Klesající věk dožití a kolaps Spojených států
Říjen 21, 2010

http://cz.altermedia.info/images/usa-secession.jpgV roce 1960 byli američtí občané na pátém místě, za skandinávskými zeměmi, Holandskem a Austrálií. Trvalo jim 40 let, než se propadly o 19 míst, a pouhých 10 let zabral propad o dalších 25 příček. Mezi příčiny propadu jejich věku dožití patří obezita, kouření, alkoholismus, špatná výživa, nevhodně léčené nemoci, násilí a další problémy typické pro země, které mají mnohem horší index lidského rozvoje.

Již také není žádným tabu, dokonce ani pro přední noviny, včetně New York Times a Wall Street Journal, mluvit otevřeně o úpadku země Baracka Obamy, která začala devátý rok války v Afghánistánu. V některých případech je dokonce situace popisována jako nic menšího než „zhroucení Amerického impéria“. Různé statistiky, podobné statistikám o věku dožití, zdánlivě nezadržitelné zhoršování kvality života potvrzují: Národní středisko pro zdravotnickou statistiku (National Center for Health Statistics) umístilo na konci roku 2009 Spojené státy na 30. místo na světě i v novorozenecké úmrtnosti, tedy u jednoho ze základních parametrů rozvoje. Američtí novorozenci umírají z podobných důvodů jako dospělí, v důsledku nepřiměřeného způsobu života – „chudoby“. Počet předčasně narozených je jednou z hlavních příčin úmrtnosti novorozenců, a v porovnání s Finskem je jeho míra dvojnásobná.

Ještě horší je, že OSN s tím v podstatě souhlasí a umístila USA na 33. místo, a odhady vlastní výzvědné služby, CIA, vykázaly USA až na 46. místo, za Kubu, která se nachází na 28. místě, tedy téměř na úrovni Itálie. Navíc všechny statistiky nebo odhady pro roky 2009 nebo 2010 byly výrazně horší, než statistiky před pouhými dvaceti lety, a navzdory tomu, že globální krize může hrát roli, žádná jiná země nezaznamenala u ukazatelů kvality života tak obrovský pokles.

Dokonce ani poté, co přežijí prvních dvanáct měsíců, nejsou, podle UNICEF, děti a mladiství ve Spojených státech v bezpečí. Mezi dvaceti nejbohatšími státy světa je Amerika v péči o děti předposlední. Před Spojeným královstvím, které je poslední v žebříčku, v němž je na prvním místě Holandsko a Itálie na osmém. Ve školách šly věci z deště pod okap: američtí studenti obsadili 33. a mezi vyspělými zeměmi OECD 27. místo ve znalostech humanitárních oborů, a jsou na 22. místě ve znalostech přírodních věd. Znamená to, že pro udržení místa v popředí je toho zapotřebí víc, než jen prestižní univerzity Ivy League a hojnost Nobelových cen, přičemž masy mají jen velmi chabé vzdělání.

Je mnoho statistik a zpráv vypovídajících o tom, že tato země rychle padá do propasti i v dalších oblastech, počínaje nízkou stabilitou bankovního systému (podle Světového ekonomického fóra se pere s Venezuelou o 100. místo na světě), po drastické omezování veřejné dopravy. V aglomeracích a městech se kvůli krizi ruší celé autobusové a vlakové spoje. Výzkumy poukazují na astronomické dluhy, které si vyžadují potřebu (sic!) omezení povinné školní docházky v některých státech Unie. A nesmíme zapomínat na tragédii více než 2 milionů lidí ve vězení nebo za zmrazování platů vojáků v aktivní službě. Někteří pozorovatelé už teď otevřeně hovoří o pádu impéria.

Stačí se podívat a člověk pochopí, že za Atlantikem se děje něco velkého – a nečekanou rychlostí.

Časopis Wall Street Journal, bible světového kapitalismu, zveřejnil článek zmiňující rušení projektů na zpevňování silnic v různých oblastech Spojených států z toho důvodu, že na to nejsou peníze. John Habermann, profesor Purdue University, z toho vyvozuje, že Spojené státy se vrací do doby kamenné a odkazuje na štěrk, po kterém musí kráčet občané země, která vynalezla kulturu automobilismu.
Pokud profesor John Habermann, který nedávno uspořádal pracovní setkání s názvem Zpět do doby kamenné, v němž se podrobně věnoval problematice opětovného objevení se prašných cest, velikost skoku vzad přehání, Glenn Greenwald, z časopisu Salon, a spolu s ním mnozí další, souhlasí, že se děje něco, o čem byli všichni přesvědčeni, že se za našeho života nemůže stát: kolaps Spojených států amerických.

Převzato z Pravda.ru
Překlad: Stan
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments