Nejen v Česku platí pravidlo, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou. Například němečtí zaměstnanci zajištění kolektivními mzdovými smlouvami zažijí v letošním roce nejvýraznější růst reálných mezd za posledních 15 let. Mzdy se po odečtení inflace zvýší o dvě procenta. Uvedl to vedoucí archivu kolektivních dohod Reinhard Bispinck.
„Naposledy reálné mzdy rostly srovnatelným tempem v roce 1999, tedy před splasknutím internetové bubliny. Odráží to dobrou ekonomickou situaci Německa,“ řekl Bispinck podle agentury Reuters.
V letošním roce čeká vláda oživení růstu na 1,8 procenta z loňského výkonu 0,4 procenta, který byl nejhorší od globální finanční krize v roce 2009.
Zdroj: eSondy
„Nejen v Česku platí pravidlo, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou.“
To je velmi divně formulovaná věta. Zdálo by se, že jen z vůle zaměstnanců odbory nejsou založeny. Běžnější případ je, že zaměstnavatel pod hrozbou vyhazovu nedovolí odbory založit. Bohužel ani strana, ve které dělají kariéru bývalí odborářští bossové s tím nic neudělá.
V naší firmě se podařilo na potřetí založit odborovou organisaci. Zřejmě jí založili ti správní lidé. Pak došlo k sjezdu odborářů a zvolení nového, vedení ne zrovna přátelského vedení(do čela odborů kandidovali i členové vrcholného kokotmentu. A začali se dít věci. Činovníky odborové organisace nelze vyhodit, lze je přeřadit na jiné, méně placené místo. I stalo se. Konec roku pak přinesl změnu pracovních smluv kde se zaměstnanec zavázal odpracovat zdarma 150 hodin zaměstnavatelem nařízených přesčasů. Kdo nepodepsal šel. Při vyjednávání o kolektivní smlouvě si vedení společnosti s odbory vytřelo zadel. Jsme firma která má matičku v DE. Ta se každý… Číst vice »
vícečlenná rodina v Česku se i při statisticky uváděných průměrných platech ocitá ve špatné sociální situaci. V lepším případě pak nastupuje stát s úlevami,různými sociálními dávkami, atd., což zatěžuje státní rozpočet. Nebylo by lepší zdanit opravdu velké nadnárodní firmy nebo zavést progresivní zdanění právnických osob, jaké má VB?
25 roků to je a Větva píše „Zlaty Milouš Jakeš“:
http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/417868/Zlaty-Milous-Jakes.html