Labutí píseň Hillary Clintonové

Primárky v Západní Virginii sice drtivě vyhrála Hillary Clintonová, když získala 67 procent hlasů ve státě obydleném převážně bělochy, ale podle všech předpokladů to vypadá, že se jedná o její labutí píseň. Barack Obama ji totiž předstihl v počtu superdelegátů a k získání nominace mu podle CNN schází již jen 127 hlasů. Hillary jich potřebuje získat 307. Její šance na vítězství se přiblížily k nule, když se na stranu Obamy ve středu přiklonil další z demokratických kandidátů John Edwards. Přímým důsledkem byl zisk několika superdelegátských hlasů a podpory vlivného odborového svazu pro Obamu. Spekuluje se o tom, že právě Edwards by mohl být kandidátem na vicepresidenta a přitáhnout na Obamovu stranu bílé kvalifikované dělníky, kteří doposud spíše podporovali Hillary.

George W. Bush opakovaně tvrdil, že nebude zasahovat do presidentské předvolební kampaně, ale tento svůj postoj dramaticky změnil při návštěvě Izraele. V nezvykle ostrém projevu v izraelském parlamentu hovořil o nezničitelném poutu mezi USA a Izraelem, obvinil Írán ze sponzorství terorismu a varoval jej před snahou získat jaderné zbraně. Poté přirovnal demokraty k těm politikům, kteří prováděli před druhou světovou válkou falešnou politiku ústupků Hitlerovi.

Obama si jeho výroky vztáhl na sebe a odpověděl tím, že porovnal činnost presidenta Bushe s činností jeho předchůdců: „Je smutné, když president využívá projev v Knessetu k falešným politickým útokům. Je čas obrátit list za osmi lety politiky, která posilovala Írán a oslabovala bezpečnost USA i našeho spojence Izraele. Místo silných řečí a nečinnosti potřebujeme to, co dělali Kennedy, Nixon i Reagan a využít všechny součásti americké moci, včetně obtížné, principiální a přímé diplomacie, abychom vytvářeli tlak na země jako Írán a Sýrie. George Bush ví, že jsem nikdy nepodporoval vyjednávání s teroristy a presidentovo neobvyklé používání zahraničních záležitostí ve vnitřní politice a politika strachu nepřispívá k bezpečnosti USA ani našeho věrného spojence Izraele“.

Předseda zahraničního výboru amerického Senátu, demokrat Joe Biden si nebral žádné servítky. Označil presidentova vyjádření na adresu Obamy jako hovadiny a pobuřující nesmysly: „Je nechutné, aby president USA jel do cizí země, seděl v Knessetu a vymýšlel tak absurdní tvrzení. Je to člověk, který nás oslabil. Je to člověk, který zvýšil počet teroristů ve světě. Jeho politika dodala Spojeným Státům tu zranitelnost, kterou teď máme. V tom případě by měl vyhodit Riceovou a Gatese, kteří hovořili o tom, že je potřeba s Íránem jednat“.

Diskutující na internetu byli ještě jedovatější – připomněli, že vyjednáváním byla ukončena studená válka, připomněli jednání současné americké administrativy s libyjským vůdcem Kaddáfím, dokonce si vzpomněli i na to, že jeho otec vojensky a ekonomicky podporoval Saddáma i Usámu, a že firmy vlastněné dědečkem současného presidenta obchodovaly s nacistickým Německem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments