Kyjev je připravený nakupovat uhlí v oblastech Donbasu kontrolovaných domobranou Luhanské a Doněcké lidové republiky, prohlásil první náměstek ukrajinského ministra energetiky a uhelného průmyslu Jurij Zjukov.
„Za uhlí, které jsme připraveni nakoupit na území Luhanské a Doněcké oblasti, musíme zaplatit. Tyto peníze musí být pod kontrolou a musí být použity na výplaty horníkům, abychom věděli, že tyto peníze budou použity v první řadě na jejich výplaty, na úhradu elektrické energie a řešení sociálních problémů v hornických městech a obcích“, řekl Zjukov.
Připomeneme, že na začátku října ukrajinský ministr energetiky a uhelného průmyslu Jurij Prodan prohlásil, že Ukrajině nebude stačit uhlí na výrobu 30 % elektrické energie. Také oznámil, že ukrajinské soukromé společnosti plánují do konce roku 2014 nakoupit okolo 4 mil. tun uhlí z Ruska.
Zásoby vlastního uhlí vystačí ukrajinským elektrárnám pouze do listopadu, již dříve informoval nezávislý havířský odborový svaz. Podle jejich údajů se na začátku září ve skladech elektráren nacházelo 1,7 mil. tun uhlí.
Upozorňujeme, že odstávka těžby uhlí na Donbase znamená pro Ukrajinu hrozbu energetické katastrofy.
Zdroj: http://politikus.ru/events/34596-kiev-zayavil-o-gotovnosti-pokupat-ugol-u-donbassa.html
Zajímavé na tom je, že Kyjev chce nakupovat a jako zájemce o obchod stanovuje prodejci své podmínky jak má nakládat utrženými penězi. (Jestli vůbec nějaké budou – DLR by měla trvat tak jako Rusko na platbě předem, protože u Kyjeva jeden nikdy neví)
Zase jeden špinavý trik. Souhlasím, prodávat jen přes Rusko a prachy na dřevo.
Klasici Šimek s Grossmanem jakousi podobnou situaci vtělili do své povídky … a tak zaznělo – nechci slevu zadarmo. Halič nezná nic z toho, čemu se běžně říká sebeúcta. Pokud bude kupovat, tak tím de facto uzná současné volební výsledky v Novorusku a samozřejmě také to, že jde o cizí území a nikoli haličské. Otázka také zní: Jak budou nakupovat?! Na fakturu? To už si vyzkoušelo Rusko. Novorusko snad nebude padlé na golovu , aby si z „plynové“ praxe nevzalo ponaučení. Zaplať !! a pak dostaneš. Divím se, že se Halič neobrátila na soudruhy Poláky. Ti mají údajně uhlí habaděj,… Číst vice »
orinoko,
jenom bych doplnil. Kyjev se samosebou obrátil na bratry ve zbrani Poláky se žádostí o dodávky uhlí. S dovětkem, že by to bratři měli provést darem. Současně vyhlásil zákaz dovozu některého zboží z Polska a mládežníci z Banderovských sborů šli šířit osvětu do Polska. A Poláci se hluboce zamysleli.
Jinak se zdá, že Poraženko pokračuje v slavné tradici Tymošenkové, kdy se něco domluvilo a napsalo na papír a pak se to nějakým zázrakem samo změnilo.
Ajo … vzpomínám si, díky za připomenutí. Takže na západní frontě klid. Moc už toho tedy nezbývá. Á propós – neblbne teď nějak Lukašenko?
Jakýkoliv Drang nach Osten tím směrem je plýtvání prostředky. Totéž jako investovat do Somálska.
Lukašenko má patrně strach, Bělorusko je štít(k)em mezi Moskvou a NATO. A game is over. Rusové jen tak nepůjdou hájit běloruské hranice. A rakovina slinivky je záludná nemoc. Minský Majdan není tak pravděpodobný, ale o to víc svět západu zde žere kidy o utlačování opozice.
O Bělorusku toho moc nevím. Myslím, že má s Ruskem společnou protivzduškou obranu a celní unii. Lukašenko zajisté dostává štědré nabídky ze západu aby svou zemi prodal výměnou za štědrý velmínek. Na Ukrajině může sledovat jak by dopadla jeho země v případě, že by se pokoušela přerušit pupeční šňůru ekonomických vazeb s Ruskem. Okamžitě by spadla do zájmové sféry západních lichvářů kteří jsou mistry v zadlužování kolonií a většina běloruského zboží by se stala neprodejným. Rusko by se muselo od Běloruska ekonomicky odstřihnout a běloruský trh a ekonomika by se staly hříčkou v rukou západních nadnárodních firem. Určitě je dost… Číst vice »
dovětek: samozřejmě jako u každé nové kolonie, nejdřív by Bělorusko muselo vstoupit do antiruské válečnické koalice jejíž posláním je šířit války, převraty a chaos v zájmu USA – NATO.
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/352465-argentinska-prezidentka-trpi-zanetem-tlusteho-streva.html
Být Lukašenkem, také by mě to nutilo k zamyšlení.
Aleš,
to je politika Pax Americana – „cukr a bič“. Buď si s námi (budeš ve vatičce – na lidi se vys.r!) anebo…?!
Lukašenko blbne pravdepodobne preto,že sa obáva toho,čo sa deje na Ukrajine.Bielorusko až do r.1991 tiež nikdy neexistovalo ako samostatný štát,tiež má významnú skoro 12 %-nú ruskú menšinu a Lenin keď kreslil hranice sojuzu,pričlenil k Bielorusku teritóriá odjakživa Ruské a to Gomeľskú guberniu,časť Smolenskej a Vitebskú guberniu.
Myslím,že jeho obavy sú neopodstatnené,lebo práva Rusov sú tam plne zabezpečené a životná úroveň je zrovnateľná ak nie lepšia ako v Rusku.Naviac,samotní Bielorusi majú k Rusku diametrálne odlišný vzťah v porovnaní s Haličským ľudským aušusom.
Po posledných voľbách prezidenta v Bielorusku som niekde čítal,že západ sa rozhodol zmeniť taktiku a miesto odmietania a osočovania Lukašenka z diktátorstva,sa radšej pokúsi vraziť klin medzi Rusko a Bielorusko,medzi Lukašenka a Putina.Možno začali hladkať Lukašenkovo ego a štvať ho proti Putinovi.Autoritatívni vládcovia bývajú ješitní a tak je to celkom možné. Pravdou je,že Lukašenkov vzťah k Rusku sa mení.
Připravený, připravený… Odebírat uhlí připravený Kijev je. S tím placením je to poněkud horší. Pokud se zhruba před 4-5 měsíci vzdal Kijev svých poviností vůči sociálním výplatám v oblasti Donbasu, zní požadavek na kontrolu použití prostředků za prodané uhlí komicky. Státní doly prostě přestaly vyplácet mzdy horníkům a za odebrané uhlí nepostoupily peníze. (aby nebyly použity na válku, tedy na nesprávné straně.) Kijev a tzv. „Západní svět“ se strašně diví odporu místních vůči Kijevu. Jaksi mimo pole dohledu zůstává, že by chtěli loajalitu od lidí, kterým podřezávají krk. A to fakticky i obrazně. Obrazně jsou zde třeba důchodci, nebo zaměstnanci… Číst vice »