Ministr Jan Mládek: Uhelné limity konečně nezpochybňují. Uran chci ale vytěžit

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a sdružení Calla

VLÁDA V PONDĚLÍ PROJEDNÁ SUROVINOVOU POLITIKU ČR

pátek 22. ledna 2016

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v novém návrhu Surovinové politiky ČR (v pondělí 25. ledna ji projedná vláda) konečně uznal zachování limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA. Přestal také spekulovat o nových velkolomech. Stále však neodůvodnil, proč chce debatovat o návratu vyvlastňování do horního zákona. Ministerstvo také pokračuje v prosazování zbytečných a zastaralých plánů na otevírání ztrátových a rizikových nových uranových dolů.

Základním problémem ministrova návrhu je to, že se zaměřuje téměř výhradně na těžbu energetických surovin místo na energetickou efektivitu a domácí obnovitelné zdroje. Podobně jako Mládkova dříve přijatá Státní energetická koncepce ČR kalkuluje surovinová politika s dávno překonanými vizemi růstu spotřeby, kterou se snaží uspokojit zejména mixem uhlí, zemního plynu a uranu.

Přitom například i konzervativní Mezinárodní energetická agentura (IEA) považuje energetickou efektivitu za hlavní „palivo“, na jehož využití je třeba se zaměřit, a doporučuje přidat v podpoře obnovitelných zdrojů.

Také vládní tzv. Pačesova komise spočetla, že zateplování domů a obnovitelné zdroje tepla mohou postupně nahradit veškerou spotřebu uhlí a dovoz plynu pro vytápění budov v ČR [1].

Aktuální studie potenciálu větrné energetiky [2] zase ukazují, že – pokud by vláda prosadila rozumnou podporu pro jejich výstavbu – mohou nové větrné turbíny už za patnáct let vyrábět více než dvojnásobek elektřiny oproti obří obstarožní elektrárně Počerady [3]. Ta konzumuje téměř veškerou produkci uhelného velkolomu Vršany na Mostecku.

Původní návrh Surovinové politiky ČR zpochybňoval zachování limitů na velkolomu ČSA [4]. MPO totiž svérázně interpretovalo vládní usnesení o limitech těžby uhlí z Ústí nad Labem tak, že rozhodnutí o bourání obcí bylo jen odloženo [5] a v roce 2020 se má prolomení limitů znovu posuzovat. Aktuální text, který v pondělí projedná vláda, však už říká: „Na lomu ČSA ponechala vláda územně ekologické limity v platnosti.“ O uhlí pod obcemi uvažuje jen jako o rezervě v případě krize. Toho lze podle expertů vládního Výboru pro udržitelnou energetiku dosáhnout převedením uhlí za limity do tzv. nebilančních zásob, což znemožní zbytečné plýtvání surovinou v době, kdy není potřeba [6].

Změnila se i formulace týkající se tzv. rezervních lokalit pro těžbu hnědého uhlí. Zmizela kontroverzní věta o “případné ložiskové ochraně”. To by znamenalo stavební uzávěry, zastavení územního rozvoje obcí a vznik stejného problému jako v případě přímého ohrožení Horního Jiřetína a Černic.

Úvahy o vrácení institutu vyvlastňování kvůli těžbě do horního zákona muselo ministerstvo na základě námitek některých ministerstev a obcí mírně upřesnit. Nově říká, že lze uvažovat o vyvlastňování „např. v případě zásadního ohrožení energetické či surovinové bezpečnosti státu” [7]. Ani v současném návrhu však není uveden jediný příklad, kdy by nyní – po zrušení vyvlastňovacích paragrafů v roce 2012 – nějaké ložisko stát nemohl využívat. Formulace je navíc vzhledem k různým možnostem výkladu zneužitelná.

Plány na další nesmyslnou těžbu uranu MPO nevzdává a hodlá tak zásadně změnit dosavadní strategii postupného útlumu tohoto špinavého odvětví. První na řadě by měl být nový uranový důl nedaleko Brzkova na Vysočině. Případná těžba, která vychází podstatně dráž, než je cena uranu na trhu, by tu ale neměla význam pro zvýšení naší energetické soběstačnosti: v nejlepších letech těžby (265 tun uranu) by nepokryla ani polovinu potřeby našich jaderných elektráren [8]. S přípravou těžby v Brzkově zásadně nesouhlasí starostové, obyvatelé dotčených obcí i ekologická sdružení. Problémem jsou budoucí citelné dopady do života v okolních obcích, které již mají s těžbou negativní zkušenosti.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Dobře, že pan ministr Mládek přestal zpochybňovat vládní usnesení o zachování limitů těžby uhlí na velkolomu ČSA a spekulovat o úplně nových velkolomech. Ale kromě vymýšlení katastrofických scénářů odůvodňujících případné návrhy na rozšíření těžby uhlí a vyvlastňování by se surovinová politika měla zaměřit – a to zejména – na neplýtvání energií i surovinami a na využití domácích obnovitelných zdrojů, aby těmto scénářům předešla.“

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl:
„Investice několika miliard korun do nového dolu a rekonstrukce úpravny uranu by jen zvýšila dluh, který splácíme po předchozí éře uranového dobývání. Těžba sama by také byla neekonomická, praktické přínosy pro energetiku minimální, ale dopady do života okolních měst a obcí citelné. Protože pan ministr Mládek rád fárá, možná bychom mu měli spíše předplatit permanentku v nějakém hornickém muzeu, než mu hloubit nový důl.“

Poznámky:

[1] Zpráva Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu, Úřad vlády ČR, Praha 2008

[2] Analýza větrné energetiky v ČR, Komora OZE, 2015, http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/03/analyza_vetrne_energetiky.pdf

[3] Dle výroční zprávy (https://www.cez.cz/edee/content/file/o-spolecnosti/dcerine-spolecnosti/vyrocni-zprava-elektrarna-pocerady-2013.pdf, str. 22) vyrobí elektrárna Počerady 5,4 TWh elektřiny ročně. Potenciál nových větrných elektráren [2] je až 11,5 TWh.

[4] Vyvlastňovat, zpochybnit limity těžby a hledat nová ložiska hnědého uhlí http://hnutiduha.cz/aktualne/vyvlastnovat-zpochybnit-limity-tezby-hledat-nova-loziska-hnedeho-uhli

[5] Původní návrh obsahoval na str. 49 větu: „Na lomu ČSA schválená varianta řešení zatím ponechává otázku územně ekologických limitů podmínečně otevřenou.“ Aktuální verze už však říká (str. 49): „Na lomu ČSA ponechala vláda územně ekologické limity v platnosti.“

[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/uhli-pod-obcemi-je-potreba-odepsat-shodli-se-energeticti-experti-radici-vlade

[7] Str. 67: „vyřešení institutu vyvlastnění za adekvátní náhradu ve prospěch státu či jeho organizační složky, a to za současného splnění přesně specifikovaných podmínek (např. v případě zásadního ohrožení energetické či surovinové bezpečnosti státu) při vědomí, že vlastníkem nerostného bohatství je stát, který musí mít možnost přístupu ke svému vlastnictví,”

[8] Argumenty proti přípravě nového uranového dolu u Brzkova v tiskové zprávě „Odblokuje vláda cestu k novému uranovému dolu?”: http://calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2014&php=tz141212.php

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
23. 1. 2016 22:21

a dobrá zpráva na večer, náčelníkem zelených se stal kvalitní hulič trávy a konzument lehkých drog Stropnický junior ( pak že zdegenerovaní fakani obsazují trafiky jenom u Saudů ), to by mohlo poslat zdejší pomatené zelené žabičky totálně do kopru, jestli mu jeho papínek vymodlí ( a mutter vyleží ) i tu jeho funkci, tak by nakonec mohl totálně rozjebat i ministerstvo války :-) o to lépe v moravské věci. ..)

peter.
24. 1. 2016 7:10

fajt napsal
konzument lehkých drog Stropnický junior

fajt:
Robí radosť svojim rodičom,chalanisko.Aha,ako sa radujú:
comment image

cnemo
24. 1. 2016 9:51

Myslím, že volba Stropnického je dobrá pro všechny občany. Volba tatínkova chlapečka, toho času hrajícího roli ministra obrany v nekonečném televizním seriálu „Demokracie CZ“, a usvědčeného hňupa, jen dále utvrdí občany v nevolitelnosti Strany Zelených. To by mohlo trochu ochránit kapsy občanů před výdaji na ekoteroristické experimenty a životní prostředí před úplným zničením pomocí tzv. „obnovitelných zdrojů“ jako je např. „biomasa“. :)

Gratuluji k volbě!:)

fajt
fajt
24. 1. 2016 10:07

peter. napsal
fajt:
Robí radosť svojim rodičom,chalanisko.Aha,ako sa radujú:
comment image

vy by jste nechal svou ženu s obdivným souhlasem vykládat, že ji může klátit každý muslim, který se v Evropě namane a že takto zaplacený sex je i s případným ouvazkem kladným přínosem do rodiny? určitě ne.

tenhle svazek je čistě kupecký, tyhle dva dal dohromady jejich rabín. ..)

peter.
24. 1. 2016 10:57

fajt:
Tí dvaja ma nezaujímajú.Považujem ich za dve tak malé ho.ná,že keď ich rozmažete, ani smrdieť nebudú.
Pobavil ma ten obrázok.Je dobre urobený.

Pocono
Pocono
24. 1. 2016 11:11

„Ministr Jan Mládek: Uhelné limity konečně nezpochybňují. Uran chci ale vytěžit“ – kdyby se v tý Duze místo neustálého šikanovaní spoluobčanů naučili pravopis :-)

idiotronic
idiotronic
25. 1. 2016 19:46

Těžba uranu je ekonomická (a ekologická) záležitost, která nesouvisí bezprostředně s výrobou elektřiny v dané lokalitě. Vytěžený uran se prodá ke zpracování v podobě diurananu amonného a jeho protihodnotou jsou peníze.
Za ty se může koupit cokoli,co je třeba. Zajímavější je, zda když se rozhodneme netěžit, neučiní za nás nevratně toto rozhodnutí nějaká zahraniční firma v blízké budoucnosti v rámci TTIP. Tady je situace kolem uranu podobná, jako kolem těžby hnědého uhlí či těžby zlata.