Kus čistého kovu z hlubin Ruska: Odešel pěvec Dmitrij Chvorostovskij

Národní umělec Ruska, světově známý operní pěvec Dmitrij Chvorostovskij zemřel  dnes, 22. listopadu, ve věku 56 let v Londýně. Přestože bylo dlouho známo, že trpí těžkou nemocí, je odchod takové pěvecké osobnosti skutečnou ranou. Přátelé umělce na něho vzpomínají jako na skutečný ryzí kov z hlubin Ruska, na světového operního pěvce číslo 1, nádherného člověka a skutečného Sibiřana.

Nemoc se u Dmitrije objevila v červnu 2015. Koncem roku 2016 přestal kvůli komplikacím v nemoci vystupovat na operní scéně, ale nepřestal zpívat na koncertech. Naposled se objevil na veřejnosti letos v červnu na rakouském festivalu Grafenegg.

Zdroj: RIA Novosti

Dmitrij také několikrát koncertoval v Praze. Jeho poslední koncert zde byl 18. června letošního roku s ázerbájdžánskou pěvkyní Dinarou Alijevou.

V roce 2012 zahajoval a byl tváří Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Ředitel festivalu Jaromír Boháč tehdy o pěvci řekl: „Je to jeho obrovský hudební talent, jeho hlasové dispozice, vynikající technika. K jeho popularitě také určitě přispívá i to, že se velice soustředí na role, které si připravuje. Je považovaný za nejlepšího Evžena Oněgina všech dob.“ V rozhlasové informaci o účasti Dmitrije v Českém Krumlově Jaromír Boháč uvádí: „Říká se mu básník barytonu, nebo též Elvis opery. Jeho podmanivý hlas zní ve všech předních operních domech světa.“

Requiescat in pace, Dmitriji!

4
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
zajochracekAlešMartin (už bez taky m) Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Вечная память о сибирском голосе из России!

Aleš
Člen
Aleš

Vzpomněl jsem si při této smutné události na Vás, zajochu.

racek
Člen
racek

Nádherný hlas. S věkem jsem začal milovat operu. A mrzí mě roky kdy jsem jí pohrdal. No, ještě ža máme nosiče a youtube.

zajoch
Člen

Racku, kromě nádherného hlasu měl i nádherné podání svých rolí. Podívejte se na dva příklady kritik z amerického tisku: Miami Herald: Jako největší baryton světa vládne Chvorostovskij výjimečně přitažlivým zevnějškem. V opeře je – tu uhlazený Don Juan, tu šibalský miláček Figaro. Posluchače jeho koncertů si podmaňuje jeho charakteristický ruský vzhled a jeho emocionální zpěv je schopen pobláznit citelnou část posluchačů. Chicago Sun Times: Narozený v Sibiři je Dmitrij Chvorostovskij bez pochyb postavou v operním světě zbožňovanou. Jeho sólový výkon v Halle Orchestra byl nádherný. Koncert Dmitrije je jedním z nejskvělejších v této sezóně. … Bylo to vystoupení, jehož emocionalita… Číst vice »