Kdo seje vítr, sklidí bouři

Pavel Letko

Kdo seje nenávist, ten sklidí… (hádanka pro dolních 10 miliónů).


Jelikož zaséváme a hojně zaléváme nenávist, budeme dříve nebo později náležitě sklízet. Jen se podívejte na naši společnost v historické perspektivě. Jen krátce jsme se v roce 1989 opájeli krásnou představou „sametové revoluce“, Kocáb s Horáčkem za podpory Václava Havla stavěli mosty mezi Západem a Východem, aby hned v roce následujícím začalo pěstování nenávisti. A tu si vesele užíváme s úhlavními nepřáteli vnitřními (Paroubek, Grebeníček, Babiš, Zeman, Klaus) a také s nepřáteli vnějšími (Rusko, Severní Korea, Čína). Pěstujeme Orwellovy chvilky nenávisti.

Lidé s poněkud nižší představivostí se domnívají, že nás se netýká Orwellova politická vize budoucnosti. Podle nich se týká pouze našich nepřátel, viz výše. Mám bohužel pro tyto selektivně zaměřené osoby jednu špatnou zprávu. Týká se to bohužel nás všech a zásadně. Co si můžeme počít s nenávistí těch druhých? Mnoho ne. Ale s tou naší můžeme udělat téměř vše.

Na začátku je touha se nenávisti zbavit. S tím jsme jako společnost ještě ani nezačali. Pochopení, že nepřítel sídlí uprostřed nás osobně, je zatím úplně mimo naše možnosti. Přitom je jasné, že budeme-li tomuto hlasu naslouchat a necháme na sebe působit nenávist z obrazovky, médií či lidí, bude v nás tato negativita růst a bude nás okrádat o důstojný lidský život. A nejen to. Budeme-li strom mohutně zalévat milióny chvilek nenávisti, pak dříve nebo později přijde čas sklizně. Z bodláčí se jahody nesklízejí a z nenávisti láska a dobro rozhodně nepokvete. Vyšší cena plynu, benzínu, elektřiny a všech dalších komodit je jen nevinou předehrou k celkové zasloužené sklizni. Jistěže máme k dispozici stíhačky, dalekonosná děla, zánovní vozítka pěchoty. Každé bratru za cca 130 milionů, takže máme, co jsme chtěli. Navíc se chystáme nakoupit ještě více zbraní a také zbraně posíláme do místa konfliktu. To se vyplatí (někomu určitě), někdo si vydělá a koupí tryskáč nebo ostrov, někdo přijde o nohu a jiný o celý život. Někdo přispěje sbírkou na zbraně, jiný se s nimi cvičí v zabíjení, další se skládá na pohřeb, věnec a pomník. Každý si zvolí podle svých preferencí.

Představa, že se vykoupíme dobročinností nasměrovanou na jednu stranu konfliktu (kdo neskáče, není Ukrajinec), zatímco na druhou (s níž jsme svázání potrubím) budeme beztrestně uvalovat matky všech sankcí, je naprosto lichá. Jak by se vám líbilo žít ve společenství, ve kterém by byl jeden veleben do nebes a vše se mu odpouštělo, zatímco na nás a na naše děti by zbyl jen veřejnoprávní ČT pranýř? Asi moc ne. A takové společenství na Zemi spolutvoříme, i když jsme pouhá „myš, která řvala“.

Jak tohle může dopadnout? Když nic jiného, tak spadne železná opona, otázkou je jen, kdy a kde se to stane. Nemohli jsme na Západ a už nebudeme moci na Východ. Lidem s nízkou představivostí to vadit nebude, přijde jim normální dovážet uhlí na Ostravsko z Austrálie a plyn z USA. Jde velmi často o osoby poctivě třídící odpad a vůbec svědomitě pečující o životní prostředí. Takový svět jim připadne v pořádku. Nu což, je tomu tak, co svět světem stojí. Ne nadarmo je psáno v textu starém tisíce let toto:

Zaseli vítr, sklidí bouři. Nevyroste jim ani stéblo, co vzklíčí, nevydá žádnou mouku; kdyby snad i něco vydalo, pohltí to cizáci (Ozeáš 8.7)

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Převzato z e-republika.cz

Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

4.8 22 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
10. 3. 2022 22:11

Pane Letko. Nemyslíte tím SOCIÁLNÍ BUBLINU, ve které žijí ti jediní správní vyznavači desatera správného euroatlanťana, naši liberální demokraté? Ani ostříží úsudek Semantic vision, Vrábelů a Kartouzů? A ty nejdůvěryhodnější informace bezpečnostní informační služby v celé galaxii? Etalony lásky, pravdy a demokracie je přece pod pohrůžkou věžení a společenské exkomunikace zakázáno kritizovat, zvláště když se pomalují žlutomodrými válečnickmi barvami. Političtí vězňové z let předsametových sice asi začínají se slzou v oku vzpomínat na své věznitele v porovnání se současností. Když kariérní komunista Petr Pavel vyzývá k válce za výše uvedené hodnoty, pravděpodobně nikoho nenapadne ho stíhat za podporu genocidy. Jeden… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
11. 3. 2022 16:35

comment image

M.C.
11. 3. 2022 0:38

Trocha rockové hudby a pár mladých děvčat – děvčata mají těch písniček více, tak se můžete zaposlouchat.
ДЕНЬ ОСВОБОЖДЕНИЯ ДОНБАССА – YouTube

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 3. 2022 8:00

V.V. Putin volá Scholzovi:
-Uznávali jsme zde republiky: DNR, LNR a NDR.
Zděšený Scholz:
-Jakto NDR? Proč NDR? Je nutné vymazat NDR ze seznamu!
V.V. Putin:
-Věděl jsem, že proti prvním dvěma bodům nebudou námitky… :-)))

Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
11. 3. 2022 14:58

Hezký. :-)))))

Irena
11. 3. 2022 9:03

Prezident RF má za to, že je zapotřebí vyjít vstříc dobrovolníkům a pomoci jim dostat se do zóny bojových akcí. Vladimir Putin také poznamenal, že Západ otevřeně posílá žoldáky na Ukrajinu ignorujíc normy mezinárodního práva

https://voennoedelo.com/posts/id20916-22be0tohocre4s7s0ymk

Šojgu: Víc než 16.000 dobrovolníků je připraveno přijít na pomoc DLR a LLR ze zemí Blízkého východu.

Já bych řekla, že lidé odtamtud moc dobře vědí, jaké to je, když „mezinárodní terorismus“ ničí vaši zemi a mají mu co vracet!

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 3. 2022 9:20

Jeden se už zúčastnil nějakých přestřelek. Něco takového prý ještě nezažil. A tak bral rychle kramle. Mezitím si ho banderovnci spletli s ruským diverzantem a tak mu rozbili čuňu a dál si ho trochu podali, než vyšel najevo jejich omyl. Teď už je hovádko zpátky v Malé Kreténii.

Irena
Reply to  orinoko
11. 3. 2022 10:46

Jenže to byl „mezinárodní terorista“, ti, co chtějí jet pomáhat republikám jsou kovaní v bojích právě s takovými teroristy a navíc už sehraní s ruskými vojenskými jednotkami…

Last edited 3 měsíců před by Irena
orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 3. 2022 10:51

Jo, to jsem přehlédl. Vzal jsem to od směru Malá Kretenie.

Alva
Alva
Reply to  orinoko
11. 3. 2022 15:01

Já o tom taky četla a vyvoliávalo to dojem, že jde o udatného bojovníka proti russkému agresoru.

Irena
11. 3. 2022 9:17

Facebook a Instagram dočasně povolí výzvy k násilí proti ruské armádě Moskva. 11. března. INTERFAX.RU – Facebook a Instagram dočasně umožní uživatelům v některých zemích volat po násilí proti ruským vojákům. „Dočasně jsme povolili formy politického vyjádření, které by normálně porušovaly naše pravidla, jako jsou násilné projevy,“ řekl CNN mluvčí společnosti Meta (FB) Andy Stone. „Stále nebudeme tolerovat pravděpodobné výzvy k násilí proti ruským civilistům,“ řekl. Již dříve některá média uvedla, že uživatelé Facebooku a Instagramu v některých zemích budou moci vyzývat k násilí vůči Rusům. Podle jejich zpráv uživatelé v takových zemích jako je Rusko, Ukrajina a Polsko budou moci… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  Irena
11. 3. 2022 15:06

Není nenávist jako nenávist.
Která je která určí podle vzoru informace-dezinformace cenzor, pověřený státem, důkladně proškolený a prozkoušený. :-((((

Alva
Alva
Reply to  Alva
11. 3. 2022 18:28

Přišel mi mail s oznámením, že tento můj komentář byl schválen.
Protože se mi to přihodilo poprvé – co v něm bylo závadného?
Jinak za schválení samozřejmě děkuji.

Irena
11. 3. 2022 10:35

https://www.youtube.com/watch?v=YiRiwKMTbdU

„Držte hubu!“ hovorí Prof.Ing.Peter Staněk, CSc. Najsilnejší prejav aj o vojne za posledné roky

Irena
11. 3. 2022 10:55

https://s.w.org/images/core/emoji/13.1.0/svg/1f340.svg Parlament EÚ odhlasoval sankcie voči Maďarsku a Poľsku uprostred ukrajinskej vojny – napriek tomu, že obe krajiny za dva týždne privítali 1,6 milióna utečencov
 Európsky parlament hlasoval v pomere 478 ku 155 za uvalenie sankcií na dve krajiny, ktoré prijali drvivú väčšinu ukrajinských utečencov.

https://rmx.news/hungary/eu-parliament-votes-to-sanction-hungary-and-poland-in-midst-of-ukraine-war-despite-both-countries-welcoming-1-6-million-refugees-in-a-fortnight/

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 3. 2022 11:08

Já to četl jinde. V Moskvě údajně šampaňské teklo proudem. Copak NATO soudrzka Šiklová?

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 3. 2022 11:19

Docela rychle to kypí. Taková deziluze z ukrobotu. Ke Kikine, Tupolefovi a Padakovi ukacka hrnout po desítkách. Ubytovat chudáky ve veline jurské TV kraksny. Vpřed rychlostí fialového úpadku.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 3. 2022 11:19

V Bolívii chcípl 80letý Mario Teran Salazar, který zastřelil kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevaru. Podle Reeduse zemřel v nemocnici ve městě Santa Cruz, kde skončil s nemocnými plícemi. Salazarovu smrt potvrdil generál Gary Prado, který vedl zajetí Che Guevary.
Sám M.T. Salazar za svého života často vzpomínal, že mu revolucionář před zastřelením řekl: „Uklidni se a dobře miř! Chystáš se zabít člověka!“

Zajímavé: v červenci 2021 zemřelo podle oficiálních údajů kubánské vlády během pouhých deseti dnů pět vysoce postavených vojenských důstojníků, kteří se podíleli na vraždě Che Guevary.
Příčina jejich smrti není známa…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 3. 2022 16:51

„Podivnou“ shodou okolností se seznam zemí, které odmítly podpořit rezoluce OSN odsuzující nacismus, velmi shoduje se seznamem zemí přímo podporujících nacistický režim na Ukrajině.
comment image

Aleš
Aleš
11. 3. 2022 23:18

Co mají společného 12.3. a 15.3.?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
12. 3. 2022 10:20

Anšlus Rakouska fašistickým Německem 12.3.1938 a vznik místního protektorátu 15.3.1939? Ani Rakušané ani Češi se proti tomu nijak nebránili.

Praha, Václavák,15.03.1939

comment image

comment image

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 3. 2022 13:22

Tak přesně tohle je klasický Čížek. Dneska totéž provádí směrem k banderovcům.

Aleš
Aleš
Reply to  Botičky od Diora
12. 3. 2022 22:30

myslel jsem náš anšlus alias vstoupení do NATO 12.3.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
13. 3. 2022 12:14

Přesněji DONUCENÍ ke vstoupení do NATO 12.3.1999.

… ani proti tomu se Češi nijak nebránili.

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
13. 3. 2022 14:53

On se nás na to ani nikdo neptal. Naopak lidé volili ČSSD, která lidem ( ta vyhrála na to konto volby)
„zaručovala“, že do NATO v žádném případě nevstoupíme.
To je ta demokracie v praxi.
Jenže lidé zapomínají a na to se spoléhá.

peter.
12. 3. 2022 12:13

Ženy v dnešnej politike

https://www.slovenskaiskra.sk/marionety-americkeho-imperializmu/

Upozornenie !
Ženy milujem a naozaj netrpím mizogýniou!

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
12. 3. 2022 13:14

Kdysi jsem si přál více ženských v politice, ale už to neplatí. Ony mají jeden zcela zásadní problém! Za vchodem do politiky začnou mít pocit, že jim narostl chuj. A proto se v ní začnou chovat jako c@raci. Toť vše. Výjimek je minimum.

peter.
Reply to  orinoko
12. 3. 2022 20:46

Za vchodem do politiky začnou mít pocit, že jim narostl chuj.

Tak toto sadlo ako riť na šerbel !
:=))

orinoko
orinoko
13. 3. 2022 12:12