Mýtus neoliberalismu

Dnešní elity se nás snaží přesvědčit, že je potřeba vytvořit co nejslabší stát, a uvolnit ruce pro svobodnou soutěž, pustit vpřed to nejsilnější, nejkonkurenceschopnější, nejživotaschopnější. Pak prý nastane skutečný blahobyt. Trh to vyřeší. Zavání to pokrytectvím a pokrytecké to skutečně je. Pokusím se říci, proč.

Problém je v tom, že na vrcholku moci je to jen zdánlivě nejsilnější, ale ne to nejživotaschopnější nebo snad nejkonkurenceschopnější při skutečně rovných podmínkách. Pokud si vezmeme analogie z přírody, tak dinosauři sice vládli Zemi po stovky miliónů let (to zase tak povzbudivě nezní :), ale nakonec vyhynuli a předali moc menším savcům s větším mozkem. Neustáli změnu podmínek – výkyv daný změnou životního prostředí. Prostě proto, že příliš narostli, a jejich přežití bylo založeno jen na velikosti a síle. Přežili z nich ti menší, třeba ještěrky, ale o světovládě si ještěrky, ba i mloci mohou nechat jen zdát.
Nejmocnější státy a nejmocnější firmy dinosaury v mnoha aspektech připomínají. Stačí si přečíst Zákony profesora Parkinsona a je jasno.

Tak proč se tedy tak dlouho drží u moci? Tvrdím, že to není díky jejich konkurenceschopnosti na trzích. Je to právě tím, že mají obrovskou moc, a trh zdatně ohýbají ve svůj prospěch. Schvalují si zákony šité jim na míru, požírají menší konkurenty pomocí špinavých praktik, oblbují obyvatelstvo přes školský systém a média. Dusí ekonomiku i celou společnost.

Jak konkurovat velkým korporacím, když na rozdíl od malých a středních neplatí daně a vysávají stát? Když korupcí získávají ty nejlukrativnější (a předražené) zakázky právě od státu, který je prý jejich nepřítel? Když stát sanuje jejich ztráty protože jsou too big to fail? Když si lobbingem nechávají schválit zákony, které jim zajišťují daně menší, než mají malé a střední firmy a popřípadě žádné? Viz zde:

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/871/david-cay-johnston-modra-krev-zaporne-dane

To, co je zničí, je přesně to, za co se licoměrně schovávají. Je to právě síla reality, tedy reálné tržní zákony. Díky špinavým praktikám (které tu byly i za socialismu, stát byl univerzální monopol) křivícím trh se ekonomická síla dnešních dinosaurů hroutí a to viditelně. Stát možná opravdu není nejlepší hospodář, ale pokud není jen loutkou v rukách korporací a bank, řídí trh daleko lépe, než to dělají banky a velcí hráči. Ve prospěch většiny obyvatelstva a k vyšší prosperitě.

Prosperita je dnes nahrazována represí, deficitem demokracie, posilováním lživých médií a silových řešení doma i v zahraničí. Vede k válkám a zabíjení i vlastního obyvatelstva tak jako v minulosti – historie je posetá příklady zločinů imperialismu. Poslední příklady zločinů a lží vidíme na Ukrajině. Také vidíme příklady hlouposti dinosaurů. Píší o tom lidé, které nelze podezírat s rusofilství anebo lásce ke komunismu.

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/862/veterani-cia-nsa-fbi-salva-zdraveho-rozumu-pred-summitem-nato

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/867/patrick-buchanan-paleokonzervativni-lekce-z-realismu

To, co dělá z demokracie parodii ze státu pokorného sluhu elit a nepřítele zbytku společnosti není trh. Není to dokonce ani liberalismus. Je to neofeudalismus elit. Ten způsobuje pokřivování trhu, asociálnost státu k většinové společnosti a zároveň jeho laskavost k symbolickému 1% nejbohatších. Za liberalismus a tržní zákony se pouze schovávají, pro ně neplatí ani jedno. Podobně se schovávají za právní stát, ze kterého samy dělají jen iluzi. Svoboda slova má také své meze, příklady Bradley Manning a Tom Snowden jsou jen ty nejkřiklavější.

Zdravé občanské společnosti, zdravé demokracii postačuje k prosperitě občanů vlastní produktivita. Imperialismu elit utlačujícímu vlastní obyvatelstvo ne. Nepřežije bez expanze a neumí přežít jen na vlastní účet. Proto války a astronomické výdaje na zbrojení, proto světovláda dolaru, vedoucí k vysávání celých kvazikolonií, proto zadluženost států, korupce a lži.

Bez toho to nejde. Dinosaurus elit je navíc ze své podstaty predátorem.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
23. 9. 2014 23:20

Je zbytečné dávat režimu nějaké pojmenování, protože v cizích slovech se nikdo pořádně nevyzná, leda tak historikové, když popisují, co kdysi bylo. Tento režim se chová tak, co lidi snesou nebo si nechají líbit. Jen hlupák se nechá uchlácholit, že to může být s námi lepší, když zvolí ty pravé nebo levé, kteří se střídají poslední čtvrtstoletí u moci. Minulý režim na rozdíl od toho současného dával lidem, co sám unesl, nebo co mohl ze svých zdrojů dát. Zdroji bohatství byli samozřejmě občané samotní, žádný jiný dárce nebyl. Také se odsud tehdy nevyváželo tolik zisků jako nyní. Lidé chtěli změnu,… Číst vice »

Mudrc
Mudrc
24. 9. 2014 7:41

A bohužel USA jsou dnes rakovinou světa, nàš vzor!!! Dříve SSSR , dnes USA!!!! Proč nemůžeme mít konečně svůj rozum a musíme pořàd zalézat do nějaké řiti! Sami Rusové za socíku říkali , že jim komunisté lezli do zadku a dělali víc, než požadovali!! Dnes je to stejné na opačnou stranu a všehoschopné politické prostitutky se mohou přetrhnout. Je to smutné a nedůstojné člověka. Mnoho z nich už ani lidé nejsou! Spíše jde o parodie na člověka!

petr jihlava
petr jihlava
24. 9. 2014 8:59

to miror:Je pravda,že lidé u nás v roce 1989 chtěli změnu.Minulý režim přes některé svoje pozitiva byl většinou veřejnosti u nás oprávněně kritizován za deficit demokracie.Bývalá vládní KSČ byla elitářská a odtržena od dění a potřeb společnosti. Většina lidí si proto legitimě přála změnu. Nejvíce se ztotožňovali s demokratičtější formou socialismu.Zvitězil neoliberalismus a český mafiánský kapitalismus.Proč se tomu tak stalo je otázka pro politology,sociology a historiky.
Minulý systém socialismu, jak jsme ho zažili je dávno mrtvý.Globální kapitalismus,kterého je ČR součastí je trvale neudržitelný.Jaké jiné možné alternativy se nám nabízí je věcí názoru a potřebné diskuze.

fajt
fajt
24. 9. 2014 9:28

mirror napsal Je zbytečné dávat režimu nějaké pojmenování, protože v cizích slovech se nikdo pořádně nevyzná, leda tak historikové, když popisují, co kdysi bylo. Tento režim se chová tak, co lidi snesou nebo si nechají líbit. Jen hlupák se nechá uchlácholit, že to může být s námi lepší, když zvolí ty pravé nebo levé, kteří se střídají poslední čtvrtstoletí u moci. Minulý režim na rozdíl od toho současného dával lidem, co sám unesl, nebo co mohl ze svých zdrojů dát. Zdroji bohatství byli samozřejmě občané samotní, žádný jiný dárce nebyl. Také se odsud tehdy nevyváželo tolik zisků jako nyní. Lidé… Číst vice »

mirror
mirror
24. 9. 2014 19:17

petr jihlava napsal to miror:Je pravda,že lidé u nás v roce 1989 chtěli změnu.Minulý režim přes některé svoje pozitiva byl většinou veřejnosti u nás oprávněně kritizován za deficit demokracie. Jo lidi prý chtěli změnu. Byli poblbnutí lháři a zloději. Před pár léty umíral na rakovinu můj ostravský bratranec. On, důlní údržbář, se přiznal, že vodil syny na náměstí Lidových milicí, kde v listopadu 89 ofčáci vedli lživé žvásty. Po zkušenostech s novým režimem tvrdil, že by si za to nejraději nafackoval. Měl nezaměstnaného padesátiletého syna, který je pro nemoc z povolání (nemoc bílých rukou) už do konce života nezaměstnatelný. Lidí… Číst vice »

Ladys
Ladys
24. 9. 2014 22:17

Mnozí jste jistě již viděli, nicméně ostatní by neměli zaváhat a vzhlédnout velmi kvalitní (již 3tí část) tohoto známého dokumentu:
http://uloz.to/xovqVba/zeitgeist-moving-forward-cz-dabing-avi
navíc s výborným českým dabinkem. Dokument nenabízí pouze řešení problémů dnešního světa, nýbrž i biologickou část podstaty chování člověka. Velmi obsažný a výživný dokument a ty 2 hodiny 41 minut, které si člověk musí vyhradit, aby jej v klidu vzhlédnul opravdu stojí zato.

idiotronic
idiotronic
25. 9. 2014 8:45

mirror napsal Lidé chtěli změnu, a proto mají, co chtěli. Mirrore, vy dobře víte, že tohle ,,lidé“ nechtěli. Stačilo by, aby Havel v televizi prohlásil, že teď je hlavním úkolem – zákon, nezákon – zprivatizovat Lucernu a Barrandov a následně je prodat a že ještě pomůže jednomu příslušníkovi rakouské šlechty, kterého nikdo nezná, zpátky k majetku a dostane jej neodstranitelně do české politiky a milionová demonstrace byla tady.Havel by se sešel tak leda s Miroslavem Štěpánem. Ale dobře. Proč tedy neřeknete rovnou, že lidé o převratu nerozhodli? Vždyť je to podstatná okolnost! Zákon o státním podniku byl podstatný pro převrat… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
25. 9. 2014 8:53

Ten obhájce českých zájmů, který dokáže formulovat představu o budoucnosti státu není politicky vidět dodnes. Někdejší generální stávka 89 dokázala přimět k odstoupení KSČ (vedoucí úloha zrušena) , ale dnešní režim má kořeny v zahraničních bankách a případné nespokojenosti čelí odpojením zpětné vazby.
V televizi to s touto zemí nevypadá špatně.

mirror
mirror
25. 9. 2014 12:12

idiotronic napsal Ale dobře. Proč tedy neřeknete rovnou, že lidé o převratu nerozhodli? Vždyť je to podstatná okolnost! Zákon o státním podniku byl podstatný pro převrat a informovaní o něm věděli (tajný nebyl). Nekvalifikovaní šéfové, kteří šéfovali kvalifikovanějším, až to bilo do očí, mizeli v osobních důchodech a ten zbytek lze dohledat třeba v pamětech takového Lubomíra Štrougala, což byl zjevně schopný politik, který například rozeznával pilíře, na kterých čs. stát stojí(Nečase to ani nezajímalo). idiotronicu, mne namíchlo, že si lidé převrat přáli. Z naivity nechali nastupujícím gaunerům, jako je Kalousek, volnou ruku. Ti syčáci se už pak na nic… Číst vice »