Německo: Odbory vyjednaly nejvyšší růst mezd za posledních 15 let

Nejen v Česku platí pravidlo, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou. Například němečtí zaměstnanci zajištění kolektivními mzdovými smlouvami zažijí v letošním roce nejvýraznější růst reálných mezd za posledních 15 let. Mzdy se po odečtení inflace zvýší o dvě procenta. Uvedl to vedoucí archivu kolektivních dohod Reinhard Bispinck.

„Naposledy reálné mzdy rostly srovnatelným tempem v roce 1999, tedy před splasknutím internetové bubliny. Odráží to dobrou ekonomickou situaci Německa,“ řekl Bispinck podle agentury Reuters.

V prvním čtvrtletí vzrostly meziročně reálné mzdy v Německu o 1,3 procenta a zaznamenaly nejvyšší nárůst za téměř tři roky. Zhruba 16,5 milionu zaměstnanců krytých kolektivními smlouvami si zajistilo pro letošní rok průměrné nominální zvýšení mezd o 3,1 procenta. Meziroční inflace v Německu byla v červnu na jednom procentu.

V letošním roce čeká vláda oživení růstu na 1,8 procenta z loňského výkonu 0,4 procenta, který byl nejhorší od globální finanční krize v roce 2009.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
17. 7. 2014 13:13

„Nejen v Česku platí pravidlo, že ve firmách, kde odbory působí a kolektivně vyjednávají, jsou příjmy zaměstnanců vyšší než ve firmách, kde odbory nejsou.“

To je velmi divně formulovaná věta. Zdálo by se, že jen z vůle zaměstnanců odbory nejsou založeny. Běžnější případ je, že zaměstnavatel pod hrozbou vyhazovu nedovolí odbory založit. Bohužel ani strana, ve které dělají kariéru bývalí odborářští bossové s tím nic neudělá.

Janus
Janus
17. 7. 2014 17:04

V naší firmě se podařilo na potřetí založit odborovou organisaci. Zřejmě jí založili ti správní lidé. Pak došlo k sjezdu odborářů a zvolení nového, vedení ne zrovna přátelského vedení(do čela odborů kandidovali i členové vrcholného kokotmentu. A začali se dít věci. Činovníky odborové organisace nelze vyhodit, lze je přeřadit na jiné, méně placené místo. I stalo se. Konec roku pak přinesl změnu pracovních smluv kde se zaměstnanec zavázal odpracovat zdarma 150 hodin zaměstnavatelem nařízených přesčasů. Kdo nepodepsal šel. Při vyjednávání o kolektivní smlouvě si vedení společnosti s odbory vytřelo zadel. Jsme firma která má matičku v DE. Ta se každý… Číst vice »

Alena
Alena
18. 7. 2014 9:40

vícečlenná rodina v Česku se i při statisticky uváděných průměrných platech ocitá ve špatné sociální situaci. V lepším případě pak nastupuje stát s úlevami,různými sociálními dávkami, atd., což zatěžuje státní rozpočet. Nebylo by lepší zdanit opravdu velké nadnárodní firmy nebo zavést progresivní zdanění právnických osob, jaké má VB?

Gatta
Gatta
18. 7. 2014 10:24

25 roků to je a Větva píše „Zlaty Milouš Jakeš“:

http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/417868/Zlaty-Milous-Jakes.html