Moravská informační služba: Výročí Karla staršího ze Žerotína (1564 – 1636)

Odkazy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_star%C5%A1%C3%AD_ze_%C5%BDerot%C3%ADna

https://www.google.cz/search?q=%22Karel+star%C5%A1%C3%AD+ze+%C5%BDerot%C3%ADna%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a&gfe_rd=cr&ei=gyQPVIyHAsGX-Aax5oCQDg

http://www.rozhlas.cz/olomouc/kraj/_zprava/pribeh-nejvetsiho-moravana-sve-doby-ktereho-meli-cesi-za-zradce–1350730

http://prerovsky.denik.cz/kultura_region/jak-vidi-deti-karla-starsiho-ze-zerotina-vystava-napovi-20140502.html

http://www.youtube.com/watch?v=hVFt2fu_dZc

***

Výběr literatury

Moravské letopisy

Dějiny Moravy v datech

Vlastivěda moravská (svazek 6)

***

Další odkazy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Morava

http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravan%C3%A9

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Moravy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Markrabstv%C3%AD_moravsk%C3%A9

http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%BD_zemsk%C3%BD_sn%C4%9Bm

***

Moravské aktuality a rozcestníky

https://www.facebook.com/pages/MIK-MORAVSK%C3%81-INFORMA%C4%8CN%C3%8D-KANCEL%C3%81%C5%98/219323014790545

http://www.nasamorava.eu/moravske-zpravy.php

http://www.nasamorava.eu/moravsky-rozcestnik.html

http://mtv.jex.cz/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
63 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
10. 9. 2014 18:47

http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-stech.php?itemid=23150 http://blisty.cz/art/40604.html http://respekt.ihned.cz/c1-38012990-nasi-mili-sudetaci http://cs.wikipedia.org/wiki/Slavn%C3%ADkovci http://www.moravane.wgz.cz/rubriky/kdo-jsme Kdo jsou Moravané? mirka klímová 4.10.2008 212.24.150.* reagovat Vážení a milí, naprosto mě šokoval tento článek i výše zmíněná strana Moravanů či co…to jako když mám na Moravě nějaké známé nebo kamarády, tak to nakonec budou jako cizinci nebo jak? A ustanoví se moravština za oficiální jazyk a nová vlajka aj, aj. To by potom tedy také musely vzniknout samostatné státy jako Haná a Slezsko, že apod. apod. Možná bychom mohli celou ČR rozdrobit na malé drobky, které by potom celkem snadno sezobla EU, co vy na to? Jen se divím, že tento článek VůBEC… Číst vice »

orinoko
orinoko
10. 9. 2014 19:04

…myslí na soudruha Halíka.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 11:58

Cajzům se zase začíná pěnit krev a dávají najevo svoji základní spojující arogantní vlastnost- demonstrativní nechápavost vůči snahám Moravanů o spravedlivé řešení národnostních poměrů v tomto státě. Pro mnohé Cajzy ani tisíc let historie nic neznamená. Nejspíš proto, že je v ní zahrnuta i říše Velkomoravská a to už v době, kdy v Čechách kanci vítězili nad prvními národnostně neuvědomělými a neorganizovanými Bivoji. Závist je nejhroznější vlastnost, neboť je plodnou matkou dalších špatností.

orinoko
orinoko
11. 9. 2014 14:03

Na Slovensku rikaji, ze Morava patrila Pribinovi. Uz aby to zase byla pravda. Sudetaci ostrouhaji mrkvicku.

Sio
Sio
11. 9. 2014 15:02

Jako Moravan žádný podstatnější rozdíl mezi námi a Čechy nevidím. Ale proč by nemohl někdo upozornit třeba na Karla Staršího ze Žerotína, když tu mluvíme třeba o Obamovi, néé?

orinoko
orinoko
11. 9. 2014 15:42

Nemam nic proti Zerotinovi, ale Morava bude mozna potrebovat revers plynu. Polsti soudruzi uz rvou. Vsechno neco stoji.

Alena
Alena
11. 9. 2014 16:20

současní moravští vůdcové nedosahují ani po kotníky Žerotínovi, který jako jediný odhadl , že česká šlechta vede národ do záhuby. Dnes je pouze zapotřebí odtrhnout se od české- pražské části a spojit se se Slovenskem a Ruskem. Pokud to současní moravští politikové nezvládnou, ať jdou do háje.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 16:20

orinoko napsal

NaSlovensku rikaji, ze Morava patrila Pribinovi. Uz aby to zase byla pravda. Sudetaci ostrouhaji mrkvicku.

Řeč se mluví a voda pije. V Košicích se například říkalo: „Zajtra rukujem do Žiliny – sbohom rodné Slovensko!“ Ovšem co se Pribiny týče, je lepší
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mojm%C3%ADr_I.
A také
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pribina_%28kn%C3%AD%C5%BEe%29
Jinak díky, Orinoko, za tu invektivu. Jinak bych zůstal jen u školních vědomostí a u mnohokrát zažité zkušenosti, že se Moravák snadněji dohodne s lidmi z levého břehu řeky Moravy, než se spoustou Čechů.

Béda
11. 9. 2014 16:24

Který Moravák? Jsou různí, třeba, Topolának, Nečas, Langer, Sobotka, Zaorálek, Škromach, Gazdík…

Béda
11. 9. 2014 16:31

Taky Palas, Lachnitt, Zgarba, Bělobrádek

orinoko
orinoko
11. 9. 2014 18:53

Bédo, díky.
Moravské plémě je v české kotlině u lizu, a různí moravští protosudeťáci ještě hodlají provovat v Čechách moravské národní obrození.
Řekl bych … tak trochu kách tlačení na pilu v době haličského fašounského obrozování.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 19:07

Béda napsal Který Moravák? Jsou různí, třeba, Topolának, Nečas, Langer, Sobotka, Zaorálek, Škromach, Gazdík… Krom Topolánka jsem naštěstí s žádným z vyjmenovaných nemusel jednat soukromě a ani služebně a zatím zřejmě naivně předpokládám, že i tu jsem až na pár výjimek ve společnosti slušných lidí, kteří mají alespoň elementární snahu svému oponentu porozumět a zbytečné „šavlovačky“ jim radost nečiní. Proto od výčtu českých politiků obdobných vlastností raději upouštím. Ve své zajisté ničím neodůvodněné zpozdilosti tu zjevnou nechuť porozumět Moravákům přičítám jako rozpoznávací znak právě Cajzům. A po zkušenostech z mizernou úrovní minulých debat hned raději dodávám, že všichni Češi Cajzové… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 19:15

orinoko napsal

Bédo, díky.
Moravské plémě je v české kotlině u lizu, a různí moravští protosudeťáci ještě hodlají provovat v Čechách moravské národní obrození.
Řekl bych… tak trochu kách tlačení na pilu v době haličského fašounského obrozování.

Veletok nezklamal! Provozovat budeme moravské národní obrození nikoliv v Čechách, ale u nás na Moravě. Ovšem nejlepší pro demokratické Cajzy bude Moraváky označit za fašisty, vyhnat je z parlamentu a pár poslanců nechat preventivně postřílet. Jednotné „Česko“ si takovými teroristy rozvracet nedáme! Kde jsem jen o takových úmyslech v poslední době četl?

Béda
11. 9. 2014 19:19

Georgius z Raduně

Podle mého mínění další „roznárodňování“ je sebevražedný nesmysl. V „Práglu“ (cajzu chcete li), v Ostravě, Brně anebo Olomouci je to všude stejné. Najdou se lidé takoví i makoví a moc korumpuje. Málokdo u moci dokáže odolat svodům peněz a „všemocnosti“, reflektovat sebekriticky své chyby a odpovědnost vůči voličům. Další dělení českého pastátu bych považoval za sebevraždu. To je podstata toho sdělení. Celé vymezování se vůči „cajzům“ a naopak považuji za nesmysl. Již s ohledem na to, že v čele Prahy je „Moravák“ a v čele státu a vlády jsou taky „Moraváci“.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 20:06

Béda napsal Georgius z Raduně Podle mého mínění další „roznárodňování“ je sebevražedný nesmysl. V „Práglu“ (cajzu chcete li), v Ostravě, Brně anebo Olomouci je to všude stejné. Najdou se lidé takoví i makoví a moc korumpuje. Málokdo u moci dokáže odolat svodům peněz a „všemocnosti“, reflektovat sebekriticky své chyby a odpovědnost vůči voličům. Další dělení českého pastátu bych považoval za sebevraždu. To je podstata toho sdělení. Celé vymezování se vůči „cajzům“ a naopak považuji za nesmysl. Již s ohledem na to, že v čele Prahy je „Moravák“ a v čele státu a vlády jsou taky „Moraváci“. Až na dvě „maličkosti“… Číst vice »

Béda
11. 9. 2014 20:11

Georgius z Raduně,

jenom, aby to nedopadlo jak na Ukrajině. Chudina se bude navzájem tlouct a třetí za bukem ji bude vzájemně poštívat, radostí si mnout ruce a sečítat zisky.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 20:56

Béda napsal

Georgius z Raduně,

jenom, aby to nedopadlo jak na Ukrajině. Chudina se bude navzájem tlouct a třetí za bukem ji bude vzájemně poštívat, radostí si mnout ruce a sečítat zisky.

Našlápnuto k tomu už máme. Vždyť i zde se Orinoko o Moravácích vyjadřuje jako o nic nechápajících fašistických sudeťácích, kteří chtějí rozvrátit náš spravedlivý stát. Už nám chybí nějaký „spasitel“, který těm vždy o kousíček chytřejším Čechům zvěstuje, že za jejich bídu mohou krom komunistů i Moraváci. To bude nové a blbé a proto se to bude líbit.

Béda
11. 9. 2014 21:08

Georgius z Raduně, malé sousto se snadno stane kořistí predátora. Čím menší, čím, slabší, čím nevyrovnanější, tím lehčí kořist. Na silné sousto musí být silný predátor – viz Rusko. Na to musí nastoupit celá OSA a konspirovat a vydírat jak o život. Na chcípačka stačí písknout a hned tancuje jak se po něm chce. Proto je lepší vzpomenotu si na Svatoplukovy pruty. Obzvlášť ti slabí, uměle rozešvávaní a mainstreamově manipulovaní by měli myslet na to, že v jednotě je síla. Ať jsou z Prahy anebo ze Šumperka. Je přitom úplně jedno jestli je jejich parazitem rodilý Pražák anebo pražská náplava,… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 9. 2014 21:29

Béda napsal Georgius z Raduně, malé sousto se snadno stane kořistí predátora. Čím menší, čím, slabší, čím nevyrovnanější, tím lehčí kořist. Na silné sousto musí být silný predátor – viz Rusko. Na to musí nastoupit celá OSA a konspirovat a vydírat jak o život. Na chcípačka stačí písknout a hned tancuje jak se po něm chce. Proto je lepší vzpomenotu si na Svatoplukovy pruty. Obzvlášť ti slabí, uměle rozešvávaní a mainstreamově manipulovaní by měli myslet na to, že v jednotě je síla. Ať jsou z Prahy anebo ze Šumperka. Je přitom úplně jedno jestli je jejich parazitem rodilý Pražák anebo… Číst vice »

Sio
Sio
11. 9. 2014 23:39

Nemá smysl nás nějak upjatě rozdělovat na Čechy a Moraváky. Moraváci jsou Češi a reporocitně, Češi jsou Moraváci. Stačí se jen podívat, kolik vyznmných postů se v Česku ujali Moraváci. Sice Českomoravsko fakt nezní špatně, ale pokud by to Čechy a Moraváky mělo zpomalovat, tak o tento název nestojím.

Sio
Sio
11. 9. 2014 23:47

Georgius z Raduně napsal
Bezvýhradný souhlas! Obzvláště, když textu logicky vyplývá, že je nejvyšší čas sjednotit se znovu se Slovenskem, pak s Ukrajinou a nakonec i s Ruskem. To by si i Čína dobře rozmyslela, začít si něco s tak silnou tlupou sjednocených Slovanů. Obávám se však, že takto skvěle strategicky uvažuje jen velmi málo rozumných lidí.

No, nezapomněl jste,že Slované jsou rovněž Poláci, Srbové nebo Chorvati?

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 3:33

Sio napsal No, nezapomněl jste,že Slované jsou rovněž Poláci, Srbové nebo Chorvati? Nezapomněl. Slované jsou třeba i Slovinci, ale pro názornost jsem se vydal směrem na východ – nikoliv na jih, sever či dokonce na západ, kam se pomýlení Slované o překot hrnou, aniž by jim vadilo, že už historicky dlouhou dobu si na západě s nimi s přehledem tak leda vytírají prdel a to i tehdy, když se jako někteří Poláci, Ukrajinci a Chorvati spolčili s německými fašisty. Mám příbuzné žijící mezi Němci na území bývalé NDR a manželku z Hlučínska. Její strýc byl před Moskvou raněn a až… Číst vice »

Béda
12. 9. 2014 3:45

Sio – Georgius,

no onaje otázka, jestli se někdo, kdo se na slovany dívá z pozice nadřazenosti skrze prsty nesnaží ve svém zájmu umně manipulovat slovany a stavět je jako užitečné idioty v podobě kanonenfutru a nárazníkové zóny proti slovanskému Rusku. V případě konfliktu pak získá pověstné „2 v jednom“. Slované aniž by si to uvědomili odvedou za manipulátora špinavou práci, potlučou se se svými „prabratry“ a naplní zájmy manipulátora, bez toho, že by si sám přitom ušpinil ruce. Ten bude pouze dávat půjčky, dodávat zbraně, potraviny, léky na dluh a po válce poskytne (samozřejmě opět na dluh) „pomoc“.

Alena
Alena
12. 9. 2014 4:12

Béda napsal Sio – Georgius, no onaje otázka, jestli se někdo, kdo se na slovany dívá z pozice nadřazenosti skrze prstynesnaží ve svém zájmu umně manipulovat slovany a stavět je jako užitečné idioty v podobě kanonenfutru a nárazníkové zóny proti slovanskému Rusku. V případě konfliktu pak získá pověstné „2 v jednom“. Slované aniž by si to uvědomili odvedou za manipulátora špinavou práci, potlučou se se svými „prabratry“ a naplní zájmy manipulátora, bez toho, že by si sám přitom ušpinil ruce. Ten bude pouze dávat půjčky, dodávat zbraně, potraviny, léky na dluh a po válce poskytne (samozřejmě opět na dluh) „pomoc“.… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 5:24

Béda napsal Sio – Georgius, no onaje otázka, jestli se někdo, kdo se na slovany dívá z pozice nadřazenosti skrze prstynesnaží ve svém zájmu umně manipulovat slovany a stavět je jako užitečné idioty v podobě kanonenfutru a nárazníkové zóny proti slovanskému Rusku. V případě konfliktu pak získá pověstné „2 v jednom“. Slované aniž by si to uvědomili odvedou za manipulátora špinavou práci, potlučou se se svými „prabratry“ a naplní zájmy manipulátora, bez toho, že by si sám přitom ušpinil ruce. Ten bude pouze dávat půjčky, dodávat zbraně, potraviny, léky na dluh a po válce poskytne (samozřejmě opět na dluh) „pomoc“.… Číst vice »

Sio
Sio
12. 9. 2014 7:30

Georgius – nikdo nikomu nic neupírá, ale to dělení sil je na dvě věci, jak jste správně uvedl na příkladu Německa. Oddělme Moraváky, pak šlonzáky a Poláky a rozsype se to jako domeček z karet. Nikdy jsem nepochopil důvod oddělení Ukrajiny a Běloruska od Ruska, májí k sobě asi tak daleko jako Češi a Slováci, možná ještě blíž. Jelcin by zasloužil postavit ke zdi a to několikrát, protože to, co udělal byla vlastizrada. Co kdyby něco podobného zkusil v USA?

Béda
12. 9. 2014 7:31

Georgius z Raduně,

princip je stále stejný – rozděl (poštvi proti sobě) a panuj! Slovany proti slovanům, „Cajzy“ proti Moravákům. Hlavní, že se chudina tluče mezi sebou a bohatí mají „klid na práci“. Ti se těch štvanic účastní pouze jako manipulátoři, organizátoři, sponzoři, ti co profitují. V přední bojové linii mezi kanonenfutrem je ani jejich rodinné příslušníky nikdy nehledejte.

Sio
Sio
12. 9. 2014 7:37

Alena, Béda, Georgius.
Navrhuji vám takový experiment. Zeptejte se nějakého rusofoba, jak by porovnal ruskou a německou okupaci.Člověk by řekl, že tady toho moc okecat nejde. 300000 mrtvých, Lidice, stanné právo, okleštění území, říšský protektor atd. No ale chyba lávky, budete se divit. Na druhé straně pár desítek mrtvých většinou ještě při nehodách a tak. Vojsko téměř neprodyšně zavřené v kasárnách, Územní celistvost neporušena, životní úroveň vyšší, než v Rusku.
Na a pak se zkuste zeptat, proč ti okupanti jsou Rusáci a proč je Němcům vše odpuštěno a Rusům ne?

Béda
12. 9. 2014 7:42

Sio,

já už se na to ptal mnohokrát v siksusích na Aktuálně. cz. Stejskal mne za to neměl moc rád a „velectění“ blogeři si na mne za to, i za různé jiné „podpásovky“ prý stěžovali.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 8:11

Béda napsal Georgius z Raduně, princip je stále stejný – rozděl (poštvi proti sobě) a panuj! Slovany proti slovanům, „Cajzy“ proti Moravákům. Hlavní, že se chudina tluče mezi sebou a bohatí mají „klid na práci“. Ti se těch štvanic účastní pouze jako manipulátoři, organizátoři, sponzoři, ti co profitují. V přední bojové linii mezi kanonenfutrem je ani jejich rodinné příslušníky nikdy nehledejte. Doporučuji se zamyslet! Ta promyšlená „casjzovina“ začala už za minulého režimu v „rámci internacionalizace“ a ten nový v ní zdárně pokračuje ze stejných důvodů. Němci mají spolkový stát stejně jako Švýcaři a nikdo je neodděluje. Tím, že Čechy vymezím… Číst vice »

Béda
12. 9. 2014 8:20

Georgius z Raduně, s někým jste si mě asi spletl. Já ani Moravu ani Moraváky z myšlení vymazat nechci. A vůbec jsem vás nenazýval fašistickým protosudeťákem. Česku potenciálně reálně hrozí územné nároky sudetských Němců, možná i roztahovačných a velice ambiciozních celků. Dění v Evropě, na jejich hranicích i za nimi se nebezpečně radikalizuje. Hrozí rozpad států i EU, poté co prakticky přestalo platit mezinárodní právo. Svět se nebezpečně blíží kolapsu ekonomického vzájemně propojeného letadla a velké válce, která by mohla následovat po sérii „humanitárních“ válek. Reálně hrozí fašismus a totalita proti které byl komunistický režim v Československu hotovou idylou. Za… Číst vice »

Béda
12. 9. 2014 8:21

oprava… velice ambiciózních Poláků…

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 8:22

Sio napsal Georgius – nikdo nikomu nic neupírá, ale to dělení sil je na dvě věci, jak jste správně uvedl na příkladu Německa. Oddělme Moraváky, pak šlonzáky a Poláky a rozsype se to jako domeček z karet. Nikdy jsem nepochopil důvod oddělení Ukrajiny a Běloruska od Ruska, májí k sobě asi tak daleko jako Češi a Slováci, možná ještě blíž. Jelcin by zasloužil postavit ke zdi a to několikrát, protože to, co udělal byla vlastizrada. Co kdyby něco podobného zkusil v USA? Nikde jsem neuvedl, že by zemské uspořádání v Německu tento stát oslabovalo. Zkuste přemýšlet o tom, jak se… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 8:40

Béda napsal Georgius z Raduně, s někým jste si mě asi spletl. Já ani Moravu ani Moraváky z myšlení vymazat nechci. A vůbec jsem vás nenazýval fašistickým protosudeťákem. Česku potenciálně reálně hrozí územné nároky sudetských Němců, možná i roztahovačných a velice ambiciozních celků. Dění v Evropě, na jejich hranicích i za nimi se nebezpečně radikalizuje. Hrozí rozpad států i EU, poté co prakticky přestalo platit mezinárodní právo. Svět se nebezpečně blíží kolapsu ekonomického vzájemně propojeného letadla a velké válce, která by mohla následovat po sérii „humanitárních“ válek. Reálně hrozí fašismus a totalita proti které byl komunistický režim v Československu hotovou… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 9. 2014 8:57

orinoko napsal Bédo, díky. Moravské plémě je v české kotlině u lizu, a různí moravští protosudeťáci ještě hodlají provovat v Čechách moravské národní obrození. Řekl bych… tak trochu kách tlačení na pilu v době haličského fašounského obrozování. Ori. To jsou jen důsledky rozděl a panuj. Moravští protosudeťáci jsou voliči Kárla, Gazdíka či Lukšy nebo aspoň Bělobrádka a nemají nic společného s národními obrozeními maďarskými, slovenskými, ruskými, skotskými a vlastně ani moravskými. (A pravicující zmanipulovaná chudina je si podobná jak ve Varnsdorfu tak v Ostravě či v Prostějově či Vsetíně. Statisticky nevýznamně hůř s oblbnutím a sympatiemi k náckům a fašounům… Číst vice »

lomikel
lomikel
12. 9. 2014 10:02

no to je dabata rekl bych mimobezna z zasadnejisimi udalostmi ve svete i nasem state, jinak bych prosil pana rehore aby se vyvaroval neustaleho napadani tech kteri nemeli to stesti a nenarodili se na morave. je to protivne a trapne, v kominaci s osvetou cilenou na podporu moravske statnosti rekl bych kontraproduktivni :)

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 11:00

lomikel napsal no to je dabata rekl bych mimobezna z zasadnejisimi udalostmi ve svete i nasem state, jinak bych prosil pana rehore aby se vyvaroval neustaleho napadani tech kteri nemeli to stesti a nenarodili se na morave. je to protivne a trapne, v kominaci s osvetou cilenou na podporu moravske statnosti rekl bych kontraproduktivni Já bych chtěl poprosit pana „lomikela“, aby četl pozorněji a o přečteném přemýšlel. Pak by dospěl k poznání, že hanlivé označení Cajz – tedy Čížek – používám pouze vůči těm Čechům, kteří se vyjadřují o „moravských sračkách“ a kteří bohorovně mne a ostatní Moraváky nazývají „protosudeťáky“,… Číst vice »

orinoko
orinoko
12. 9. 2014 11:24

Typické pro demagogy, z vlastních prohřešků obviní druhé. Běžný Moravák má dneska stejně holou prdel jako běžný Čech. Nicméně tzv. „český šovinismus“ zatahují do tzv. diskusí především profesionální sudeťáci a budoucí bafuňáři moravské země. Kdo chce – především z Moravy , tak si dohledá konkrétní použití termínu „různí moravští protosudeťácI“. Tím nebyl míněn běžný občan na Moravě, ale přesně a dost konkrétně budoucí moravský bafuňář , který si hodlá udělat živobytí z moravské národnosti a moravského sebeurčení. – Tady vždycky začíná národní průser nesený v katastrofální dobu a neberoucí ohled na např. používaný jazyk. Co bude moravský jazyk? Čeština určitě… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 9. 2014 11:33

Sudety byly kousek od Olomouce, a momentálně bydlím asi půl kilometru od hranice…

Béda
12. 9. 2014 11:38

Georgius vy to asi nechápete. Československo se rozdělilo na dvě části. Na jednu stranu to más určité výhody – pro elity každé samostatné části. Faktem ale zůstává, že aťsi v Československu anebo v ČR a na Slovensku, vždycky to je „My (daleká většina ovčanů) a oni“ (tzv. elity, které mají moc). Čím víc se celek rozdělí, tím bezmocnější jsou jednotlivé části vůči okolí. Ale to podstatné stále zůstává – „oni“ se stále budou snažit rozdělit „my“ a postavit nás proti sobě abychom je nemohli donutit jednat ve společném zájmu ovčanů. A druhá věc je, že hrozby se v nynější době… Číst vice »

Béda
12. 9. 2014 11:58

A ještě jedna věc. Dokud nedojde k systémové změně, která umožní řešit systémovou krizi, nezmění se vůbec nic i když celek pokrájíte na dva anebo deset kusů. Ti Langři, Nečasové, Zaorálci, Palasové, Zgarbové, Kalousci, Schwarzenberci, Drábkové v politice stejně zůstanou – a budou mít stejné sponzory z řad oligarchů, finančníků a korporací jako předtím. Akorát se posunou o řád níž jako po rozdělení Československa. Proto jejich hlavním zájmem v jakomkoliv celku bude rozdělit a stavět populus proti sobě. Jedině tak jsou v pohodě a mohou si dělat co chtějí.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 12:26

orinoko napsal Typické pro demagogy, z vlastních prohřešků obviní druhé. Běžný Moravák má dneska stejně holou prdel jako běžný Čech. Nicméně tzv. „český šovinismus“ zatahují do tzv. diskusí především profesionální sudeťáci a budoucí bafuňáři moravské země. Kdo chce – především z Moravy , tak si dohledá konkrétní použití termínu „různí moravští protosudeťácI“. Tím nebyl míněn běžný občan na Moravě, ale přesně a dost konkrétně budoucí moravský bafuňář , který si hodlá udělat živobytí z moravské národnosti a moravského sebeurčení. – Tady vždycky začíná národní průser nesený v katastrofální dobu a neberoucí ohled na např. používaný jazyk. Co bude moravský jazyk?… Číst vice »

orinoko
orinoko
12. 9. 2014 12:38

Ztrata casu, kazdy soudny clovek si udela zavery sam. Ale pohlidat si svoje Graubnery a Fialy … to by Moravaci mohli.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 13:46

orinoko napsal

Ztrata casu, kazdy soudny clovek si udela zavery sam. Ale pohlidat si svoje Graubnery a Fialy … to by Moravaci mohli.

Jinými slovy: Našemu zavilému šovinistovi došly argumenty.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 13:53

Béda napsal A ještě jedna věc. Dokud nedojde k systémové změně, která umožní řešit systémovou krizi, nezmění se vůbec nic i když celek pokrájíte na dva anebo deset kusů. Ti Langři, Nečasové, Zaorálci, Palasové, Zgarbové, Kalousci, Schwarzenberci, Drábkové v politice stejně zůstanou – a budou mít stejné sponzory z řad oligarchů, finančníků a korporací jako předtím. Akorát se posunou o řád níž jako po rozdělení Československa. Proto jejich hlavním zájmem v jakomkoliv celku bude rozdělit a stavět populus proti sobě. Jedině tak jsou v pohodě a mohou si dělat co chtějí. Obvyklá demagogie: „V rámci sjednocení proti společnému nepříteli na… Číst vice »

orinoko
orinoko
12. 9. 2014 14:18

Jakoby tu hovoril soudruh Posselt nebo soudruh Graubner. Chce argumenty na vlastni vetry.Staci kouknout vyse, aby bylo zrejmo, jaka moravska kapacita bude uvadet do zivota moravsky pruser z kasemat na Spilberku.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 15:35

orinoko napsal

Jakoby tu hovoril soudruh Posselt nebo soudruh Graubner. Chce argumenty na vlastni vetry.Staci kouknoutvyse, abybylo zrejmo, jaka moravska kapacita bude uvadet do zivota moravsky pruser z kasemat na Spilberku.

Tyto osobní invektivy přirovnáváním k „óbrsudeťákovi“ od člověka, jenž by Moravákům nejspíš po kyjevském vzoru rád zakázal užívání rodného jazyka, skutečně „sedí“.

peter.
12. 9. 2014 17:05

Ľudia neblbnite!Presne kvôli takýmto chuj…nám sa rozpadlo Československo.V každom národe sa nájdu idioti ktorí svoju malosť a túžbu po moci kompenzujú vyvyšovaním sa nad druhým a keď im to nejde proti cudzím,tak sa ochotne pustia aj do najbližších.Neraz aj do vlastného brata.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
12. 9. 2014 18:24

peter. napsal Ľudia neblbnite!Presne kvôli takýmto chuj…nám sa rozpadlo Československo.V každom národe sa nájdu idioti ktorí svoju malosť a túžbu po moci kompenzujú vyvyšovaním sa nad druhým a keď im to nejde proti cudzím,tak sa ochotne pustia aj do najbližších.Neraz aj do vlastného brata. Peter, naříkáš sice moc krásně, ale na špatném hrobě. Poslední podzim před rozdělením Československa jsme seděli v Brodském – to je na slovenském břehu řeky Moravy – a shodli jsme se na názoru hostitelky: „Klausa i Mečiara do vreca a to vreco do Moravy!“ Takže předpokládám, že tvůj výrok byl zřejmě určen jim a jen nějakým… Číst vice »