Kauza Čapí hnízdo a selhání systému

Za devíti horami, za devíti řekami, byla nebyla firmička ZZN Agro Pelhřimov s.r.o.. Nikdo se o ni nestaral, nikomu nescházela. Pak ale majitele ZZN Agro koupil velikán Agrofert a začaly se dít věci. ZZN byla přejmenována na Čapí hnízdo a.s., navýšil se jí kapitál a prodána neznámým akcionářům (ze kterých se během času vyklubali známí Andreje Babiše) přihlásila se do soutěže o evropské milióny.

Netrvalo dlouho a ROP Střední Čechy přiklepl Čapímu hnizdu a.s. dotaci padesát miliónů, kterážto byla spolu s vlastní investicí (cca 200 milionů z půjčky Agrofertu) proinvestována a Čapí hnízdo se proměnilo ve vzorový příklad české faremní pohostinosti a mucholapku na turisty. Neznámí známí akcionáři pak převedli (jistě ne zadarmo) svou firmičku zpět do náručí Agroferu. Vše přehledně podle zápisů Obchodního rejstříku v tabulce uvádí Wikipedie:

Rakouská ekonomické škola, jejímž nejznámějším představitelem je Friedrich Hayek, považuje za hybatele kapitalistické ekonomiky ne kapitál, ne trh, ale dobré podnikatelské nápady. Čím se takový dobrý podnikatelský nápad vyznačuje? Přesně tím, čím akce Čapí hnízdo. Musí být pochopitelně výdělečný. Musí být realizovatelný – snad, někdy a možná i na hraně zákona. Neboť ty nápady, které na hraně nejsou, už dávno realizovali jiní.

Nezainteresovanému publiku se z ekonomického světa donese sem tam něco o kolísajícím měnovém kursu a čas od času ho probudí jásot nad růstem HDP. A jistě, jsou tu filmové příběhy zvané Microsoft, Facebook a mnohé další. Ale skutečné podnikání není příběh o tom, jak geniální student naprogramoval síť pro kamarády na Harvardu. Skutečné podnikání se daleko více podobá hybridní válce, ve které se únavně opakují útoky a ústupy, oslavují dílčí vítězství a retušují dílčí prohry.

Tisíce majitelů malých firem a najatých manažerů velkých firem dnes a denně vymýšlejí a realizují nové podnikatelské nápady. Tisíce hlav denně hledají slabá místa v obraně konkurence a nemilosrdně jich využívají. Tisíce hlav zkoumají nedokonalosti zákonů, předpisů a nařízení a hledají skuliny, kterých by se dalo využít. Že je to riskantní? A jak chcete vydělat bez rizika? A jak chcete přežít bez zisku?

Je to obrovská intelektuální síla, poháněná vnitřní energií všech zainteresovaných. Takzvaná západní civilizace okupuje planetu jen díky této síle – díky ostrým ekonomickým loktům svých protagonistů, díky bezohledné likvidaci konkurence, díky nemilosrdnému nátlaku na obchodní partnery, díky nevybíravému podvádění zákazníků. Dokud jsme byli morálními a etickými účastníky cechovního a feudálního hospodaření, nebyli jsme schopni konkurovat ani Číně, ani Osmanské říši. Svět jsme zašlapali do země až neuvěřitelnou amorálností našeho kapitalistického podnikání.

Móda korektnosti se ovšem dnes přelila z politiky i do světa podnikání, a tak všichni mluví o win-win strategiích, zaměstnaneckých benefitech a ekologických přístupech. Ale pod povrchem vše zůstalo stejné. Strach z neúspěchu a nutnost vykazovat rostoucí zisky žene podnikatele k novým a novým eskapádám. Mnozí odpadnou, ale na jejich místa nastupují noví hráči. Ti, jejichž srdce, geny a sama jejich podstata touží po úspěchu, po riziku, po nebezpečí. Touží po moci. Buďme rádi, že se tito lidští dravci z rodu hrdinů realizují v kancelářích, a ne v ulicích.

Podnikatelský nápad zabudovat do nemovitého a movitého majetku firmy Čapí hnízdo padesát dotačních miliónů je klasickým tahem na domácí ekonomické šachovnici. Možná trochu odfláknutý, co se týče těch neznámých majitelů akcií, ale jinak dobrý. S největší pravděpodobností je v české kotlině a na moravských pláních mnoho takových podobných případů, ba možná mnoho horších. Prosakují zprávy, že v ROP Severozápad bylo zmanipulováno 90 % řízení.

Tak zvané důkazy o vině A. Babiše jsou neověřené až směšné. Obrazovka, zdá se, snese víc než papír. Můžete se podívat například na články pana Wagenknechta, paní Bártové, či v posledku pana Němečka.  Všichni tito autoři by možná rádi viděli Babiše přivázaného k hořícímu Čapímu hnízdu a ještě by přidali svou otýpku. Ale jejich argumenty jsou z říše snů a pokud na někoho ukazují prstem, tak Babiš a Agrofert stojí až v druhé řadě. V té první je ROP Střední Čechy a nesmyslná dotační politika české vlády.

Kdyby ještě žil von Hayek, možná by Andreji Babišovi pogratuloval. Neboť Babiš není primárním hříšníkem. Jako hříšníci nejsou primárně ti, kteří ukradli majetek kuponovým akcionářům, ale ti, kteří jim to umožnili, protože nezavedli patřičné zákony. Hříšníci nejsou primárně ti, kteří nosili v kufrech peníze ze státních bank, ale ti, kteří k takovým úvěrům umetli cestu. Hříšníci nejsou primárně solární baroni, kteří stále vydělávají na každé vesnické babičce, ale politici, kteří tento trik svou nečiností legalizovali. A hlavním viníkem je sám systém liberální demokracie, který, na rozdíl od islámu Osmanů a konfucianismu Číňanů, není schopen ekonomiku umravnit.

Systém neumožňuje, aby lidé působící škody v politických funkcích byli voláni k odpovědnosti a z procesu řízení vyloučeni. Systém zajišťuje, že když už si voliči vynutí alternativu, ta velmi rychle zmutuje a přizpůsobí se pravidlům. A zde je Babišův problém – hřích, za který je mu pykat. Neposlouchal dobře míněné rady, nepřizpůsobil se, nezmutoval. V jeho případě systém selhal. Teď se pokouší to napravit.

Zdroj: Prozítřek.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
16. 8. 2017 18:33

Přesně tak, v systému je problém, ne v Babišovi… ale to my víme a je nám to na prd. Protože těch co ví je velmi velmi málo :-( . Socialismus nebyl ideální, žádný systém takový být nemůže, ale byl cestou … my si ji nechali ukrást. Co víc : my tomu ukradení napomáhali svou lhostejností, svým nezájmem, svou pohodlností, často svou volbou. Můžeme se pokusit to napravit volbou KSČM. Pokusit, nic není jisté, ale naděje existuje. A voličům ANO : Babiš není spasitelem, Babiš je produktem a zastáncem tohoto systému. Jeho volbu systém jen upevníme. V tomto jednom se autor… Číst vice »

Bety
Bety
16. 8. 2017 20:07

„Hříšníci nejsou primárně ti, kteří si nosili peníze v kufrech ze státních bank, ale ti, kteří takovým úvěrům umetli cestu.“
Myslím, že v tom byla promyšlená součinnost. Jistě, Havel a spol. vykřikovali, že je třeba změnit zákony, abychom prý měli zákonný stát. Že se jaksi zapomněli zmínit k čemu ty zákony povedou si povšimli jen nemnozí. Ale ti s těmi kufry už stáli připravení na startu. Jistě byl mezi nimi i Babiš.
Když šly zákony změnit jednou, není tím dáno, že to tak musí zůstat navěky.
Také jsem pro tu naději, kterou zmiňuje Petrpavel.

Vlastimil
Vlastimil
17. 8. 2017 11:26

Pro Bety: A co ti, kterým dovolili zákony ožebračovat lidi v exekucích, ničit je astronomickými úroky, nesplatitelností. Ti v té řadě stáli také. Novodobí lapkové, kterým systém, garantovaný politiky, dovoluje využívat faktu, že česká justice neví od jaké úrokové částky začíná lichva, protože nikde není uvedena hranice. Pak lze klidně a bez rizika z dluhu 100000 vytvořit tzv. „příslušenství“ v hodnotě dalece přesahující milion. Morálka, etika, to se nenosí a na právech se to zřejmě nevyučuje. O logice raději ani nemluvím. Řečeno s básníkem: „Nevesely, truchlivy jsou ty naše kraje.“

peter.
17. 8. 2017 13:18

Petrpavel napsal
Socialismus nebyl ideální, žádný systém takový být nemůže, ale byl cestou … my si ji nechali ukrást.

+++++

Bety
Bety
17. 8. 2017 15:14

Vlastimile, ti první stáli připraveni na startu, protože naprosto přesně věděli, co bude. Ti, o kterých se zmiňujete, možná cinkali klíči, ale o co jde o tom neměli ani páru a také podle toho dopadli. Jak říká Pjakin: Informace znamenají moc. Berte tuto moc do svých rukou. A to je přesně to, co většina neudělala, naopak naletěla na pohádky a lži. Lichva a kapitalismus bez hranic jako cesta ke štěstí.

Tom1622
Tom1622
17. 8. 2017 22:02

Bety , jak říkáte oni věděli . My ne . Informace opožděná je informace k ničemu .
Informace znamenají moc , ale spravedlnost vychází z hlavně pušky .