Kverulant.org: Národní elektronický tunel

Stát utratil půl miliardy z našich peněz za něco, co nikdo nepotřebuje, a další stovky milionů se utratit chystá. Je nejvyšší čas tunel Národní elektronický nástroj zastavit. Kverulant.org k tomu dnes dopisem vyzval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou. 

Kverulantův nově zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý a může být dokonce i zadarmo.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) konstatoval, že zakázka na vznik NEN byla realizována v rozporu se zákonem. Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo za zakázku na dopracování NEN pokutu 500 000 Kč a zákaz plnění smlouvy. Nyní však resort vypsal další netransparentní zakázku na podporu systémů NEN za 100 mil. Kč. Lze očekávat, že i tato zakázka bude u ÚHOS s úspěchem napadena. Je velmi problematické, že na vývoji softwaru, který má pomáhat transparentnímu zadávání veřejných zakázek, lze demonstrovat celou řadu způsobů porušování zákona o veřejných zakázkách.

Kverulant.org se nezabývá jen odhalováním tunelů v oblasti IT. Kverulant hájí veřejnost tam, kde mocní nehrají fér.  Pomozte mu a informujte o jeho kauzách.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments