Kyjev prohlásil, že je připravený nakupovat uhlí v Donbasu

Kyjev je připravený nakupovat uhlí v oblastech Donbasu kontrolovaných domobranou Luhanské a Doněcké lidové republiky, prohlásil první náměstek ukrajinského ministra energetiky a uhelného průmyslu Jurij Zjukov.

„Za uhlí, které jsme připraveni nakoupit na území Luhanské a Doněcké oblasti, musíme zaplatit. Tyto peníze musí být pod kontrolou a musí být použity na výplaty horníkům, abychom věděli, že tyto peníze budou použity v první řadě na jejich výplaty, na úhradu elektrické energie a řešení sociálních problémů v hornických městech a obcích“, řekl Zjukov.

Připomeneme, že na začátku října ukrajinský ministr energetiky a uhelného průmyslu Jurij Prodan prohlásil, že Ukrajině nebude stačit uhlí na výrobu 30 % elektrické energie. Také oznámil, že ukrajinské soukromé společnosti plánují do konce roku 2014 nakoupit okolo 4 mil. tun uhlí z Ruska.

Zásoby vlastního uhlí vystačí ukrajinským elektrárnám pouze do listopadu, již dříve informoval nezávislý havířský odborový svaz. Podle jejich údajů se na začátku září ve skladech elektráren nacházelo 1,7 mil. tun uhlí.

Upozorňujeme, že odstávka těžby uhlí na Donbase znamená pro Ukrajinu hrozbu energetické katastrofy.

Zdroj: http://politikus.ru/events/34596-kiev-zayavil-o-gotovnosti-pokupat-ugol-u-donbassa.html

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů