Myslet je nutno jednotně, že?

Za socialismu do nás vtloukali, že ne jedinec, ale kolektiv, to je ono, soudruzi. V kolektivu je síla. Žádné soukromé podnikání, žádní kulaci, ale společně budeme budovat socialismus. A taky budeme mít společné jednotné názory. Kdo není s námi, je proti nám… Jedni to nadšeně podporovali, jiní jen využívali.

Taková je už povaha lidí. A možná že právě český národ, který byl po staletí komandován z ciziny, si proto osvojil poučku – chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti. Dnes se občas objeví fotka z protektorátu, kde „národ“ vyjadřoval lesem zvednutých pravicí podporu nacistické nadvládě.

Po dalším desetiletí se to projevovalo ve volbách, kdy kandidáti „Národní fronty“ dostávali 99 procent hlasů. Občas v našem tisku probleskne, že ty tehdejší volby byly zmanipulované, zfalšované. Ale my, co jsme k nim chodili, musíme přiznat – bylo by to stálo za to, dělat buřiče? Radši jsme tam ten hlasovací lístek hodili, mysleli si své a pak na chatách a chalupách nám režim mohl být ukradený.

Nota bene, když jsme na jaře 1968 začali zvedat hlavy a svobodně se rozhlížet, tak nám geronti se Sovětského svazu zatrhli tipec. Tak jsme si dál mysleli své, ale rebelovala jen hrstka disidentů.

Až v listopadu 1989 to vypadalo jinak. Není divu, Gorbačov prakticky rozpustil socialistický tábor a my, s výjimkou snad jen Rumunska, jsme byli poslední, co oponou trhli. A nabyli jsme pocit svobody. Ale byl to skutečně konec kolektivismu?

Nedávný průzkum mezi žáky vyšších ročníků základních škol, co o tom slavném zlomu vědí, přinesl poznatek, že především vědí, že to umožnilo, aby se konečně mohlo cestovat do ciziny! Když se prohlédneme dnešní noviny, musíme přiznat, že kromě málo čteného komunistického tisku píší dnešní noviny skoro stejně, dokonce novinové mutace na internetu mají někdy (hlavně iDnes.cz a lidovky.cz) i stejné titulky! Zase si máme zřejmě všichni myslet to samé. A k tomu dopomáhají i samoustavení elfové-kontroloři, kteří nám určují, co je falešná informace (fake-news) a co proto nemáme číst. Smutné je i to, že někteří předrevoluční rebelové mezi námi toto podporují a tvrdě odsuzují, když někdo nemá ten názor, který si oni přečetli ve včerejším tisku.

V současnosti však začínáme pozorovat novinku. Stará, velmi našimi novináři kritizovaná, vláda odchází. To je pro novináře, po letech vznášené kritiky, zadostiučinění. Ovšem ta výměna stráží se děje v nevhodné době covidové. A novináři jsou přinejmenším zaražení, protože nemohou přinášet zprávy, jak s tím nová vláda zatočí! Dokonce někteří odvážnější novináři si dokonce dovolí zapochybovat, jestli ta nová vláda vůbec správný recept má, když nic neříká!

A pak nezbývá než pronést výmluvu, jako to učinil jeden náš poslanec (který ani jiné povolání ve svém životopise nemůže uvést), když řekl: „Ono se blbě mluví za situace, kdy nenesete zodpovědnost. Když řeknete něco dobře, tak to ta vláda ukradne.“

A tak oni určitě vědí, ale musejí to tutlat až do chvíle, kdy skutečně vládu v naší zemi převezmou.

Prostě stále stejný přístup, vládneme a všechno víme. Vládě věřte, občané (dříve soudruzi)! Jsme jednotní a zvítězíme (i nad covidem). Žádné rozvraceče nepotřebujeme.

Že bychom si to zase, jako dříve, nechali líbit?

3.5 22 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
26. 11. 2021 2:02

Uprostřed perestrojky jsem si cestou do šestého patra zpíval:

Ptám se tě, můj milý osude
co bude, až tady nebude
co bude , až tady nebude
dojemně pitomá show…

a uháněl na dílnu s opravenou výkresovou dokumentací, protože výroba podle dosavadní by vedla rovnou do šrotu a snil jsem o době, kdy změna proběhne prostřednictvím počítačové sítě. Ale nikdo v tom nic politického neviděl, očekávaná změna proběhla ukončením výroby a dovozem.

zart
zart
26. 11. 2021 6:02

Pěkně napsané. Prostě řečeno, jak to bylo, je a bude stále horší, neboť princip toho jevu spočívá na předpokladu, že změnou poměrů k lepšímu se změní k „lepšímu“ i lidé, ovšem jen ve smyslu rozvíjení konzumniho blahobyt a bytostné degenerace, která jej provází. Od čehož se hloupě očekává, že se ze člověka stane nějaký mílius. Výchova člověka jenom vzděláním a zákony končí špatně, neboť se netýká podvědomí, které člověka ovládá z nějakých 90% i více. Jinou výchovu neznáme, nebo respektive nechceme znát a poznat, natož přijmout, a to i za cenu zničení sebe i druhých. První odstavec platí dnes ještě… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  zart
26. 11. 2021 17:30

Souhlasím, že lépe už bylo.
A proč tedy i ti, co kritizují dnešní marast, neustále opakují – je to hrozné, je to jako za socialismu? Asi v nich ta mediální masáž uvízla, ale co je horší, nechtěně tím
současný stav ve svých komentářích pro své čtenáře a posluchače ZMĚKČUJÍ a tím vyvolávají dojem, že se nic tak strašného neděje. Dost lidí už došlo k závěru, že se s tím
cinkáním klíči poněkud unáhlili, ALE chtělo by to na plnou hubu říkat – je to hrozné, je to jako za FAŠISMU!!!

Alva
Alva
Reply to  Bety
26. 11. 2021 18:21

A jak to bylo za socialismu nejlíp vědí ti, kteří se narodili tak 5 let před „cinkáním“ nebo později. :-)))

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
27. 11. 2021 17:53

Re “ …lépe už bylo.“

Jo, a taky se říká, že: „Nikdy nebylo tak špatně, aby nemohlo být ještė hůř.“

zart
zart
26. 11. 2021 6:29

Vědecká koncepce nekonečného vesmíru, kapitalistická koncepce trvale udržitelného růstu a socialistická či komunistická koncepce stálého uspokojování neustále rostoucích potřeb jsou mylné. Země (vesmír) je placatá, ve smyslu vizuálního obrazu D2 v mysli. Úpadkem se tento poznatek vulgarizoval a církev jej jako model světa používala k mocenským účelům a potlačování evolučního vývoje lidstva. Dnes je to přesně to samé, model nekonečného vesmíru slouží ke stejnému účelu. Zapomněli jste, soudruzi, že s ním přišla buržoazie při průmyslové revoluci, aby obhájila proti církvi své bezbřehé sobectví a soukromé vlastnictví? Zapomněli jste, jak se církev, aristokracie a buržoazie a jiní parazité nakonec sčuchli proti lidem, svým hostitelům?… Číst vice »

zart
zart
27. 11. 2021 7:09

Jde pouze o boj lidí se sklony k sobectví a nesobectvi, nepočítáme-li válku lidí s jejich nepřáteli, o které lidi moc netuší. Už to, že v češtině nemáme adekvátní výraz pro „nesobectvi“ ukazuje na nevyrovnaný poměr sil. Nakonec bojuje jenom sobectví malé (potlačené) proti velkému (rozvinutému), tak to vyjde na stejno, sváří se stejné se stejným. Takto se nikam k lepšímu nepohneme , než jenom k horšímu utrpení…

Točmistr
Točmistr
Reply to  zart
27. 11. 2021 7:52

Já myslím že to není celá pravda. Sytém je tak záměrně vybudován, aby se psychopaté dostali nahoru a ti dobří spadli až na dno. Kam se nikomu moc dobrovolně nechce, ale jak se v poslední době zdá, tak tam brzo skončíme všichni. Takže se možná z většiny jedná o hloupost, než o sobectví, i když to je v tom, nevyhnutelně, také, bez toho by to nešlo. Dva příklady – peníze v bankách a vakcíny. Proč byste si nedal peníze do banky, vždyť je to přece pro vás výhodné ? No kdybyste znal cenu jakou za to všichni platíme tak byste… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Točmistr
27. 11. 2021 9:14

Proč se snažit znovu o již řečené. Tady je konečně odpovědí tolik, a logických, že je otázka, jestli je možné říci ještě více:

https://www.novarepublika.cz/2021/11/boj-o-koryta

zart
zart
27. 11. 2021 7:12

Vyprávět si pouze o nepříteli, jak je zlý, hloupý, zločinný, špatný atd., je nejapné. Pracuje to v jeho prospěch, a on to sám schválně podporuje. Nepochopitelné??