Lenka Procházková: Budoucnost už není, co bývala

Osm měsíců po vyhlášení protektorátu Bōhmen und Māhren se navzdory zákazu shromáždily v Praze tisíce lidí, aby si společně připomenuly památné datum založení suverénní Československé republiky. Při demonstraci 28. října 1939 se v ulicích křičela hesla proti okupantům. Průvod statečných byl rozehnán střelbou a dva mladí lidé byli zranění. Zaměstnanec pekárny Václav Sedláček zemřel při převozu do nemocnice a student medicíny Jan Opletal podlehl svému zranění 11. listopadu. Jeho pohřeb se stal další manifestací odporu proti nacistické okupaci. Tento veřejný projev odvahy vyvolal brutální odplatu: zatýkání studentů a popravu devíti z nich. Vysoké školy byly zavřeny a téměř třináct set studentů uvězněno. Proto se sedmnáctý listopad stal už během války Mezinárodním dnem studentstva.

O padesát let později se připomínka statečnosti a nepokořenosti mladé české inteligence stala startovní událostí ke změně normalizačního režimu. I tehdy vyjadřovali účastníci protesního průvodu odpor proti jediné povolené pravdě, i tehdy byli surově napadeni. Jejich odvahu nelze zlehčovat tím, že nikdo při policejním zásahu nezemřel. Sedmnáctý listopad se pak stal státním svátkem jako Den boje za svobodu a demokracii.

Po pětadvaceti letech od proměny režimu se znovu ulicemi Prahy vydal protestující průvod. Jeho účastníci označení červenými kartami tentokrát nemuseli překonávat strach ze zásahu policie, ta je naopak provázela, aby mohli v bezpečí křičet svou zlobu vůči prezidentovi a jeho voličům. Nikdo je nerozehnal, když házeli na představitele státu potraviny. Svůj zmobilizovaný odpor si užívali kolektivně, bez osobního rizika…

Celý článek najdete na Nové republice

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
22. 11. 2014 11:03

http://svobodnenoviny.eu/kolonialni-rec-velmoci/

„Bývalý představitel „velmoci“ a „vynálezce“ propagandy Wilson:„Nejlepší způsob jak přesvědčit lidi, je chytit je za jejich emoce, za jejich pudové, nevědomé potřeby.“ Tento bývalý představitel „velmoci“ vymyslel jednoduchý, ale účinný koncept propagandy:„Nezabývejme se důkazy, vyděsme ty lidi k smrti.“ ..“

fajt
22. 11. 2014 12:46

http://www.denik.cz/ze_sveta/polska-televize-putin-prohral-v-berline-zbyla-mu-jen-valka-20141119.html – má se Evropa na co těšit, kolonie emerických kolonií obzvláště – prý v Australii Putin spálil všechny mosty a von Merkel nad ním zlomila hůl – Brisbanský koncil křižáckých fašistů skončil civilizační sebevraždou, vinou emerických chamtivců. ..

Béda
22. 11. 2014 13:16

fajt napsal http://www.denik.cz/ze_sveta/polska-televize-putin-prohral-v-berline-zbyla-mu-jen-valka-20141119.html– má se Evropa na co těšit, kolonie emerických kolonií obzvláště – prý v Australii Putin spálil všechny mosty a von Merkel nad ním zlomila hůl – Brisbanský koncil křižáckých fašistů skončil civilizační sebevraždou, vinou emerických chamtivců. .. Ten článek je propagandistickou snůškou troubící k útoku a válce. Snaží se zamaskovat vlastní agresivitu západu a kamuflovat německou pozici jako mírotvornou. přitom nic není vzdálenější pravdě. K Drang nach Osten zatroubily společně již na majdanu Německo a USA – viz tajné protežování obou agresivních mocností svých politiků do vedení v Kyjevě po zinscenovaném násilnémk a neústavním fašistickém převratu. A… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
22. 11. 2014 13:35

Skvělý text paní Procházkové.Nemůžu jinak než souhlasit.
Nutná národní a sociálně-demokratická obroda společnosti se bez silného sociálního hnutí neobejde.Podle mého názoru je škoda,že se některá sociální a občanská hnutí u nás na určitý nedokážou zatím více propojit.
V čele takového širšího sociálního hnutí si osobnosti jako např. Lenka Procházková dokážu představit.

fajt
22. 11. 2014 13:38

Béda napsal Ten článek je propagandistickou snůškou troubící k útoku a válce. Snaží se zamaskovat vlastní agresivitu západu a kamuflovat německou pozici jako mírotvornou. přitom nic není vzdálenější pravdě. K Drang nach Osten zatroubily společně již na majdanu Německo a USA – viz tajné protežování obou agresivních mocností svých politiků do vedení v Kyjevě po zinscenovaném násilnémk a neústavním fašistickém převratu. A německé „vyjednávání“ s Janukovyčem, přičemž porušení vyjednaných dohod nechaly spokojeně splasknout. Nebyl to Putin ani Rusko, kdo začal s podvracením vývoje na Ukrajině a jeho antiruským směřováním. Bylo to Merkelové Německo a Nobelistovy USA. Navíc k zavedení sankcí… Číst vice »

Alice
Alice
22. 11. 2014 13:40

Jestli to dobře chápu, tak na linku z Deníku je popisovaná stejná událost, jako na tomhle linku:
http://www.novarepublika.cz/2014/11/spojene-staty-odmitly-putinuv-kompromis.html
tedy jednání v Austrálii. Kdo čemu z toho uvěří už je na každém jednotlivci. Pro mne je strašné, že už se otevřeně mluví o válce. Jestlipak ten „svět“ bude pravdu popírat do poslední chvíle stejně, jako tvrdí, že na Ukrajině válečný stav vyhlášen nebyl a proto občanská válka neexistuje?
Není tohle právě ta chvíle, kdy by mírumilovní lidé měli vyjít do ulic? A to v celé Evropě? Probudíme se, než bude pozdě?

idiotronic
22. 11. 2014 18:54

petr jihlava napsal Podle mého názoru je škoda,že se některá sociální a občanská hnutí u nás na určitý nedokážou zatím více propojit. Autorka má vlastní stránku http://www.lenka-prochazkova.eu a na ní jsou fotky a videa z posledních akcí. Spočítejte účastníky. Šestého července mělo společnou akci hnutí Ne základnám, Stop církevním restitucím, HzPD (Mluvili Neudorflová,Švihlíková,Procházková,Štítkovec,Ponert…), ale na Staromáku bylo třicet lidí z deseti milionů obyvatel.Rozhodující počet posluchačů byl na netu. Lidé pořád čekají , že to ,,někdo“ spustí. Ale osobní účast od jisté fáze není nahraditelná. Tady se hodí citovat Ilonu Švihlíkovou : ,,Vy jste ti, na které jste čekali!“ Sprosté útoky… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
23. 11. 2014 14:05

idiotronic,děkuji za odkaz.Podle mého názoru jsem přesvědčen o tom,že nějaké potřebné širší sociální a politické hnutí se bez jejich ,,vůdců“prostě neobejde.Lidé takové přesvědčivé a věrohodné vůdčí osobnosti vyžadují.Dokázat oslovit co největší část občanské veřejnosti,která je kriticky myslící takový předpolad má v současnosti pouze :Lenka Procházková,Ilona Švihlíková a Táňa Fischerová.Všechny tři vzešly s občanského a sociálního hnutí a dokážu si je spolu představit jako hlavní představitelé takového hnutí.