Krymský konflikt by mohl vést k novému Černobylu

26. dubna 2014 si připomeneme 28. výročí černobylské katastrofy.

Krymský konflikt způsobil, že se 15 ukrajinských reaktorů dostalo přímo na pomyslnou frontovou linii hrozící války. Po 28 letech hrozí riziko nového Černobylu.

Největší evropská jaderná elektrárna se při rostoucím napětí na jihovýchodě Ukrajiny po ruské anexi Krymu ocitá přímo na potenciální frontové linii.  Jedná se o Záporožskou JE se šesti jadernými reaktory, která se nachází severně od Krymu. Dalších devět reaktorů na třech různých místech je v provozu na dalších místech na Ukrajině.

"Současné napětí mezi Ukrajinou a Ruskou slouží jako vážná připomínka toho, že ozbrojené konflikty a jaderná energie jsou spolu neslučitelné," řekl Kevin Kamps, expert na jaderný odpad z Beyond Nuclear. "Desetiletí varování, že jaderné elektrárny jsou potenciální zbraní pro nepřítele v případě války, zůstala bez odezvy. Ať už by došlo k zásahu jaderné elektrárny během válečného konfliktu úmyslně nebo omylem, jaderné reaktory a skládky jaderného odpadu by mohly uvolnit katastrofické množství nebezpečného radioaktivního záření do širokého okolí."

Přitom se jedná o region, který se stále ještě zcela nevyrovnal s následky černobylské havárie před 28 lety.

"Čím větší je jaderná havárie, tím více úřady utajují informace o průběhu nehody a unicích radioaktivních látek, na úkor bezpečnosti a zdraví veřejnosti," řekl Paul Günter, ředitel oboru dohledu nad reaktory v Beyond Nuclear.


Celé tiskové prohlášení Beyond Nuclear v ANJ najdete zde

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments