Mlhy nad Ukrajinou

Co se vlastně děje na Ukrajině? Asi každý, kdo ví, že nějaká Ukrajina vůbec existuje, ví i to, že se tam něco děje a že to něco je válka. Ti uvědomělejší potom “vědí”, že na Ukrajinu zaútočilo Rusko, ti orientovanější vědí, že tam propukla občanská válka, ve které proti sobě stojí dvě party, z nichž každá má za zadkem svého protektora se zásobou velkých klacků a zájmy, které se ani omylem nekryjí se zájmy Ukrajiny (ale to už ví málokdo, a na samotné Ukrajině už vůbec nikdo), jenže to je pořád strašně hrubý pohled. Máme sice 21. století se všemi jeho televizemi, kamerami, digitálními fotoaparáty, mobilními telefony, internety a sociálními sítěmi, každý z nás zná nějakého toho Ukrajince, jichž u nás žijí tisíce, a přesto je informovanost o dění na Ukrajině na úrovni informovanosti o bitvě u Sedanu v 19. století, kdy se vědělo, že Prusové táhnou na Sedan a pak že Francouzi táhnou od Sedanu, ale to byla asi tak všechno.

Pokud se o dění na Ukrajině příliš nezajímáte, nebo se spokojíte s tím, co vám naservíruje mainstream, pak můžete mít dojem, že víte dost, ale pokud se zajímáte alespoň trochu, pak nutně musíte mít pocit, že nevíte nic. Nemluvím teď o sympatiích s tou či onou stranou, ale o faktech – a ta jsou značně kusá, přinejmenším s ohledem na to, jaký informační potenciál o dění ve víceméně sousední evropské zemi je. Kvantita informací o Ukrajině by snad mohla být i dostatečná, ale ta kvalita: neověřené, zbrklé, tendenčně zkreslené “zprávy” nepodávané jako prostá objektivní fakta, ale již s doporučeným interpretačním rámcem. Je to asi přirozené, ale je to k ničemu, protože to člověka nutí dělat závěry nikoliv na základě čistě racionální úvahy, ale do značné míry i intuitivně. Snadno pak dochází k tomu, že debata o současném dění na Ukrajině je emotivní až hysterická a zaujímané postoje hloupé a proto nebezpečné.

O čem jiném už bychom měli mít (a měli chtít mít) dostatečně jasnou představu, než o eskalujícím konfliktu za vlastními humny? Jenže místo jasného přehledu o tom kdo je kdo a kdo chce co, kdo s kým, kdo za čí, kdo kde a kdo kam, kdo koho a kdo jak…  tak vidíme jen mlhu, do které naše fantazie kreslí bubáky podle toho, čeho se bojíme a čemu fandíme. A tohle nutně musí jednou někdo odskákat. Zatím jsou to “jen” Ukrajinci, ale jestli se nám nepodaří tu mlhu prokouknout, tak jsme nutně další na řadě. Bohužel, jak to tak pozoruji, tak my tu mlhu ani prokouknout nechceme, protože nám se líbí ti naši bubáci víc než pravda, která by nás konfrontovala s naší vlastní hloupostí a naivitou.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vaska
Vaska
19. 9. 2014 13:23

u starý Jílkový se to prej pěkně mlelo

Sio
Sio
19. 9. 2014 13:43

Už jen způsob, jakým jsou nám ty informace dodávány a jak jsou interpretovány mainstreamem hodně, ale opravdu hodně smrdí. To proto, že získat kvalitní informace, pokud by junta nebyla juntou by neměl být nejmenší problém.

petr
petr
19. 9. 2014 17:34

http://novorossia.su/ru/node/6802 Pokud to není hoax, tak to bude pro Ukrajinu a její obyvatele hodně zlé. Na severu a západě Ukrajiny je velké množství porostu pšenice napadené fusariozou – houbovým onemocněním, které činí pšenici nepoužitelnou pro potravinářské a krmné účely kvůli obsahu toxinů produkovaných houbou – zrno je použitelné jen na výrobu alkoholu. V žitomirské, vinické a chmelnické oblasti je napadnuté až 90% zrna, a napadení převyšuje přípustné normy 10-20 krát, v kijevské oblasti je to okolo 70%, v černigovské okolo 10%. Toto bylo zaviněno jednak počasím, ale hlavně nedodržením technologie ochrany rostlin a fytosanitárních předpisů. Dalším velkým problémem zemědělců „Novoruska“… Číst vice »

aram
aram
19. 9. 2014 17:52

Vaska napsal

u starý Jílkový se to prej pěkně mlelo

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo/video/

peter.
19. 9. 2014 18:00

Vaska napsal

u starý Jílkový se to prej pěkně mlelo

Vaska
Pustil som si to pred hodinou ale ani som to nedopozeral.Protiruské postoje tam prezentovali traja mladí ľudia,lekár-onkológ,europoslanec a tiež poslanec už neviem do čoho, z KDU-ČSL.Keď si to pustíta,zistíte,že väčších blbov možno stretnúť už len vzácne.Celkový pocit z relácie-znechutenie.

aram
aram
19. 9. 2014 18:06

Dovolím si překopírovat svůj příspěvek ze včerejšího pozdního večera.

Dnes u Jílkové (sankce a vliv na ekonomiku čr), dle mého názoru, celkem příjemné překvapení z rozumných vystoupení co se týká zástupců podnikatelů a ministra Mládka včetně lidí přítomných ve studiu. Ovšem ti tři mlamojové – jakýsi Janda, Ulrych (MUDr. z Pardubic) a Zdechovský(takto poslanec parlamentu EU za KDU-ČSL http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Zdechovsk%C3%BD (ten byl vůbec nejlepší, kývání na cokoliv mu jde zřejmě ze všeho nejlépe, ale souvislou větu k věci nevypotil)) – to byl tedy nářez. Jestli to je vzorek myšlení populace 30 až 40, tak nás čekají strašné věci.

Béda
19. 9. 2014 18:09

http://www.novarepublika.cz/2014/09/dalsi-puc-na-obzoru.html#more Já jsem ale stejně jako dříve pro pokračování Národní revoluce. Volby musí být zrušeny. Na nejbližší tři roky bude v zemi ustanovena Národní diktatura. Bude vyhlášen výjimečný stav. Vákla se povede až do vítězství… Zemi musí vést revoluční skupina, musí fungovat revoluční tribunál. Musí být vytvořena Národní armáda, kterou budou vést vlastenečtí vojáci. Oligarchát musí být zničen jako parazitní vrstva společnosti. Jestli k tomu nedojde, žádné řádné nebo mimořádné volby Ukrajinu nezachrání“ prohlásil. «Nechcete Mussoliniho- bude Putin.“, prohlásil ukrajinský nacista Dmitrij Rezničenko… Komentář JUDr. Petra Kužvarta Tak tohle již delší dobu očekávám: revoluce v černých košilích nastupuje v okamžiku,… Číst vice »

Sasin
Sasin
19. 9. 2014 21:44

Na Ukrajině probíhá genocida. Je to placený Američany a prodělat krvavě na tom mají Evropané. To je celé. A teď můžete ty slova přehazovat zleva doprava a stále to je totéž. Co ještě potřebujete o tom vymejšlet. Povím v čem je problém. Kdysi stačilo říci jdem na ně a bylo po diskusích. Jenže dneska nikdo neví kam by šel, co by tam dělal a stále mu teple kape na karbit. Má teplé hnízdo, nějakou zlodějskou prácu a úvěry na zlodějské úroky, ale co by mu to vadilo, když to v televízi takoví borci uměj okecat skoro tak jako by se… Číst vice »

Sio
Sio
20. 9. 2014 7:07

aram napsal Dovolím si překopírovat svůj příspěvek ze včerejšího pozdního večera. Dnes u Jílkové (sankce a vliv na ekonomiku čr), dle mého názoru, celkem příjemné překvapení z rozumných vystoupení co se týká zástupců podnikatelů a ministra Mládka včetně lidí přítomných ve studiu. Ovšem ti tři mlamojové – jakýsi Janda, Ulrych (MUDr. z Pardubic) a Zdechovský(takto poslanec parlamentu EU za KDU-ČSL http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Zdechovsk%C3%BD (ten byl vůbec nejlepší, kývání na cokoliv mu jde zřejmě ze všeho nejlépe, ale souvislou větu k věci nevypotil)) – to byl tedy nářez. Jestli to je vzorek myšlení populace 30 až 40, tak nás čekají strašné věci. Nás… Číst vice »

fajt
fajt
20. 9. 2014 7:59

tak na Ukrajině Rusko po dlouhém váhání ( strategické rozhodnutí ) zvedlo podivně hozenou rukavici západu a šlehlo jim ukro nácky ( a jejich poskoky ve zbrani) do ksichtu, a ti duševní chudáci se v mžiku rozjebali jak cikánské hračky – to asi bubuš a jeho pánové nečekali. ..)

Alena
Alena
20. 9. 2014 8:11

Béda napsal http://www.novarepublika.cz/2014/09/dalsi-puc-na-obzoru.html#more Já jsem ale stejně jako dříve pro pokračování Národní revoluce. Volby musí být zrušeny. Na nejbližší tři roky bude v zemi ustanovena Národní diktatura. Bude vyhlášen výjimečný stav. Vákla se povede až do vítězství… Zemi musí vést revoluční skupina, musí fungovat revoluční tribunál. Musí být vytvořena Národní armáda, kterou budou vést vlastenečtí vojáci. Oligarchát musí být zničen jako parazitní vrstva společnosti. Jestli k tomu nedojde, žádné řádné nebo mimořádné volby Ukrajinu nezachrání“ prohlásil. «Nechcete Mussoliniho- bude Putin.“, prohlásil ukrajinský nacista Dmitrij Rezničenko… Komentář JUDr. Petra Kužvarta Tak tohle již delší dobu očekávám: revoluce v černých košilích nastupuje… Číst vice »

petr
petr
20. 9. 2014 9:57

ČT ve studiu 6 přepisuje dějiny. Poslechněte si co moderátorka říká: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/214411010100918/?kvalita=nizka ve stopáži 34.28 až 34.36.
Pro jistotu předkládám doslovný přepis – cituji: „Polsko si připomíná sedmdesátpět let od ruské invaze. Akce, která se odehrála sedmnáctého září tisícdevětsettřicetdevět, zahájila druhou světovou válku v Evropě.“
Bohužel musím konstatovat, že má pravdu. Ano vážení, pokud jste se domnívali, že 2.ww začala 1.září 1939 výstřely z křižníku Schleswig-Holstein a útokem německých divizí na Polsko, žili jste v bludu. Nenenenene, válku rozpoutalo Rusko a to 17.9.1939. Když to říká ČT, musí to být přece pravda. Ta by nám nelhala….
Zdroj: http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/09/20/ukrajinska-svodka-z-19-9-2014/

hudryper
hudryper
20. 9. 2014 13:25

petr napsal
„Polsko si připomíná sedmdesátpět let od ruské invaze. Akce, která se odehrála sedmnáctého září tisícdevětsettřicetdevět, zahájila druhou světovou válku v Evropě.“

Každou další citací lživé propagandy českých sdělovadel se přesvědčuji,
že odhlášením TV a zásadně nenakupováním tiskovin šetřím své zdraví i
kapsu.Nejen za ignorování denního či týdenního tisku,ale také za novou
TV,kterou by člověk v afektu mohl chudinku zničit.Režimní novinář-toť
nadávka a diagnoza.

Gregory
Gregory
21. 9. 2014 13:01

Je s podivem, že vysokoškolsky vzdělaná novinářka si nedokáže uvědomit nesmyslnost svých slov už jen vzhledem k posloupnosti dnů v kalendáři…..