Marek Obrtel: Proč musí čeští vojáci umírat v Afghánistánu?

Byli jsme dnes konfrontováni s velmi smutnou událostí, která postihla náš kontingent AČR v Afghánistánu.

Zemřeli tři mladí lidé, vojáci, kteří mohli ještě vykonat mnoho dobrého ve svých osobních životech i pro naši společnost a naši vlast. Je to velká tragédie těchto mužů a jejich nejbližších, kterým bych chtěl vyjádřit svou nejupřímnější soustrast a účast na jejich bolesti.

Jako velitel kontingentu AČR a náčelník 11. polní nemocnice jsem sloužil v Afghánistánu také a za nejcennější výsledek naší nelehké mise jsem považoval mimo velmi dobře odvedené práce to, že se mi podařilo přivézt všechny své podřízené (a za tu dobu také přátele a kamarády) zpět do vlasti. Dodnes se mi derou na rty slova jako, Bohu díky, že jsem nemusel zvěstovat rodinám svých vojáků ty nejsmutnější zprávy, jaké velitel může pozůstalým říci.

Zemřelým vojákům již nikdo a nic jejich životy nevrátí. Jejich jména budou jednou pro vždy vepsána do smutné historie našeho vojenství, která se začala psát v okamžiku, kdy se naše země stala (byť zpočátku jen nepřímou) součástí útočného paktu NATO. Je však opravdu nutné, aby čeští vojáci, synové svých matek a otcové svých dětí, mladí lidé, museli umírat i nadále, tisíce kilometrů od své vlasti, v cizích zemích, za cizí zájmy?

Celý článek najdete na Parlamentních listech

Stanův komentář: Naši vojáci umírají v Afghánistánu také kvůli opiovým polím. A je téměř jisté, že v budoucnu budou umírat v severozápadní Africe kvůli uranovým dolům, či v nějaké jiné Tramtárii kvůli dalším hospodářským a finančním zájmům západních korporací. Boj proti terorismu je jen zástěrka. Kdyby nebyl, už dávno by naši vojáci v rámci NATO nerozněcovali terorismus po celém světě, ale bránili by hranice Schengenského prostoru proti pašerákům lidí a nelegální migraci. A krokodýlí slzy našich politiků, kteří je do nesmyslných misí svým hlasováním posílají, na tom nic nezmění.

6
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
idiotronicestanislaoMartin (už bez taky m)Aleš Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

S M. Obrtelem lze jen souhlasit.
Navrhuji žvanícím pobliTIKům
kteří v 90% nevědí kde má samopal hlaveň,
aby si to jeli sami vyzkoušet.
Takoví „správně pravicující“ Fiala, Hamáček, Rakušan, Pospíšil či Němcová- ti by se v Afghánistánu dobře vyjímali…
Kraďousek by jim k tomu mohl mávat vlajkou,
a Bělobrádek odříkávat motlitby…
Vracet by se již nemuseli – tam by to pro ně byla ta správná „mise“…
Ruku NATO !

Aleš
Člen
Aleš

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prohlaseni-KSCM-po-smrti-vojaku-v-Afghanistanu-Kapitalisticke-staty-podporovaly-terorismus-Odmitame-agresivni-politiku-USA-546606
Pro pana prezidenta Zemana mám jednu otázku. Jak může člen teroristické organizace alias voják Nadnárodní Americké Teroristické Organizace bojovat proti terorismu? Hlava mi to nebere. Jestli někdo chce terorismus porazit, nesmí bojovat s ním, ale proti němu. Operace maková panenka v ruském podbřišku je takový korporátní everGREEN.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Člen
estanislao
Člen
estanislao

Dnes jsem četl pro mne neuvěřitelné._http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/558155/martin-kamil-a-patrik-prileti-domu-mohlo-padle-vojaky-zachranit-zakleknuti.html Pan generál tam říká, že mají zvukový i optický záznam neštěstí z dronu. Pokud kontroluji ochranné pásmo letiště z dronu, tak tam přece nepošlu lidi ! To je nadbytečné a snadná past. To nebyl nový, dosud neznámý objekt, ale vesnice co tam stála dříve, než to letiště, které je osm kilometrů daleko. Není třeba se dívat spřáteleným Afgáncům do kuchyně pro bezpečnost toho letiště. Ten dron vždy vidí více, nežli může vidět člověk. Létal jsem jenom třicet let a tak něco málo o ochraně letišť se dověděl. Může mi někdo, kdo je znalý vysvětlit,… Číst vice »

idiotronic
Člen
idiotronic

Jak cituje Erik Best, NYT napsal, že války v Afghánistánu a Iráku jsou prohry s koncem v nedohlednu. Sám pak konstatuje, že v českých dějinách se jedná o vojenské angažmá , nejdelší od roku 1648.
http://www.fsfinalword.cz