Kus čistého kovu z hlubin Ruska: Odešel pěvec Dmitrij Chvorostovskij

Národní umělec Ruska, světově známý operní pěvec Dmitrij Chvorostovskij zemřel  dnes, 22. listopadu, ve věku 56 let v Londýně. Přestože bylo dlouho známo, že trpí těžkou nemocí, je odchod takové pěvecké osobnosti skutečnou ranou. Přátelé umělce na něho vzpomínají jako na skutečný ryzí kov z hlubin Ruska, na světového operního pěvce číslo 1, nádherného člověka a skutečného Sibiřana.

Nemoc se u Dmitrije objevila v červnu 2015. Koncem roku 2016 přestal kvůli komplikacím v nemoci vystupovat na operní scéně, ale nepřestal zpívat na koncertech. Naposled se objevil na veřejnosti letos v červnu na rakouském festivalu Grafenegg.

Zdroj: RIA Novosti

Dmitrij také několikrát koncertoval v Praze. Jeho poslední koncert zde byl 18. června letošního roku s ázerbájdžánskou pěvkyní Dinarou Alijevou.

V roce 2012 zahajoval a byl tváří Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Ředitel festivalu Jaromír Boháč tehdy o pěvci řekl: „Je to jeho obrovský hudební talent, jeho hlasové dispozice, vynikající technika. K jeho popularitě také určitě přispívá i to, že se velice soustředí na role, které si připravuje. Je považovaný za nejlepšího Evžena Oněgina všech dob.“ V rozhlasové informaci o účasti Dmitrije v Českém Krumlově Jaromír Boháč uvádí: „Říká se mu básník barytonu, nebo též Elvis opery. Jeho podmanivý hlas zní ve všech předních operních domech světa.“

Requiescat in pace, Dmitriji!

Přejít do diskuze k článku 4 komentáře