Když se někde něco nějak stane

Když se někde něco nějak stane, tak velká část lidí jen zívne a řekne: No a co má být?

Pochopitelně to ale řeknou jenom tehdy, pokud se jich to ani špetkou netýká. Lidi zkrátka něco zkonstatují a dál už na to nemyslí. Dejte mi s tím pokoj, vždyť zítra ráno už zas brzy vstávám do práce, tak co bych se něčím zalamoval, že.

Výsledkem je, že mnoho událostí zaznamenáme, aniž bychom znali nejen podrobnosti a okolnosti, natož jejich motivy. A co následuje? Pokud to bude někomu kvůli něčemu nějak zapotřebí, chytnou se pak toho vykladači událostí, které on si na to najme. A právě oni si pak vymyslí ty podrobnosti a okolnosti, co my jsme ze zřetele pustili. A věc začne žít svým novým životem.

Leč životem příběhu, který si JEN ONI z nějakého důvodu a případně i za nějakým účelem vymysleli a nikoliv příběhu, který se ve skutečné realitě odehrál. A navíc si ti tvůrci příběhů velmi často ke všem podrobnostem ještě přibásní to nejdůležitější – příčiny a původce těch dějů a „motivy pachatelů“. Co na tom, že si to vymysleli a že to možná všechno bylo jinak?

Že by proto, že svět chce být klamán, jak kdysi řekl básník? Anebo proto, že většinou my, sami čtenáři, jsme líní zapnout selský rozum, logiku a myslet? A to, prosím, milosrdně vynechme ty politiky a novináře, kteří když napíší něco o velkých rudých trenýrkách a o někom nenáviděném, tak lze jenom zkonstatovat, že už zase se jim udělala myšlenka a nejspíš bude třeba to dlouhodobě a opatrně kdesi na okraji Prahy v Bohnicích opět vyléčit.

Proč to vlastně píšu? Protože nedávno jsem četl na Nové republice článek Martina Kollera „U Jeruzaléma se bojuje za Prahu“ a rovněž i dlouhou diskusi pod tím textem. Diskusi v jádru podobnou a typickou, jako výměny názorů pod články na téma africké imigrace do EU, anebo již dávné události se zkratkou 9/11. Vždy devět z deseti diskutérů v tom má zcela jasno, jen téměř žádný neví, PROČ to jasno vlastně má.

A když už si myslí, že to ví, tak buď není myšlenkově schopen své tvrzení věcně formulovat a logicky dokázat, anebo mezitím mu odporující diskusní protistrana z výměny názorů odešla, protože s ním už se na to téma bavit dále nehodlá. A proč? Protože my jsme generace, která nechce mít problémy a právě proto ty problémy máme. Takže si to zkusme zobecnit:

Jsme lid (nejen) informačně nesvobodný a přísně ovládaný. Ovládaný svými vlastními sociálními elitami, ale odmítáme si to připustit. Milujeme představy, výmysly, příběhy, pohádky a fantazie. A čím jsou neskutečnější, tím víc nás láká ten jejich bezcenný obsah. Milujeme ho proto, že nemusíme přemýšlet, jestli to, co prý se stalo, se vůbec právě takhle mohlo stát.

A zatímco si po denní fyzické námaze pěkně hovíme v duševním nicnedělání, naše odpočaté elity přemýšlí, jak ještě lépe využít tu duševní lenost svého tělesně pracovitého zaměstnaneckého stáda. A dělají to velmi jednoduše: Dají tomu báječně jednoduchému stádu trochu her a pak ještě víc pracovních úkolů, aby nemyslelo na blbosti.

No a aby stádo z nudy nereptalo, nakrmí mu duši náboženstvím, bulvárem a žádoucími hloupostmi typu protichůdných výmyslů, např. že IN je nemít děti, protože když je tu moc lidí, planetu to (taky) otepluje, anebo že vegany je třeba vyhubit, protože tu jinak sežerou všechno zelené, co dosud vytvářelo kyslík a my se tu pak zadusíme.

No a aby pak řeč nestála, tak elity nám oznámí, že v rozpočtu na mzdy a důchody bude ještě méně peněz a proto si jich (elit i těch peněz) pěkně važme a buďme rádi, že nějakou tu práci a důchody tady ještě vůbec máme. A zdůvodní to jednoduchým příběhem, že holt krize je na celém glóbusu.

Někdy mne proto v zoufalství napadá, že možná tomuhle pokolení už nejvíc a přímo bolestně začínají chybět v dostatečném počtu nejen malé děti, ale také kriminalisti. Totiž, že už jenom tyto dva zbylé druhy lidí (snad krom několika vyjímečných vědců) jsou tady dnes jediní, kteří ještě mají v genech ochotu a schopnost hledat odpovědi na otázky typu PROČ.

Takže si, prosím, zkusme dát za domácí úkol: Nejsou náhodou a vždycky nebyly, například v tom boji na hranicích Izraele, v té imigraci z Afriky do EU, anebo v událostech 9/11 už zas jen nějaké suroviny v zemi a dluhové peníze? A jestli ano, tak čí původně ty peníze byly? A proč on je investoval právě do toho, který si to všechno tehdy začal?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
27. 6. 2018 6:26

Milý PPK, výborně jste vyhmátl dušičku našeho občanstva. Ještě bych maličko doplnila. Je mnoho lidí takových, že se jim situace ve společnosti nelíbí a mají strach. Proto před tím zavírají oči a tvrdí, že nic nechtějí vědět, že by to neunesli. Přitom ale informace z TV nebo rozhlasu mají, jsou to jediné jejich informace a je jasné, koho se potom bojí. Takže to mezi lidmi vypadá tak, jak jste nádherně popsal.

Gatta
Gatta
27. 6. 2018 7:39

Re …“Protože my jsme generace, která nechce mít problémy a právě proto ty problémy máme. “ Otázkou je kdo je to ti „MY“ – ani já a myslím že ani pan PPK to rozhodně není. Dokonce si troufám tvrdit, že většina lidí nad 50 roků si zachovala kritické myšlení a pokud stářím už nerezignovali, tak i určitou bojovnost za něco lepšího. Pochopitelně životními zkušenostmi a zážitky ze dvou rozdílných režimů už poučeni a zbaveni vší naivity. Problém vidím v generaci poplyšové – tedy v generaci 30-35 roků – dokonce i u svých dětí. ANO – ti skutečně nechtějí slyšet o… Číst vice »

Bety
Bety
27. 6. 2018 8:32

Domnívám se, že tato neochota myslet na to, co je dál než za nejbližším rohem je svým způsobem dlouhodobě do lidí naprogramována. V celé historii byli lidé s kritickým myšlením eliminováni jak to jen šlo – upáleni, popraveni, nebo aspoň odsunuti na okraj společnosti, prostě genetický výběr. Bylo stádo a nekritizovatelní „pastýři“. O slovech kněze, nebo pána se diskutovat v žádném případě nesmělo a vždy tu byla útěcha: „Pan Bůh dal, Pán Bůh vzal“. Přesto bylo považováno za nutné ze strany elit poskytnout stádu nějaký ventil – nebe, ráj… A protože už tu nemáme vysloveně otrokářský řád ani středověk je… Číst vice »

Punta
Punta
27. 6. 2018 12:40

PPK to popsal hezky. Jen mě tak napadá- nebylo to tak vždy? V „civilizovaných“ oblastech bývalého římského imperia už minimálně 2500 let? A když se tak zamyslím, nebylo nakonec těch cca. 40 let minulého století jakýsi pokus o ostrůvek pozitivní deviace (z hlediska těch 2500 let), včetně občas nějaké té pitomosti?

PPK
PPK
27. 6. 2018 23:36

Ano, souhlasím (nejen) s Bety, že „… přes veškerou snahu se ta výchova k poslušnosti a k pasivitě nedaří“ … Jenže právě v tom vidím jednu ze zcela logických příčin těch nejzávažnějších aktivit euroatlantických elit soudobého kapitalismu. Například úsilovného hledání nepřítele v Rusku, zakládání a státního podporování „správných“ neziskovek a dohlížitelů na internetem, agresívních forem propagandy z ČT, legislativních tlaků na „vhodné“ změny evropského právního řádu a novodobého sociálního inženýrství ve formě nikoliv afrického bankovního financování dovozu islámských imigrantů do Evropy. Ten budoucí nepokrytě dlouhodobě plánovaný evropský chalífát se nám dnes sice možná zdá být nemyslitelný, ale společensky nezačlenění imigranti… Číst vice »

Aleš
Aleš
28. 6. 2018 7:47

Milý zajochu. Dovoluji si Tě upozornit na pravopisnou chybu v posledním slovu první věty. Zajisté místo písmena b tam patřilo písmeno v.
Samozřejmě sklidím kritiku od strážců diskusní různorodosti, že jsem nepřinesl žádný kritický obsah. Ale naučil jsem se s tím žít, stejně jako s tím, že samozvaní demokrati a intelektuálové tráví svůj čas protesty proti výsledku demokratických voleb. Proti gustu, žádný destilát.

Bety
Bety
28. 6. 2018 8:56

Také jsem myslela na to, že příliv lidí ovládaných vírou má kromě jiného za cíl
naředit to kritické myšlení. Pro ty v pozadí je víra (vymyté mozky) v každém
případě velké plus a použitý typ je nedůležitý.
Každý, kdo dřepí před TV a čumí na sitkomy je přesvědčen ( nebo se snaží sama
sebe přesvědčit), že všechno je ou kej, vždyť supermarkety jsou plné, elekřina
funguje, voda teče… a nechce myslet na to, že v případě války – té konvenční-
všechny tyto jistoty zmizí jak mávnutím proutku. Pokud by došlo na nejhorší,
tak už ani hlavu potřebovat nebude, že?

zajoch
28. 6. 2018 9:14

Aleši, na žert musím zareagovat. Před několika týdny jsem jela se svým synem kolem velkého stáda ovcí, čítajícího stovky kusů a on poznamenal: koukni mami, voliči.

Bety
Bety
28. 6. 2018 9:54

Podle článku na Zvědavci, se v časopisu The Economist, vlastněném několika
nejbohatšími rodinami na planetě spekuluje o muslimských kořenech královny
Alžběty II, má být prý ve 43. pokolení potomkem proroka Mohameda.
Takže místo na výsluní má pojištěné, že? Zajisté bude v případě potřeby doloženo
podobné spojení i ostatních supersuperboháčů, vždyť je to ostatně jasné – jak
by se k svému bohatství dopracovali bez pomoci z těch nadoblačných výšin???