KasProCats: Otevřený dopis úředníkům a komunálním politikům ohledně problematiky toulavých a opuštěných zvířat

Je tomu bezmála dva roky, co jsme došli k rozhodnutí, že pokud má nastat v problematice toulavých zvířat nějaká hmatatelná změna, bude se muset zodpovědnost přesunout také na úředníky a politiky. Cesta k zapojování obcí do kastrací koček a edukace obyvatel byla však trnitější, než jsme mysleli a krom výstavby obřího webu pod iniciativou Obce kastrují to znamenalo detailně se seznámit s legislativní a právní agendou, abychom se dokázali v problematice orientovat tak zdatně, aby nás úředníci nemohli odbýt několika prvními větami. To úsilí bylo náročné, ale troufáme si tvrdit, že v rámci útulkářského prostředí máme vyjednávání s úředníky a lobbing zvládnuté nadstandardním způsobem.

Nicméně i přes veškeré znalosti právní, odborné či aktivistické stále dál narážíme na neochotu obcí se do problematiky toulavých zvířat zapojovat, a to i za předpokladu toho, že je tato odpovědnost definována zákonem, který je často obcházen, ohýbán nebo rovnou porušován. A pokud člověk nevyvine dostatek času a energie ke shromáždění důkazů a absolvování klasických byrokratických koleček jako je paragraf 106, rozporování úředního postupu či stížnost na krajských úřadech či ministerstvech, nemá nárok pro zvířata lepší podmínky vydobýt.

Pokaždé, když oslovuji obce a jejich zástupce, jednám nanejvýš slušně s prosbou o otevření diskuze nad zapojením té které obce do kastrací a edukace a to rovnou s nabízeným řešením a ne zrovna malým servisem. Pokud nebudu počítat vlažné přijetí a osobní nastavení ve smyslu „proč nás otravujete s kočkami“, tak další časté reakce jsou už zmíněné popírání reality, výmluvy, zlehčování nebo naopak výsměch, pohrdání a nezřídka i nadávky či zvýšený hlas. A to prosím pěkně od úředníků, které platíme z našich daní, kteří jsou zde pro nás (nikoli naopak), a kterým povinnost postarat se o toulavé zvíře ukládá zákon. Pokud vyloženě neurguju každý email, každý pronesený slib mnohonásobným vyvoláváním, nic se neděje a musím se připomínat donekonečna, protože v opačném případě se doufá, že to prostě vyšumí. A to se často děje – obcí je zde 6 400 a jen hrstka s vámi jedná vstřícně.

S postupujícím časem pochopitelně dochází čas, síly a bohužel i trpělivost. Zoufalých občanů se na nás obrací čím dál víc s prostou o řešení něčeho, co místní úředníci neřeší a nám se dostávají buď stále stejné nesmyslné výmluvy namísto efektivních řešení. Někde jsme nedostali odpověď nikdy, někde se nemůžeme opakovaně dovolat, jinde zase odmítají zveřejnit nález toulavého zvířete nebo poskytnout pomoc. Rozhodli jsme se ke změně. Stovky a tisíce slušných oslovení mělo za výsledek jen několik desítek spolupracujících obcí, část byla vyřešena vlastní cestou, jen aby obec nemusela spolupracovat s někým, kdo si dá tu práci s takovým nabízeným řešením, aby se problematika zvířat někam posunula.

Vždy jsem byl diplomat, dával úředníkům dost času, aby si sami zvolili řešení, které jim dává smysl a pokrývá jejich očekávání, ale když místo toho dostanu úřednickou byrokracii, která nás akorát obírá o čas, zatímco venku mrzne stále se rozrůstající kolonie koček, je jasné, že pohár trpělivosti jednou musel přetéct. Dospěli jsme k rozhodnutí, že každý občany otevřený případ s prosbou zapojení obce do problematiky toulavých koček budeme průběžně monitorovat a hlavně zveřejňovat – někdo by mohl říct medializovat a k tomu budeme využívat sociální sítě, média, paragrafy, naše advokáty i ostatní kontakty lokální samosprávy. A to i u případů z minulosti.

Úředníci často argumentují tím, že nehodlají z obecní kasy řešit kočky lidí, kteří je množí jak na běžícím páse. Problém ovšem je, že nepodnikají nic pro to, aby takový nešvar nějak ovlivnili či eliminovali. A to ani za předpokladu, že v obci dochází k usmrcování zvířat a tedy naplňování skutkové podstaty trestného činu. A nebo edukaci svých občanů odmítají, protože se obávají toho, že by lidé požadovali řešení toulavých zvířat. Obce se bojí být motivační nebo direktivní a raději riskují utrpení či týrání zvířat.

Dlouhodobá praxe odhaluje velkou neochotu úředníků a komunálních politiků řešit problematiku toulavých zvířat za použití stále se opakujících argumentů:
a) Tvrdí, že problém s toulavými kočkami nemají, přestože existují protichůdné důkazy;
b) tvrdí, že nemohou toulavé kočky řešit, protože neví, komu patří;
c) tvrdí, že nevědí jak problematiku řešit, přestože je jim předkládána metodika s poučením a koncepčním řešením nebo spolupráce s útulky;
d) vydávají závadné vyhlášky, které zakazují zvířata krmit;
e) chovají se k občanům nevhodně, manipulují a vyhrožují;
f) argumentují absencí financí v rozpočtu, aby toto téma řešit mohli;
g) nevědí, co jim ukládají zákony ČR;
h) zákony ČR vědomě či nevědomě porušují.

Od pondělí začínáme připravovat agendu, která bude odhalovat přístup obcí v celé své nahotě. Za využití všech dostupných prostředků budeme přinášet společnosti osvětu toho, co obce mají ve vztahu ke zvířatům dělat, radit jak se proti tomu bránit a otevřít téma natolik, aby vyvolaná debata vedla k celospolečenské změně.

Ve vztahu ke zvířatům, která se nemohou bránit, není nic mezi. Buď jste na jejich straně nebo ne. A každý úředník si tu stranu svým přístupem vybírá sám.

Chcete jako občané této problematice pomoci? Seznamte se s naší činností na webech a ozvěte se nám:
http://www.obcekastruji.cz
https://kasprocats.cz

Můžete také podepsat výzvu úředníkům, aby se do řešení toulavých zvířat zapojili:
http://www.obcekastruji.cz/forms.php?tid=petition

Videa s advokátním výkladem povinností obcí můžete vidět zde:
https://cnn.iprima.cz/povinnosti-obci-k-toulavym-a-opustenym-zviratum-26748?fbclid=IwAR0Zb_dMwjWyJYA-8HdmmwO7wfyRf3gq9YwL6KmXMEbkwjzMuP8PPN6HjPA

Díky

Luboš Kristek
koordinátor projektu

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
3. 12. 2021 10:41

Dlouhodobě nejen uznávám, že zvířata žijí kolem nás i „na obcích“ (kde není nějaké „katastrální“ území ?!), ale především FAKT ŽE PŘETVÁŘENÍM KRAJINY a ZÁSAHY DO NÍ MĚNÍME DLOUHODOBĚ PROSTŘEDÍ ZVÍŘAT, KTERÉ JE S NÁMI VŽDY SDÍLELY, SDÍLEJÍ a také nadále BUDOU SDÍLET. Jsem ale přesvědčen, že PROBLÉM MÁ HLUBOKÉ KOŘENY, nejde jen o kastrace. Dlouhodobě nejsem žádný nepřítel kastrací, ovšem problematika musí být řešena ODBORNĚ a je třeba vědět, že KASTRACE JE VÝZNAMNÝ A TRVALÝ ZÁSAH DO ŽIVOTA ZVÍŘETE. Je to sotva 5 dní, kdy nám zemřela jemná, vnitřně i vnějškově jemná a krásná kočička, duše která se celý… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Martin (už bez taky m)
3. 12. 2021 18:11

Byla to Hvězdička? Jednou jste se o ní zmínil.
Každý, kdo nezažil soužití se zvířetem o hodně přichází, i přes ztrátu, kterou s sebou pak jeho úmrtí nese.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Bety
3. 12. 2021 20:39

Ano. Hvězdička už svítí „tam nahoře“… kde se jednou všichni sejdeme znovu. Teď máme ještě POVINNOSTI tady „dole“… V současnosti už více než rok sdílím prostředí s třemi dalšími sirotami, u 2 došlo i na kastraci, u jednoho z kocourů ne. I to mělo své důvody. Může to přijít někomu zvláštní v době kdy umírá tolik lidí… Naopak – myslím si skromně. Kdybychom si hleděli více toho kolem nežli „zisků“, „úspěchů“, „statusu“, myslím že by bylo té bolesti i odchodů méně. Teprve skrze přírodu (zvířata, rostliny…) je možno se poznávat, i učit se chápat mnohé souvislosti světa, planety, života. Mnohé… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 12. 2021 22:03

Toulavé kočky zlikvidují toulaví psi.
Toulavé psy zlikvidují asijští a jinak menšinoví spoluobčané.

Zadarmo – samoregulačně.