Michael Moore rozbil největší lež pravice

Nový dokumentární film od americké legendy jménem Michael Moore odhaluje podvod, který se skrývá za vlastenectvím a fangličkařením americké pravice.

Where to Invade Next (Koho budeme okupovat jako dalšího), nový film, který natočil Michael Moore , má potenciál vyvolat rozruch na příštím vyhlašování Oscarů. Najdete ho již na seznamu 15 dokumentů , z nichž bude 14. ledna vybráno pět nominovaných na tuto prestižní hollywoodskou cenu. Daleko důležitější otázkou však je, zda tento film může zažehnout politickou revoluci ještě do amerických presidentských voleb, které se konají v listopadu příštího roku.

Film bude uveden v tom nejaktivističtějším a nejprogresivnějším pojetí vůbec. Všechny předběžné testy filmu ukazují, že by mohl mít mnohem vyšší sledovanost než všechny Moorovy předchozí filmy. Moore k tomu říká : „Ukazuje se, že si nevede dobře jenom jako film, ale že problémy ukázané v něm hluboce zasahují lidi.“

Moore proto požádal své distributory , aby připravili takové uvedení do kin, jež by otřáslo celým národem: „Řekl jsem… dejte mi asi tak měsíc, abych rozbouřil celou zemi, já osobně ve velkém rockandrollovém autobusu, budeme jezdit křížem krážem zemí a promítat film zadarmo až do primárek v New Hampshire, protože tématy tohoto filmu jsou problémy, skutečné problémy, které by lidé měli diskutovat v tomto volebním roce.“ Součástí turné budou i koncerty a mítinky.

Moore je neúnavný inovátor v oboru politické komedie, takže není překvapením, že vymyslel kreativní marketingový plán, kterým chce ke svému novému filmu přitáhnout co nejvíce pozornosti. Ale nejsou to jen jeho povedené kousky, které dělají film sociálně přiléhavým, je to především film samotný.

Film začíná zjištěním, že Spojené státy nevyhrály žádnou válku od konce té druhé světové. A pokračuje groteskní představou, že ministerstvo obrany vyzve právě jeho, aby zasáhl a zachránil svou zemi. Jaký je jeho plán? Provést zvláštní druh invaze, která spočívá v tom, že vydrancujeme dobré myšlenky „okupovaných“ zemí. Následuje ironický záběr na režiséra v lodi pod americkou vlajkou vyrážejícího na svou misi.

Moore se pak vydává na turné po několika evropských a jedné africké zemi, kde objevuje společnosti, jež se zdají být v pořádku. Poskytují bezplatné vzdělávání, respektují ženská práva, mají reformované vězeňství a děti dostávají chutné školní obědy. Moore nabízí divákům svět, v němž lidé prostě žijí lépe než my, Američané.

V tomto Michaelově nejvlastenečtějším filmu není jediný záběr, který by on vlastnoručně natočil v USA. Všechny domácí záběry totiž pocházejí ze zpravodajství o protestech ve Fergusonu apod. Ten kontrast je zdrcující. V zahraničí Moore obsazuje cizí země tím, že jim krade jejich dobré myšlenky. A v USA vidíme národ drásaný rasismem a rozdělený politikou.

Americká vlajka je v tomto filmu doslova všude. A funguje jako skvělý motiv, současně ironický a přitom hluboce vlastenecký. Většina ze záběrů, v nichž Moore nese vlajku přes letiště nových zemí a strategicky, s obnošenou imperialisticko-militaristickou gestikulací ji vztyčuje, když „zabral“ to, co tam objevil pro Ameriku.

Převrací tak naruby spojení mezi pravicí a vlasteneckou posedlostí – teď je to levičák Moore, který se všude ohání vlajkou.

Něco, co začíná jako žert, však nabírá stále větší sílu, jež by mohla mít velmi intenzivní dopad na tento volební cyklus. Moore používá vlajku tak, že to nejen podtrhuje jeho skutečné vlastenectví, ale vrhá světlo i na způsob, jakým byli levicoví pokrokáři zbaveni možnosti hájit svůj národ. Ironie toho, že Moore nese vlajku, spočívá v tom, že byl označován za zrádce, za protiamerický a podvratný živel. Moore pohybující se filmem pod americkou vlajkou nejen že zabírá dobré myšlenky ostatních zemí, zabírá také vlajku a její symbolickou sílu pro ty, co jsou na levici.

To je odvážný krok a obzvláště potřebný při vstupu do dalšího volebního cyklu. Geoffrey Nunberg zdkokumentoval různé způsoby , jimiž se pravice pasuje za stranu vlastenectví a amerických hodnot. Poukazuje na to, že kvůli tomuto úsilí dokonce i fráze „liberální hodnoty“ zní podivně. Připomíná nám, jak trapné bylo, když John Kerry začal svůj nominační projev k primárkám Demokratické strany prohlášením : „Jsem John Kerry a hlásím se do služby.“ Dnes konzervativci doslova „vlastní“ vlajku a myšlenku amerických hodnot. Pokud se bude mít ve Spojených státech uskutečnit nějaká opravdu pokroková politika, bude se to muset změnit.

Zdroj: Salon.com

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
31. 12. 2015 12:55

Do škol přijde „pravda a láska“ (ta Orwellova) http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Clovek-v-tisni-pouci-studenty-o-ruske-propagande-Pomohou-Jan-Urban-Josef-Pazderka-415181

„Organizace Člověk v tísni připravila pro učitele sadu k mediálnímu vzdělávání, jak odhalit současnou ruskou propagandu, která míří i do České republiky…“ (američtí agenti připraví osnovy pro české školy a Češi si tu propagandu a výplach mozků dětí povinně zaplatí)

Sio
Sio
31. 12. 2015 15:57

Béda napsal

Majdanský intrikán a barevný „revolucionář“ z USA opět přikuluje: http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinsky-velvyslanec-na-ukrajine-geoffrey-ross-pyatt-ukrajina-zvitazila-nad-putinom-charkov-a-odesa-nikdy-nebudu-sucastou-ruska/726187

Lepší čtení jsou ty komentáře pod tím.

Sio
Sio
31. 12. 2015 16:05

Béda napsal

Do škol přijde „pravda a láska“ (ta Orwellova) http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Clovek-v-tisni-pouci-studenty-o-ruske-propagande-Pomohou-Jan-Urban-Josef-Pazderka-415181

„Organizace Člověk v tísni připravila pro učitele sadu k mediálnímu vzdělávání, jak odhalit současnou ruskou propagandu, která míří i do České republiky…“ (američtí agenti připraví osnovy pro české školy a Češi si tu propagandu a výplach mozků dětí povinně zaplatí)

Tak je alespoň jasné, řím se ta nevládní neziskovka zabývá …

Dana
Dana
31. 12. 2015 17:43

Milionar Michael Moore tentokrate nabizi za priklad socialni vydobytky, ktere maji jine staty ve svete. Tak to se budeme ucit asi od Recka, jak budovat uspesne socialni hospodarstvi. V Africe jsou staty, ktere davaji detem zadarmo obedy a Slovinsko ma zadarmo vysoke skoly. No to jsou mi uzasne zpravy, nas vzor, lepsi socialni podminky v jinych statech, ktere zarucene Americany probudi a budou volit socana za presidenta. . Tak urcite… :-)

Béda
1. 1. 2016 13:28

http://www.hlavnespravy.sk/kenneth-o-keefe-v-tom-ma-jasno-uplne-na-rovinu-o-tom-ako-dnes-funguje-svet/726485
Pozrite si krátke video, kde Kenneth O’ Keefe veľmi otvorene hovorí o fungovaní dnešnej “demokracie” o vládcoch v pozadí, ktorých nazýva psychopatmi a ktorí ovládajú politické bábky na javisku. Podľa neho psychopati v pozadí sa obávajú, že stále väčšia časť spoločnosti sa prebúdza a začína si uvedomovať čo sa skutočne deje a ako funguje systém. Kenneth tiež hovorí o vybudovaní veľkého Izraelu a o vyzbrojovaní teroristov priamo vládou USA a ďalších zaujímavých veciach.

Sio
Sio
1. 1. 2016 13:54

Dana napsal Milionar Michael Moore tentokrate nabizi za priklad socialni vydobytky, ktere majijine staty ve svete. Tak to se budeme ucit asi od Recka,jakbudovat uspesne socialni hospodarstvi.V Africe jsou staty,ktere davaji detem zadarmo obedya Slovinsko ma zadarmo vysoke skoly.No to jsou mi uzasne zpravy,nas vzor,lepsi socialni podminky v jinych statech, ktere zarucene Americany probudi a budou volit socana za presidenta. . Tak urcite… Né, to určitě né. Amíci si radši dojdou pro welfare a pak pochválí stranu, kterou zvolili, že z jejich daní dotuje TBTF, které neumějí podnikat a nést následky. Takové milé, poslušné, hodné, vypasené ovečky. Co jim už… Číst vice »