Ministr Brabec rezignoval na lepší ochranu šumavské divočiny

Tiskový komentář Hnutí DUHA

pátek 2. října 2015

Hnutí DUHA reaguje na prohlášení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že dalších patnáct let se v NP Šumava nebude smět zvětšit území ponechané přírodě. Řekl to včera večer na veřejné diskusi v Kašperských horách. Další besedy – ve Vimperku a Stožci – pokračují dnes [1].

V současnosti – podle zrušeného i nově připravovaného plánu péče – je striktně bezzásahové území na pouhých 23 % rozlohy parku. Jen tam, kde dříve navrhoval předchozí ředitel Jiří Mánek a exministr Tomáš Chalupa (oba ODS). Na dalších šesti procentech rozlohy parku jsou zásahy povolené jen zcela výjimečně. Divočina je tak chráněna na pouhých 29 % rozlohy parku. Před nástupem ODS do vlády a do vedení parku v roce 2010 to přitom bylo 30 %. Za ředitele Jana Stráského se rozloha bezzásahového území snížila na 26 % rozlohy parku.

Podle analýzy vědců z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Jihočeské univerzity a Hnutí DUHA je ale dochovaná vzácná příroda, která vyžaduje přísnou ochranu, tedy bezzásahovost, na polovině národního parku [2].

Analýza byla publikována v prestižním mezinárodním časopise European Journal of Environmental Sciences [3]. Studie předtím prošla mezinárodní odbornou oponenturou [4].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, řekl:
„Ministr Richard Brabec včera zklamal tisíce milovníků šumavské divoké přírody, kterým předtím sliboval, že jim divočinu otevře. Těžko může lidem divočinu otevřít, když ji ani neochrání. Ministr chce dál umožnit kácení například i v Hornokvildských a Zhůřských slatích a okolních podmáčených lesích chráněných mezinárodní Ramsarskou konvencí o ochraně mokřadů, v zachovalých bučinách kolem řeky Častá, vrchu Strážného a Malé slatě nebo v kaňonu řeky Vydry.“

„Vypadá to, že ministr dal přednost obchodu s Milošem Zemanem před názorem vědců a návštěvníků Šumavy. Zatímco přes osmdesát procent návštěvníků národního parku chce, aby území okamžitě ponechané bez lidských zásahů bylo větší než třicet procent jeho rozlohy [5], ministr Brabec jej slíbil nerozšiřovat výměnou za to, že Zeman nebude vetovat jeho novelu zákona o ochraně přírody [6].

„Hnutí DUHA osloví poslance, aby při projednávání nových pravidel pro národní parky doplnili minimální okamžitou rozlohu nejpřísněji chráněné přírodní zóny. Na Šumavě by to mělo být alespoň padesát procent. Polovinu národního parku ponechat přírodě a turistům a druhou polovinu pro šetrné hospodaření místních lidí. To je přece fér, ne? Jinak tenhle politický handl Brabce a Zemana odnese krásná šumavská příroda.“

Poznámky:

[1] http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_150929_setkani_Sumavatour/$FILE/plakatek_setkani_Sumavatour.pdf

[2] http://www.hnutiduha.cz/publikace/kolik-se-na-sumave-zachovalo-prirody

[3] Bláha, J., Romportl, D., et Křenová, Z. (2013): Can Natura 2000 mapping be used to zone the Šumava National Park? European Journal of Environmental Sciences, ročník 3, č. 1: str. 57–64. Kompletní článek je ke stažení na www.natur.cuni.cz/uzp/ejes/index.php/ejes/article/download/119/56

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vedci-obhajili-zverejnili-zonaci-np-sumava-navrzenou-podle-odbornych-kriterii

[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/anketa-turiste-chteji-divokou-sumavu

[6] http://m.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/zeman-zrejme-nebude-vetovat-zakon-o-ochrane-prirody-kvuli-parkum-rekl-brabec–1532304

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
5. 10. 2015 7:47

23% bezzásahového území (určitý management -péče je všude), je na Národní park opravdu málo. Jistě i ochrana přírody mohla mít při vyhlašování NPŠ do určité míry příliš nadějné představy, které život korigoval, ovšem ta cca polovina s režimem hodně blízkým přirozeným poměrům bez razantního zasahování člověka je na Šumavě nejspíše opravdu dosažitelná. Dávat si nějaké moratorium poté, co politici ODS rozbili zonaci zejm. nejpřísněji chráněných I. zón je nevhodné… Všude v ČR roste tlak na další fragmentaci – kouskování krajiny, který těžce postihuje zejména její fungování. Naproti tomu ve městech budujeme stále více parkovišť na úkor zelených ploch a stromů,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
5. 10. 2015 8:07

V životě mnohde musíme usilovat – zejména v práci – o preciznost a profesionalitu, vysoký standart. Ochranu přírody z toho nemůžeme vyjímat! Na rozdíl třeba od problematiky „Ochrany ŽP“ má mnohem méně prostředků, pracovníků. Ochranářské aktivity občanů leckde v zoufalství suplují nedostatečný výkon působnosti státu při ochraně mám společných hodnot. Ochrana vodního režimu krajiny byl po desetiletí pouhý žvást, floskule a fráze… Až povodně a nynější sucha nám připomínají, že jsme mnohé po desetiletí zanedbávali, žili na úkor přírody a krajiny, a leckde si znehodnotili vlastní kvalitu života… Velkoplošná chráněná území jako Národní parky a Chráněné krajinné oblasti mají jako… Číst vice »

Admirál
Admirál
5. 10. 2015 8:53

Když vidím tu kůrovcovou zkázu v chráněných partiích NP, tak si říkám, že někdy méně ochrany může znamenat více.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
5. 10. 2015 10:59

Admirál napsal

Když vidím tu kůrovcovou zkázu v chráněných partiích NP, tak si říkám, že někdy méně ochrany může znamenat více.

Když vidím tu zkázu na planetě Zemi, tak si říkám…
Opravdu mám pokračovat???
Uzurpujeme si právo na jediný správný výklad světa…
Všechno víme nejlépe,
ta příroda je asi opravdu hloupá…
Však my jí ukážeme…!
A jak vidno – daří se nám to…
https://www.youtube.com/watch?v=MEI_oOLTbJE
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=2zeN0m5YNmg

karpi
karpi
7. 10. 2015 21:21

@@@ Martin Co se uses týče, vím o obci nedaleko Kolína, kde je jako lokální biokoridor v ÚP vynesen stávající betonový koridor, obdélného průřezu, široký tak tak 2 metry, hluboký taky tak, i více, ve kterém dole na dně teče jakýž taký potok. Spíše strouha. Víceméně rovný takto prohučí krz celou obec. Prý se to tak dnes prostě dělá. (teď jsem nahlédl do streetview a nějaký ten rákos tam dole přecejen narostl…) ad. kůrovcová zkáza: Ono estetické hodnocení je ošemetná věc… Je známo že jinak dopadá u běžného kolemjdoucího a jinak to hodnotí člověk s hlubší znalostí věci. Zde třeba… Číst vice »