Volebním lídrem Aktivu nezávislých občanů (volební číslo 35) do letošních Evropských voleb je Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., sportovní komentátor a manažer, agrární a ekonomický korespondent, dlouholetý ochránce zvířat, sám majitel prosperující zemědělské farmy a bojovník za zrušení senátu či snížení poslaneckých platů. Mimochodem, rodák z Rokycan je jediným lídrem ze všech 38 politických uskupení kandidujících do Evropského parlamentu, který žije a pochází z Plzeňského kraje. Reportérům našeho webu poskytl rozhovor.
Jako jedni z mála jste peníze na volební spot v České televizi věnovali na dva domovy důchodců. Proč?
Protože naším heslem je Peníze lidem, ne politickým stranám a chceme reformovat politický systém i prostřednictvím našich partnerů v Evropě, aby došlo k tomu, že se nebudou vyplácet příspěvky politickým stranám a takto ušetřené zdroje půjdou těm potřebným – zdravotně postiženým, seniorům, dlouhodobě nemocným.
Jste zastáncem hlubší politické integrace EU, nebo se přikláníte spíše k modelu společenství suverénních států založenému na volném obchodu, bezcelní zóně a sdílených demokratických hodnotách?
Já osobně se přikláním k modelu společenství suverénních států založeném nejen na volném obchodu a společných evropských – mám tím na mysli především humanitních, mírových, chcete-li antických hodnotách. Osobně si myslím, že hlubší integrace v současné době ani není možná, jelikož se letos a příští rok budou konat referenda o samostatnosti Katalánska a Skotska. Nejsem pro federalizaci Evropy, která by vedla k většímu nárůstu úředníků v Bruselu a Štrasburku. A přestože si dokonce myslím, že by občané naší země měli dostat příležitost v referendu hlasovat o tom, zda v projektu Evropské unie chtějí pokračovat či nikoliv, rozhodně si takovéto referendum nemůžeme dovolit ihned, jelikož naše ekonomika je skoro ze sedmdesáti procent situována na sousední Německo a dokud nerestrukturalizujeme trh a nestaneme se kvalitním exportním státem, není referendum o vystoupení z EU na místě. Bohužel nyní jsme pouhou montovnou Evropy, což se v Evropském parlamentu pokusíme změnit.
Pokud by Turecko splňovalo Kodaňská kritéria, souhlasil/a byste s jeho vstupem do EU? Jak se obecně stavíte k dalšímu rozšiřování EU?
Turecko by bylo značně problematickou zemí Evropské unie, už kvůli jeho nevyřešeným a sporným otázkám v otázce zahraniční politiky vůči Řecku a Arménii. Navíc by díky nesmírně velkému počtu poslanců vyznávajících Islám stala z EU instituce, která by stála proti svým základním křesťanským hodnotám. S rozšiřováním má navíc Evropská unie nepříjemné zkušenosti, vzpomeňte si na příklad, kdy nově vstupující Bulharsko rozkradlo všechny do Bulharska směřující evropské fondy.
Ve spojení s evropskou politikou jsou často vytýkány přehnané regulace a přemíra byrokracie. Co je možné v těchto oblastech změnit?
Tomu tak ale bezpochyby je. Politici, kteří mluví nejvíce o evropské integraci se zároveň nedokáží dohodnout, zda má Evropský parlament sídlit v Bruselu nebo ve Štrasburku, a tak se platí dvojnásob více úředníků a překladatelů. Ale to je jen z mnoha příkladů plýtvání evropskými penězi.
Je podle Vašeho názoru výše platů a rent europoslanců a eurokomisařů přiměřená?
Nechtěl bych se uchylovat k populismu a proto budu mluvit sám za sebe. Pokud budu zvolen, odevzdám velkou část svého platu na zdravotnictví a vědu. Svého asistenta si budu platit ze svého.
Do Evropského parlamentu po volbách zasedne 751 poslanců. Je podle Vás tento počet optimální?
Je to zbytečně moc a opět je to ústupek některým zemím a politickým frakcím v Evropské unii, zejména některým německým politickým stranám.
Strukturální fondy a dotace EU bývají v řadě případů spojeny s korupcí, těžkopádnou administrativou a deformací trhu. Jste zastáncem dotační politiky?
Jsem pro zmírnění a postupné odstranění dotační politiky. Mluvil jsem již o rozkrádání dotací v Bulharsku. Ale i u nás byly rozkradeny evropské dotace v regionech Jihozápad a Severozápad. Bohužel místo politiků byli odsouzeni pouze úředníci. To je bohužel až příliš typické pro naší politiku.
Měla by Česká republika v horizontu 5-10 let přistoupit k eurozóně? Byl/a byste po případném přijetí eura pro připojení ČR k Evropskému stabilizačnímu mechanismu?
Za prvé by ani nemohla, jelikož nesplňuje konvergenční kritéria a aby je do deseti let splnila, tak by musela mít lepší hospodářské výsledky, než například letos Čína a Korea. I po zkušenostech sousedního Slovenska s eurem jsem proti přijetí společné měny, jelikož by to vedlo k ještě větším sociálním nerovnostem. Aktiv nezávislých občanů je ale především stranou přímé demokracie, takže podle nás by se občané České republiky měli pro přijetí či nepřijetí eura rozhodnout v referendu.
Situace v arabských zemích je po tzv. Arabském jaru politicky i ekonomicky nestabilní. Panují obavy z masové migrace do EU. Jak se stavíte k ochraně vnějších hranic EU?
Tyto obavy jsou bohužel oprávněné. Pochopitelně, že dnešní práce Europolu, tedy celoevropské policie je dost odlišná od kdysi známého hlídání obrněných drátů na hranicích. Nyní je spíše potřeba pracovat s informacemi a dokázat vyhodnotit proces přílivu nelegálních migrantů či kriminálních živlů. Boj s terorismem je velmi obtížný a aby nás naši partneři na evropské úrovni brali vážně, nemůžeme si dovolit skandály typu, že tajnou službu bude řídit přítelkyně premiéra a podobně.
Nedávno byla Evropským parlamentem zrušena vízová povinnost pro občany Spojených arabských emirátů, 523 z 577 europoslanců hlasovalo pro návrh. Jak byste hlasoval/a Vy? Dále se řeší zrušení vízové povinnosti pro občany Turecka. Hlasoval/a byste pro návrh, nebo proti?
Hlasoval bych pro zachování vízové povinnosti, jak pro občany Spojených arabských emirátů, tak i Turecka.
Politické strany, které otevřeně kritizují islám, získávají v posledních letech stále větší podporu občanů. Jste seznámen s islámskou ideologií? Vidíte v nárůstu a radikalizaci islámu v Evropě hrozbu?
Je to obrovské nebezpečí nejen pro Evropu, ale pro celou naší planetu. Studoval jsem zahraniční vztahy a mezinárodní obchod a tak jsem se pochopitelně teoreticky zaobíral i multikulturní politikou islámských afrických států, pravidelně o problematice radikálního Islámu publikuji a byl jsem ve dvou pozorovatelských misích v Lybii. Samozřejmě, že bych nechtěl útočit proti islámu jako takovému, ale proti radikální podobě tohoto náboženství mám své výhrady a budu proti němu bojovat, i když nebudu europoslancem zvolen.
V řadě měst západní a severní Evropy vznikají čtvrti osídlené výhradně imigranty z Blízkého východu a severní Afriky. Tyto čtvrti se vyznačují zvýšenou kriminalitou a neochotou jejích obyvatel se integrovat. Jaké navrhujete řešení tohoto problému?
Tak v tomto případě už některé země a města Evropy – jako třeba Francie a Paříž mají výrazné problémy, které dospěly až k pouličním nepokojům a ztrátou na životech. V tomto případě už je nutná represe a evropští politici by měli více naslouchat varováním, kterých se jim dostává z Europolu.
Je přípustné, aby kulturní, národnostní nebo náboženské menšiny používaly ve vymezených oblastech právní systém, který je odlišný od právního systému dané země?
Přípustné to pochopitelně není, ale bohužel se to děje. Například ve Velké Británii jsou nyní muslimské komunity, které se řídí zcela odlišnými zákony, než jsou zákony Evropské unie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Které oblasti evropské politiky následujících let vnímáte jako klíčové? Co byste si přál změnit?
Jako klíčový bod našeho programu beru sociální politiku a konkrétně tvorbu nových pracovních míst v rámci programu Ekonomické a finanční reformy EU. Já osobně bych chtěl pracovat ve frakci Svobodné evropské aliance na programu obnovy venkova v rámci zemědělské a agrární politiky Evropské unie.
REKLAMNÍ ČLÁNEK