Kus čistého kovu z hlubin Ruska: Odešel pěvec Dmitrij Chvorostovskij

Národní umělec Ruska, světově známý operní pěvec Dmitrij Chvorostovskij zemřel  dnes, 22. listopadu, ve věku 56 let v Londýně. Přestože bylo dlouho známo, že trpí těžkou nemocí, je odchod takové pěvecké osobnosti skutečnou ranou. Přátelé umělce na něho vzpomínají jako na skutečný ryzí kov z hlubin Ruska, na světového operního pěvce číslo 1, nádherného člověka a skutečného Sibiřana.

Nemoc se u Dmitrije objevila v červnu 2015. Koncem roku 2016 přestal kvůli komplikacím v nemoci vystupovat na operní scéně, ale nepřestal zpívat na koncertech. Naposled se objevil na veřejnosti letos v červnu na rakouském festivalu Grafenegg.

Zdroj: RIA Novosti

Dmitrij také několikrát koncertoval v Praze. Jeho poslední koncert zde byl 18. června letošního roku s ázerbájdžánskou pěvkyní Dinarou Alijevou.

V roce 2012 zahajoval a byl tváří Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Ředitel festivalu Jaromír Boháč tehdy o pěvci řekl: „Je to jeho obrovský hudební talent, jeho hlasové dispozice, vynikající technika. K jeho popularitě také určitě přispívá i to, že se velice soustředí na role, které si připravuje. Je považovaný za nejlepšího Evžena Oněgina všech dob.“ V rozhlasové informaci o účasti Dmitrije v Českém Krumlově Jaromír Boháč uvádí: „Říká se mu básník barytonu, nebo též Elvis opery. Jeho podmanivý hlas zní ve všech předních operních domech světa.“

Requiescat in pace, Dmitriji!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
22. 11. 2017 21:16

Вечная память о сибирском голосе из России!

Aleš
Aleš
23. 11. 2017 8:26

Vzpomněl jsem si při této smutné události na Vás, zajochu.

racek
racek
25. 11. 2017 0:10

Nádherný hlas. S věkem jsem začal milovat operu. A mrzí mě roky kdy jsem jí pohrdal. No, ještě ža máme nosiče a youtube.

zajoch
25. 11. 2017 5:44

Racku, kromě nádherného hlasu měl i nádherné podání svých rolí. Podívejte se na dva příklady kritik z amerického tisku: Miami Herald: Jako největší baryton světa vládne Chvorostovskij výjimečně přitažlivým zevnějškem. V opeře je – tu uhlazený Don Juan, tu šibalský miláček Figaro. Posluchače jeho koncertů si podmaňuje jeho charakteristický ruský vzhled a jeho emocionální zpěv je schopen pobláznit citelnou část posluchačů. Chicago Sun Times: Narozený v Sibiři je Dmitrij Chvorostovskij bez pochyb postavou v operním světě zbožňovanou. Jeho sólový výkon v Halle Orchestra byl nádherný. Koncert Dmitrije je jedním z nejskvělejších v této sezóně. … Bylo to vystoupení, jehož emocionalita… Číst vice »