Koaliční poslanci a ministr Karel Havlíček zesměšnili vládu. Protlačili plýtvání uhlím

Tiskový komentář Hnutí DUHA a Frank Bold
pátek 8. listopadu 2019

Hlasy vládních poslanců ANO a ČSSD v poslední minutě právě skončené schůze Poslanecké sněmovny rozhodly, že byl přijat pozměňovací návrh poslance ANO Pavla Pustějovského k novele zákona o hospodaření energií, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti.[1] Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili poslanci Pirátů či KDU-ČSL, hodně dalších poslanců již v sále nebylo.

V praxi změna představuje přihrávku zejména pro byznys Pavla Tykače, který se snaží prodlužovat provoz elektrárny Chvaletice a vyhnout se zvyšování účinnosti.[2] Podobně by se Tykačovi změna velmi hodila, pokud mu ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Počerady a on bude chtít prodlužovat její provoz.

Úplně stejnou změnu – kterou nyní koaliční poslanci schválili – přitom v únoru zamítla vláda, když přímo na svém zasedání nařídila odstranit tento novelizační bod z návrhu předloženého ministerstvem průmyslu.[3] Změna je jaké v rozporu s vládou schválenou Státní energetickou koncepcí ČR.[4]

Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí DUHA, řekl: “Tak si to shrneme. Státní energetická koncepce ČR požaduje zvyšování energetické účinnosti a snížení plýtvání uhlím. Ministryně průmyslu navrhne umožnit uhelným elektrárnám plýtvat. Vláda to jednoznačně odmítne. Nový ministr průmyslu skrze koaličního poslance navrhne návrh znovu. Koaliční poslanci to schválí. Výsledek? Vláda je pro smích. A uhlobaron Tykač se těší, že znovu ušetří na úkor nás všech.”

Laura Haiselová, právnička Frank Bold, řekla: “Dnešní hlasování je velkým zklamáním. Na úrovni vlády se sice ministři postavili na stranu životního prostředí, k čemu je to ale platné, když nedokážou tento postoj prosadit ani mezi vlastními poslanci. Vzhledem k tomu, že zvyšování energetické účinnosti je jedním z pilířů Státní energetické koncepce, vláda by měla projevit větší úsilí k jejímu prosazování. Zatím je to bohužel právě naopak.”

Poznámky:

[1] Jedná se o pozměňovací návrh C2 (http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=167873) poslance Pavla Pustějovského.

Konkrétně se jedná o změnu § 6 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, který v současnosti stanoví povinnost plnit minimální standard energetické účinnosti při každé změně stavby (prodloužení životnosti) výrobny elektřiny nebo tepla, která se týká kotle. Podle pozměňovacího návrhu má být povinnost plnit tento standard pouze při úplné nebo částečné výměně zařízení nebo provozních systémů s dopadem na instalovaný výkon (instalovaný výkon jednotlivých bloků elektrárny se však například v případě Chvaletic samozřejmě neměnil).

[2] Modernizace bloků B3 a B4 Elektrárny Chvaletice proběhla jak bez splnění standardů minimální energetické účinnosti, tak bez posouzení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) a účasti okolních obcí a veřejnosti. O žalobě rozhoduje podruhé Nejvyšší správní soud, poprvé vyhověl organizaci Frank Bold a první rozsudek Městského soudu v Praze zrušil. Více např. zde: https://frankbold.org/resime/pripad/chvaletice-spor-o-neustale-vyjimky-pro-starou-uhelnou-elektrarnu

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-zarazila-malou-domu-pro-pavla-tykace

[4] Zájem na striktní a důsledné regulaci energetické účinnosti výroby elektřiny a tepla je vyjádřen i ve Státní energetické koncepci (SEK), která stanoví zvyšování energetické účinnosti jako jednu z hlavních priorit – cílem SEK je dosažení průměru EU (Státní energetická koncepce, str. 71.  Zvýšení energetické účinnosti zároveň povede ke snížení energetické náročnosti HDP ČR, která je v současnosti více než dvojnásobná oproti průměru EU (Viz 5. národní akční plán energetické účinnosti, str. 3 a graf na str. 6).

Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic
Lublaňská 18, 120 00 Praha

Hnutí DUHA prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Dokážeme rozhýbat politiky a úřady, jednáme s firmami a pomáháme domácnostem. Svých výsledků bychom nedosáhli bez podpory tisíců lidí, jako jste vy. Přidejte se také: darce.hnutiduha.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
11. 11. 2019 20:39

Málokdy se to stává, ale v tomto případě udělali poslanci dobře.

racek
racek
12. 11. 2019 19:13

No, jen bych připoměl, že pro provoz elektráren existují nějaké normy. Pokud jsou rozumné a plní se, tak jaký problém? Ono to zvyšování účinnosti je dost fádní parametr, ne u každé elektrárny se dá rozumně provést. Jak se říká, každá úspora jen přenáší výfuk jinam …
Samozřejmě, zvyšování účinnosti je fajn. Tak pak nechápu, proč se zavádějí složité a drahé filtry pro výfuky aut, které zvyšují spotřebu o cca 1 až 2 litry… jak je obecně známo.

idiotronic
idiotronic
14. 11. 2019 9:54

http://www.ekolist.cz
Ladislav Štěpánek: Česko za 30 let prošlo největším projektem ekologizace elektráren ve východním bloku.
14.11.2019