Lže, až se jí od huby práší

Tak zhodnotil březnové vystoupení náměstkyně ministra zahraničí Victorie Nulandové v zahraničním výboru americké sněmovny reprezentatntů publicista Stephen Lendman. Učinil tak na internetových stránkách Robertsova ekonomického institutu a svoji studii zkoncipoval tak, že jednotlivé lži, které náměstkyně na výboru pronesla, konfrontoval se skutečným stavem pojednávané věci:

NULANDOVÁ: Zavražděný Boris Němcov byl bojovník za svobodu, ruský patriot a přítel…Ukrajina je středobodem 25letého transatlantického úsilí o Evropu jednotnou, svobodnou a mírovou.

FAKTA: Němcov byl americkými dolary placený americký agent. Washington chce využít Ukrajinu jako dýku, namířenou na samotné srdce Ruska. A americké vojenské základny podél jeho hranic ohrožují ruskou suverenitu a nezávislost.

NULANDOVÁ: Protestující na Majdanu vzdorovali mrazivému počasí, brutálnímu bití i kulkám odstřelovačů…Ukrajina začala kout nový národ, vyzdvihující svobodné a férové volby a provádějící hluboké politické a ekonomické reformy.

FAKTA: Násilí na Majdanu vyprovokovali dobře vycvičení a Washingtonem podporovaní a zorganizovaní hrdlořezové, kteří jediní nesou plnou zodpovědnost za rvačky, střelbu odstřelovačů a další násilnosti, ke kterým v Kyjevě došlo. Policie prezidenta Janukovyče prokazovala zcela neuvěřitelnou zdrženlivost. Ukrajinské parlamentní a prezidentské volby byly fraškou bez jakékoli myslitelné legitimity. Tzv. ekonomické reformy mají za následek další utrpení už tak dost zubožených ukrajinských občanů a de facto o žádné reformy nejde. Jde o stahování kůže z těl obyčejných Ukrajinců, kteří mají splácet astronomické ukrajinské vládní půjčky od Mezinárodního měnového fomdu. A je třeba neustále opakovat: Ukrajina je dnes Washingtonem ustavenou fašistickou diktaturou.

NULANDOVÁ: Nová Ukrajina zvýšila transparentnost veřejných opatření a snížila vládní nevýkonnost a korupci… Nové zákony učinily bankovní systém průhlednější…Nová vláda podnikla kroky ke zlepšení podnikatelského prostředí i „zahraničnímu investování.“

FAKTA: Ukrajinské bankovnictví je černá díra pro páchání grandiozních loupeží. Státní zemědělská půda a státní průmyslové podniky se západním predátorům prodávají za směšné ceny. Korupce je horší, než kdy byla. Vládní a armádní činitelé kradou vše, nač svýma špinavýma rukama dosáhnou – což se samozřejmě děje na účet stále se horšících sociálních podmínek pro miliony ukrajinských občanů. Hyperinflace svírá zemi v neúprosných kleštích. Někdejší obilnice Evropy není s to uživit své vlastní obyvatele. Bylo zavedeno přídělové hospodářství a ceny energií vystoupaly k neuvěřitelným číslům. Ukrajina symbolizuje humanitární katastrofu.

NULANDOVÁ: Ukrajina vytváří mírový, demokratický a nezávislý národ…Na východě Ukrajiny dalo Rusko společně se svými separatistickými loutkami průchod nepředstavitelnému násilí a plenění…Bylo sestřeleno malasijské letadlo letu MH17… Stovky ruských těžkých zbraní a hordy ruských vojáků proudí přes hranice na území Ukrajiny a dodávají tak konfliktu stále obnovující se hořlavou sílu…16 ruských nikým kontrolovaných konvojů vstoupilo na ukrajinské území a porušilo tak dohody jak s ukrajinskou vládou, tak s Mezinárodním výborem Červeného kříže…Letiště v Doněcku je vyřazeno z provozu…Děbalcevo, klíčová železniční kžižovatka, padla za oběť separatistickým a ruským silám šest dní po podepsání minských dohod…Toto je uměle vyvořený konflikt, řízený Kremlem, napájený ruskými těžkými zbraněmi a tanky, financovaný ruskými plátci daní a placený životy mladých Rusů.

FAKTA: Žádné ruské hordy neproudily a neproudí přes rusko-ukrajinskou hranici. Přiznal to sám hlavní kyjevský armádní šéf. Neexistuje jediný důkaz o ruském vměšování s výjimkou jedné sady fotografií, které se vzápětí po svém objevení prokázaly jako padělky. Washington a Kyjev jsou plně odpovědny za to, že se násilí proti obyvatelům Donbasu utrhlo ze řetězu. Buď jedno nebo více ukrajinských stihaček stojí za sestřelením malasijského letadla MH17. Rusko a separatisté nemají s touto věcí nic společného. Rusko je jediným státem, který poslal ukrajinskému lidu humanitární pomoc – a to právě pod dohledem Mezinárodního výboru Červeného kříže. Dohoda o příměří z Minska neobsahovala žádnou zmínku o Děbalcevu. Konflikt v Donbasu vyrobil Washington a Kyjev – nikoliv Moskva či separatisté.

Na závěr: ŽÁDNÝ Z ČLENŮ ZAHRANIČNÍHO VÝBORU AMERICKÉ SNĚMOVNY REPREZENTATNTŮ NEVYSLOVIL SLOVO POCHYBNOSTÍ K LŽIVÝM VÝVODŮM NÁMĚSTKYNĚ VICTORIE NULANDOVÉ. NAOPAK. PŘIJALI JE JAKO PÍSMO SVATÉ.

K čemuž P. C. Roberts, coby správce internetových stránek, na kterých se Lendmanova stať objevila, pocítil potřebu přičinit tuto poznámku: Politika Washingtonu klesla až na samé dno žumpy. Náměstkyně ministra zahraničí si dovolí vystoupit před americkým Kongresem a nekonečně před ním lhát, aniž by za svůj čin byla nucena vystavit účet. Tak se Kongres přísežně zřekl své odpovědnosti. Lži Nulandové jsou cesty vedoucí k válce. Jestliže na Washington nespadne meteorit, je válka nevyhnutelná.

Stephen Lendman žije v Chicagu. Je dostupný na: Lendmanstephen@sbcglobal.net

Převzato z webových stránek P. C. Robertse

Překlad: Lubomír Man

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů