Mike Whitney: Hrozící střet USA a Ruska

Trumpův raketový útok na šajratské letiště v západní Sýrii byl amatérskou ukázkou imperiálního předvádění svalů, které přineslo opačný účinek, než jaký byl zamýšlen. Zatímco džihadisté, bouřící nešťastnou Sýrii už po dobu šesti let, jistě zajásali, strategickou hodnotu útok určitě neměl. Letiště utrpělo újmu jen zanedbatelnou, a o tom, že by útok pohnul situací na bojišti, lze úspěšně pochybovat.

Nicméně – čtyři syrští vojáci byli při útoku zabiti, což znamená, že americké jednotky už nemohou být brány za část mezinárodní koalice, bojující v Sýrii proti terorismu. Naopak, USA se stávají nepřátelskou silou, která pro zákonnou syrskou vládu představuje existující hrozbu. V důsledku těchto faktů zmrazilo Rusko veškerou spolupráci se Spojenými státy. K čemuž list New York Times uvedl: „Rusko zmrazilo svoji účast na paktu o koordinaci vzdušných operací nad Sýrií, jehož cílem bylo zabránit náhodným střetům letadel obou mocností. Rusko navíc prohlásilo, že posílí syrské obranné systémy a do Středozemního moře vyšle fregatu, která bude kotvit u ruské logistické základny poblíž přístavu Tartus“. A Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Putina, řekl, že americký raketový útok, který byl proveden pod falešnou záminkou, je citelnou ránou americko-ruským vztahům a představuje vážné porušení mezinárodního práva. „Syrská armáda nemá k dispozici žádné chemické zbraně,“ prohlásil D. Peskov.

Předmětný raketový útok ukončil pochopitelně i veškerý hovor o „normalizování“ vztahů s Ruskem. Ať už byl motiv jeho činu jakýkoli, prokázal jím Trump zcela viditelně způsob, jakým chce vést svůj úřad. To je samozřejmě jeho privilegium, ale bylo by pošetilé mít za to, že se právě takovýto způsob obejde bez následků.

Tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Konašenkov vydal toto prohlášení: „Všechna obvinění Damašku, že porušil konvenci o chemických zbraních z roku 2013, které USA uvedly jako ospravedlnění svého útoku, nemají oporu ve faktech. Ruské ministerstvo obrany už několikrát vysvětlilo, že syrská armáda chemické zbraně nepoužila. Je třeba zdůraznit, že v letech 2013-2016 podnikla syrská vláda všechny kroky k tomu aby se zbavila nejen všech chemických zbraní, ale i výrobních zařízení potřebných pro jejich výrobu. Ty byly ze Syrské arabské republiky přepraveny do podniků ve Spojených státech, Finsku, Velké Británie a Německu, kde byly zlikvidovány“. Racionální přístup nyní tedy vyžaduje, aby OSN vyslalo na místo incidentu tým expertů, kteří by zjistili, co se tam skutečně stalo. Trump ovšem rozhodl, že se nebude takovýmito trivialitami obtěžovat. Takže se zdá, že se víc zajímá o vykreslení sama sebe jako silného vůdce, který nejdřív střílí a teprve pak klade otázky. Však také sklidil za „svou ránu“ potlesk vůdců téměř celého světa včetně Merkelové, Hollanda, Erdogana a též představitelů Saúdské Arábie a Izraele. Nikdo z nich nemá zřejmě za to, že by snad měly USA získat pro svůj plánovaný čin nejdřív souhlas OSN a teprve pak suverénní zemi bombardovat.

Nevím, kdo je za chemický útok v Sýrii odpovědný, ale zajímavý rozhovor v rámci pořadu Scotta Hortona naznačuje, že věci nemusí být vždy takové, jak se někomu zdají být. Interview poskytl Scottu Hortonovi někdejší pracovník CIA a nynější ředitel Výboru pro národní zájem Philip Giraldi. Vysvětlil, co se děje za scénou na Středním východě, kde „vojenský a zpravodajský personál důvěrně obeznámený“ se zpravodajskými informacemi tvrdí, že všechny řeči o chemickém útoku, provedeném Asádem či Ruskem, jsou „podvod“.

Zde jsou nejpodstatnější výseky uvedeného interview:

Giraldi: Slyším ze zdrojů zde, přímo na území Středního východu, že lidé, důvěrně seznámení se zpravodajskými informacemi, tvrdí, že řeči, podle nichž syrská vláda či Rusové použili chemické zbraně proti nevinným lidem, jsou podvod. Zpravodajové totiž potvrzují to, co Rusové říkají už od včerejší noci. Že totiž letadla zasáhla sklad, ve kterém Al-Kájda uchovávala chemikálie, které po zasažení pumami explodovaly, což si vyžádalo lidské oběti. Názor všech zpravodajců je v této záležitosti zcela jednotný.

Scott Horton: Řekněte mi, prosím, vše o zdrojích, ze kterých jste se toto dověděl.

Giraldi: Dobrá. Jsou to zdroje, které stojí na samém vrcholu armádních a zpravodajských agentur. A jsou to též lidé, kteří jsou velmi udiveni, jak s celou touto záležitostí nakládá administrativa a jakou hru s ní hrají média. A řeknu vám též, že v několika případech uvažují tito lidé dokonce o tom, že se svou pravdou půjdou na veřejnost, aby tak věc uvedli na pravou míru. Protože tím, jak je dnes interpretována, jsou znepokojeni.

Horton: Takže současní činitelé CIA chtějí vystoupit před veřejnost už v těchto dnech?

Giraldi: Ano, protože jsou iritování, kam se celá ta věc dál pohybuje. Šlo o útok konvenčními zbraněmi – bombami. A ty bomby vznítily chemikálie, které tam uložily teroristické skupiny spojené s al-Kájdou.

Nuže, tolik tedy k interview Philipa Giraldiho, jehož přečtení nebudeme jistě považovat za ztracený čas.

Zdroj: Counter Punch

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
9. 4. 2017 12:41

Můj tip je to, že tohle bylo s |Rusy předem domluveno, aby Trump trochu posílil.. Ne ta provokace s tím plynem, to se holt zase trefili. A ti mrtvé vlastně ještě nikdo nezávislý neviděl. A vzorky k anylýze zoho plynu, odkud vlastně je, toho se zatím nedočkáme.
No, z 59 raket zasáhlo prý 26 a škody jsou minimální. No, tohle fakt zavání čímsi divným.

jogín
jogín
9. 4. 2017 13:59

Syrský útok byl opravdu předváděním svalů, adresátem byl ale čínský prezident. Všiměte si, že Trump prohlásil, že když Čína nezasáhne a nedonutí Severní Koreu k zastavení zbrojních programů, vyřídí si to USA s Koreou jednostraně. A načasování syrského ůderu potvrzuje.na oběd Trumpa s Xi Jinpingem to

peter.
9. 4. 2017 20:32

Problém možného vývoja vzťahov medzi RF a USA som diskutoval so svojimi kamarátmi :-).Prejednávali sme hlavne to,či ten konflikt s tomahawkami môže prerásť do vypuknutia vojny.Po búrlivej diskusii sme dospeli ku konsenzu,výsledkom ktorého bolo,že žiadna vojna nebude. Ide totiž o to,že RF kvôli Sýrii ani kvôli S.Kórei do vojny nepôjde.Rusko by konvenčnú vojnu s USA v Sýrii jednoznačne prehralo a preto si ju nemôže z vnútropolitického hľadiska dovoliť.USA vypálením tých „máloúčinných“ tomahawkov otestovali PVO rozmiestnenú v Sýrii,rozsvietili všetky radary a zistili,že tie S-400 sú proti nízkoletiacim krídlatým raketám ktoré kopírujú reliéf krajiny – neúčinné.Priznala to aj ruská generalita.Pomer síl v… Číst vice »

zedd
zedd
10. 4. 2017 10:30

. Nemyslím, že je Rusko proti křižujícím raketám bezmocné. Plány na decimaci RF pomocí masivního útoku křižujících raket jsou známé aspoň 10 let a moc nevěřím, že vůči nim neexistuje efektivní obrana. V Sýrii jen nebyla ukázána. Možná jde jen o úlitbu Putina Trumpovi, aby měl lehčí vnitropolitickou pozici.

Je to sice velká událost, ale její význam budeme schopni posoudit až za pár měsíců. Teď se můžeme kochat tím, jak na ní reagují prostituti všech barev a vyznání.

Akademika Drahoše jsem obeslal žádostí o vyjádření k věci. Asi nebudu zklamán, když Drahoš útok jednoznačně podpoří.

fajt
fajt
10. 4. 2017 11:05

nemělo by se zapomínat, že jde stále o boj mocných při vymezení vlivu, moci a kořisti, drtivá většina lidstva se prostě v této nenávisti a poměřování ptáka ( i když američané jsou v tomto směru naprosto agresivní jedničky ) jenom veze, i když bez viny na svém smutném osudu taky nejsou – no a pragmatický člověk, který tak nějak pobral vo co go, se nenechá zbytečně unést ani jednou stranou, ale pouze sleduje své osobní ( rodinné ) zájmy a v rámci možnosti dává tomuto prehistorickému systému nekompromisně za uši. ..)

fajt
fajt
10. 4. 2017 11:09

PS : a největším organizovaným zločincem v demokraturnickém režimu je prostě bezkonkurenčně stát, ten je zase prefabrikátem chamtivců, kteří nemají a neznají limity. ..)

zedd
zedd
10. 4. 2017 11:10

No, na páně Drahošovo vyjádření k Sýrii čekat nemusím. Stačí mi jeho zhodnocení Fukushimy, ze kterého vyplývá, že šlo o přírodní katastrofu způsobenou dosud nevídaným zemětřesením, zatímco v Černobylu šlo o špatný projekt, špatné provedení a špatný provoz (čti protože Rusko). Jenže Fukushima vykazuje úplně stejné znaky – konstruktéři GE reaktorů odmítli podepsat projekt s tím, že je nebezpečný. Elektrárna byla umístěna zcela nevhodně na porézním podloží a příliš blízko pobřeží s tím, že už v době výstavby odborníci upozorňovali na možnost katastrofální přilivové vlny, kterou elektrárna neustojí. Během výstavby docházelo k šizení a technologickým zvěrstvům typu buldozerem napružená a… Číst vice »

zedd
zedd
10. 4. 2017 11:28

Dočet jsem to celý, moderátorka je sice kráva, ale Drahošovi to zjevně vůbec nevadí.

http://www.jiridrahos.cz/clanek/jiri-drahos-cernobyl-a-fukusima-obe-velke-ale-nesrovnatelne-tragedie

Jeho světonázor prostě nesdílím.

fajt
fajt
10. 4. 2017 11:33

dobrý demokraturnický politik je prostě mrtvý politik ( a je jedno, jak se mu to stane), spoléhat na tyto dobrovolné, vynucené nebo dokonce sado-maso radostně tetelící se poskoky ober chamtivců je prostě známka nedozrálosti ( a nebo něčeho jiného, co tady nechci ani jmenovat). ..)

ducatista
ducatista
10. 4. 2017 11:49

peter: kde prosím ruská generalita přiznala to, že jsou jejich nejmodernější PVO komplexy neúčinné proti střelám s plochou dráhou letu? Pokud by toto udělali, byla by to největší blamáž ruského vojensko-výrobního komplexu, když jejich vychvalovaná top technologie nedokáže účinně bojovat s 30 let starými americkými střelami.

Bety
Bety
10. 4. 2017 12:04

Ať nám předhodí kohokoliv, nebude to nic moc. Je vidět, jak se získáním sponzorů zpřesňuje tento kandidát své názory, což značí jediné – nemá páteř. Co s takovým. Vzbuzuje to ve mně dojem, že nemusí být takový vědec a odborník jak je nám tvrzeno, spíš slizoun, který se do své funkce dovezl na zádech ostatních.
Ovšem je „fotogenický“ a úspěšný, takže nějaké body bezesporu nasbírá.

peter.
10. 4. 2017 12:20

zedd napsal V Sýrii jen nebyla ukázána. Možná jde jen o úlitbu Putina Trumpovi, aby měl lehčí vnitropolitickou pozici. Ani mne sa nezdá,že by Rusi nemali nič pri raketám s plochou dráhou letu.S-400 podľa vyjadrení ruského generála „neviemasavolá“ to vraj nie sú.Na otázku novinárov „prečo nezasiahli komplexy S 400 proti tomahawkom“ odpovedal ,že preto,lebo boli od toho letiska ďaleko,vraj až 120 km.Tak mu novinári pripomenuli,že dosah S400 je 400 km.Na to odpovedal generál,že leteli nízko pri zemi,spomenul kopce za ktoré radar nevidí a nakoniec priznal,že S 400 (aspoň jeho exportná forma s označením „E“)je proti tým krídlatým raketám bezmocná.Rozdiel medzi… Číst vice »

Béda
10. 4. 2017 12:38

peter. napsal Ani mne sa nezdá,že by Rusi nemali nič pri raketám s plochou dráhou letu.S-400podľa vyjadrení ruského generála „neviemasavolá“ to vraj nie sú.Na otázku novinárov „prečo nezasiahli komplexy S 400 proti tomahawkom“ odpovedal ,že preto,lebo boli od toho letiska ďaleko,vraj až 120 km.Tak mu novinári pripomenuli,že dosah S400 je 400 km.Na to odpovedal generál,že leteli nízko pri zemi,spomenul kopce za ktoré radar nevidí a nakoniec priznal,že S 400 (aspoň jeho exportná forma s označením „E“)je proti tým krídlatým raketám bezmocná.Rozdiel medzi komplexom S-400 a S-400E je mimo iné v množstve cieľov ktoré je komplex schopný sledovať a ničiť.To čo… Číst vice »

Béda
10. 4. 2017 12:39

Jo, a Irák je z větší části šiítský.

Béda
10. 4. 2017 13:13

Jinak 36 z 59 Tomahawků se kdesi ztratilo – třeba o tom Rusové budou mít pro Američany připravenu nějakou svodku, se kterou nechtěli jít na veřejnost. Jinak americká technika taky není bez kazu a americký žoldák nepatří zrovna k nejobětavějším. Ještě jsem neslyšel o žádném, který by v obklíčení navedl na sebe palbu vlastního letectva aby zlikvidoval nepřítele. Krom toho je ami armáda vázána bojovými akcemi v širokém okolí.

zedd
zedd
10. 4. 2017 14:35

, nejsem žádný vojenský expert, ale nemyslím, že S400 v jakékoliv verzi byl kdy prezentován jako systém proti křižujícím raketám. Než chytit nespolehlivou stíhačkou manévrující cíl, proč mu neposlat v ústrety pořádný elektromagnetický puls? Přiznávám, je to z mé strany jen spekulace.

zedd
zedd
10. 4. 2017 14:37

Ostatně ten dříve plánovaný radar v Brdech by přesně tohle uměl.

fajt
fajt
10. 4. 2017 15:00

http://www.csfd.cz/film/441817-pritazenije/prehled/ – doporučuji, ruské sci-fi moralizující lidskou rasu. ..)

peter.
10. 4. 2017 15:45

zedd napsal
peter, nejsem žádný vojenský expert

zed:
Veď ani ja!
S niekoľkými kamarátmi sme sami seba vyhlásili za „elitu medzi insitnými vojensko-politickými analytikmi“ :-) a rozhodli sme sa,že budeme konkurovať samotnému Valerijovi Viktorovičovi. Takto sa prosím pozerajte aj na to,čo sem píšem.Berte moje príspevky s rezervou a s pochopením.Sú to len úvahy človeka v podstate apolitického,na vojne som to dotiahol na kapitána a aj to,že som kapitán som sa dozvedel až keď ma vojaci vyradili z evidencie pre vek.Nerobím si absolútne žiadny nárok na pravdu.Len uvažujem,zvažujem všetky možnosti,vytvorím si názor a ten potom napíšem na OM.

Gatta
Gatta
11. 4. 2017 6:27

S odstupem k raketovému útoku USA na leteckou základnu v Syrii. Je to celé divné … a když je něco divné, tak to taky může být úplně jinak, než se zdá na první pohled. Zvláště zajímavé je, proč 36 Tomatawků nedoletělo na cí – a nikdo se k tomu nehlásí !!! Zásah ruské PVO, nebo snaha o důvod pror masivní financování amerických zbrojařů? Stejně dak je divný prakticky nulový vojenský výstledek takové akce – to se USA ještě nestalo. Zavání to trochu předem dohodnutou akcí. Zajímavý pohled zde: http://www.novarepublika.cz/2017/04/jakov-kedmi-vysvetlil-aktivity-usa-v.html A názor z diskuze pod článkem: „Myslím si, že to byl… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 4. 2017 14:43

S tím počtem, doletěných střel je to taky nejasné – myslím, že i Ruskou verzi je nutné brát s rezervou. A pokud doletěly, tak se i trefily přímo do krytů a udělaly čisté průrazy.
http://www.imagesatintl.com/us-strike-syria/
https://www.youtube.com/watch?v=RpsIBY4vpz8

Béda
11. 4. 2017 14:50

Gatta napsal S tím počtem, doletěných střel je to taky nejasné – myslím, že i Ruskou verzi je nutné brát s rezervou. A pokud doletěly, tak se i trefily přímo do krytů a udělaly čisté průrazy. http://www.imagesatintl.com/us-strike-syria/ https://www.youtube.com/watch?v=RpsIBY4vpz8 Dneska mají menší problém amíci.http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prask-ho-Dve-ste-mrtvych-najednou-Panuje-dusno-kolem-naletu-v-Iraku-483342 Ale tam nejsou televizní štáby Bílých přileb a tak Yael (Ivanka) Trumpová nebude brečet a žádat tatínka aby nechal zbombardovat Pentagon. V Idlíbu amíci vyšetřování nepotřebovali, v Iráku nechávají vyšetřit, jestli náhodou po bombardování nebouchly mezi teroristy sklady zbraní – to by pro ami byla polechčující okolnost. (Pro Syřany v Idlíbu nikoliv) Guvernér oblasti v Iráku prohlašuje,… Číst vice »

Béda
11. 4. 2017 14:58

Odjinud: „1) Nové útoky USA na Sýrii jsou nepřípustné, řekl náčelník hlavní operativní správy generálního štábu RF generálplukovník Sergej Rudskoj. „Upozorňujeme na nepřípustnost podobných kroků“, řekl. Rudskoj řekl, že bojovníci přivážejí do řady oblastí Sýrie jedovaté látky, aby vyprovokovali nové útoky USA. 2) Rusko má informace z důvěryhodných zdrojů, že provokace s použitím chemických zbraní se připravují na území Sýrie, a to včetně Damašku, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. „Máme informace z různých zdrojů, že podobné provokace, a jinak to nazvat nemohu, se připravují i v jiných oblastech Sýrie, včetně jižních předměstí Damašku, kde se chystají podstrčit opět nějakou látku… Číst vice »

Béda
11. 4. 2017 15:09

Ruský prezident Vladimir Putin si myslí, že situace okolo chemického útoku v Sýrii připomíná události roku 2003, kdy USA ukazovaly údajné chemické zbraně, které byly objeveny v Iráku. „My jsme o tom jednali s panem prezidentem a já jsem řekl, že mi to silně připomíná události roku 2003, kdy představitelé Spojených států v Radě bezpečnosti ukazovaly údajné chemické zbraně objevené v Iráku. Poté začala irácká kampaň, vojenská, a skočila zničením země, růstem teroristické hrozby a příchodem ISIL na mezinárodní scénu,“ řekl Putin o výsledcích jednání s italským prezidentem Sergio Mattarellou. Dodal, že to samé se odehrává i nyní, „partneři jim… Číst vice »

peter.
11. 4. 2017 15:10

Gatta napsal S tím počtem, doletěných střel je to taky nejasné – myslím, že i Ruskou verzi je nutné brát s rezervou. A pokud doletěly, tak se i trefily přímo do krytů a udělaly čisté průrazy. http://www.imagesatintl.com/us-strike-syria/ https://www.youtube.com/watch?v=RpsIBY4vpz8 Nuž ak doletelo všetkých 59 tomahawkov do cieľa,tak výsledný efekt je biedny. Musím povedať,že som prekvapený nízkou účinnosťou všetkých tých nových hrôzunaháňajúcich rakiet a zbraní ktoré sa používajú napr.aj na Ukrajine.Po tom,čo som počul o „Kaťušiach“ v II.ww som si myslel.že taký Grad alebo Uragán musí mať aspoň 10x väčší devastačný účinok.No nevyzerá to tak.Alebo taká balistická raketa krátkeho doletu „Točka U.“Ukrajinci… Číst vice »

orinoko
orinoko
11. 4. 2017 15:43

Řešite minulost z titulu konspirace, přičemž fakta nechavate prakticky bez povšimnutí. Víte, kdo to dela? Pravicová prasata , emericti hulibrci, mozky s plochou drahou letu a NWO hydrocefalus. V tuto chvíli je totiž vcelku jedno co a jak proběhlo, protože to podstatne běží dal. Syrská armáda a její spojenci dal postupují , místy se hroutí cele linie obrany islámského dobytka, jiní parchantni podepisují amnestii vyhlášenou Asadem … dzihadisticky západ prostě a jednoduse prohrává. Prohrává Izrazid a osmanský poskok, syrská ropa, plyn , fosfáty a další nerostné bohatství je v nedohlednu, o trubkách z Kataru nemluvě. Co bude dal? Rozhodne ne… Číst vice »

Béda
11. 4. 2017 16:03

Orinoko, vypadá to, že Tyllerson vyfutrovaný šmejdy z G7 chce tvrdě tlačit na Putina aby pustil Sýrii. Podstatné je co proběhlo mezi velkým Žvanilem a Si Ti Pchingem. Pochybuji že by se prodal za pár cingrlátek. Tyllerson chtěl prý púřekroutit výsledek setkání na čínskou podporu americké agrese v Sýrii a Ti ho prokouk a vyvlékl hlavu z nastavené smyčky. Jestli strategický tandem RF-Čína (Hedvábná stezka, nová měna, dostupné suroviny, vojenská kooperace trvá dál, tak si může dát velký Žvanil z WH pindat co chce. Rus velice dobře zná pravidla šachové hry a zatlačit se nenechá. Tandem RF-Čína je nepřekonatelný. Může… Číst vice »

Béda
11. 4. 2017 16:07

A již je to tady. Rusko necouvne. https://cz.sputniknews.com/svet/201704115094152-putin-vztahy-usa-kampan-trump/ Západ a USA chtějí obnovit ztracené vztahy po „antitrumpovské“ kampani, v očích mají společného nepřítele, Rusko a Sýrii. Rusko je ale připraveno vydržet a doufá, že ve výsledku se situace bude rozvíjet pozitivně, prohlásil prezident Ruska Vladimir Putin. „Kvůli čemu se to děje? Všichni chtějí obnovit vztahy se západním společenstvím poté, co díky bývalé administrativě USA zaujaly mnohé evropské země takovou antitrumpovskou pozici během volební kampaně. Velmi dobrá platforma pro konsolidaci je Sýrie a Rusko. Existuje společný nepřítel — výborně,“ prohlásil Putin. „My jsme připraveni vydržet, doufáme ale, že to přejde do… Číst vice »

Béda
11. 4. 2017 16:23

Jinak poté co se ukázalo, že Kačera přemluvila k útoku na Sýrii dcera Yael (Ivanka), která se prý rofozcítila nad záběry z Youtubu je zjevné že ten člověk možná patří do realitních spekulací ale rozhodně ne do čela USA.

Jeho velká ramena naznačují, že Duče na prezidentském stolci ve Washingtonu může být nakonec ještě větší průser než Hussejn Soetoro z Keni.

Gatta
Gatta
12. 4. 2017 7:27

peter. napsal Nuž ak doletelo všetkých 59 tomahawkov do cieľa,tak výsledný efekt je biedny. Musím povedať,že som prekvapený nízkou účinnosťou všetkých tých nových hrôzunaháňajúcich rakiet a zbraní ktoré sa používajú napr.aj na Ukrajine.Po tom,čo som počul o „Kaťušiach“ v II.ww som si myslel.že taký Grad alebo Uragán musí mať aspoň 10x väčší devastačný účinok.No nevyzerá to tak.Alebo taká balistická raketa krátkeho doletu „Točka U.“Ukrajinci ich na Donbas už vypálili niekoľko.Povedal by som,že po zásahu takou raketou sa zosype celý panelák….asi to bude tak,že povesť týchto zbraní predbehla ich skutočnú efektivitu o poriadny kus.Škoda,že nikto doposiaľ neporovnal škody spôsobené útokom 59-tich… Číst vice »