Mohou se běžní občané podílet na tvorbě ústavy?

 

Diskuze v Centru současného umění DOX se zúčastní významná islandská aktivistka a členka parlamentu Birgitta Jónsdóttir, která do Prahy přijede představit unikátní proces vzniku ústavy na Islandu. O tom, zda může být příběh islandské ústavy inspirací i pro Českou republiku, budou diskutovat předseda ústavně-právního výboru Sněmovny ČR Jeroným Tejc, profesor Jiří Přibáň a advokátka Hana Marvanová.

Diskuze s názvem Tvorba ústavy na Islandu a v ČR se uskuteční v neděli 25. 1. 2015 od 16:00 v Centru DOX. Vstup na diskuzi je zdarma po rezervaci na e-mailu:rezervace@dox.cz.

V posledních měsících ministr pro legislativu Jiří Dienstbier předložil návrh ústavního zákona o referendu a návrh změny ústavy, upravující pravomoci hlavy státu. Ozývají se i hlasy volající po revizi ústavy. Může být pro ČR nedávný příběh vzniku návrhu islandské ústavy inspirací?

Vznik ústavy ČR a návrhu nové islandské ústavy stojí v protikladu – v České republice probíhal celý proces shora, zatímco na Islandu zdola. Po bankrotu islandských bank v roce 2008, byla sepsána nová ústava za pomoci crowdsourcingu – tedy prostřednictvím diskuze s veřejností offline i online.Vznik islandské ústavy je tak unikátním a inspirativním příkladem, jak se široká veřejnost může podílet na řízení státu.

Birgitta Jónsdóttir je poslankyně nového islandského parlamentu (Althing) za Pirátskou stranu, spoluzakladatelka Mezinárodního institutu moderních médií (International Modern Media Institute), ale také dlouholetá aktivistka nebo bývalá mluvčí Wikileaks. Po hlavním projevu Jónsdóttir v Centru DOX bude následovat diskuze k využitelnosti islandské praxe v českém prostředí s hosty Jeronýmem Tejcem (předseda ústavně-právního výboru Sněmovny ČR), profesorem Jiřím Přibáněm (právník a sociolog, University of Cardiff) a advokátkou Hanou Marvanovou (Vraťte nám stát).

Debata je součástí nedělních diskuzí s názvem Café Liberté (http://www.dox.cz/cs/doprovodne-akce/cafe-liberte-3), doprovodného programu k aktuální výstavě Mody demokracie v Centru DOX. Výstava, která představuje různé způsoby participace na politickém životě v různých částech světa, zahrnuje mj. sekci věnovanou vzniku islandské ústavy z pohledu umělců.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
22. 1. 2015 9:25

http://www.novinky.cz/domaci/359477-se-zemanem-letel-do-asie-i-podnikatel-z-firmy-ktere-vybuchly-sklady-ve-vrbeticich.html – tahle akce dava opravdu velky operacni prostor. ..

bezny ovcan je v pozici humusu, ktery ma absolutisticky kapik hnojit a ne mu davat mantinely, bezny ovcan uz ani nevi ( jeho vnitrni kompas je kaput), co vlastne by si se skutecnou svobodou pocal … asi by se zase pokorne vratil do naruce nejblizsiho psychopata. ..)

Petrpavel
Petrpavel
22. 1. 2015 20:18

Mohou se běžní občané podílet na tvorbě ústavy? Nemohou! To bychom museli mít demokracii a taky občany, a ne ovčany. Podívejte se všichni na diskuse, třeba na novinkách.cz, k jakémukoli článku , teď v poslední době k Zemanovi, k dětem v Norsku, k fašismu na Ukrajině, k TTIP… Je to vždycky půl na půl, ti co ví a vyjadřují se rozumně a podle znalostí, a ti co letí na vlně rozdmychávané médii a počítající s lidskou blbostí. Půl na půl! Tak je tomu u nás. Takovýhle lidský materiál umí zmáknout kdejaký blb, natož naši relativně inteligentní a občas i vzdělaní… Číst vice »