Komu vlastně patří dnešní svět?

No vážně – komu vlastně patří dnešní svět? Dvěma nejmocnějším rodinám Rotschildů a Rockefellerů a jejím spřízněným bankéřům z Wall Streetu? Nebo největším věřitelům – čínským držitelům státních dluhopisů skoro všech zemí zbytku světa? Nebo snad arabským šejkům? Či snad elitním ruským oligarchům? Majitelům největších světových IT firem? Komu vlastně? Že by držitelům miliardových anonymních kont v daňových rájích? Kdo ví?

 

Zdá se, že celý svět je jednou velkou anonymní akciovkou. A těch držitelů největších balíků akcií není zase tolik. O skutečně volném trhu v nejvyšších patrech světového obchodu nemůže být ani řeči. Ono se to jen tak tváří, ale ve skutečnosti je vše podstatné skrytě řízeno a regulováno. Byznys je určující pro kumulaci a udržení moci. A politika? Ta je jen instrumentem tohoto modelu. Globální svět plodí globální témata a globální problémy. Export a import krizí a konfliktů (skutečných či umělých) už dávno vytěsnil reálný svět. Všichni víme všechno a nikdo nic. Jsme překrmeni informacemi a jejich okamžitou účelovou interpretací. A o to právě jde.

 

Komu prospívají nové a nové národnostní, etnické, náboženské a jiné kolize v různých částech dnešního neklidného světa? Jak to máme číst? Je to nepochopitelné a nesrozumitelné. Mnoho džinů bylo vypuštěno z mnoha láhví. Virtuální a spekulativní svět vytváří novou realitu, nad níž však již, zdá se, ztrácí kontrolu. Zvykáme si na obrázky obětí střetů různých nesmiřitelných skupin, přičemž často není ani jasné, kdo je kdo. Včerejší přátelé a poklidní sousedé se dnes vraždí navzájem. A co bude zítra? Jedna krvavá jizva střídá druhou. Doba vymknuta z kloubů šílí. Největší hráči to sledují s klidem pokerového hráče a někteří z nich při tom míchají nové karty. Jak snadné je bořit, a jak obtížné je hledat spásu a stavět pevnější budoucnost.

 

Svět se změnil, ale není jisté, jak vlastně. Návrat do časů studené války je tou nejnebezpečnější variantou uspořádání budoucích vztahů mocných tohoto světa. Současný tlak USA a jeho spojenců vůči Rusku může být záhy velmi kontraproduktivní. Rusko má alternativu. A tou je bližší obchodní spojení s Čínou a Indií. S ostatními zeměmi bude hrát své bilaterální dohody. Mám na mysli především Německo.

 

Dnešní dění na Ukrajině není černo-bílý příběh o říši zla, která deptá svého menšího souseda. V obráceném gardu to neplatilo ani o Kosovu. A příkladů záměny znamének bychom našli u různých konfliktů více než dost. Se zajímavým poznáním přišel tento týden zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Prohlásil, že ukrajinská věrchuška vydělávala na tranzitu plynu přes Ukrajinu v minulých dvaceti letech obrovské peníze. Odtud prý pocházejí ukrajinští miliardáři. „Samozřejmě to bylo to, co přivedlo zemi k bankrotu. Ukrajinu primárně neničí Moskva, tu ničí její otřesné domácí elity…“, připomíná Bartuška.

 

A není od věci si v této souvislosti přečíst zprávy o činnosti našeho útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Cituji: „…v průběhu posledních let lze zaznamenat dominující vliv ukrajinských zločineckých skupin v ruskojazyčných strukturách. Ukrajinské zločinecké skupiny se podílejí velkým procentem na trestné činnosti v České republice. Pokračování hospodářské recese, hlavně v odvětví stavebnictví, nutilo tyto skupiny přeorientovat svou tradiční činnost (vydírání ukrajinských dělníků) na jiné činnosti, např. organizované krádeže, zajišťování tzv. ochrany nočních klubů, organizování prostituce, klientelismus, distribuci nekolkovaných cigaret a alkoholu…„,  konec citace.

 

Proč zmiňuji Ukrajinu v souvislosti s tzv. vlastnictvím světa? Inu proto, že ten svět máme přímo za dveřmi, ba co víc přímo doma. Je důležité sledovat kdo, proč, jak a čí zájem sleduje. A ještě důležitější je to sledovat z více pramenů. Monopol pravdy slouží monopolu moci a to není nikdy dobré.

10
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
Ibrahim Ag AlhabibBédaSiolomikel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sio
Člen
Sio

Naši předkové si na tu otázku odpovídali takto:
https://www.youtube.com/watch?v=irRTGAB9xPM
No a malá aktualita k Ukrajině:
https://www.youtube.com/watch?v=XjqY9wJklK0

lomikel
Člen
lomikel

plana lamentace, gulas, jeste vetsi znejasneni situace. proc ?

Béda
Člen
Béda

p. Havlík si všiml, že svět v kapitalismu mají rozparcelován největší predátoři – což je zcela logické, jinak to v kapitalismu volné soutěže ani nemůže být. Pokládá otázku, komu patří a hovoří o „akciovce“. Je to vcelku správná úvaha. Predátoři se o kořist nakonec vždycky servou a nejsilnější předpokládá, že všechny ostatní přemůže, odežene od kořisti … Viz dnešní politika USA. Jedno je jisté -všechny války kolem Evropy a Ruska jsou v režii jediné země a ve všech je možné vysledovat společnou indicii zájmu těžebních firem – odkud jsou tyto firmy, to ať si pan Havlík zodpoví sám.

Ibrahim Ag Alhabib
Člen
Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
Člen
Ibrahim Ag Alhabib

komu patří svět? přece nám, kurva, jenom nám…

Sio
Člen
Sio
Béda
Člen
Béda

http://www.czechfreepress.cz/evropa/exbankar-sokoval-otvorenostou-dokazeme-cielene-znicit-cele-krajiny.html „Banky Grécko vydierali a viedli k hazardu náročky. Bývalý investičný bankár v dokumente odhalil, čo sa deje vo svete peňazí. Pre Európu sa nič dobré nečrtá…„V bankách je obrovský ziskový potenciál. Sú to také sumy peňazí, že sa cez ne dajú položiť celé krajiny. Môžete začať Gréckom, pokračovať Portugalskom, Španielskom a Talianskom. Ďalšie v poradí by mohlo byť Francúzsko, ktoré má tiež ekonomické problémy. Od neho je len krok k susedovi Nemecku a – game over… A čo vedie finančníkov k snahe nesúcej aj vysoké riziká? „Konštantný tlak. V bankovníctve platí, že každý rok musíte dosiahnuť desaťpercentný zisk a… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

http://literarky.parlamentnilisty.cz/politika/svet/17764-bankei-utoi-smlouva-tisa-ukoni-finanni-regulace …Bez ohledu na selhání regulace finančních trhů, které v roce 2008 vedlo ke globální finanční krizi, lze očekávat jen další rozvolnění světa financí a dohledu nad ním…Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange „oslavil“ své druhé výročí exilu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně zveřejněním dalších dokumentů. Týkají se přísně utajovaného návrhu obchodní smlouvy známé pod zkratkou TISA (Trade in Services Agreement, Smlouva o obchodu ve službách),…Zveřejněný návrh dohody TISA představuje vyjednávací pozice USA a EU a vytváří základy pro deregulační strategie, které prosazují některé z největších světových bank a investičních firem…Měla by rovněž zrušit sektorové limity uplatňované zahraničními vládami proti investicím… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

pokračování: Další kolo tajných jednání má začít 23. června v Ženevě. Jak podotýká WikiLeaks, je příznačné, že ze seznamu 48 zemí, které se jednání o TISA účastní, jsou vyloučeny státy BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, což do budoucna podle všeho oslabí jejich pozici při vyjednávání se státy TISA. „Je to text, který velké banky a finanční spekulanti budou milovat, ale který nás ostatní může silně poškodit,“ konstatuje ke zveřejněnému návrhu prohlášení americké nevládní organizace Public Citizen’s Global Trade Watch. „Obsahuje ustanovení, která přímo zakazují jednotlivým zemím zlepšovat regulaci finančních trhů a zanechávají tuto otázku v zaběhaných… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Člen
Ibrahim Ag Alhabib