Často mluvíte o tom, jak trh všechno vyřeší, jak veškeré regulace, celní bariéry, daně a přerozdělování jsou škodlivé, jak je potřeba minimalizovat stát, zrušit státní sociální systém a podobně. Vaše výše uvedené „osvobozování“ tvořivého potenciálu kapitálu znamená ve svém důsledku globalizaci, to jest útěk kapitálu s tvořivým potenciálem (teď nemluvím o spekulativním kapitálu s virtuální přidanou hodnotou, který získává stále dominantnější roli ve světové ekonomice) tam, kde pracovní síla nemá žádnou ochranu, kde její mzdy a celkové náklady na produkci jsou nejnižší.
V souvislosti s tím, bych měl pro vás několik otázek:
- Komu, na jakém trhu (v cizině i doma) budou prodávat své nekonkurenceschopné zboží původní výrobci, když veškeré trhy budou zavaleny zbožím vyrobeným v „rájích“ s nejnižšími výrobními náklady s otrockou pracovní silou, která nemá žádná pracovní a sociální práva, ve státech, kde nejsou žádné ekologické standardy s nejnižšími daněmi, případně dokonce se státními pobídkami (to je úplným odpustěním daní, na míru vybudovanou infrastrukturou…)?
- Jak dopadne v takovém případě státní měna, když stát nebude mít v nekalé konkurenci co vyvážet na světový trh a stále víc bude závislý na dovozech z ciziny?
- Čím bude ekonomika v liberalizovaném prostředí nejlevnějším nákladovým „rájům“ konkurovat? Bude v rámci závodů ke dnu podlézat konkurenci v nákladových „rájích“? Bude její pracovní síla nucena pracovat za stejných anebo ještě horších podmínek (bez pracovních a sociálních práv a žít za stejných ekologických podmínek) jako pracovní síla v nejkonkurenceschopnějších nákladových „rájích“?
- Jak dopadne stát s konkurencí oslabenou měnou, který navíc umožní vývoz kapitálu, práce, know-how a deregulační odliv daní a zisků do ciziny, který v rámci konkurenční soutěže bude nucen minimalizovat vybírané daně? Z čeho bude financován a z čeho bude financována výstavba státní infrastruktury, budování obranyschopnosti, zajištění bezpečnosti? Z čeho bude financováno školství a zdravotnictví? Kde na to stát vezme peníze, když danové odvody budou minimální anebo žádné? Kdo a z čeho to bude financovat? A jestliže to bude financovat soukromá podnikatelská sféra – na kom a jak potom bude realizovat zisky? Stát nebude mít peníze a většina lidí nucena žít v nákladovém „ráji“ s minimálními a nejkonkurenceschopnějšími výdělky také ne. Bude se to realizovat všechno na dluh?
- Z čeho budou žít lidi v takovém státě? Kdo a z čeho bude kupovat zboží vyrobené za nejkonkurenceschopnější náklady, když lidé nebudou mít peníze na víc než na své reprodukční náklady (mnohdy ani na to ne). Bude se kupovat stále víc na dluh?
- Ve společnosti s minimálními daněmi a s minimálními regulacemi budou mít největší moc a sílu (doslova a do písmene) ti nejbohatší, s největším kapitálem (a vůbec majetkem) kteří tím získají absolutní moc nad vším – nad státem, lidmi, zákony, médii, politikou. Pořídí si dokonce své soukromé bezpečnostní sbory a armády. Ti druzí, jejich zaměstnanci anebo závislí drobní podnikatelé nuceni pracovat a žít za minimální výdělky a zisky nebudou mít naopak žádná práva a žádnou moc, stanou se bezbrannou hříčkou v rukou majetných a mocných. Kam takovýto trend dlouhodobě povede?
- Nakonec jsem si nechal malý rébus. Tvrdíte, že regulace je špatná. Jak potom můžete být proti multikulturalismu a imigraci (z válečných zón západu)? Nepožadujete tím náhodou regulaci? Jak chcete bez regulace zabránit volnému přesunu pracovní síly a tedy i multikulturalismu a imigraci?
Závěrečná otázka
Skutečně si myslíte, že takovýto společenský model má smysl a budoucnost?
Obávám se, že vám neodpoví, Béďo. Namísto toho obazovky ozáří nějaké fotbalové utkání, pořad ze života celebrit a dokument o zločinech komunismu.
Co je to za hloupé otázky? Každý ví, že pouze a jedině volný trh, deregulace a privatizace veškeré problémy řeší a žádné nevytváří. Nese-li s sebou liberalismus nějaké problémy, pak jedině proto, že je ho málo.
Některé otázky jsou bezpředmětné až rozporné, protože liberální země bude sama daňovým rájem, stát nebude vykonávat téměř nic, co by musel platit a žádná státní měna by neměla existovat. A ani k žádnému závodu ke dnu nedochází, naopak dochází k neustálému zvyšování dna. Takže Číně konkurovat nemusíme, protože během krátké doby, tam budou mzdy stejné jako u nás a služby (i jiné) třeba outsourcovat moc nejde, můžeme se tak zaměřit na práci, řekněme, „vyšší úrovně“. Pokud máte sociální cítění, tak byste měl být solidární a uskromnit se ve prospěch chudších. (Také si uvědomte, že státy s levnou prac. silou likvidovaly… Číst vice »
Jinak můžete mít třeba v něčem pravdu, svět nebude nikdy dokonalý, ať bude existovat jakýkoliv systém, ale pokud je vaším řešením, dělat opak, pak tím také ničemu nepomůžete a věci se budou jen zhoršovat. Práce bude méně, lidé chudší, malé podniky zlikvidovanější a stát zkorumpovanější. Možná je ale spíše odpovědí na vaše otázky to, že dokonalá konkurence neexistuje a není to statický systém. Aby se dělo to, co píšete, muselo by se tak stát. Konkurence je systém dynamický, takže dochází k tomu, že postupem času jeden subjekt na trhu zvítězí a žádnou přímou konkurenci pak nemá (upozorňuji, že to neznamená,… Číst vice »
Béda: Proč jsem se včera ptal zrovna vás? Malý test. (Jelikož texty máte velice dobré.) Jestli budete v budoucnu někdy ochoten vstát od klávesnice. To by chtělo, aby na Váš text odpověděl přímo pan ministr financí. O smiřování práce a kapitálu něco z praxe vím… Panu ministrovi jde ke cti, že hasí Kalouskovy vnitřní i vnější dluhy. Ale obávám se, že i tak asi neodpoví. Ledaže byste získal jeho soukromý email nebo adresu. Nebo na nějakém mítinku ANO. Je vidět, že jako platforma pro nějakou spolupráci nebudou ani o kapku lepší, než stávající. Nějaké růžové brýle tam, ač jsem je… Číst vice »
Jistě, že nikdo neodpoví, proč by to tady nějací liberálové četli?
Naopak trh vytváří problémy neustále, a to mu právě umožňuje jeho nekonečné fungování. Máte nějaký problém -> člověk tento problém vyřeší -> dojde k vytvoření nové nerovnováhy, kterou je potřeba vyřešit. Kdyby trh všechny problémy vyřešil, pak by žádný trh nemusel existovat, protože by nikdo nemusel nic dělat.
K: Neoliberální asociál
S článkem souhlasím, s Vámi je zbytečná diskuze, věřte si čemu chcete, víra Vás ochrání. Fakta jsou však jiná – viz např. Řecko – přes všechny opatření jím dluh stále roste. Naprostá fantazie je, že dojde ke srovnání životní úrovně. A stát nikdo nezruší, naopak ho bude přibývat – jak jinak se bohatí ochrání před chudými?
K tomu nemají opravdu žádný důvod. Namísto toho nasadí některého ze svých druholigových Neoliberálních asociálů a ti věc zamlží zkopírováním pár odstavců keynesiánských blábolů přeložených do češtiny. Věc se stane pro neznalého čtenáře nepřehlednou a tím je cíl liberálů splněn. Odpovídat na otázky vážně nemusí.
http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/906/ann-barnhardt-amerika-sva-manka-nikdy-nesplati
http://e-republika.cz/article2863-Smlouva-TISA-globalni-migrace-pracovnich-sil-bez-prav-a-likvidace-statu
Neoliberální asociál, takže podle vašich dogmat „liberální země je sama daňovým rájem, stát nebude zajišťovat téměř nic co by musel platit a žádná státní měna by neměla existovat. Dochází k neustálému zvyšování sociálního dna, je potřeba se zaměřit na práci vyšší úrovně, kapitalismus jde tam kde je chudoba a zvyšuje tam životní úroveň, bohatí mají větší moc když existují regulace…“ Omezím se prozatím pouze na těchto několik vašich myšlenek. Takže vysněný daňový ráj by nemusel téměř nic platit. Co takhle policisty, hasiče, soudce, vojáky? Bude si je platit každý sám? Státní měna podle vás nebude existovat. Co tedy bude směnnou… Číst vice »
pokračování: Zaměřit se na práci „vyšší úrovně“. O tom jsme zde již debatili. Ta vaše „vyšší úroveň“ bohužel v kapitalismu znamená vyšší podíl automatizace a nahrazování lidí v pracovním procesu, tedy rozšiřování podílu nezaměstnaných a tedy i neproduktivních a nekoupěschopných. Nakonec bych vám položil takovou lehčí otázku: Bylo zrušení REGULACE = Glass Steagallova zákona podle vás správné, pomohlo to kapitalistické ekonomice anebo měla tato regulace zůstat zachována??
budeme si navzájem prát ponožky a budeme tomu říkat ekonomika jako to dělají američani
Karel Marx tvrdil, že kapitalismus = soukromé vlastnictví výrobních faktorů a socialismus = veřejné vlastnictví výrobních faktorů. Tudíž dost dobře článku nerozumím. Dnešní stav je tedy něco mezi tím. Neb si třeba myslím, že armáda USA je veřejnou institucí. Zajímalo by mě, jak jste přišel na to, že měna musí být pouze státní? V minulosti byly běžné i měny soukromé a i dnes existuje třeba bitcoin a případně se směňuje i zlato či stříbro. Co se týká třeba hasičů anebo školství, tak i toto často bylo v minulosti financováno soukromě, a to buď podnikateli anebo častěji svépomocí. Dokonce to platilo… Číst vice »
Konečně zcela jistě hrají nějakou roli i přepravní náklady, trvanlivost a nutnost jednat s cizí kulturou. To také představuje jisté bariéry, které není možné v analýze opominout. Dejme, ale tomu, že někdo někam dováží levnější zboží, což znamená, že domácí konkurence nebude úspěšná. Lidé tak nakoupí zboží levněji, a tudíž jim zbydou peníze i nákup něčeho, co si předtím museli odepřít. To stimuluje vznik nových oborů a pracovních míst. Navíc zahraniční dovozce může zboží na trhu prodat jen za eura či koruny, které v jeho zemi neplatí. Buď tedy v dané zemi něco zakoupí, a tím pomáhá zdejší výrobě a… Číst vice »
Ad ty dluhy, zde třeba viz dluhy za komunismu: http://www.bawerk.eu/clanky/komunismus/za-komunistu-bylo-lepe–hromadici-se-zasoby–dluhy-a-zaostalost.html
„Československý ekonom Miloš Pick uváděl výši dluhu pro Československo v roce 1989 asi 114 miliard korun. Mělo jít asi o 11 % HDP. Opět násob zhruba šesti pro získání částky v dnešních cenách, tj jde asi o 680 miliard dnešních korun. Nutné by bylo ještě vzít v úvahu dluhy veřejných podniků. U Maďarska dosáhly tyto cifry 20.4 mld. dolarů a 4 261 dolarů na hlavu a u Polska 40.8 mld. dolarů a 2 843 dolarů na hlavu.“
K.Mach, nikoliv: K Marx nemluvil o socialismu, on mluvil o komunismu. Za ekonomický základ kapitalismu považoval soukromé vlastnictví výrobních prostředků (a kapitálu), za ekonomický základ společnosti komunistické (společnosti komun) považoval společenské vlastnictví výrobních prostředků a kapitálu = ti co pracují jsou taky vlastníky výrobních prostředků, aby si postupně celou hodnotu nemohl přisvojit soukromý majitel výrobního prostředku (kapitálu) který je vůči závislým „proletářům“ v privilegovaném postavení. Aha, takže jako měna („peníze“) může posloužit doslova cokoliv. To budou zajímavé obchodní praktiky v globalizovaném světě. Jeden řekne že chce za své zboží bitcoin, druhý zlato, třetí, korálky, jeden že bitcoin nemá, druhý že… Číst vice »
vyrábějí značkové zboží ani na náklady? Proč tam tedy ti kapitalisté lezou? Snad nechtějí prodělávat? Proč nezůstanou doma?
Karel Mach napsal Konečně zcela jistě hrají nějakou roli i přepravní náklady, trvanlivost a nutnost jednat s cizí kulturou. To také představuje jisté bariéry, které není možné v analýze opominout. Dejme, ale tomu, že někdo někam dováží levnější zboží, což znamená, že domácí konkurence nebude úspěšná. Lidé tak nakoupí zboží levněji, a tudíž jim zbydou peníze i nákup něčeho, co si předtím museli odepřít. To stimuluje vznik nových oborů a pracovních míst. Navíc zahraniční dovozce může zboží na trhu prodat jen za eura či koruny, které v jeho zemi neplatí. Buď tedy v dané zemi něco zakoupí, a tím pomáhá… Číst vice »
pane Machu,
když řeknete A řekněte taky B = pohledávky.
pane Machu v mnoha převlecích.
Nemáte něco k tomu Glass Steagallovi stran prospěšnosti deregulace?
http://www.blisty.cz/art/75363.html
Evropský hlavolam: Stagnace, masivní nezaměstnanost a rostoucí dluh – navzdory škrtům
Excelentní diskuse k otázce TTIP a neoliberalismu: http://www.noveslovo.sk/c/Zmluva_medzi_EU_a_USA_Kto_strati_kto_ziska
Už to začíná. Poté co Wikileaks vynesly na světlo světa fakta o TTIP a její existenci musel přiznat zlučhuba z Bílého domu stala se tato pečlivě před veřejností utajovaná smlouva předmětem dohadů a zájmu veřejnosti. Nyní „demokraté“ museli začít konat. Česká masírovka zaváděného korporátního fašismu začíná: http://www.blisty.cz/art/75376.html Rozptýlí mýty a upozorní na výhody pro ČR i další země Evropské unie „Česká vláda podporuje ambiciózní a komplexní dohodu se Spojenými státy, která povede k odstranění těch největších překážek pro naše podniky na americkém trhu“, uvádí náměstek MPO Vladimír Bärtl, ale zároveň upozorňuje, že „pro úspěch TTIP je potřeba podpory podniků, ale… Číst vice »
video: (včetně vstupu prof. Staňka) http://www.nwoo.org/2014/11/06/thomas-piketty-kapital-v-21-storoci-video-seminar/
http://www.nwoo.org/2014/11/06/svet-za-oponou-xii-lubomir-hudo-mesacny-prehlad-102014/
http://svobodnenoviny.eu/ekonomika-nejvetsi-svetove-velmoci-se-jiz-hrouti/
http://www.blisty.cz/art/75389.html Belgická policie zasáhla proti stotisícové demonstraci odmítající politiku škrtů
Zapomeňte na pitomou bouři ve sklenici vody kolem Zemana:
ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ je postavit se proti dohodě TTIP, pokud se nechcete stát žebráky http://www.blisty.cz/art/75373.html
http://www.reformy.cz/zpravy/zatimco-brusel-hori-pri-bourich-„proti-zbidacovani-tak-je-tu-skutecny-duvod-propadu-evropy-do-deprese/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zatimco-brusel-ho
„…Telegraph k tomu má zarážející odpověď: dnes ráno zveřejněný audit zjistil, že 109 miliard liber z celkových 117 miliard liber utracených EU v roce 2013 „postihla chyba opominutí.“ Na bruselské účetnictví si už 19 let nikdo neposvítil. Jinými slovy Brusel každý rok ‚zpronevěřil‘ miliardy eur a svádí to na uskrovňování. Není tedy divu, že Evropa hoří.“
http://www.noveslovo.sk/c/Ludia_nemaju_staty_nemaju_ale_trhy_sa_topia_v_peniazoch