Kapitálové trhy: Hračka v rukou podvodných spekulantů




Global Research, Červenec 08, 2009


New York, New York:  Všichni slyšeli o Wikipedii, ale ne každý je seznámen s Investopedií, webovou stránkou časopisu Forbes, která monitoruje finance pro burzovní spekulanty. Jedno z jejich témat se týká tržní manipulace, činnosti více či méně podvodných spekulantů, pracujících samostatně nebo společně, kteří neoprávněně manipulují volným trhem.

Je to fascinující zdroj informací pro nezasvěcené, kteří sledují denni reportáže o výkyvech Dow Jonesova burzovního indexu a veří, že to všechno je v podstatě součástí přírodních zákonů vesmíru.


Není tomu tak

Existuje ještě lépe informovaná internetová stárnka – Gamingthemarket.com, díky níž se můžeme dozvědět, že trhy jsou ve skutečnosti náchylné k tomu, co by mohlo být charakterizováno jako manipulativní postupy. Jedním z nich, o němž jste ještě nemuseli slyšet je…

Mlžení (Ghosting) je ilegální postup, při němž se dva nebo více účastníků trhu společně snaží ovlivnit a změnit cenu akcií. Je používán zkorumpovanými firmami, které potom profitují na pohybu cen. Je to nelegální způsob, protože účastníci trhu mají povinnost danou zákonem, která jim ukládá vzájemně mezi sebou soutěžit. Název odkazuje na to, že je velmi těžké zjistit ducha v barevném spektru – stejně tak je velmi těžké odhalit i tuto konspiraci. Na rozvinutých trzích mohou být důsledky takového mlžení velmi bolestivé. (Investopedia)


Vypadá to tak, že jsme přešli z éry boje proti monopolům do éry boje proti duchům, kdy se zdání opět mění ve skutečnost.


Minulý týden opět tajemně vyletěla cena ropy. Objevily se zprávy o dalším podvodném spekulantovi. Noviny New York Times později vydaly zprávu:


„V reakci na současný vzestup cen ropy oznamují orgány federálního dohledu nad trhy, že zvažují zavedení limitu pro „spekulativní“ nákupy na trzích pro ropu a ostatní energetické suroviny.“ Jistě, velké banky a společnosti z Wall Streetu se už nemohou dočkat, až s nadšením odmítnou další dohled.


Některé věci se nemění. Pamatujete si někdo na Nicholase Leesona, stroj na spekulace, který prodělal více než miliardu dolarů a nechal zkrachovat svoji vlastní banku, za což skončil ve vězení? Na své webové stránce z toho později projevil škodolibou radost: „Jak by mohl jeden obchodník přivést ke krachu bankovní impérium, které financovalo napoleonské války…"


4. července noviny Bloomberg News napsaly:

"Bývalý programátor Goldman Sachs Sergej Alejnikov byl zadržen 3. července na letišti v Newarku. Americké úřady oznámily, že devětatřicetiletý Alejnikov, jenž měl ruské i americké občanství, je stíhán pro obvinění z odcizení firemního software.  4. července se na Manhattanu konalo soudní řízení, při němž zástupce Joseph Facciponti řekl federálnímu soudci, že krádež, jíž se dopustil Alejnikov, představuje riziko pro americké trhy s cennými papíry. Alejnikov totiž převedl kód, jenž má hodnotu miliony dolarů, na server v Německu, kde k němu mohou mít přístup další lidé, řekl Facciponti a dodal, že newyorská pobočka Goldman Sachs může být v ohrožení, pokud bude tento software kopírován.


Další věta zvláště bije do očí: „Banka varovala před možným nebezpečím toho, že někdo, kdo by věděl, jak používat tento program, by ho mohl použít k nekalé manipulaci trhů“, uvedl Facciponti.


J. S. Kim, který řídí nezávislou firmu, která se zabývá výzkumem a konzultacemi v investiční a kapitálové oblasti, to okomentoval na finanční webové stránce Seeking Alpha:


Nestává se příliš často, aby představitelé Goldman Sachs učinili takto pozoruhodné přiznání, že vyvinuli podnikatelský software, který může být použit, jejich vlastními slovy, k manipulaci trhů nekalým způsobem. Nikdo z mainstreamových medíí přitom neklade otázku, jestli Goldman Sachs používaly, či stále ještě používají tento soukromý patentovaný program k nezákonné či nekalé manipulaci trhů. Pouze extrémně naivní investoři s nulovou znalostí toho, jak fungují globální trhy, mohou být přesvědčeni, že v několika posledních měsících neprobíhá kontinuální a enormní manipulace amerických trhů s cennými papíry za účelem navýšení cen.“


Mluvil jsem s Christianem Angelichem, zakladatelem Gamingthemarket.com, bývalým leteckým pilotem, který se ted zabývá trhem. Řekl mi, že se v posledních letech snaha manipulovat trhy rozšířila, přestože je to většinou nelegalní. Když jsem se ho zeptal, jak to obvykle probíhá, uvedl také Goldmany.


Aniž bych ho nutil, přišel s hypotetickým scénářem týkajícím se společnosti Goldman Sachs, která má xx milionů akcíí Intelu, jichž se potřebuje zbavit. Vydá tedy zprávu, jež předpovídá, že bude prodávat za 50 dolarů za kus. Jako největší hráč na newyorské burze, jemuž patřila každá desátá akcie na trhu, a nyní se stal ještě mocnějším, když konkurenti jako Bear, Lehman a další jsou venku ze hry, má jeho doporučení velkou váhu i v tomto případě, když se jedná o snahu zbavit se akcií.


„Není to nic nového,“ řekl mi, „takto se to ostatně praktikuje mnoho let. Už otcové zakladatelé před tím varovali, ovšem v současné době je to až do nebe volající kvůli veškeré té technologii, jež tyto firmy vlastní.“ Říká, že je to nelegální, ale přimhuřují se nad tím oči, přičemž uvedl jeden příklad: Bývalý senátor Phil Gramm přiložil plán na likvidaci Glass Steagallova zákona jako přílohu k zákonu, který proplul Kongresem, zatímco jeho žena pracovala v Commodity Futures Trading Commission.


„Teď už je to jenom na té skutečné spodní vrstvě,“ věří tomu, že „davy lidí se objeví v ulicích, jako je tomu v některých častech Evropy. K tomu, aby nastala změna, je třeba tlak zdola.“


Občas jsou trhy zaskočeny neočekávanými událostmi, jako tomu bylo teď při předčasném úmrtí Michaela Jacksona, jež mělo ohromný dopad na obchod s hudebními nosiči. Jejich prodeje se zvedly z nuly téměř k nekonečnu, jak nám potvrdil jeden cynický komentář vyčerpaného badatele, jenž prohlásil, že „(Michael Jackson) má daleko větší hodnotu mrtvý než živý.“


Při práci na svém novém filmu, v němž pojednávám o finančních krizích formou kriminálního příběhu, jsem mluvil s bývalým právníkem a vicepresidentem Standard and Poors, jenž se později stal velvyslancem OSN, jménem Moe Saceriby, Znal jsem ho jako věrohodného analytika současného dění, navíc zkušeného profesionála. Bavili jsme se na téma Wall Street.


Řekl mi toto:

„Podle mého názoru jsme přešli z období, které bylo opravdovým systémem volného trhu k něčemu, co se vymklo jakékoliv kontrole, a co bych mohl definovat jako kořistnický systém, v němž vůbec nejde o poctivé ceny, nejde o trhy, jež pracují transparentně a otevřeně, jako v minulosti, ale jsou ve skutečnosti často manipulovány ve prospěch několika investorů – mega-investorů. Tak to prostě je – i kdy se to velmi těžko říká.“


To byla pro mne opravdu novinka – celý systém byl označen jako zhoubný, zavánějící kriminálem.


Ale on dále pokračoval:


“A tyto pohyby cen na trhu nemusí nutně odpovídat skutečným cenám těchto aktiv, ať už jsou to komodity nebo kapitál. Chci tím říci, že často vidíme, jak ceny divoce fluktuují. Jak je například možné, že ropa může být v červenci 2008 za 147 dolarů, a najednou zničehonic spadne na 40 dolarů na konci toho samého roku? My všichni zde jsme věděli, že ve skutečnosti je celé hospodářství v problémech už rok předtím. Ale cena ropa stoupala drasticky nahoru. A cena potravin taktéž prudce stoupala.


Otázka:"Byla to manipulace?"

Odpověd: "Obávám se, že to bylo manipulováno. Hodně se debatuje o tom, jestli je to čistě jenom spekulace nebo manipulace, ale existuje staré přísloví mezi obchodníky, které říka, "the trend is your friend". To ve skutečnosti znamená, že jenom málokdo má šanci využít důležité zdroje, finanční zdroje, naprosto neomezeně jako zbraň.“

Hmm, zbraně na Wall Streetu? Už CDS (Credit Default Swaps) byly přirovnávány k finanční vodíkové bombě – jak se nám finanční terminologie přibližuje té vojenské. Má někdo ještě pochybnosti, že tyhle manipulace na Wall Streetu se staly formou vedení války, a že až doposud má navrch strana zla?

Jistě, jediné, co by bylo žádoucí, je skutečné vyšetřování. Dočkáme se ho?

Investigativní novinář Mediachannel.org’s News Danny Schechter natáčí film “the Crime of Our Time” podle jeho kniky PLUNDER; Investigating Our Economic Calamity (Cosimo Book, Amazon.com)

Překlad: Clair

Zdroj: Global Research

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments