Michael Snyder: 11 otřesných skutečností o rozpadající se infrastruktuře v USA

ASCE/Report Card 2013
President Trump prokázal správný instinkt na peníze, když říká, že chce utratit biliony dolarů na infrastrukturu. Je nepochybné, že to zoufale potřebuje. Problém je v tom, že jsme na mizině.

Bez ohledu na to, jaké politické názory občané v USA vyznávají, přesto existuje jedna věc, na níž se téměř všichni ve Spojených státech shodnou. Infrastruktura této země se rozpadá. Předchozí generace Američanů ovládli celý kontinent a vybudovali úžasný infrastrukturní systém, který obdivoval celý svět. Ale teď už mají tisíce těchto působivých infrastrukturních projektů za sebou desítky let používání a zoufale potřebují opravu či modernizaci. Téměř katastrofická závada na Orovillské přehradě je dokonalý příklad toho, o čem je řeč. Měli bychom budovat další generaci infrastrukturních projektů pro naše děti a vnoučata, ale místo toho jsme v tak ubohém stavu, že dokonce nedokážeme provádět údržbu a zachovat úžasné infrastrukturní projekty, které nám byly odkázány.

Kdysi, před dávnými časy, se nikdo na celé planetě nemohl rovnat s naší infrastrukturou, ale teď se její chátrání stalo terčem vtipů pro zbytek průmyslového světa. Bohužel se jedná jen o další symptom našeho dlouhodobého ekonomického kolabování. Prostě na rozdíl od předchozích generací nejsme schopni dát dostatek peněz na infrastrukturu a výsledkem je totální bordel všude kolem. Toto je 11 naprosto otřesných skutečností o rozpadající se infrastruktuře USA:

  1. Podle Americké asociace silničních a dopravních stavitelů (American Road and Transportation Builders Association) je 56 tisíc mostů ve Spojených státech tzv. „strukturálně nezpůsobilých„. Nejděsivější na tom čísle je to, že po těchto mostech projede denně 185 milionů vozidel.
  2. Každý čtvrtý most v USA je starší než 50 let a „nikdy na něm nebyla provedena generální oprava„.
  3. Žádné letiště ve Spojených státech se nevejde mezi 25 nejlepších na světě.
  4. Průměrné stáří amerických přehrad je v tuto chvíli 52 let.
  5. Není to tak dávno, co Americká společnost stavebních inženýrů (American Society of Civil Engineers) ohodnotila stav amerických přehrad stupněm D (dostatečně).
  6. Ta samá společnost ohodnotila celkový stav americké infrastruktury jako D+.
  7. Přeplněné dálnice stojí Američany ročně přibližně 101 mld. USD ve vyplýtvaném palivu a čase.
  8. Podle amerického ministerstva dopravy (U.S. Department of Transportation) potřebuje více než dvě třetiny silnic „naléhavou opravu či modernizaci„.
  9. Pokud by se všechny silnice a mosty v USA měly kompletně opravit, stálo by to přibližně 808 mld. USD.
  10. Federální výdaje na infrastrukturu v posledním desetiletí poklesly o 9 procent.
  11. Bloomberg předpovídá, že nás krácení investic do infrastruktury připraví do roku 2025 o 3,9 bln. USD.

Kvalita naší infrastruktury ovlivňuje životy nás všech každý den. Například jsme si zvykli považovat za samozřejmost, že z našich kohoutků teče bezpečná a čistá pitná voda, ale nedávné události ukázaly, že to tak nemusí být vždy. Jen se zeptejte obyvatel Flintu ve státu Michigan. Vodovodní potrubí, kanalizace a čističky vody po celé zemi stárnou a naléhavě vyžadují opravy.

Samozřejmě přesně to samé by se dalo říci o naší rozvodné síti. Nikdy nebyla konstruována k obsluze tolika lidí a v nejteplejších dnech léta je „napětí“ na síti očividné. Rozvodná síť je také velmi zranitelná elektromagnetickými impulsy (EMP), o čemž jsem psal ve své knize, která popisuje, jak být připraven. Bylo vypočteno, že za pár miliard dolarů by se tato síť dala posílit proti působení EMP, ale naši politici odmítli tyto peníze vynaložit.

President Trump přitom říká čistou pravdu, když tvrdí, že naše letiště vypadají jako ta v zemích třetího světa. Většina našich letišť je přinejmenším několik desítek let stará a taky je to na nich vidět. Když se však podíváme na ostatní prostředky hromadné dopravy, zjistíme, že je to ještě mnohem horší. Zatímco ostatní země, jako jsou Japonsko a Čína, investovaly ohromné finanční prostředky do vysokorychlostních tratí, my neděláme téměř nic, přestože jejich současný stav je naprosto ubohý. Mohl bych pokračovat a hovořit o našich přístavech, školách, vodní dopravě, parcích atd., ale myslím si, že to, co jsem napsal, k pochopení stačí. President Trump prokázal správný instinkt na peníze, když říká, že chce utratit biliony dolarů na infrastrukturu. Je nepochybné, že to zoufale potřebuje.

Problém je v tom, že jsme na mizině. Máme dluhy ve výši 20 bilionů dolarů a zvyšujeme je každý rok o bilion. Takže, kde na to vezmeme peníze?

Pro liberály je snadné říci, že bychom měli zvýšit daně, ale o kolik více budeme schopni vymačkat z amerických spotřebitelů? Dvě třetiny země žije od výplaty k výplatě a nedávno vešlo ve známost, že dluhy amerických domácností vzrostly na celkových 12,58 bilionů dolarů.

Kdysi dávno byly Spojené státy nejbohatší zemí na planetě a my jsme si mohli dovolit stavět nové odvážné infrastrukturní projekty do moře k moři. Dnes však máme největší horu dluhů v dějinách lidstva a nemůžeme si dokonce ani dovolit opravit to, co už máme. Když hovořím o dlouhodobém ekonomickém hroucení, tak hovořím přesně o tomto. Jsme v úpadku už velmi dlouho a každý, kdo se se vás bude snažit přesvědčit o opaku, vás prostě podvádí.

Psali jsme:
Zpráva o stavu infrastruktury v USA
Probíhající ekologická katastrofa v USA

Zdroj: The Most Important News

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tribun
Admin
17. 3. 2017 13:54

To přece nevadí, hlavně že jsou peníze na armádu.

Béda
17. 3. 2017 14:27

Tribun napsal To přece nevadí, hlavně že jsou peníze na armádu. Nejenom na armádu. Doník se rozcvičuje na další válku (s Íránem). A v Sýrii přes nevoli Asada chce lézt do zelí Rusům. Doníček bude podle všeho další válečníček v pořadí. To bude asi tím, že kapitalismus nezná jiného východiska ze systémové krize než válku o zdroje, o další kolonie – o kořist, kterou ještě nevytěžil, která mu doposud unikala, kterou by mohl dál rabovat (kam by mohl dál expandovat). Když narazí na hranice svých omezení, pak to obvykle končí velkou násilnou srážkou největších suprvelmocí o dominanci, o přerozdělení sfér… Číst vice »

orinoko
17. 3. 2017 14:28

No , nějak se nám ten debilni Kačer vybarvuje jak lakmusovy papírek.
Co NATO místní saláti?
Za Kačera vyhlásil emericky kujebak další dvě ostrá ohniska. Írán a Kima Ccholima.
To hvězdné pruhované lejno nevyřešilo jediný problém. Ani doma ani venku. Mezi námi děvčaty se takovym blbum říká prudící, mezi intosi je zovou potiziste.
V Rusku se rozsvítilo A proč? Prasklo slepé střevo emerickych naději. Takovy plyn není hned tak k mání. Je to osvícený svítiplyn.

orinoko
17. 3. 2017 14:37

Nebudu chodit kolem horké kaše.
Buďto tu salát ala Kačer snese konečně věcna pojednání , a můžeme vest debatu, anebo salati našli svého Boba Spasitele a projektuji kolem něj svůj vlastni spiklenecky revír.

Béda
17. 3. 2017 14:44

orinoko napsal Nebudu chodit kolem horké kaše. Buďto tu salát ala Kačer snese konečně věcna pojednání , a můžeme vest debatu, anebo salati našli svého Boba Spasitele a projektuji kolem nějsvůj vlastni spiklenecky revír. Co se změnilo? Obamu nahradil Trump a jednu partu nadnárodní oligarchie druhá parta, která se chce opouzdřit u moci. Konfrontační styl zůstal, Trump udeřil na národní strunu, omezil vstup některým muslimům údajně kvůli teroristům ale těm hlavním ze S.Arábie (kde podniká vstup ponechal). S Čínou si to rozházet ekonomicky nemůže jak původně velkohubě plánoval – nemusel by to ustát. Trump je mistrem bankrotů. Uvidíme jestli i… Číst vice »

orinoko
17. 3. 2017 15:02

Takže, saláti, co z toho plyne?
Doufat v neuvěřitelně lze jen v české kotlině.
Pokud jde o hvezdne pruhove lejno, tam se salat dočká jediného: Hollywoodského omylu.

orinoko
17. 3. 2017 15:16

Vedou se o tom prudké debaty.
Můj názor: Rus dal Asadovi zelenou k použití toho, co od Rusů nakoupil. A ten sestiuhelny kopirak na jednoho boha testoval funkčnost. A dostal po rypáku. Nejvyšší čas.
Čím vetsi je úspěch Asada dneska už tvrdé podporovaného Rusem, tím větší je des v řadách světového dobytka.
A k tomu všemu Rus varoval sasudskeho dobytka před uzavřením přístavu, kterým Írán podporuje svoje spojence v Jemenu.
Tady, hoši , půjde do tuhého.
A tady da Putin Kacerovi na srozumnenou , jaký se vlastne hraje kus.

Dana
Dana
17. 3. 2017 15:42

K bankrotu celych USA dojde asi tezko, byt velka krise, ktera by vycistila suche drevo z lesa, vzdy mozna je. To nas nepali. Pad dolaru by uskodil hlavne Cine, ktera vlastni mega dluhopisy, americke jednotlive staty jsou v jadru sobestacne. . . Ano, celkove, byt ne tak u nas v Severni Karoline, Amerika ma zastaralou infrastrukturu. Stredni trida casto chudne, protoze se nahromadily miliony hladovych krku, kteri se musi zivit, ale do statni kasy neprispivaji nic. Samo, ze socialne slabi , a nejen mensiny, neplati zadne dane, pac jsou chudi. Mame system progresivniho zdaneni, kde vydelek asi do 75.000 dolaru… Číst vice »

Béda
17. 3. 2017 16:22

Pane Dano,

mohl byste nám ještě povyprávět nějakou bajku o tom jak platil daně pan Trump? Ledacos se proslýchá o tom, jak platil svých 33%. Asi jako pan Babiš v ČR. Čím to je, že oligarchové jsou tak nespolečeští a utíkají z daňové povinnosti všude, kde jiá m jejich loutky nechali v zíkonech díru (třeba do daňových rájů anebo provádějí finanční operace na hraně zákona? Jak je možné, že tito planetární Otesánci nemají nikdy dost?

orinoko
17. 3. 2017 16:51

Mám v dobre paměti dobu, kdy se psalo, ze Trump je těžce zádluzeny.
Co se stalo? Nic jiného, než ze mezi nami žijí obludě, jímž konvenuji kriminálníci typu Rath, Trump, Bohouš Kleprbajn, a Rozrazil rezekvitek.

Dana
Dana
17. 3. 2017 17:13

Ja ale opravdu zenska jsem, Bedo.. Uz ne krasna, byt jeste obcas slysim kompliment, jako ze, “ very attractive“. Ale to je vlastne jedno. Trump urcite neplati na danich ani cent vice, nez musi. Ma zastupy danovych ucetniku. Ted se zrovna probira jeho stare danove priznani z roku 2005, kdy zaplatil na danich celych 38 milionu dolaru. (Danove priznani bylo udajne ziskane nezakonne, no nevim.) Kazdopadne je to velka suma a na chvili zavre hubu liberalum, nez zase neco dalsiho vystouraji. Nas danovy system povoluje takzvane vyjimky z dani, letos je vyjimka pro kazdeho obcana USA – standard deduction- asi… Číst vice »

Béda
17. 3. 2017 17:21

Dana,

no vida. Takže připouštíte, že „korporatni mezinarodni firmy pouzivaji vsech prostredku, aby se vyhnuly placeni dani ve statech, kde profitovaly, to povazuji za horsi problem.“ V původnám Vašem příspěvku o tom nebylo ani řádky.

Béda
17. 3. 2017 17:24

Orinoko,

třeba mu někdo zcela nezištně několikrát pomohl znovu na nohy. Neříkám, že to tak musí být – ale jakýsi „Goldman“, takto ministr financí v trumpově administrativě měl prý prstíčky hluboce zanořeny do velkého hypotečního podvodu. A Trump jak známo je podnikatel v oblasti realit, které mají s hypotékami cosi malinko společného. Jak se nám to hezky propojuje. Vrána k vráně.

Béda
17. 3. 2017 17:29

Trumpík taky šikovně podniká v S.Arábii, takto dohlížející na oblast lidských práv v OSN. Sultán Sulejmán ze S.Arábie si velice liboval při poslední návštěvě u obchodního partnera svého království Doníka, že USA při omezení pohybu nebezpečných teroristů zapomněli zrovna na ty saudské. Ve svých pamětech na ně zapomněl taky spolupracant Saudů Jirka Bušovic, když se v odvetě za 11. září rozhodl zahájit válku s Afghánistánem a s Irákem, byť naprostá většina podezřelých z 11 . zárí pocházela od přátel ze S.Arábie (pomineme li podezřelé z řad CIA, vlády USA a Pentagonu).

orinoko
17. 3. 2017 17:55

Oblude, nalijme si čistého vina.
Víte, co je horší než falešný trumf?
Nekonečné naděje domnělé poucenych a povolaných Kaceru.
Rad se tady pod tímto článkem utkam se zasvecenymi z útrob vlastní výjimečnosti.

Martin (už bez taky m)
17. 3. 2017 19:05

Mnoho lidí zde psalo, že žití na dluh v USA jednou musí skončit. Pořád se někteří „zaoceánští“ přispěvatelé smáli, že už tolikrát byl předpovězen kolaps, a pořád nic- ale „plíživé“ udržování infrastruktury „jen tak tak při životě“ se nakonec „kulminačně“ sešlo… Spíše je smutné, že naše civilizace přes všechno „racio“ i úžasné výdobytky technologií (které prý měly vyřešit vše…) dokáže nechat zchátrat i tak rizikové provozy jako jsou například JE, velké přehrady či chemičky, atd… Při havárii v Mexickém zálivu se psalo o tisících chátrajících ucpávek vrtů, a co se s tím od té doby udělalo?? V žití na dluh… Číst vice »

Admirál
Admirál
18. 3. 2017 9:13

Varoval bych před těšením se na US bankrot,

1. myslet si, že se na ten hukot den po té budeme jen tak z teplíčka a klidu koukat je naivita. Ti, kdo by US chtěli a mohli k bankrotu postrčit, si to dobře uvědomují.

2. dokud funguje dolar, tak v podstatě držíme USA nad vodou svým příspěvkem na chudé potažmo každý. To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou…

Točmistr
Točmistr
18. 3. 2017 19:38

K těm daním – není to tak že stát vybírá daně, aby měl prostředky pro svůj provoz (nebo pro válku). Původní smysl daní je politický – jde o regulaci moci směrem k těm slabším, protože v praxi peníze nejsou nic jiného než velmi sofistikovaná forma moci. Stát si může peníze natisknout, aniž by ho za to někdo zavřel. A kdo jiný by je také měl tisknout – než ten, kdo je garantem celého systému, kdo je garantem toho že to nejsou pouze papírky. V dlouhé lidské historii to tak vždycky bylo, že pokud panovník chtěl platit za armádu a válku,… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 5:58

Kolem velkých řek v USA jsou desítky tisíc kilometrů hrází v havarijním stavu. Tragicky se to ukázalo během hurikánu Katrina. Pokud by vše fungovalo jak mělo, škody mohly být setinové …

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 8:37

zedd napsal Kolem velkých řek v USA jsou desítky tisíc kilometrů hrází v havarijním stavu. Tragicky se to ukázalo během hurikánu Katrina. Pokud by vše fungovalo jak mělo, škody mohly být setinové … Máte prosím přesnější info, nebo nějaké odkazy s příklady? U „nás“ stále narážím na skutečnost, že jsou umisťovány další a další stavby na ornou půdu do záplavového území (typicky onen „obchvat“ Bludova – dálniční přivaděč k Šumperku). A to vzdor narušování systému ÚSES- k čemuž dávají „dobrozdání“ i kdys praktici tento systém „vyučující“… Obávám se že stále více ve vypjatém stavu platí, že „za peníze v Praze… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 8:53

Píši že klasická schémata stability krajiny přestávají fungovat, a spoléhání se na klasické technická řešení (ohrázování řek v nížinách) přestává fungovat. Mnohem spíše by se měly ohrázovat sídla tzv. odsazenými hrázemi mnohem blíže k nim než k řekám. Slovenský ekolog „tělem i duší“ napsal práci „Voda pre ozdravenie klímy“, kde je mnoho z toho co sám léta pozoruji popsáno. Vyjadřuje naději, že návrat vody do krajiny a zlepšení stability krajiny nemusí trvat staletí. Ovšem technokrati a byrokratismem otupělí úředníci podporovaní úplatnými „specialisty“ stále blábolí o svém, zastaralých schematech které již v praxi mnohde vůbec nefungují… Jeden z příkladů je snaha… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 9:09

Nejsa stoupencem „konečného řešení lidské otázky“ vymizením druhu hledám možnosti zlepšení i ve zdánlivě „bezvýchodné“, „beznadějné“ situaci. Zaměstnanost lidí v údržbě krajiny by měla řadu pozitivních i „resocializačních“ efektů, doslova by docházelo k „praktické obnově lidskosti“ i u „dobráků“ od kosti (pro fajta,:-)). Zdravý cynismus je někdy také potřeba, ale „ocamcaď po camcaď“… Ve skutečně ekologických projektech uzdravujících krajinu nejde o žádná lobby typu lesů megavětrníků, atp. Jde o nastavení, změnu základních podmínek z nevyhovujícího stavu, směru tím zlepšujícím. Většinou jde o „přenastavení“ „základních kamenů“, revokaci „premis“ a naopak usilovné praktické dodržování dalších „základních principů“ tak, aby krajina a příroda… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 12:29

K těm US hrázím: Hledejte „levee“ „flood“ z posledních 15ti let a pokud narazíte na „U.S. Army Corps of Engineers“, tam vás to zajímá. Týká se to hlavně povodí Mississippi a Missouri (resp. jejich rozsáhlých záplavových oblastí). Přes konkrétní případy záplav se teprve dostanete k nějakým realistickým zhodnocením stavu hrází v té které oblasti. Nejsem žádný vodohospodářský odborník, ale tohohle vzorce jsem si všimnul za posledních 10 let, co aktivně sleduju US média. Většině těch hrází je půl století a víc. V podstatě se neřeší zanášení koryt, takže systém, který dříve spolehlivě sloužil, přestává fungovat. No a když to vypukne,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 12:48

Děkuji zedde, jak „typicky americké“ řešení, zmocnit se majetků „nepohodlných“… Pozn: určité nánosy jsou velmi přínosné, i u nás jsem se setkával v praxi s návrhy na takovou úpravu koryt do lichoběžníku, tak a tak širokých právě kvůli „odplavování“ nánosů a náplavů díky větším rychlostem v užších návrzích koryt. Nám jde o opak, uchování určitého nezbytného proudění splavenin pokud možno co nejbližších přirozené dynamice toku. Ta je pochopitelně tvrdými úpravami měněna i stovky metrů, kilometry níže než je např. tvrdá oboubřežní úprava, nebo pod vybudovanou přehradou. Zanášení přehrad v praxi neřeší již nikdo, část kalů z usazenin bývá někdy i… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 12:50

Jinak mi, Martine, mluvíte z duše. Před čtyřmi lety jsem koupil půl hektaru pole na docela dobré spraši. Vedle mám vrt, tak mám i geologický profil: Je tu toho jeden až dva a půl metru. Na poli není jediný kámen. Ani oblázek, hrouda jílu z dávné hluboké orby. To je (bývala) prostě kvalitní půda. Je to čtvrtým rokem ladem a jsou tam místa, kde doteď NEROSTE VUBEC NIC. Sousedka má na tom samém poli zelinářskou (nijak zvlášť udržovanou) zahradu. Tam je černozem. Paradoxně příliš intenzivní metody zemědělství byly jedním z argumentů proti předplyšovému režimu. Po 25 letech kapitalismu bych na… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 13:00

Jen pro upřesnění: Nijak neobhajuji napřimování koryt. Resp. současný převládající pojem vodohospodářství považuju za hodně úchylný. V delším výhledu prostě nemá smysl užívat slova jako zkrotit nebo spoutat. To se nakonec nevyplatí. Je lepší spolupracovat …

Tohle si ostatně uvědomil i nácek Heidegger na starý kolena. Možná jsou ty rozpadající se hráze šance na nový začátek …

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 13:12

Právě jsem prolétl ten Vámi dodaný odkaz na obrázcích, fotkách. Je zřejmé, že „poručíme větru dešti“ nenašlo svůj „odraz“ jen v ČSSR, ale zejména v kapo cizině. Tak blízko řekám je svírající hráze… Nemám moc co říci, bylo by naivní věřit že toto vydrží… Pokud by nebyl exaktní, přímý důvod (nepochybně jsou, ale tady se hloupě hrázují řeky a jednotlivé domy, to je zcela špatný přístup), pak by se měly ty hráze oddalít. Němci takto kdysi za jednoho panovníka“získali celou jednu Marku bez války vůči sousedům“ „přiblížením k řekám – resp. válkami s řekami…Dodnes dosypávají ústí mnoha řek a jinde… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 3. 2017 13:34

zedd napsal Jinak mi, Martine, mluvíte z duše. Před čtyřmi lety jsem koupil půl hektaru pole na docela dobré spraši. Vedle mám vrt, tak mám i geologický profil: Je tu toho jeden až dva a půlmetru. Na poli není jediný kámen. Ani oblázek, hrouda jílu z dávné hluboké orby. To je (bývala) prostě kvalitní půda. Je to čtvrtým rokem ladem a jsou tam místa, kde doteď NEROSTE VUBEC NIC. Sousedka má na tom samém poli zelinářskou (nijak zvlášť udržovanou) zahradu. Tam je černozem. Paradoxně příliš intenzivní metody zemědělství byly jedním z argumentů proti předplyšovému režimu. Po 25 letech kapitalismu bych… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 14:23

Ještě jeden detail k těm zaplaveným farmám. Ty si samozřejmě platí komerční pojištění proti živelným pohromám (jinak by nedostaly úvěr v bance). Vzhledem k tomu, že se nalézají v záplavových oblastech, tak pojištění pěkně mastné. Jenže v momentě, kdy hráze odstřelí armáda, nejde o živelnou ale „člověkem“ způsobenou pohromu, na kterou se pojištění nevztahuje. No a suďte se s US Army … Každý už asi vidí ten korupční potenciál.

zedd
zedd
19. 3. 2017 14:45

K té půdě: V našich podmínkách by bylo asi nejrozumnější tam navézt aspoň 5cm štěpky z listnáčů a podmítnout. Pak to více méně nechat. Za rok dva se tam objeví žížaly, pak krtci a už to jede … druhý rok to nechat sektorově spásat. Bobky a kopejtka jsou revitalizační zázrak. Ve středním pásu se humus vytváří přirozeně. V tropických pralesech by člověk čekal metry a metry humusu, ale žádný tam není – biologické procesy jsou příliš rychlé, lijáky příliš prudké. V Amazonii vymysleli domorodci řešení, které funguje i tam dlouhodobě: Dřevěné uhlí. Rel. trvanlivá porézní „houba“. Jinak řečeno problém i… Číst vice »

zedd
zedd
19. 3. 2017 15:38

Stojí za vysvětlení situace dolního toku Mississipi, resp. celé oblasti mezi New Orleans a Chicago. Pokud se podíváte na zeměpisnou mapu, tak to je jedno obrovské údolí s plochým dnem. Zhruba od prostřed toho údolí na jih je beznadějná placka s minimálním spádem. Pokud se řečiště tak mohutné řeky nebude nějak rozumně regulovat, bude meandrovat o stovky metrů i kilometry při každém tání. Tedy nějaký způsob regulace je zde nutný. Jsem ale přesvědčený, že to jde dělat mnohem levněji, efektivněji a k přírodě šetrněji, než se tak děje dnes. No a nakonec je tam ještě jeden dost zásadní problém. Zrovna… Číst vice »