Německý parlament schválil plošnou minimální mzdu ve výši 8,5 eura za hodinu

Dolní komora německého parlamentu schválila plošné zavedení minimální mzdy ve výši 8,5 eura, což je v přepočtu 233,19 korun za hodinu.O zavedení minimální mzdy měla hlasovat ještě horní komora, což mělo být podle agentury Reuters pouze formalitou. Zákon by měl začít platit od příštího roku. V České republice činí minimální mzda 50,60 korun za hodinu a je skoro pětkrát nižší než v Německu. Česko má vůbec jednu z nejnižších minimálních mezd v EU.

Ze 601 přítomných poslanců Spolkového sněmu jich proti bylo pouze pět a 61 se zdrželo hlasování. Zavedení minimální mzdy bylo jedním ze základních požadavků sociálních demokratů (SPD), koaličního partnera vlády kancléřky Angely Merkelové. Schválení minimální mzdy v parlamentu předcházely měsíce vášnivých debat mezi politiky a podnikateli, kteří byli proti jejímu zavedení. Kritici tvrdili, že stanovení minimální mzdy může ohrozit pracovní místa, zvláště v málo placených odvětvích a bývalé komunistické části země. Podle SPD je však zavedení minimální mzdy nutné k zastavení sociálních rozdílů v zaměstnanosti.“Těžce pracující, levní a nechránění. To byla realita pro miliony zaměstnanců v Německu. To už je nyní minulost,“ uvedla ministryně práce Andrea Nahlesová, jejíž ministerstvo mělo na starosti vypracování návrhu zákona, v projevu v Spolkovém sněmu.

Mnichovský ekonomický institutu Ifo odhadl, že zavedení minimální mzdy by mohlo stát ekonomiku až 900 000 pracovních míst. Nahlesová a nadace Hanse Böcklera, která má blízko k odborům, však ujišťují, že zavedení minimální mzdy nebude mít žádné negativní účinky.

V Německu, na rozdíl od většiny zemí Evropské unie, dosud zákon výši minimální mzdy nestanovoval. Nejnižší mzdy určovaly v některých odvětvích dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí.

Nový zákon zahrnuje více výjimek, než bylo původně stanoveno. Výjimky mají umožnit hladký přechod k novému systému. Některé sektory budou mít na zavedení minimální mzdy dva roky. Nižší mzdu mohou mít za určitých podmínek také některé skupiny, jako krátkodobí stážisté, sezonní pracovníci, mladší 18 let nebo dlouhodobě nezaměstnaní po dobu šesti měsíců od nástupu do práce.

Tyto výjimky však kritizují odbory. „Kvůli vysokému počtu výjimek koalice brutálně amputovala minimální mzdu,“ řekl již o víkendu šéf vlivného odborového svazu Verdi Frank Bsirske.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
17. 7. 2014 8:44

Je to pro nás špatná zpráva. Němečtí podnikatelé si ztrátu zisků doma vynahradí vyššími zisky u nás.

Alena
Alena
17. 7. 2014 9:06

Když se kouknete na zahraniční obchod, v podstatě jsme na Německu závislí. Němci zase mají dobrou spolupráci s Ruskem.Pokud bude EU zvyšovat sankce proti Rusku,které se projeví vyšší nezaměstnaností, jsem zvědavá, zda německý kapitál zůstane v česku díky levnější pracovní síle, či zda upřednostní Němce.

mirror
mirror
17. 7. 2014 10:14

Paní Aleno,
Nemalujte čerta na zeď.
Tak končí montovny bez vlastního výzkumu a vývoje.

Gatta
Gatta
17. 7. 2014 11:36

Alena napsal

Když se kouknete na zahraniční obchod, v podstatě jsme na Německu závislí. Němci zase mají dobrou spolupráci s Ruskem.Pokud bude EU zvyšovat sankce proti Rusku,které se projeví vyšší nezaměstnaností, jsem zvědavá, zda německý kapitál zůstane v česku díky levnější pracovní síle, či zda upřednostní Němce.

Upřednostní Němce … a chybějící peníze vytáhne z kolonií zdražením či přímými transfery peněz.

Sio
Sio
17. 7. 2014 12:20

mirror napsal

Je to pro nás špatná zpráva. Němečtí podnikatelé si ztrátu zisků doma vynahradí vyššími zisky u nás.

To je snad dobrá zpráva, ne? Budou muset zaměstnat více Čechů. Třeba i ta minimální mzda stoupne.

Janus
Janus
17. 7. 2014 17:20

Zaměstnávat více Čechů? Jsme pro ně už nyní drazí, bez kvalifikace. Generace vyučenců stárne. Zato máme přehršel intelektuálů.

idiotronic
18. 7. 2014 10:14

mirror napsal Tak končí montovny bez vlastního výzkumu a vývoje.    Pamatuji se, že vůči vývojářům ( a konstruktérům) panovala na dílně averze, byli považováni za skoro zbytečné lidi. Po roce 1990 se management nesnažil tuto averzi tlumit, naopak, sliboval převzetí výroby ze zahraničí, včetně dokumentace, čímž si získával počáteční sympatie dělnic, než zjistily, že dodaná práce je na mnohem nižší odborné úrovni a napříklkad jejich schopnost pracovat dle výkresu je nadbytečná . Nižší výdělek nějaký čas unikal pozornosti , kryla jej cca padesátiprocentní inflace počátku devadesátých let. Pak byla dílna reorganizována, to jest zrušena. Konstrukce zůstala (v menším počtu),… Číst vice »