druhou stranu však mají federální politici obavu z toho, že pomoc Kalifornii by mohla vést k vodopádu dalších požadavků z ostatních států Unie.

Kalifornie, jež má hospodářství větší než Kanada nebo Brazílie, je státem, který je příliš velký na to, aby mohl zbankrotovat, tvrdí představitelé tohoto státu.

„Neni to jen věc Kalifornie, ale celých Spojených států,“ řekl kongresman Zoe Lofgren, který je vedoucím delegace kalifornských demokratických členů Kongresu. Nemohu hovořit za presidenta, ale pokud mezi padesáti státy ve své působnosti má osmou největší ekonomiku na světě, těžko uvidí obnovu celé země, jestliže se tato obnovovat nebude.“

Vláda se obává, že Kalifornie uzákoní masivní rozpočtové škrty, jež se odhadují na 24 miliard dolarů pro tento fiskální rok, který začíná 1. července, což zhorší recesi v tomto státu a dále strhne i ekonomiku celých Spojených států.

Po sérii schůzek se ministr financí Timothy F. Geithner, elitní ekonomičtí poradci Lawrence Summers a Christina Romer , i další vrcholní představitelé rozhodli, že Kalifornie by měla počkat trochu déle a dát svůj rozpočet do pořádku předtím, než požádá o federální pomoc.

Tito politici pokračují v pečlivém sledování situace a nezamítají možnost pomoci Kalifornii, pokud se poměry v ní podstatně zhorší, řekl vrcholný představitel vládní administrativy. V tom případě by ovšem federální pomoc byla podmíněna ochranou daňových poplatníků a provedena tak, aby omezila podobné požadavky ostatních států na tuto pomoc, řekl tento představitel, aniž by tyto podmínky blíže upřesnil.

Kalifornie je jen jedním z několika států Unie, které žádají o pomoc ze státní pokladny.  Některé mají i naději na úspěch, zejména Michigan, jehož hospodářství patří k nejhorším v zemi, a navíc trpí následkem bankrotu GM a Chrysleru. Představitelé ministerstva financí, vedeni snahou čelit masivnímu propouštění, zvažují to, že pomohou michiganským výrobcům autodílů udržet se nad vodou a změnit svůj výrobní program, čímž by měli pomoci i ostatním průmyslovým odvětvím.

Šéf kalifornského finančního úřadu (California State Controller), demokrat John Chiang, varoval minulý týden, že stát je „méně než 50 dnů od vládního bankrotu“.

Jakkoliv strašlivá je fiskální krize, experti říkají, že je nepravděpodobné, aby Kalifornie nesplnila své závazky, dokonce i když jí dojdou hotové peníze. Může totiž získat peníze výběrem daní. Jiní experti doporučují, aby provedla restrukturalizaci svého dluhu. Nejpravděpodobnější jsou však drastická omezení státem poskytovaných veřejných služeb.

„Po 15. červnu již každý den nečinnosti ohrožuje solventnost našeho státu, jeho schopnost financovat školy a udržet v provozu naše zdravotnická zařízení,“ řekl v pátek guvernér Arnold Schwarzenegger.

Popsané problémy Kalifornie jsou tak výjimečné, že se jí bude jen velmi těžko hledat cesta z  krize.

Zdroj: Washington Post

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments