Kritika korporací, které obviňují oběti: „Alternativa hovězího masa“

 

Text na obrázku: „Nemohu se s tebou dále scházet, dokud se mne nezeptáš: „Proč jsem vegetariánka.“

…aneb jak vegetariáni skutečně ničí planetu ve jménu zdravé ekologické stravy

Stále více lidí se přiklání k tomu, že přestanou jíst hovězí maso, aby zachránili planetu, chránili životní prostředí atd. Původ této posedlosti je jasný, organizace jako PETA a BeyondMeat již dlouhodobě bojují proti masu (pozn. překl. – Bill Gates se tu také snaží).

Přesto však jsou argumenty proti pojídání masa zavádějící, a to z několika důvodů. Za prvé, výpočty pro hovězí maso jsou téměř vždy založeny na celkovém počtu hospodářských zvířat, nejen na počtu hovězího dobytka. Měl jsem příležitost do hloubky studovat zemědělství v Dánsku a jsem velmi rád, že vám mohu říci o některých aspektech chovu krav.

V roce 2020 bylo v Dánsku 1,5 milionu kusů skotu. Z toho je 653 000 dojnic, dalších 626 000 je mladých krav, a z toho 184 000 je březích, které brzy budou dojit po teleti, a nakonec 238 000 býčků na maso a plemenných býků. Necelých 50 000 kusů bylo poraženo pro telecí maso.

To je důležité, protože i kdyby byla spotřeba telecího masa zcela ukončena, účinek by byl minimální, protože stádo dojnic je 13krát větší než stádo pro získání telecího masa. Ale to není vše.

Aby krávy mohly dávat mléko, musí se otelit. Pokud se jalovice neotelí, pak od ní jednoduše nedostanete mléko. A co si myslíte, že se stane se stádem dojnic, když produkce mléka převyšuje spotřebu? Počet a kvalita dojnic se reguluje porážkou na maso. Hovězí maso v obchodě je téměř vždy vedlejším produktem produkce mléka. Produkce mléka je obecně nemožná bez pravidelné porážky hospodářských zvířat, kdy se také stádo dojnic musí pravidelně věkově obnovovat.

Vegani nám říkají, že lidé se musí vzdát všech živočišných produktů, to znamená, že mléčný průmysl by z jejich pohledu měl přestat také existovat. Řekněme si, že jsme „zabili“ dánský mlékárenský průmysl. V současnosti je 93,3 % skotu chováno na řídce osídlené pevnině Dánska, ale jsou tu obrovské plochy pastvin. Tady jsou všechny krávy. Odstraněním chovu hospodářských zvířat odsud nenahradíte tuto produkci něčím jiným, vřesoviště prostě není vhodné pro pěstování jiných plodin. Nemůžete pěstovat sóju na travnatých plochách jihozápadního Dánska. V případě likvidace chovu zvířat se tato území stanou jednoduše pustinami.

A čím bychom všechno toto mléko a maso měli nahradit? Sójovým mlékem a bílkovinami ze sójových bobů. EU dováží více než 72 % svého sójového mléka z USA. To by se muselo ještě zvýšit, aby byly splněny požadavky, protože ničíme naši místní produkci potravin. Je ekologičtější využívat více méně fosilní palivo k přepravě potravin tisíce kilometrů z USA nebo jiných míst do EU?

Ne, není. Sója je levná komodita, ale k její výrobě, zpracování a přepravě je potřeba palivo, které znečišťuje životní prostředí. Také pěstování sóji v některých klimatech vyžaduje genetickou modifikaci, kterou má na svědomí až „komicky známá ďábelská společnost“ Monsanto.

Krávy jsou ve skutečnosti velmi efektivní, pokud jde o využívání přírodních zdrojů, protože se živí trávou, která se stejně nehodí na nic jiného. Uhlíková stopa sóji má ještě jeden nepříjemný a hrozný aspekt. Brazílie je po USA druhým největším světovým vývozcem sóji. A kde se v Brazílii pěstuje sója? Ano, tam, kde bývaly tropické deštné pralesy. Při hloupé honbě za zbytečným dovozem sóji tak ničíme tropické deštné pralesy, i když by se zdálo, že vlastně právě kvůli jejich záchraně máme přejít na sóju. Aby se uspokojila zvýšená poptávka po sójových bílkovinách, bude v případě zastavení konzumace masa nutné zničit ještě větší oblasti deštného pralesa a tím dále ještě více poškodit životní prostředí.

V Dánsku ne krávy, ale prasata jsou hlavním zdrojem emisí CO2 do atmosféry. A nikdy neuhodnete proč! Prasata především nežerou trávu, potřebují naprosto jiné krmivo, které tvoří v Dánsku převážně (není to švanda?) brazilská sója. Samotné vepřové krmivo, dovážené Dánskem, produkuje tak téměř tolik emisí jako všechny dánské automobily.

Doufám, že vám tyto informace pomohou porozumět podvodu se sójou. Pokud někdo jí sóju pro zdraví nebo pro chuť, je to skvělé, i když ničí planetu jinak. Ale nevěřte mýtům, že dovoz potravin ničících deštný prales z celého světa do EU pomocí vysoce znečišťující dopravy je udržitelnější alternativou ke kravám, které se živí vlastně zbytečnou trávou a mění ji v mléko a maso. Biologie je úžasná věc a krávy jsou úžasná zvířata, která z nepotřebného materiálu dělají skvělé jídlo, a to dokonce bez zvláštních ztrát množství paliva.

Nejhorší na tomto podvodu je, že korporace, které účinně ničí životní prostředí, přesouvají svou vlastní vinu na spotřebitele a nutí nás omezit spotřebu masa, místo abychom reorganizovali výrobu globálně, abychom se vyhnuli ničení deštných pralesů.

Autor je historik, geograf a vědec

Zdroj: Quora


Je možnost se také podívat na velmi poučné video, u nějž je vše jasné z názvu: Eating less Meat won’t save the Planet. Here’s Why (Jíst méně masa planetu nezachrání. Zde je důvod) – s českými titulky ZDE.

Toto video je prostě plné paradoxů, jak to vlastně je … a jak nám LŽOU.

Přeložil Bedřich Vinopalník

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alva
Alva
15. 8. 2021 22:44

Nebyla by aspoň jedna jediná dobrá zpráva? Nemusí být každý den, ale není 30 let přece jen trochu moc?.
I tu že se podařilo v pořádku převézt do ČR naše (údajně dva) diplomaty, museli „okořenit“ zprávou, že s nimi přiletí ještě asi 40 Afghánců. Kolik zítra?

Stan
Admin
Reply to  Alva
16. 8. 2021 8:07

Retweetnuli jste
comment image
Karlík
@Karlk80375887
·
2 h

Odpověď uživateli @honzabartosek
Nick Carter: Uznat svou porážku, i to je svým způsobem vítězství
Komisař Ledvina: Takže jsme to vlastně vyhráli. Na celý čáře.

Alva
Alva
Reply to  Stan
16. 8. 2021 8:51

Díky za kousek optimismu. Je asi jediný, který máme a mít můžeme. :-))

PPK
PPK
15. 8. 2021 22:53

Propaganda má vždy za úkol posilovat vládu sociopatů. Proto obsahuje lži, sliby a snahu vyvolávat strach. U těch chudších strach z ohrožení pohody, zdraví a života, u bohatších navíc i strach ze ztráty majetků. A co ti, kteří tu propagandu vymýšlejí? Tam je to strach ze ztráty moci, kterou si nahrazují lásku a sex. A tak pro naivní a důvěřivé lidi předstírají hrozby, aby ti v donucování a vykořisťování byli poslušní a nebránili se. Co s tím? To je jednoduché. Nespolupracovat!

Gatta
Gatta
16. 8. 2021 6:29

Soju dovezeme z Brazile, dřevěné peletky z Kanady a z Ruska, plastvý odpad zlikvdujene vývozem do Číny .. nenii nad to být „ekologicky zodpvědní“.

Mimo jiné – kdo to nesleduje … poslední měsíce mizi z nabídky automobilek „normální“ auta s „normálními“ motory , jak snih v dubnu.
Je to jako s tím kouřením v hospodách – další a další buzerace a zpřísňování limitú (tedy další a další náklady) a nakonec to stejně zakážeme.

Den kdy není něco omezeno, zregulováno, nebo zakázáno je z hlediska naší „skvělé Erobudoucnosti“ trracen a promrhán.

PPK
PPK
Reply to  Gatta
16. 8. 2021 14:44

Před rokem jsem si myslel, že ty statisíce aut v EU jsou neprodány vinou nezájmu zákazníků. Nyní na netu čtu, že auta jsou nedokončena a čekají na elektronické čipy, protože bez nich žádné nefunguje. Cz média ale cudně mlčí, kdo čipy (nejen do aut) monopolně vyrábí a už dva roky nedodává. No a – oni jsou to Číňani! Proč? Prý Trumpovy sankce z roku 2019 a jeho pomluva o „čínském viru“. A tak čipy (a prdy z klasických aut) prý podle nové smlouvy budou v EU a v USA – až v r.2023…

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
17. 8. 2021 5:21

Včera jsem byl v koncernovém znackovém servisu a jelioz se s lidmi znam, tak jsme probrali kde co. I ty čipy. Takze, jak jsem nakoupil, tak prodavam. Čipy jsou, Thaivan vyrabi a dodává, ale … zatím co do nedávné doby koncern (VW) nevybíravým způsobem tlačil , v podstatě vydíral, výrobce s cenou na hranici výrobní rentability, mnohdy i pod ni, tak dnes stejným přístupem jim to výrobci čipů vracejí, nasadili svoji cenu a pokud zastupci automobilky neprijmou – tak ještě zdraží … a pokud nepřijmou … A tak se role poněkud vyměnily. Tedy někdo čipy má někdo se ještě nesmířil,… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  Gatta
17. 8. 2021 9:31

A tak se role poněkud vyměnily.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ještě by šlo použít:
Kdo seje vítr, sklízí bouři“.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
17. 8. 2021 16:31

Aspoň jedná malá pozitivní zpráva. Program používám, ale je dost složitý. A se spartánským zobrazením uvnitř. Jednu fotku jsem v něm ale moc nevylepšil a nepovedlo se to ani jim. Až kombinací tří editorů jsem dosáhl alespoň částečného vylepšení. Dlužno ovšem podotknout, že to vlastně nebyla fotka, nýbrž diapozitiv.
Ale restaurování starých fotek a triková výbava je velmi dobrá.

Zoner.jpg
orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
17. 8. 2021 16:53

Tady Zoner hodně pomáhal.

https://www.youtube.com/watch?v=92eSz5o0cSs

PPK
PPK
Reply to  Gatta
17. 8. 2021 20:07

Hmm… Možná by věci prospělo, uvážit cenu 1 sady chybějících čipů a 1 neprodaného auta určeného na odpis na odstavném letišti. A pak logickou otázku: Je výhodnější trochu připlatit největšímu výrobci čipů v Šanghaji, anebo poslat to své vyrobené a nefunkční auto do šrotu? A ještě detail: Čipy nelze vyrábět kdekoliv. Vytábí se v tzv. superčistých provozech v superčistých podmínkách lidí i ovzduší. Navšívil jsem jeden takový provoz. Covid zdravotní oblek je tam hadr.

Irena
Reply to  PPK
17. 8. 2021 10:20

Od známého: potkal jsme se s člověkem ze škodovky z nastrojarny. Rikal, ze všechny nástroje na dily nové škody Fabie byly zničeny. Nemají teď žádnou praci, tak je zřejmě budu propouštět a do 5-10 let mají plány vyrábět pouze elektoromobily.

PPK
PPK
Reply to  Irena
17. 8. 2021 22:41

Ani elektromobil se dnes bez čipů – řídích nejen tyristorovou regulaci jeho pohybu i nabíjení, ale i ovládajících stejný další komfort jako u dřívějších aut – už neobejde.

idiotronic
16. 8. 2021 8:04

Výraz Boss primigenius může na první pohled připomínat ironickou narážku na vašeho šéfa, ačkoliv se jedná jen o zoologický název tura domácího (tu zdvojenou souhlásku jsem tam přidal ze zlomyslnosti). Ostatně i kráva, tele, vůl i býk mají vedlejší význam, mluvíme-li o některých lidech a jsou to drsné urážky. Je to zvláštní, v rodinných hospodářstvích, když má jít kráva na jatka, projevují děti mnohdy větší emoční účast, než když ,,oblíbený“ politik odchází na….odpočinek (zatím). Přežvýkavci (až po jeleny) disponují totiž schopností -v symbióze s obsahem bachoru- přeměnit celulózu, hemicelulózu, lignin v živočišné proteiny, o které se dělí s člověkem. Jsou… Číst vice »

Bety
Bety
16. 8. 2021 8:59

To jsou ty paradoxy. Všichni parchanti pracují se slogany, které uvíznou lidem v hlavě a statistika je používána ne jako věda, ale jako prodejná děvka. Nevolte tyhle, protože podle statistiky stejně nemají šanci. Nechte se očkovat, protože statistka říká že… Vybijte krávy, neboť podle statistiky příliš říhají( co takhle vybít Mexičany, protože jedí hlavně fazole – jsou jaksi vegany z donucení – protože statistika vám dokáže, že produkují metanu víc než krávy ?) A hlavně žijte v neustálém strachu z toho či onoho, protože pak pochcípáte na stres a planeta i takoví jako Bill Gates si oddychnou, protože je vás… Číst vice »