Mikroplasty v lidské stolici

Mikroplasty3 V roce 2001 dosáhla roční celosvětová produkce polypropylenu přes 30 miliónů tun. To teď dělá skoro jen jedna továrna a staví se nové a nové. Zamoření mikroplasty se zvýší, neboť výroba plastů vzroste v příštím desetiletí o 40 %.


PET je zkratka polyethylentereftalátu (termoplastu ze skupiny polyesterů) a je nejčastěji zastoupenou složkou mikroplastů v našich lejnech. Mikroplasty jsou definovány jako částice o velikostech od 50 do 500 mikrometrů, které jsou vytvořeny například pro použití kosmetických produktech, nebo odbourané z větších kusů plastu, často v moři.

Vyskytují se nejenom v našich lejnech, ale i lidí ruských a japonských. Jak je to v USA, není uvedeno, jednalo se jen o malou studii. Jenom si vzpomínám, jak jsme zpívali: “V Americe tam je blaze tam se dobře žije, tam se trsá na podlaze, koka kola pije…,“ Teda kdyby to bylo v kole, tak by to tam vyměšovali taky. Druhý nejzastoupenější mikroplast je polypropylen.

“Nejmenší mikroplasty jsou schopné vstoupit do krve, lymfatického systému a mohou dokonce ovlivnit játra,” řekl šéf výzkumného týmu. “Teď, když máme první důkaz mikroplastů uvnitř lidí, potřebujeme další výzkum, abychom pochopili, co to znamená pro lidské zdraví.”

Předchozí studie nalezly plasty ve střevech ryb, ve vodovodech po celém světě, v nealkoholických nápojích, v oceánech i v létajícím hmyzu. U ptáků bylo zjištěno, že při požití plastu dochází k vytvoření malých konglomerací uvnitř tenkého střeva, způsobující narušení absorpce železa a zvýšení stresu v játrech. Je všeobecně známé, že my všichni je jíme – v mořských produktech, jako jsou mušle nebo treska, v pivě, cukru a mořské soli…

V roce 2001 dosáhla roční celosvětová produkce polypropylenu přes 30 miliónů tun. To teď dělá skoro jen jedna továrna a staví se nové a nové. Zamoření mikroplasty se zvýší, neboť výroba plastů vzroste v příštím desetiletí o 40 %.

Hlavně že budeme vědět, na co budeme umírat. A až budete přebalovat vaše děti či vnoučata, budete vědět, jaké nadělení je v jejich plastových plenách.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
25. 11. 2018 5:08

O potravinách z distribuce nemohu nic říct, u vlastní produkce je to asi lepší a úplně dobré je to u vody z vodovodu. Ta je mikročástic prosta, poprvé v životě právě na ní jsem pozoroval přechlazení vody na minus 8°C (po cvrnknutí do lahve voda zašuměla a část jí ztuhla na sníh). Ale kolik pikogramů gumy zůstává z kamionů, které šetří za dálniční poplatky a kakají si to prostředkem náměstí, to si netroufám odhadnout. Pneumatiky nepředstavují nebezpečné odpady (ministerský výrok !!!) a jejich odrol tedy obsahuje jen nějaké ty izoprenové skupiny a saze, a další plniva (nepochybně neškodná). Denní produkce… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
25. 11. 2018 10:07

Tou vodou si nebuďte tak jistej . Potrubí je taky plastový a jde to už z úpraven .
https://sciencemag.cz/mikroplasty-v-pitne-vode/

idiotronic
idiotronic
25. 11. 2018 16:55

Tom1622 napsal
vodou si nebuďte tak jistej

Pochopitelně, ruku do ohně nedávám. Ale okolnost, že jde o místní prameniště
(Poodří) vylučuje omílání použitých odpadků, běžné v řekách . A voda se stopami rozptýlených cizorodých částic podchladit nejde, zmrzne spolehlivě v nule, každý si může vyzkoušet.