Kellyho kniha plná tajemství
Červen 5, 2009

Zbrojní inspektor David Kelly psal před svou záhadnou smrtí knihu, ve které objasňoval zvláště kompromitující vládní tajemství. Měl v úmyslu prozradit, že před americkou a britskou invazí varoval předsedu vlády Tonyho Blaira před tím, že se v Iráku nenacházejí žádné zbraně hromadného ničení. S nakladatelstvím v Oxfordu vedl několik diskusí, v nichž konzultoval, jak daleko může ve své knize jít, aniž by porušil státní tajemství. Po jeho smrti byly jeho počítače zabaveny, a není doposud známo, jestli koncept jeho knihy byl objeven, a pokud ano, co se s ním stalo.

 

Dr. Kelly měl také v úmyslu nadzvednout pokličku nad daleko větším skandálem, totiž nad jeho vlastním zapojením v biologické válce vedené režimem apartheidu v Jižní Africe. Investigativci amerických televizí strávili čtyři roky přípravou devadesátiminutového dokumentu s názvem Anthrax War, který naznačuje, že existuje celosvětový černý trh s antraxem, čímž vysvětluje záhadu tajemných „sebevražd“ pěti vládních vědců z celého světa, kteří se zabývali biologickými zbraněmi.

 

Přál si, aby jeho příběh byl zveřejněn.

 

Režisér Bob Coen řekl: „Čím hlouběji se díváte do zamlženého světa vlád a biologických zbraní, tím více jste znepokojeni. Dokázali jsme, že existuje černý trh s antraxem. Na Davidu Kellym jsme měli zvláštní zájem, protože to byl světový expert na antrax a byl do jisté míry zapojen do tajného biologického programu v Jižní Africe v době apartheidu.

 

Mrtvé tělo Davida Kellyho bylo nalezeno v lese nedaleko od jeho domu v Oxfordském hrabství 17. června 2003. Jeho údajná sebevražda se odehrála dva dny poté, co vypovídal v Dolní sněmovně o své zákulisní roli při vysvětlování trhlin v dokumentech, které ospravedlňovaly britský vstup do války s Irákem.

 

Zastánci konspiračních teorií prohlašují, že byl zavražděn.

 

Britský spisovatel Gordon Thomas včera večer řekl: „Znal jsem Kellyho velmi dobře a on mi volal, protože pracoval na té knize. Řekl mi, že varoval Tony Blaira, že tam žádné zbraně hromadného ničení nejsou. Varoval jsem ho, že pokud podepsal závazek o dodržování státního tajemství, mohl by mít nepříjemnosti. Získal jsem pocit, že byl připraven vydat svůj příběh i za tu cenu, že bude čelit ostré kritice.

 

Dokumentární film Anthrax War bude soukromě promítán 17. července v Londýně, na šesté výročí Kellyho smrti.


Zdroj: Daily Express

 

Překlad: Clair

 

Foto: Bacillus anthracis

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments